Haberler

GoPro, Hero12 Black aksiyon kamerasını duyurdu

GoPro‘nun en yeni aksiyon kamerası Hero12 Black, geçen yılki Hero11’in dizginlerini devralıyor ve eski amiral gemisi modelinin sunduğu çok sayıda yeni özellik ve iyileştirmeyi temel alıyor. Tasarım açısından bakıldığında, Hero12, Hero11’den büyük ölçüde farklı değil; birkaç versiyon önce Hero9 ile tanıtılan aynı, yenilenmiş GoPro Hero tasarımına sadık kalıyor.

Başlıca iyileştirmeler, Hero12’nin Hero11‘e göre iki kat daha fazla kayıt çalışma süresi, daha iyi görüntü sabitleme, 4K çözünürlüğe kadar yeni dikey video desteği, 10 bit GP-LOG kodlama, HDR video ve kablosuz mikrofon desteği sunması ile kaputun altında yatıyor. Apple Airpod’lar veya diğer Bluetooth tabanlı kablosuz kulaklıklarla videoları kablosuz olarak anlatma (ve GoPro’yu sesle kontrol etme) yeteneği de dahil.

Hero12 Black 001

Daha uzun 8:7 görüntü sensörünün avantajlarından faydalanma: yerel dikey video desteği

GoPro Hero12 Black, Hero11 ile tanıtılan neredeyse kare 8:7 en boy oranına sahip aynı Tip 1/1,9 (6,3 x 5,5 mm) CMOS sensöre sahiptir. Bu, akıllı telefonlarda kullanılan Tip 1/2.3 sensörlerin daha uzun, daha kare şeklinde bir çeşidi gibi görünüyor. Bu benzersiz sensör şekli, ilgili en boy oranına göre kırpılarak çok en boy oranlı video ve sabit görüntülerin oluşturulmasına olanak tanır. Hero12, geniş ekran 16:9, daha uzun 4:3 ve ‘tam çerçeve’ 8:7 en boy oranı yakalamanın yanı sıra artık 9:16’da dikey en boy oranı desteği de ekliyor; bu, Instagram Reels veya TikTok’ta yayınlamak için idealdir. Kamerayı fiziksel olarak dikey olarak yönlendirmeden, doğrudan kameranın içinde dikey 9:16 en boy oranında 4K’ya kadar video çekebilirsiniz.

Hero12 Black 002
GoPro Hero12 Black’in neredeyse kare 8:7 en boy oranı sensörü, 5,3K’da tam çerçeve 8:7, 5,3K’ya kadar geniş ekran 16:9, 2,7’ye kadar 4:3 dahil olmak üzere çeşitli en boy oranlarında video çekimine olanak tanır K ve artık 4K’ya kadar dikey 9:16 formatı.

Hero12 Black, çoğu en boy oranında 60p’ye kadar 5,3K ve 120p’ye kadar 4K video ile önceki modelle aynı video kayıt seçeneklerinin çoğunu sunuyor. Tam çerçeve 8:7 en boy oranı kullanıldığında 5,3K video 30p’de ve 4K video 60p’de sınırlanır. Diğer seçenekler arasında 240p’ye kadar 16:9 ve 4:3 2,7K video ve 240p’ye kadar Full HD yer alır.

Daha fazla özelleştirme ve ek video modları: HDR video ve GP-Log

Dikkate değer yeni özelliklerden biri, video için hem 5,3K hem de 4K çözünürlükte, fotoğraflar için ise 2,7K çözünürlükte HDR video ve fotoğraflardır. Çekimleri üzerinde maksimum görüntü kalitesi kontrolü isteyen ileri düzey ve profesyonel yaratıcılar için GoPro Hero12 Black artık GP-Log kodlama özelliğine sahip. Yeni 10 bitlik GP-Log seçeneği, ileri düzey kullanıcılara daha fazla dinamik aralık sağlar ve post prodüksiyon sırasında ton ayarlamaları ve renk derecelendirme üzerinde daha fazla kontrole olanak tanır.

Hero12 Black 003
Hero12 Black, ‘Araç Işık İzleri’ (yukarıda gösterilmiştir) gibi aynı Gece Efekti modları dizisini sunar.
Ancak kamera, video klibin yanında son bir kompozit fotoğraf içerir.

Süper geniş HyperView dijital lens ve güncellenmiş Max Lens Mod 2.0 aksesuarı

Hero12 Black 004
Max Lens Mod 2.0, GoPro’nun ön kısmına monte edilerek düz lens kaplamasının yerini alır.
Yeni 2.0 versiyonu, 177° ultra geniş görüş alanı sunuyor ve çizilmeye karşı orijinalinden iki kat daha dayanıklı olduğu söyleniyor.

GoPro Hero12 Black, kameraya vidalayabileceğiniz tamamen yeni bir Max Mod Lens 2.0 ile birlikte gelir. Bu yeni lens, orijinal Max Lens Mod 1.0’a göre geniş ekran video için %36 daha geniş ve dikey video için %48 daha uzundur. Max Lens Mod 2.0, 4K 60p çekimle 177°’lik muazzam bir görüş alanı sunar. Lensin ayrıca orijinal modele göre çizilmeye karşı iki kat daha dayanıklı olduğu ve su damlacıklarının dökülmesine yardımcı olmak için hidrofobik bir optik kaplamaya sahip olduğu söyleniyor.

Hero11 Black’in çalışma süresinin 2 katına kadar

GoPro, Hero11 ile aynı sensörü, GP2 görüntü işleme ünitesini ve pil takımını kullanmasına rağmen, güç yönetimi ve işleme verimliliği iyileştirmeleri sayesinde Hero12’nin önemli ölçüde daha iyi çalışma süresi sunduğunu belirtiyor. GoPro, Hero12’nin 70 dakikaya kadar 5,3K 60p video ve 58 dakikaya kadar 4K 120p video kaydedebilmesiyle önceki modele göre iki kat daha uzun çalışma süresine sahip olduğunu iddia ediyor. Kart kapasiteniz varsa 90 dakikanın üzerinde 5,3K 30p video bile kaydedebilirsiniz. Tüm bu çalışma zamanı derecelendirmelerinin aynı zamanda HyperSmooth 6.0 görüntü sabitleme kullanımını da içerdiğini belirtmek gerekir.

Daha güçlü görüntü sabitleme

Görüntü sabitleme, GoPro’nun ‘HyperSmooth 6.0’ sabitleme sisteminin tanıtılmasıyla Hero11’e kıyasla bir başka gelişme alanıdır. GoPro’nun dijital görüntü sabitleme özelliği olan AutoBoost’un, HyperSmooth 5.0’a göre dört kat daha fazla veriyi analiz ettiği ve kırpma miktarını dinamik olarak ayarlayacağı ve bunu düzgün görüntüleri korumak için gereken minimum miktarda tutacağı söyleniyor. Ayrıca HyperSmooth 6.0, kayıt sırasında kamerayı 360 derece döndürseniz bile sabit bir ufku sabitleyen ve koruyan Doğrusal ve Ufuk kilitleme stabilizasyonuna sahiptir.

Hero12 Black 005

Kablosuz ses bağlantısı

Ses kayıt özellikleri ayrıca Hero12’de bazı kullanışlı yükseltmeler de alıyor; kamera artık sınırsız çoklu kamera çekimi ve Bluetooth kablosuz ses bağlantısı için zaman kodu senkronizasyonunu destekliyor. Dört adede kadar kablosuz Bluetooth cihazını bağlayabilir ve aynı anda birden fazla ses kaynağını kaydedebilirsiniz. Hero12 Black, Apple Airpod’ları ve dahili mikrofonlu diğer Bluetooth kulaklıkları destekleyerek GoPro’nun kablosuz ses girişine ve uzaktan ses kontrolüne olanak tanır.

Fiyatlandırma ve Stok Durumu

GoPro Hero12 Black, 13 Eylül’de mağazalarda 399,99 $ perakende fiyatıyla satışa sunulacak. Max Lens Mod 2.0, GoPro aboneleri için 99,99 $ veya 79,99 $ fiyatla satışa sunulacak. GoPro ayrıca, ön ve arka yönlü mikrofon kaydına sahip Media Mod ses aksesuarı, kamera üzeri aydınlatma için LED Işık Modu ve Volta pil yuvası gibi birkaç ek ekipmanı içeren Hero12 Black Creators Edition kitini 599,99 dolara satacak. ve beş saatten fazla ek 4K kayıt özelliği sunan masaüstü tripodu.

HERO12Black Creators Edition Exploded Sell In Deck
GoPro Hero12 Black Creators Edition kiti.

GoPro ayrıca GoPro Abonelik hizmetinin özelliklerini de genişletiyor. Hero12 Black, kamera şarj olurken ve bir Wi-Fi ağına bağlıyken çekimleriniz için otomatik yüklemeleri destekler. Aboneler, GoPro Quik uygulamasını kullanarak sınırsız bulut depolama alanına, bulut tabanlı otomatik öne çıkan videoya ve bulut tabanlı video düzenlemeye sahip olur. Bu, kullanıcıların telefon depolama alanlarını tonlarca görüntüyle doldurmaktan kaçınmalarını sağlar.

GoPro’nun Quik uygulaması da yakın gelecekte masaüstüne gelecek; Mac sürümü bu sonbaharın sonlarında, Windows için ise 2024’te gelecek. Kullanıcılar, GoPro’nun bulut hizmetini kullanarak, mobil cihazları ile masaüstü bilgisayarları arasında çekimlerini ileri geri düzenlemek için sorunsuz bir şekilde çalışabilirler.


1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.