Haberler

Kalkmak ve Dalgayı Yakalamak

Fransız su fotoğrafçısı Laurent Masurel‘in, dalgalar ve sörf üzerine ufuk açıcı bir çalışma olan Line-Up adlı bir kitabı çıkıyor.

Kalkmak ve Dalgayı Yakalamak
© Laurent Masurel

Laurent Masurel, okyanusun ışık ve yansıma oyunlarıyla ve kendi ifadesiyle “tüm alanı yavaş yavaş dolduran dalga” ile fotoğraflama arzusunu ilk hissettiğinde yaklaşık on iki yaşındaydı. Babasından ödünç aldığı 35 mm Praktica ile başladı. Ama çok hızlı bir şekilde, kendi kullandığı ilk fotoğraf makinesi olan Nikonos V’yi, bir su altı fotoğraf makinesini satın aldı ve o zamandan beri denize olan bu tutkusu onunla oldu.

Eskiden rekabetçi bir vücut sörfçüsü olan Masurel, artık kendisini tamamen fotoğrafçılığa adıyor. Foto muhabirliği, marka isimleri (Patagonia, Tribord, Rip Curl vb.), Kataloglar ve dergiler ve board sporları etkinlikleri için çekimler arasında Masurel tutkusunu sonuna kadar yaşıyor. Aynı zamanda, dünyanın tüm profesyonel sörf yarışmalarını organize etmekten sorumlu bir Amerikan şirketi olan World Surf League‘in resmi fotoğrafçısıdır . “Bir sörf gezisinde,” diye açıklıyor, “Mümkün olduğunca su fotoğrafçılığı yapmaya çalışıyorum, özellikle su ılıksa (Hawaii, Polinezya, Maldivler, Kanarya Adaları vb.). deniz temalarında, suda iken. Su fotoğrafçılığı yapıyorum ve en çok sevdiğim şey bu elementin içinde olmak. “

Kalkmak ve Dalgayı Yakalamak
© Laurent Masurel

Masurel’e göre, başarılı bir fotoğraf “ışık, renkler, açı, bakış açısı, an, yenilikçi teknik ve öznel perspektif açısından güçlü olduğu için bir vinyet olarak bile göze çarpıyor ve çoğu zaman basittir, Başarılı bir fotoğraf genellikle bu kriterlerden birkaçını aynı anda en iyi karşılayan fotoğraftır. ” Dişli açısından, bir Canon EOS1DX gövdesi ve 14 mm ile 600 f / 4 arasında değişen on lens kullanıyor. Ayrıca Sony A6000 ve A7S ile bir hibrit kullanmaya başladı, özellikle su içindeyken, Philippe Chevodian tarafından oluşturulan Liquideye su muhafaza cihazlarını kullanarak Tokina 10-17mm’den Canon 70 / 200mm’ye gitti. “hafif ve işlevsel” diye açıklıyor.

2014 yılında, Hondarra ajansının direktörü, dalgalar üzerine kitapların yazarı ve sörf sergilerinin küratörü Pierre Nouqueret, Masurel’den bir dizi fotoğraf seçkisini istedi. Nouqueret bir dizilişten bahsettiğinde, “okyanus dalgasının kıyıya vurduğu; kıyıya yaklaşırken sıraya girdiği ve güzel, iyi biçimlendirilmiş, düzenli dalgalar ürettiği” anı kastediyor . Sıra, sörfçünün tahtasına çıkıp dalgayı yakaladığı “kalkış” noktasıdır.

Kalkmak ve Dalgayi Yakalamak 0003
© Laurent Masurel
Kalkmak ve Dalgayi Yakalamak 0004
© Laurent Masurel

Görüntüleri aldıktan sonra Nouqueret, Masurel’e kitabın tasarımına yardım etme fırsatı sundu. Daha sonra, tüm dünyada (Hawaii, Avustralya, Fransa, Fas, vb.) Çekilen belirli kriterlere göre sıralı fotoğrafları (kendi fotoğrafını da içeren) toplamaya ve önceden seçmeye karar verdi: mümkünse iki satırdan fazla dalga açıldı, dalgalar kırıldı. , en az bir sörfçü onları sürüyor ve her yerde nefes kesici bir manzara var. Masurel’e göre, “Bu fotoğrafların çekilmesi kolay değil. Bakış açısı, en iyi günü, en iyi zamanı, en iyi ışığı beklemek, çok fazla çalışma gerektiriyor.”

Dünyanın dört bir yanındaki kadrolardan çekilen bu kadar çok fotoğrafın (neredeyse yüz) tek bir kitapta toplanması çok nadirdir, bu da konuyla ilgili kesin bir çalışma olmasını sağlar. Genellikle ticaret dergilerinde veya internette idareli bulunurlar, ancak etkisi aynı değildir. Onları sinematik bir biçimde basılı olarak görmek, görüntülerin içine dalmak istemenize neden olur.


Line-up , Pierre Nouqueret ve Laurent Masurel, 48 €. Burada mevcut.


Kalkmak ve Dalgayi Yakalamak 0005
© Laurent Masurel
Kalkmak ve Dalgayi Yakalamak 0006
© Laurent Masurel
Kalkmak ve Dalgayi Yakalamak 0007
© Laurent Masurel
Kalkmak ve Dalgayi Yakalamak 0008
© Laurent Masurel
Kalkmak ve Dalgayi Yakalamak 0009
© Laurent Masurel

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu