Kütüphane

Bilmeniz Gereken Temel Videografi Terimleri

Videografi alanında genişlemek isteyen fotoğrafçılar, genellikle film yapımı disiplinine özgü çok sayıda terim karşısında şaşkına dönebilir. Bu videografi terimleri sözlüğü yardımcı olacaktır.

Fotoğrafçılar, sanatı tanımlayan muğlak terimlerden paylarına düşeni alıyorlar, ancak kameramanlar da öyle. Zaman içinde gelişen özel terimler olmakla kalmaz, bazen bu terimler aynı fotoğrafçılık fikirlerini ifade eder, ancak tamamen farklı şekilde adlandırılır. Sonuç, zanaatı yeni öğrenen yeni gelenler için son derece kafa karıştırıcı olabilir.

Aşağıda, videografi ve film yapımcılığını anlamanın anahtarı olan yaygın terimlerin bir listesi bulunmaktadır. Aşağıdaki liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir ve bilmenin önemli olduğunu düşündüğümüz daha fazla terim buldukça bu liste sürekli olarak genişletilecektir.

Bilmeniz Gereken Temel Videografi Terimleri

Kameranızdaki Yaygın Videografi Terimleri

En Boy Oranı

Fotoğrafçılığa benzer şekilde, en boy oranı, bir görüntünün veya ekranın genişliğinin yüksekliğine oranıdır. Bu, 4:3, 16:9 geniş ekran, 2,34 – 1, vb. şeklinde ifade edilebilir.

Bitrate

Video ve ses bit hızı genellikle bir videonun saniyede ilettiği bilgi miktarı olarak ölçülür ve kare hızı, çözünürlük veya video sıkıştırma gibi diğer video kalitesi ölçümlerinden farklıdır. Bit hızı ne kadar yüksek olursa, ses ve videonun kalitesi o kadar iyi olur. Sonuç olarak, dosya ne kadar büyükse ve gereken bant genişliği de o kadar ağırdır.

Codec

Bir kodlayıcı veya Kodlayıcı/Kod Çözücü, bir video sinyalini bir dosyaya yazılırken sıkıştıracaktır. Quicktime, MPEG4, H.264 ve HEVC, dijital videoyu sıkıştıran ve açan popüler codec bileşenlerine örnektir. RAW, sıkıştırılmamış dijital verilerden oluşur ancak renk derecelendirilebilmesi için görüntülenebilir.

Kontrast Oranı

Dinamik aralığa benzer şekilde, yalnızca parlaklığı ifade eder. En parlak gölgenin (beyaz) parlaklığının en koyu gölgeninkine oranıdır.

Dinamik Aralık

Dinamik aralık, saf siyahtan en parlak beyaza kadar bir görüntünün en parlak ve en karanlık bölümleri arasındaki oranı tanımlar. Duraklarla ölçülür, dinamik aralık ne kadar büyükse, durak sayısı da o kadar fazladır.

Yanlış Renk

Yanlış renk, bir görüntünün pozunu veya aşırı pozunu okumak için kullanılan bir izleme aracıdır. Sahte renk ayarı, belirli ayrıntıları daha belirgin hale getirmek için farklı bir renk şeması oluşturur ve kamera operatörlerinin bir görüntüye çarpan ışığın miktarını ve kalitesini ayarlamasına yardımcı olabilir.

Kare Hızı

Bu, kameranın bir sahneyi kaydetme hızıdır, saniyedeki kare sayısı (FPS) cinsinden ölçülür ve bir sahnenin çekildiği saniyedeki kare sayısını ifade eder. Kare hızı ne kadar yüksek olursa görüntü o kadar “net” görünür ve bir editörün çekimi hızlandırmak veya yavaşlatmak için o kadar çok kareyle çalışması gerekir. Ortak Kare Hızı Örnekleri 24, 25, 29.97, 30, 50 ve 60’tır.

Hibrit Log-Gama (HLG)

Hybrid Log-Gamma, yüksek dinamik aralık formatının bir şeklidir. BBC tarafından geliştirilen HLG, hem HDR hem de standart dinamik aralık bilgilerini tek bir sinyalde ileterek HDR uyumlu TV’lerin gelişmiş bir görüntü göstermesini sağlarken, SDR uyumlu TV’ler videoyu görüntülemeye devam edebilir. Bant genişliğinin iki katı olan ayrı video sinyallerini iletmekten kaçınabilen yayıncılar için çok daha verimli bir süreç.

H.264/H.265

H.264, yüksek tanımlı dijital video için iyi bilinen bir video sıkıştırma standardıdır. MPEG-4 Gelişmiş Video Kodlama (MPEG-4 AVC) olarak da bilinir. H.265, bu standardın yeni neslidir.

Log Gamma

Kütük veya kütük gamma, genellikle bir şirketin kütüğün kendine özgü “lezzetini” belirten bir harfle birlikte gelir. Sony, Canon ve ARRI’nin hepsi log fikrini aldı ve kamera sensörlerinden en fazla bilgiyi çeken bir “log” gama eğrisini haritaladı. Örneğin Sony, S-Log’unu, Canon’unki C-Log’u ve ARRI’ninki LogC’yi çağırıyor.

Log gamma, daha fazla görsel verinin kaydedilmesi açısından RAW’a çok benzer, ancak RAW kadar ayrıntılı zengin değildir ve sonuç olarak, çok fazla yer kaplamaz ve yüksek hızlı bir hafıza kartı gerektirmez. atış yapmak. Günlükte beyaz dengesi, renk bilgisi, ISO ve içinde işlenmiş görsel veriler bulunur, ancak post prodüksiyonda renk uygulanmadan çekim doğru görünmez.

Günlükte, görüntü çok az kontrastla kaydedilir ve büyük ölçüde doygunluğu giderilir, ancak bunun karşılığında daha geniş bir dinamik aralık kaydedebilir. Bu tür verilerle renk uzmanları tarafından çalışmak çok daha kolaydır ve renk düzeltmesi uygulamak çok daha kolaydır. Temel olarak editörler, günlük kaydının tam olarak ihtiyaç duydukları gibi görünmesini sağlayabilir.

HAM Video

Bir RAW video klibin genellikle birlikte çekilen yüzlerce RAW fotoğraftan oluşması dışında, RAW video en iyi şekilde RAW fotoğrafla temel olarak aynı olarak ifade edilir. Kısacası, bir kameranın görüntü sensöründen gelen işlenmemiş verilerdir. RAW’ın herhangi bir ciddi fotoğraf için bir zorunluluk olarak kabul edildiği fotoğrafçılığın aksine, RAW videonun veri açısından o kadar yoğun olduğunu ve en üst düzey prodüksiyonlar dışında hepsi için kesinlikle gereksiz olduğunu belirtmekte fayda var. Bir sahnenin rengi üzerinde daha fazla kontrol isteyen küçük ve orta ölçekli yapımların çoğu, bunun yerine log gamma denen şeyi kullanır.

Enstantane Açısı

Enstantane açısı , kare hızına göre enstantane yakalamayı ifade eder. KIRMIZI, açılı açıklığı olan bir diskin her bir kareyi ortaya çıkarmak için her devirde bir kez dönüp ışığın içeri girdiği döner panjurların kavramsal bir kalıntısı olarak tanımlıyor. Açı ne kadar büyük olursa, deklanşör hızının kare hızı kadar yavaş olabileceği 360 derecelik sınıra kadar deklanşör hızı o kadar yavaşlar. Diğer uçta, açı azaltılarak deklanşör hızı keyfi olarak hızlandırılabilir.

T-Stop

Bu, T-stop’un sinema versiyonudur ve lensten görüntü sensörüne geçmesine izin verilen ışık miktarını ifade eder. F-durakları gibi, T-durakları da bir mercekten gelen ışığın yüzdesini hesaba katar, ancak ikisi arasında bir fark vardır. Kısacası, T-stop gerçek bir test değeridir, F-stop ise teorik bir değerdir.

Waveform

Belirli bir zamanda bir dalganın şeklini gösteren bir eğri. Dolayısıyla, video ile ilgili olarak, bu, bir video sinyalinin zamana göre seviyesini veya voltajını gösteren bir grafik eğriye çevrilir ve tipik olarak görüntü çerçevesinin parlaklığını veya parlaklığını ölçmek için kullanılır.

Zebra

Zebra Çizgileri, yansıtılan görüntünün üzerine bindirilmiş şeritlerin kullanımı yoluyla pozlamayı ayarlamaya yardımcı olan başka bir izleme aracıdır. Aşırı pozlamaya yakın alanlarda çizgili bir desen göstererek pozlamaya yardımcı olan bir işlevdir.

10-bit 4:2:2

Basitçe söylemek gerekirse, 10-Bit Renk, toplam bir milyar renk için her kırmızı, yeşil ve mavi alt piksel için 1.024 renk tonu sağlayan bir renk sistemidir. 4:2:2, birinci satırdan 2 ve ikinci satırdan 2 renkli pikselin kaydedildiği her pikselden oluşan 4×2’lik bir ızgaradır. Bu, kenarları daha belirgin olan renkli görüntülerle çok daha temiz görüntüler elde edilmesini sağlar.

24p veya 30p

“P” ilerici anlamına gelir ve bir çerçeve görüntüsünün tüm çizgilerini gösteren kameraya karşılık, herhangi bir zamanda bir görüntü çerçevesinin diğer tüm satırlarını görüntüleyen ve boşlukları doldurmak için görüş kalıcılığı bırakan taramalıya karşılık gelir. Taramalı yakalama, son yıllarda neredeyse tamamen terk edildi.

videographer editing at a computer

Video Düzenleme için Genel Terimler

Alfa Kanalı

Birleştirmede kullanılan (aşağıya bakın), alfa kanalı, bir video dosyasında neyin saydam olarak göründüğünü gösteren bilgidir. Alfa kanalı siyah beyaz olarak gösterilir, burada alfa kanalının beyaz kısımları görüntüyü gösterir ve alfa kanalının siyah kısımları şeffaf görünür.

En Boy Oranı

Video yakalamadaki kullanımına benzer şekilde, düzenlemedeki en boy oranı, videonun 4:3, 16:9 veya 1.85:1 gibi bir oranla ifade edilen boyutlarını ifade eder.

Montaj EditB-Roll

Ana konuya odaklanmayan ancak kesmenize olanak tanıyan ek çekimler. Sahneyi desteklemek için görsel ayrıntı sağlar veya geçişleri yumuşatmak için kullanılabilir.

Bumper (Tampon)

Tampon, bir sahnenin girişinde, çıkışında veya geçişinde çalan bir müzik parçasıdır. Tamponlar genellikle 15 saniyeden fazla sürmez.

Chromakey

Chromakey, baskın bir arka plan rengini kaldırıp yerine video koyma işlemidir. Herhangi bir renk olabilmesine rağmen “yeşil ekran” veya “anahtarlama” olarak da bilinir.

Temiz Plaka

Video sahnesinin içinde kimsenin olmadığı ancak son kliple aynı kompozisyonu, ışığı ve hareketi içeren bir çekimi. Temiz plakalar, klipsleri bir bileşikte birleştirmek için kullanılır.

Cold Open

Bir filmin, çatışmayı kuracak herhangi bir bağlam olmadan eylemi göstermek için düzenlendiği bir anlatım tekniği. Daha sonra çatışmanın bağlamı filmde açıklanır.

Renk Derecelendirmesi

Renk derecelendirme, stilistik bir etki yaratmak için görüntüyü belirli şekillerde ayarlama pratiğini ifade eder. Derecelendirme, derecelendirmeden önce farklı kameralardan alınan görüntüleri “eşleştiren” renk düzeltme ile karıştırılmamalıdır.

Kompozit

Bileşik, ekranda iki veya daha fazla ayrı görsel öğeyi bir araya getiren bir video görüntüsüdür. Görsel efektlerde yaygın olarak kullanılır ve “komplolar” olarak da adlandırılır.

Sıkıştırma

Sıkıştırma, bir dosyadan tekrar eden verileri kaldırma ve böylece dosya boyutunu küçültmek için sıkıştırma işlemidir. Codec’ler video görüntüsünü sıkıştırır ve videonuz için yükleme ve indirme işlemlerini çok daha hızlı hale getirebilir.

Kesit

Kesit, bir düzenlemeyi ilk çekimden diğerine taşımak için kullanılan ve tipik olarak B-Roll’dan yapılan bir çekimdir.

Günlük İşler/Telaşlar

Çekimden sonra önizlemesi yapılan düzenlenmemiş görüntü.

Foley

Bir sahne için sesleri yeniden yaratma ve kaydetme süreci. Bunu yapan kişiye foley sanatçısı denir.

Ken Burns Etkisi

Bu, durağan görüntüleri bir dizide gösterme ve hareketsiz görüntüyle bir hikaye anlatmak için hareketi simüle etmek üzere görüntü boyunca dijital olarak kaydırma işlemidir. Bu sürece belgeselci Ken Burns öncülük etti.

Anahtar (Key)

Anahtarlamak veya anahtarlamak, bir video sahnesinin bir bölümünü kaldırma ve onu farklı bir bölümle değiştirme işlemidir. Bu genellikle maskeleme ile kullanılır.

Letterbox

Letterboxing, geniş ekran 16:9 en boy oranına sahip bir videoyu 4:3 ekranda görüntüleme yöntemidir. Posta kutusunda, videonun üstünde ve altında siyah kenar boşlukları görünüyor.

Alt Üçte

Alt üçte biri, ekranda konuşan kişiyi tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir başlık türüdür. Haberler, spor ve akış medyası tarafından yaygın olarak kullanılır.

Luma

Bu, bir görüntünün beyaz değeridir.

LUT

LUT, Arama Tablosu anlamına gelir. LUT, renk giriş değerlerini (kamera) istediğiniz nihai, önceden belirlenmiş görünüme dönüştürür ve görüntünüzün çekimden çekime ve hatta kameradan kameraya tutarlı olmasını sağlayabilir. Bazı kameralarda ve kayıt cihazlarında, LUT önceden yüklenebilir ve kayıt sırasında uygulanabilir.

Master/Mastering

Bu, belirli bir çözünürlük için bir video düzenlemesinin dışa aktarılmasını ifade eder. Bir video 8K olarak çekilebilir ancak 6K gibi daha düşük bir çözünürlükte dışa aktarılacak şekilde tasarlanabilir. Bu dışa aktarmaya master denir ve dışa aktarmaya mastering denir.

Mat

Fotoğrafta ve özel efektli film yapımında iki veya daha fazla görüntü öğesini tek bir son görüntüde birleştirmek için bir örtü kullanılır. Örtüler genellikle görüntüden neyin görünmesi gerektiğini belirler. Çöp örtüler, söz konusu örtünün kaba bir taslağıdır.

Montaj

Sırayla bir hikaye anlatmak için ayrı sahneleri seçip bir araya getiren bir düzenleme tekniği.

NLE

NLE, Doğrusal Olmayan Düzenleme anlamına gelir ve genellikle video düzenleme yazılımı türlerini tanımlamak için kullanılır. Adobe, NLE’yi “düzenleyicinin doğrusal zaman çizelgesini dikkate almaksızın bir video veya ses projesinde değişiklik yapmasını sağlayan süreç” olarak tanımlar. Yani istediğiniz klipte istediğiniz sırayla çalışabilirsiniz. Projenin başına, ortasına veya sonuna gelmesi önemli değil.”

Kaydırın ve Tarayın

Bu, geniş ekran film görüntülerini standart tanımlı 4:3 en boy oranında gösterilebilecek şekilde ayarlamak için kullanılan bir tekniktir. Kaydırma ve tarama, geniş ekran TV’lerin ortaya çıkmasıyla sürekli olarak kullanım dışı kaldı.

Resim Kilidi

Video düzenlemesinin son hali. Bir resmi kilitlediğinizde, film yayınlanmadan önce herhangi bir düzenleme yapılmaz.

Proxy’ler

Proxy’ler, bir projenin kaynak görüntülerinin daha düşük bit hızında kaydedilen daha küçük yinelenen dosyalarıdır. Editör daha küçük, proxy görüntüleri kullanarak sahnenin çevrimdışı bir düzenlemesini oluşturmak istediğinde, proxy görüntüleri daha büyük, orijinal kaynak dosyaların yerine geçebilir. Daha sonra orijinal kaynak görüntüleri kullanarak son bir düzenlemeye uyacaklar.

Çözünürlük

Çözünürlük, bir video çerçevesindeki gerçek yatay ve dikey piksel sayısını ifade eder. Taramalı (diğer tüm satırların herhangi bir zamanda ekranda olduğu anlamına gelir) veya aşamalı (tüm satırların çerçevede göründüğü anlamına gelir) olarak tanımlanabilir. Modern örnekler arasında 1080p (1920×1080), 4K (3840 x 2160) veya 8K (7680 × 4320) yer alır.

Rotoskoplama

Rotoskoplama, animatörlerin gerçekçi aksiyon üretmek için hareketli resim görüntülerini kare kare izlemek için kullandıkları bir animasyon tekniğidir. Rotoskoplama, izlenen görüntüyü başka bir sahneye yerleştirmek için de kullanılır.

Doygunluk

Fotoğrafta olduğu gibi, bu terim bir rengin yoğunluğunu ifade eder. Ne kadar doygun olursa, renk o kadar aşırı veya parlak görünebilir.

Sizzle Reel (Cızırtılı Makara)

Cızırtılı bir makara, bir müşteri veya müşteri grubu için gerçekleştirilen işi vurgulayan ve genellikle tanıtım amacıyla oluşturulan bir düzenlemenin bir kesitidir. Cızırtılı bir makara oluşturmak iyi bir düzenleme uygulamasıdır.

Sümüklü Böcek

Bu, boş bir ses veya video parçasını ifade eder. Bir yer tutucu.

Ses efektleri (SFX)

Bir sesin ne olması gerektiğini tasvir etmek için bir sahnede düzenlenen kaydedilmiş sesler.

Sting

Tek bir ses efekti.

Take

Film yapımında, çekilen aksiyonun başlangıcını ve sonunu içeren kameraya yakalanan bir sahneyi tanımlamak için kullanılan bir terim.

Telesine

Tarama olarak da bilinen sinema filmini videoya aktarma veya tarama işlemi.

Zaman kodu

Zaman kodu, ses ve video çekerken süreyi ölçmek için kullanılan koddur. Düzenlemenin tutarlı olabilmesi için birden fazla klibi senkronize etmek için kullanılır.

Seslendirme

Bir sahne içindeki diyaloğun yerini alan anlatım veya diyalog.

Wipe

Bir sahneyi diğerine taşıyan bir geçiş türü. Star Wars , sahneler arasında geçiş yapmak için her türlü yatay ve dikey Wipe kullanmasıyla ünlüdür. Diğer geçişler arasında siyahlara solma, beyaza daldırma ve çapraz çözünme yer alır.

videographer on set

Sette Kullanılan Yaygın Videografi Terimleri

Anamorfik

Anamorfik formatla çekim yapmak, geniş ekran bir resmi standart 35 mm filme veya geniş ekran olmayan yerel en boy oranıyla dijitale çekmeye yönelik sinematografi tekniğidir. Görüntü sıkıştırılmış görünecektir ve normal görünmesi için “sıkıştırılmış” olması gerekir. Anamorfik çekim tipik olarak benzersiz bir mercek parlaması sergiler ve JJ Abrams, filmlerinde bu parlamayı çokça kullanan yönetmenlerden biridir.

Elma Kutusu

Bir sahnedeki oyuncuların boyunu eşitlemek için kullanılan geçici bir platform veya kutu. Elma kutuları, tam, yarım, çeyrek ve pankek dahil olmak üzere çeşitli standartlaştırılmış boyutlarda gelir.

Back to One

Bir çekimi yeniden çekmek için ilk konuma geri dönmeyi ifade eder.

Basecamp

Çekim için tüm treyler ve kamyonların bulunduğu yer.

Blocking (Engelleme)

Bir sahneyi bloke etmek, oyuncu kadrosunun birbirleriyle ve çevreleriyle fiziksel olarak nasıl etkileşime girdiğini anlamak ve dikte etmek anlamına gelir ve gözden geçirme eylemleri ve diyaloğu içerir.

Boom

Boom, uzun bir direğin ucunda bulunan ve kamera çerçevesinin hemen dışına yerleştirilen ve diyaloğu kaydetmek için kullanılan bir mikrofonu ifade eder.

Call Sheet

Belirli bir çekim günü için herkesin beklenen varış zamanını gösteren bir sayfa.

Check the Gate

Bir çekimden sonra net olduğunu doğrulamak için film kapısını kontrol eden orijinal bir film terimi. Modern film yapımında, ses ve videonun kaydedildiğini doğrulamak için bir dijital çekimin son birkaç saniyesini gözden geçirmek için kullanılır.

Clapper

Klaket, sahne numarası, çekim yönetmeni, kameraman, film şeridi, zaman gibi önemli bilgileri gösteren bir panodur. Çekimden önce film çekmek için kamera önüne yerleştirilir ve editöre referans verir. Klaket duyulabilir bir şekilde alkışlarken sesi videoyla senkronize etmek için bir tokmak da kullanılır; bu, düzenlemede ses parçasında bir ani artış olarak kolayca görülebilir.

Devamlılık

Çekimden çekime her şeyin aynı göründüğü ve kulağa aynı geldiği bir prosedür. Süreklilik raporu, hava koşulları ve kamera ayarları da dahil olmak üzere bir sahne çekildiğinde meydana gelen her şeyi belirten bir listedir. Bunun amacı, bir sigaranın yandıkça uzunluğunu değiştirmesi, buzun erimesi veya güneşin hareket etmesi gibi çekimler arasında veya yeniden çekimler sırasında süreklilik hatalarının sızmasını önlemektir. Bu aynı zamanda “süreklilik betiği” olarak da bilinir.

Craft Service

Oyuncular ve ekip için mevcut yiyecek ve içecekleri ifade eder.

Crossing the Z

Çizgiyi geçmek veya 180 derece kuralı olarak da bilinen Z’yi geçmek, iki oyuncu veya karakter arasında hayali bir ekseni kesen ardışık kamera açılarının çekilmesidir. Gösterilen ilk karakter her zaman ikinci karakterin sağına çerçevelenmelidir. Bu kural çiğnenirse, seyirci oda veya sahne yönü konusunda kafası karışabilir.

Ekip Çağrısı

Ekibin sete varması gereken saat, aksi takdirde Arama Süresi olarak bilinir.

Kırpma/Dijital yakınlaştırma

Optik yakınlaştırmaya benzer şekilde, kırpma veya dijital yakınlaştırma görüntünün bir bölümünü alır ve onu büyütür. Kırpma, 8K’dan 4K’ya veya 4K’dan 1080p’ye gibi daha düşük çözünürlükte sunulacak veya yönetilecek olan daha yüksek çözünürlüklü kameralarda çok popülerdir. Bir görüntünün kırpılmasını kullanarak ikinci bir kamera açısı oluşturabilirsiniz.

Gaffer’ın Kaseti

Sette kullanılan belirli bir bant türü. Bez esaslıdır, kolay yırtılır ve çıkarıldığında fazla kalıntı bırakmadan yapışır.

Sıcak Set

Çekim için hazırlanan veya kullanıma hazır olan ve çekim bitene kadar bu şekilde kalması gereken bir set.

Sihirli Saat

En sıcak altın ışıltısıyla gün doğumundan ve gün batımından önceki saat. Sihirli saatte, güneş ufka göre hareket ettikçe ışık sürekli değişiyor.

Martini Shot

Günün son atışını ifade eder.

MOS

Sessiz bir sahneyi çekme işlemi. Almanca “mit out sound” teriminin kısaltmasıdır.

OTS

“Omuzun üzerinden” bir çekim.

Pan

Hareket eden bir nesneyi takip etmek veya çevredeki sahnenin daha fazlasını göstermek için kamerayı sağdan sola hareket ettiren bir kaydırmadır.

Toplama Çekimi

Bu, tüm çekimi yeniden çekmeden, kaçırılan bir şeyi yakalamak için başka bir çekimin parçası olmayı ifade eder.

Rack Focus

Çekim sırasında odağı bir konudan diğerine taşıma işlemi.

Reshoots

Bir film tamamlandıktan sonra, genellikle çekimleri yeniden çekmek veya yeni çekimler eklemek için sahneleri çekmek.

Rolling

Bir kameranın ne zaman kayıt yaptığını açıklamak için kullanılan bir terim. Kamera operatörleri, kaydın başladığını ve bir sahnenin başlamaya hazır olduğunu belirtmek için bir yönetmene sesli olarak “kaydırma” ifadesini kullanacaklardır.

Çekim Listesi

Yönetmenin çekmek istediği çekimlerin kamera açılarına, farklı odak uzaklıklarına, yakın planlara, geniş planlara vb. göre ayrılmış bir listesi.

Sticks

Tripodlar veya hafif standlar için argo bir terim.

Dördüncü Duvar

Dördüncü duvar, perdedeki oyuncular ile seyirciler arasındaki boşluk olarak tanımlanır. Dördüncü duvarı yıkmak, ekrandaki bir karakterin doğrudan seyirciyle konuşmasıdır.

Tilt

Bir kamera yukarı veya aşağı hareket eder.

Dönmek

Genellikle kamera konumlarının ve hatta aydınlatmanın değiştirilmesini gerektiren ters yönden çekim.

Video Köyü

Müşteriler ve yapımcılar veya stüdyo yöneticileri için, çekimleri gözlemlemek için monitörlerin bulunduğu bir yer.

Walla

“Rhubarb” olarak da bilinen, konuşma yapan figüranlar tarafından yapılan arka plan sesi.

Vahşi Ses

Vahşi ses veya nat ses (doğalın kısaltması), bir konumdan gelen ortam sesidir. Vahşi sesi yakalamak, video olmadan bir sahne için ortam sesini kaydetmeyi ifade eder. Aynı zamanda, kurguda o ses koşulunu çoğaltmak için diyalogsuz bir setin ortamının sesini kaydeden oda sesini de ifade edebilir.

Wrap

Çekimin sonu, gün için veya tamamen. Oyuncular da sarılabilirken, diğerleri için çekimler devam ediyor.


İşte karşınızda: Yeni başlayanların aşina olması gereken, videografi ve film yapımında kullanılan yaygın ve önemli terimler sözlüğü. Bu listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir terim varsa, yorum yazarak veya bizimle iletişime geçerek bize bildirdiğinizden emin olun .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.