Kütüphane

Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzunda, yaygın film kamerası türleri ve çok yaygın olmayan film kamerası türleri hakkında yazdık. Peki sizin için en uygun tür hangisi? Bu, film fotoğrafçılığından ne elde etmek istediğinize bağlı. Bu makalede, farklı türdeki film fotoğrafçılarını ihtiyaçları için en iyi kamera türüyle eşleştirmeye çalışacağız.

Yeni baslayanlar icin film fotografciligi kilavuzu Size en uygun kamera turu hangisi 0001
Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

“Film çekmeye başlamanın en kolay yolunu istiyorum”

Film fotoğrafçılığında birincil hedefiniz o ayırt edici ‘film görünümünü’ elde etmekse, 35 mm kompakt bir bas-çek veya ‘cep’ fotoğraf makinesi en iyi seçeneğinizdir. Günümüzde insanların akıllı telefon kullandığı enstantane çekim türü için tasarlandıkları için bu kameraların kullanımı son derece basittir. Bu film kameraları, odaklanma, film hızını ayarlama, pozlamayı ayarlama ve (çoğu durumda) filmi yükleme, sarma ve geri sarma dahil olmak üzere birçok görevi sizin için halledecektir – sadece işaret edip çekim yaparsınız, adından dolayı.

Bas-çek film kameraları küçük ve göze batmaz,
bu da onları sokak fotoğrafçılığı için harika kılar

Bas-çek film kameraları küçük ve göze batmaz, bu da onları sokak fotoğrafçılığı için harika kılar. Dezavantajı: Çoğunlukla tamamen otomatik olan operasyonları, yaratıcı kontrolünüzü sınırlar. Bu türden yüzlerce kamera mevcuttur ve çoğu (bazı önemli istisnalar dışında) uygun fiyatlıdır. Büyük markalara bağlı kalın ve ‘odaksız’ veya ‘sabit odaklı’ etiketli kameralardan sakının – süper basitleştirilmiş mekanizmaları görüntü kalitesinden ödün verebilir.

Yeni baslayanlar icin film fotografciligi kilavuzu Size en uygun kamera turu hangisi 0002
Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

“Yaratıcı kontrol istiyorum ama öğrenme eğrisi konusunda endişeliyim”

Canon Rebel 2000, Minolta Maxxum (Dynax) 400si veya Nikon N55 / F55 gibi 1990-2005 döneminden bir otomatik odaklamalı, otomatik rüzgarlı 35 mm tek lensli refleks kamerayı (SLR) düşünün. Bu kameraların tam otomatik pozlama modları vardır ve sizin için odaklanır, film hızını ayarlar ve filmi sarar, bu nedenle deneyim DSLR kullanmaya çok benzer: Fotoğrafı çekmek için sadece bir düğmeye basmanız gerekir.

Bu kameraların çoğunda ayrıca diyafram ve
deklanşör öncelikli yarı otomatik modlar ve tam
manuel pozlama modları vardır, bu nedenle
hazır olduğunuzda daha yaratıcı kontroller
almanıza izin verirler.

Bu kameraların çoğunda ayrıca diyafram açıklığı ve deklanşör öncelikli yarı otomatik modlar ve tam manuel pozlama modları vardır, bu nedenle hazır olduğunuzda daha yaratıcı kontroller almanıza izin verirler. Ayrıca piyasadaki en ucuz kullanılmış kameralar arasındadırlar. Bu kameralar tipik olarak değiştirilebilir lensler kullanır ve size daha yüksek kaliteli cam takma fırsatı sunar, ancak çoğunun birlikte geldiği ‘kit’ lensler tamamen yeterlidir. Kalıcı olarak yapıştırılmış bir yakınlaştırma merceğine sahip bir SLR olan bir ‘köprü’ kamerayı da düşünebilirsiniz.

Yeni baslayanlar icin film fotografciligi kilavuzu Size en uygun kamera turu hangisi 0003
Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

“Bankayı bozmadan elde edebileceğim en uygulamalı film fotoğrafçılığı deneyimini istiyorum”

Sürecin kontrolünü gerçekten ele almak istiyorsanız, genellikle makul bir fiyata maksimum düzeyde yaratıcı kontrol sunan tamamen manuel bir SLR isteyeceksiniz. Her şey manueldir: filmi yüklemek, film hızını ayarlamak, odaklanmak, pozu ayarlamak, deklanşörü kaldırmak ve filmi sarmak (ve geri sarmak). Bazılarının otomatik pozlama modu vardır (genellikle diyafram önceliği) ancak yine de pozu manuel olarak ayarlamanıza izin verir.

Tamamen manuel bir SLR, genellikle makul bir
fiyata maksimum düzeyde yaratıcı kontrol sunar

Çoğu kamera üreticisi 90’larda otomasyonu benimsedi (çünkü bugünün fotoğrafçılarının ilgi çekici bir deneyim olarak gördükleri şey bir zamanlar baş belası olarak görülüyordu), bu yüzden 1960’lardan 1990’ların başına kadar yapılan film SLR’lerinden bahsediyoruz. Zoom lens kalitesinin hala bu çağda gitmenin bir yolu vardı, bu nedenle asal (sabit odak uzaklığı) lensleri kullanmanız daha iyi olur, bu da ayaklarınızla yakınlaştırmanız gerektiğinden biraz daha zorlayıcı hale getirir. Bu kameraların fiyatları farklılık gösterir ( pazarlık bol olsa da ) ve çoğu uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir.

Yeni baslayanlar icin film fotografciligi kilavuzu Size en uygun kamera turu hangisi 0004
Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

“Son ikisinin arasında bir şeye ne dersin?”

Evet, sizi koruduk. 1970’lerin sonlarında ve 80’lerin sonlarında, kompakt bas-çek fotoğraf makineleri popülerliğe yükselmeden önce, kamera üreticileri daha az ciddi fotoğrafçıları hedefleyen yarı otomatik SLR’ler yaptılar. Bunlar (genellikle) manuel odaklamalı, manuel rüzgarlı kameralardır, ancak yalnızca fotoğrafçının lens açıklığını ayarladığı ve kameranın buna karşılık gelen bir enstantane hızını seçtiği diyafram öncelikli otomatik modda çekim yaparlar.

Bu kameralar, daha gelişmiş SLR’lerle aynı
lensleri kullanır, böylece fotoğraf çekme sürecini
basitleştirirken aynı görüntü kalitesini üretebilirler.

Bu kameralar, daha gelişmiş SLR‘lerle aynı lensleri kullanır, böylece fotoğraf çekme sürecini basitleştirirken aynı görüntü kalitesini üretebilirler. Pentax ME / MG / MV, Nikon EM, Minolta XG serisi ve Ricoh XR-6 dahil bunun gibi birkaç model var. Bu kameraları genellikle deklanşör hızı düğmelerine bakarak tanımlayabilirsiniz; bir sayı aralığı yerine, çoğu yalnızca bir ‘A’ ayarına ve belki de bir mekanik flaş senkronizasyon hızına (bir sayı veya X ile işaretlenmiştir) sahiptir. Bu kameralar, hem manuel hem de otomatik pozlama ile bir SLR’den daha az esneklik sunar, ancak tam klasik kamera deneyimini (ve görüntü kalitesini) çok daha düşük bir maliyetle sunarlar.

Yeni baslayanlar icin film fotografciligi kilavuzu Size en uygun kamera turu hangisi 0005
Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

“Küçük ve sinsi bir kamera istiyorum”

Kompakt bir telemetre aramalısınız. Bu kameralar, kompakt bas-çek kameralara benzer bir form faktörüne sahiptir, ancak genellikle manuel odaklama, pozlama ve sarma sistemlerine sahiptirler. Bu ve sessiz yapraklı veya kumaş perde kepenkleri, onları en sessiz ve en az rahatsız edici kamera yapıyor. (P & S’nizin filmi sessiz olması gereken bir ortamda aniden geri sarmaya başlaması gibisi yoktur!)

Neredeyse sessiz olan yaprak kepenkleri, onları
en sessiz ve en az rahatsız edici kamera yapar.

35 mm’lik telemetreler 1970’lerde SLR’nin yükselişinden önce popülerdi ve daha eski, klasik kompakt telemetreler oldukça uygun fiyatlı olabilir. Leica M-Serisi gibi daha yeni telemetreler, kullanılan en pahalı 35 mm kameralar arasındadır, ancak çekim yapmak çok zevklidir.

Yeni baslayanlar icin film fotografciligi kilavuzu Size en uygun kamera turu hangisi 0006
Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

“Mümkün olan en iyi görüntü kalitesini istiyorum”

Minimum grenli (veya çok büyük baskı) keskin bir görüntü sizin için en önemliyse, orta veya büyük formatlı kameraları düşünmelisiniz. Mamiya, Pentax, Bronica, Hasselblad ve Fuji‘nin orta format (MF) kameraları, kalite ve taşınabilirlik arasında güzel bir denge kurar. 120 boy rulo film kullanırlar ve 6×4.5mm ile 6x9mm arasında negatif çekerek rulo başına 8 ila 16 çekim sağlarlar.

MF kameralar 120 boyutlu rulo film kullanır ve
6×4,5 mm ile 6×9 mm arasında negatifler çekerek
rulo başına 8 ila 16 çekim sağlar.

Geniş formatlı kameralar, geliştirmenin her çekim için özelleştirilmesine olanak tanıyan 4 ”x5” veya daha büyük yaprak film kullanır. Çoğu geniş formatlı kamera, perspektif düzeltmesi için eğme ve kaydırma ayarlarına izin verir, ancak taşınabilir ‘saha kameraları’ bile çok hantaldır ve tek bir çekim için ayarlanması zaman alır. Genel olarak, seçtiğiniz film formatı ne kadar büyükse, fotoğrafçılığınız o kadar yavaş ve pahalı hale gelir.

Yeni baslayanlar icin film fotografciligi kilavuzu Size en uygun kamera turu hangisi 0007
Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

“Filmin benim için olup olmadığından emin değilim, sadece bir rulo denemek istiyorum”

Bir film kamerası ödünç almak, filmle uğraşmanın en iyi yoludur, ancak başka bir seçenek de tek kullanımlık kameradır. Bu basit, tek kullanımlık kameralar, temelde sabit odaklı nokta-ve-çeklerdir, önceden ayarlanmış bir poz ayarında çekim yapar ve kabul edilebilir görünen bir fotoğraf elde etmek için filmin enlemine ve baskı / tarama işlemine bağlıdır. Hatta bazıları su geçirmez muhafazalarla birlikte gelir.

Filminizi geliştirmek için kameranın tamamını
laboratuvara gönderirsiniz ve geri gönderilmez

Filminizi geliştirmek için kameranın tamamını laboratuvara gönderirsiniz ve geri gönderilmez. Tek kullanımlık veya tek kullanımlık kameralar, çeşitli renkli baskı ve siyah-beyaz film türlerine sahip olabilir. Unutmayın, yine de, tüm deneyimi sunmazlar – fotoğraflar filmin benzersiz görüntüsüne sahip olurken (muhtemelen düşük kalitede de olsa), pozlama ve odaklanma kontrollerinin olmaması, tam bir film fotoğrafçılığı deneyimi sağlamaz.

Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?
Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Size en uygun kamera türü hangisi?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.