Kütüphane

E. Chambré Hardman Stüdyosu

E. Chambré Hardman, 20. yüzyılın önde gelen bir İngiliz fotoğrafçısıydı, kariyeri 1920’lerde başladı ve 1970’lere kadar uzandı.

Ancak Hardman’ı özellikle kayda değer kılan şey, fotoğraf stüdyosunun hala korunmuş olması ve ziyaretçilerin binlerce portrenin çekildiği yeri bile gezebilmeleridir.

Hardman’ın yetenekli karısı Margaret Mills ile birlikte çalıştığı İngiltere’nin Liverpool kentindeki ev stüdyosu, yaşadığı ve sonunda öldüğü evde fotoğraf ekipmanı, stüdyosu ve karanlık odası hala var.

E. Chambré Hardman Stüdyosu
E. Chambré Hardman Stüdyosu
E. Chambre Hardman studio 002
E. Chambré Hardman Stüdyosu

National Trust tarafından işletilen dikkat çekici turistik cazibe merkezi, Britanya’daki 20. yüzyıldan kalma sağlam bir fotoğraf stüdyosunun bilinen tek örneğidir ve muhtemelen daha geniş dünyada benzersizdir.

Çalışan Fotoğrafçı

Evde bulunan devasa 8×10 geniş format kameralar. Ancak, bunların büyük ölçüde gösteri amaçlı olduğu düşünülüyor ve Hardman çalışmalarının çoğunu, fotoğrafçının slayt başına iki görüntü çekmesine izin veren orta format 6×7 kameralar üzerinde yaptı.

E. Chambre Hardman studio 003
E. Chambré Hardman Stüdyosu
E. Chambre Hardman studio 004
E. Chambré Hardman Stüdyosu

Hardman’ın stüdyosu üst sınıf olarak değerlendirildi ve fiyatları bunu yansıttı. Standart ücreti 5,0 sterlindi, bugünün parasıyla 234 dolar. Bunun için müşteri, 9 × 7 inç’e kadar herhangi bir boyutta bir fotoğraf oturma ve iki bitmiş portre alacaktı.

Hardman, bakıcılarının en iyi şekilde görünmesini sağlamak için ekstra yol kat ederek onu daha ucuz fotoğraf stüdyosu rakiplerinden ayırdı. Bu, stüdyosuna girmeden önce saç ve makyajın yanı sıra karanlık odada işlem sonrası anlamına gelir. Örneğin, düzensiz saç bukleleri düzenlenebilir.

E. Chambre Hardman studio 005
E. Chambre Hardman studio 006
E. Chambre Hardman studio 007 scaled e1667062696361
Karanlık odada maskeleme için

Maskeleme, fotoğrafçının Photoshop ile ilişkili olduğu bir terimdir, ancak Hardman’ın karanlık odasında asılı kalmak, karanlık odada yazdırırken bir fotoğraftaki belirli öğeleri vurgulamak veya olduğundan az göstermek için kullanılan gerçek bir maskeydi.

Hardman’ın karısı Margaret Mills’in karanlık odada olağanüstü yetenekli olduğu söyleniyordu. Mills onun iş ortağı ve fotoğraf arkadaşı oldu.

İyi Zamanlar ve Kötü Zamanlar

Portre fotoğrafçısı olarak geçimini sağlamasına rağmen, Hardman en çok manzara fotoğrafçılığı konusunda tutkuluydu. En ünlü fotoğrafı, Ark Royal’in Doğuşu, Liverpool’un ticaret dönemini gösteren en çok çoğaltılan fotoğraf oldu.

E. Chambre Hardman studio 008 scaled e1667062644956
E. Chambre Hardman studio 009
E. Chambre Hardman studio 010 scaled e1667062744806

Hardman, 1948’de stüdyosuna taşındı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, cepheye giderken yanlarında bir aile fotoğrafı çekmek isteyen askerlerle son derece meşguldü.

1960’ların ortalarına gelindiğinde, resmi olarak stüdyo fotoğrafçılığı düşüşteydi ve bu sıralarda emekli olan Hardman da öyleydi.

E. Chambre Hardman studio 011 scaled e1667062825579
E. Chambre Hardman studio 012
E. Chambré Hardman

Ne yazık ki, karısı Mills 1969’da kanserden öldü ve sonraki on yıl boyunca fotoğraf stüdyosunda kendi başına kaldı, hareketlilik ile o kadar çok mücadele etti ki yerel yetkililer dahil oldu.

Yerel bir fotoğraf galerisi sahibi bakıcıların Hardman’ın negatiflerini çöp poşetlerine doldurduklarına tanık oldu. Atılan tarihi kayıtların farkına vararak Hardman’ın adına bir güven kurdu. Sonunda, bu, şimdi evi işleten National Trust’a devredildi.

İngiltere’nin Liverpool kentinde bulunan Hardmans’ House, belirli günlerde ziyaret edilebilir. Bunun için web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.