Kütüphane

Focus Stacking Nedir?

Focus stacking; bir fotoğraf işleme tekniğidir. Bazı kaynaklarda “focus blending” olarak da geçer. Bir fotoğraf konusunun, farklı bölgelerinin netleştirilerek fotoğraflanmasının ardından net alanların dijital ortamda, fotoğraf işleme uygulamaları aracılığıyla birleştirilmesiyle ortaya daha fazla net alana sahip bir fotoğraf çıkarma işlemidir. Focus stacking, terim olarak Türkçe karşılığını bulamadım ama “odak yığma” şeklinde çevirebiliriz, fena da olmadı sanki.

Neden Focus Stacking Yöntemine İhtiyaç Duyarız?

Makro fotoğraflar çekerken, makro lensler veya close-up filtreler bize fotoğraf konusuna (sinek, çiçek, kalem ucu, böcek vs. artık ne çekiliyorsa makro olarak…) fazla yaklaşma imkanı sunarlar fakat yaklaştıkça net alan oldukça daralır. Belki bir su damlasını sadece vurgulamak istersek focus stacking yöntemine ihtiyacımız kalmayabilir fakat genel anlamda konuyu göstermek istiyorsak, örneğin bir örümceğin kafasını ve bacaklarını kapsayacak bir makro çekim kurguladıysak o zaman focus stacking tek adresimiz.

focus stacking spider Benjamin Spencer
Fotoğraf: Benjamin Spencer
focus stacking donald jusa
Fotoğraf: Donald Jusa

Focus stacking tekniği ile yakın çekim harika ürün fotoğrafları da çekilmektedir.

focus stacking urun cekimi

Focus Stacking Nasıl Yapılır?

Focus stacking yönteminde üç ana aşama vardır.

1. Hazırlık Aşaması: Bu aşamada fotoğrafı çekilecek konu sabitlenmeli ve ışık ayarları yapılmalıdır. Peki örümcek, sinek vs bu fotoğrafları çekenler nasıl sabitliyor bu böcekler diyebilirsiniz. Bunu ben de merak ederdim, makro fotoğrafa ömrünü adamış biriyle tanışıp konuşana dek. Eğer örümcek, sinek gibi canlıların makro fotoğrafı çekilecekse önce zehirliyorlarmış. Zehirliyorlar ki ezilmesin, bozulmasın görünümleri. Ardından gerek doğal ortamda gerek stüdyo ortamında istedikleri gibi kurgulayıp çekime başlıyorlarmış.

2. Fotoğraf Çekim Aşaması: Bu aşamada her şeyin sabit olduğunu düşünün. Eğer konu veya kamerayı hareket ettirirseniz fotoğrafın işleme aşamasında eşleşemeyen fotoğraf bölgeleri nedeniyle hayalet görüntülerle karşılaşırsınız.

3. Fotoğrafları Birleştirme Aşaması: Farklı noktaları netleyerek çektiğimiz fotoğrafları bu aşamada Adobe Photoshop, Adobe Lightroom veya Zerene Stacker veya focus stacking desteği olan benzer işi yapabilecek alternatif imaj işleme uygulamaları yardımıyla focus stacking işlemi yapıyoruz.

Ana hatlarıyla focus stacking yönteminden bahsetmek istedim, focus stacking yapımı/uygulaması başlı başına bir konu fakat aşağı iki adet “Nasıl yapılır” videosu ekleyeceğim. Oldukça sade ve güzel anlatılmış videolar. Focus stacking nasıl yapılır merak ediyorsanız izlemenizi öneririm.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.