Haberler

Print For Crisis: Myanmar için Birleşin

Myanmar’ı bir fotoğrafla destekleyin. Ünlü fotoğrafçıların birçok baskısı uygun fiyata Print For Crisis‘de mevcuttur.

Print For Crisis: Myanmar için Birleşin
Bir An Düşünce, Bagan, 2016 © Caroline Gutman 

Gary Knight, Adam Ferguson veya Ed Kashi dahil 90’dan fazla fotoğrafçı , Myanmar’da demokrasi için savaşan insanları desteklemek için bir araya geliyor. Print For Crisis, 1 Şubat 2021 askeri darbesinin Myanmar‘ın filizlenen demokrasisine ani bir son vermesinden bu yana ifade özgürlüğü için para toplamak amacıyla bir ay süren bir fotoğrafçılık bağış toplama etkinliği. Bu, fotoğrafçılar Chiara Luxardo ve Olga Stefatou tarafından Myanmar’la olan derin bağları nedeniyle harekete geçmeye mecbur hisseden bir girişim. “Korku ve belirsizlikle travmatize olmuş bir dünyada yaşarken, birbirimize yardım etmenin her zamankinden daha önemli olduğuna kuvvetle inanıyoruz” dediler.

Print For Crisis: Myanmar için Birleşin
Kentsel manzarada genç bir bayan, Yangon, 2016 © Grace Lee

Print For Crisis, Myanmar için farkındalık yaratmayı, sınırlı sayıda arşiv baskılarının basılı satışı yoluyla fon toplamayı ve insanlara bir cesaret mesajı göndermeyi hedefliyor. Ülkenin çoğunluğu diktatörlük altında çalışmayı reddediyor ve şimdi Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen bir Sivil İtaatsizlik Hareketi oluşturdu. Bununla birlikte, son haftalarda medya, sanatçılar ve İnternet üzerinde sert bir baskı görülürken, bu durum pek çok kişiyi çok az ekonomik kaynağa bıraktı. Haber odaları basıldı, gazeteciler ve sanatçılar tutuklandı ve yaralandı. Her şeye rağmen ve büyük kişisel risk altında, gazeteciler ve sanatçılar Myanmar’da neler olup bittiğini bildirmeye ve paylaşmaya devam ediyor. 

“Myanmarlı veya Myanmar’da yaşayan ve çalışan fotoğrafçılar olarak, sevdiğimiz ve insanların olağanüstü cesaret ve yaratıcılık gösterdiği bu ülkeye yardım etme konusunda tutkuluyuz ve bugüne kadar 700’den fazla insanı öldüren bir baskıya meydan okuyoruz” dedi. Chiara Luxardo. 

Print For Crisis United for Myanmar 0003
Fishermen Duo, Inle Gölü, 2010 © Birgit Neiser
Print For Crisis United for Myanmar 0004
Yangon Calling, Yangon, 2012 © Marco Gualazzini 

Basılı satış 12 Mayıs 2021’e kadar devam edecek ve her biri on adet sınırlı sayıda, numaralandırılmış, imzasız ve verso üzerinde etiketlenmiş, 20 x 30 cm (veya yakın format eşdeğeri) görüntü boyutunda arşivsel c tipi baskılar sunuyor. Baskılar 90 £ olarak fiyatlandırılır ve dünya çapında gönderilebilir. “Her bir görüntünün dünyayı dolaşmasını ve bize Myanmar halkının güzelliğini, bağlantısını ve bağımsızlığını hatırlatmasını, aynı zamanda medyanın ve sanatçıların hayatta kalmasına ve gazetecilerin kendi halkı ve bir sadece gelecek ”dedi Olga Stefatou.

Tüm net gelirler, özellikle askeri rejim tarafından hedef alınan ifade özgürlüğünü ve bağımsız medyayı destekleyen yerel kuruluşlara ve girişimlere gidecek.

Baskı siparişi vermek ve Myanmar halkını desteklemek için printforcrisis.org adresini ziyaret edin .

Print For Crisis United for Myanmar 0005
Aung San Suu Kyi, Yangon, 1996 © Thierry Falise
Print For Crisis United for Myanmar 0006
Zomi demirci, Tedim, Chin eyaleti, 2016 © Arturo Rodríguez
Print For Crisis United for Myanmar 0007
Yangon Ormanı, Yangon, 2016 © Sacha Petryszyn 
Print For Crisis United for Myanmar 0008
Banyo, Inle Gölü, 2012 © Jeremy Suyker
Print For Crisis United for Myanmar 0009
Kyauk Phyu, Rakhine eyaleti, 2016 © Kaung Htet

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu