Haberler

Adobe, Şikayet Sonrası ‘Ansel Adams Stilindeki’ AI Görsellerini Kaldırdı

Ansel Adams AI
Adobe Stock tarafından kaldırılan, Ansel Adams tarzındaki AI görüntülerinden biri.

Adobe Stock, Ansel Adams‘ın manzara fotoğrafçılığı tarzında yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerden oluşan bir koleksiyonu, merhum fotoğrafçının malikanesinin davranışı nedeniyle Adobe’yi eleştirmesinin ardından kaldırdı.

Cuma günü, Ansel Adams’ın Threads hesabında Adobe’yi etiketleyen bir mesajda şu mesaj yer aldı: “Bu davranışınız nedeniyle resmi olarak son sinirimizdesiniz.” Bu, Adobe Stock‘tan, fotoğraf ustasının farklı tarzında bir dizi siyah-beyaz görüntüyü gösteren bir ekran görüntüsünü içeriyordu, ancak bunlar yapay zeka tarafından oluşturulmuştu.

447035191 398170652683403 536454419302564543 n

Adobe, Adams’ın hesabından gelen mesaja yanıt vererek sorunu işaretlediği için teşekkür etti ve görselin “Üretici Yapay Zeka içerik politikamıza aykırı olduğunu” belirtti.

“Ekibimizin içeriği kaldırabildiğine sevindik. Gelecekte doğrudan iletişime geçmenin bir yolunu paylaşmak için IG DM aracılığıyla iletişime geçtik” mesajını ekledi.

Ancak Adams’ın malikanesi, Adobe’yi uygulamalarından dolayı azarlamaya devam etti ve önceki çağrıların görmezden gelinmesine öfkelendi.

Adams’ın Threads hesabı şöyle yazıyor: “Sizi bizimki gibi şikayetler konusunda proaktif olmaya ve kendi şartlarınıza göre sizin platformunuzdaki fikri mülkiyetimizi sürekli olarak denetleme sorumluluğunu bireysel sanatçıların/sanatçıların mülklerine yüklemeyi bırakmaya davet ediyoruz.” “Size ait olmayan kaynakları israf etmeyi bırakmanın zamanı geldi.”

Yorumların birçoğu üretken yapay zeka hakkında homurdandı ve genel telif hakkı sorunlarını eleştirdi, ancak Adams’ın malikanesi, telif hakkının Adobe Stock’un “Ansel Adams tarzı” fotoğraflar satmasıyla ilgili bir sorun olmadığını söylüyor.

“Dijital ürünler de dahil olmak üzere her türlü ürünü satmak için adının izinsiz kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz ve bu, adının bir bilgi istemi olarak kullanılıp kullanılmadığına veya belirli bir model olup olmadığına bakılmaksızın, AI tarafından oluşturulan çıktıyı da içeriyor. işiyle ilgili eğitim aldı. Bunlar ayrı meseleler.”

Verge, Adobe Stock’un yapay zeka görüntülerinin kendi platformunda satılmasına izin verdiğini ancak “başka sanatçı adlarını içeren istemler kullanılarak oluşturulan veya başka bir sanatçıyı kopyalamayı amaçlayan istemler kullanılarak oluşturulan” görüntüleri özellikle yasakladığını belirtiyor.

Bu, Adobe Stock’un yapay zeka görüntülerinin satışı konusunda sıkıntıya girmesi ilk kez değil; Adobe’nin internetin bazı yerlerinde gerçekmiş gibi sunulan Gazze’deki savaşa ilişkin yapay zeka görüntülerini nasıl sattığını görmüştük.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.