Kütüphane

Evde Deneyebileceğiniz Makro Fotoğraf Fikirleri

Çoğumuz geçtiğimiz yıl evlerimize daha çok alıştık. Ve ben dahil çoğu fotoğrafçı, bunun sonucunda ilginç konular ve ilham bulmakta zorlandı. Ancak makro fotoğrafçılığın en iyi yanlarından biri, biraz yaratıcılıkla, iç mekanlar da dahil olmak üzere her yerde yapabilmenizdir. Bu makale, evde makro fotoğrafçılık için en sevdiğim kendin yap tarzı fikirleri bir araya getiriyor – bunları kendiniz deneyin!

Başlamadan önce, bu fikirlerin çoğunu düşünen ilk fotoğrafçı olmadığımı ve bazılarını daha önce görmüş olmanıza şaşırmayacağımı belirteceğim. Ancak bu, bu tür fotoğrafçılıkta kendi tarzınızı ortaya koymanızı daha az eğlenceli hale getirmez.

Ev Yapımı Zemin

Birinci adım, bu fotoğrafları daha kolay çekebilmeniz için iyi bir zemin bulmaktır.

Bir portre fotoğrafçısıysanız, belki de bu makro fotoğraflar için seçebileceğiniz farklı renklerde güzel arka planlarınız var. Değilse, endişelenme. Bir karton kutunun üzerine bir gömlek, masa örtüsü veya çarşaf sererek makro fotoğrafçılık için uygun bir fon oluşturabilirsiniz. 

Bunu burada siyah bir tişörtle yaptım. Süslü bir arka plan değil, ancak makro fotoğraflar için o kadar odak dışı olacak – eğer görünürse – bundan daha fazlasına ihtiyacınız yok:

Makro Fotoğraf Fikirleri
Evde Deneyebileceğiniz Makro Fotoğraf Fikirleri

Makro Fikirler

CD ve Su Damlacıkları

Bu tür “ev yapımı” makro fotoğrafçılığın klasik konularından biri de CD’dir. Bazı dolapları aramanız gerekebilir, ancak çoğu fotoğrafçının bir yerlerde eski CD’leri olduğunu düşünüyorum. Mümkünse, çok fazla çizik olmayan bir tane kullanmayı deneyin.

CD’yi ışık kaynağınıza göre eğerseniz, aşağıdaki gibi ilginç renk desenleri elde edersiniz:

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 002
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 64, 2 saniye, f/4.8

Daha fazla ilgi eklemek için CD’ye su damlacıkları püskürtebilir ve alan derinliği ile oynayabilirsiniz. Daha uzun pozlamalar kullanabilmeniz ve daha yüksek kaliteli görüntüler çekebilmeniz için CD’yi destekleyip bir tripoddan çekim yapmayı deneyin.

Sonuçlar eğlenceli, soyut ve yakalanması kolay:

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 003
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 64, 10 saniye, f/4.8
Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 004
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 64, 1/200, f/4.8
Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 005
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 64, 3 saniye, f/4.8

Su Sıçramaları

Başka bir fikir, su damlalarını doğrudan fotoğraflamaktır (CD gerekmez). Büyük olasılıkla, su sıçramalarının bazı fotoğraflarını ve bunların yakından ne kadar ilginç olabileceğini zaten gördünüz. Bazı fotoğrafçılar, etkileşime giren su sıçramalarının büyüleyici desenlerini üretebilen özel damlacık kurulumları oluşturacak kadar ileri gidiyor.

Burada bahsettiğim yöntem o kadar gelişmiş değil, ancak yine de harika çekimler elde edeceksiniz. Bunun gibi bir şeyi elde etmek oldukça kolaydır:

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 006
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 400, 1/200, f/8.0

Benim işlemim, bir (çok dolu) su kabının üzerinde yaklaşık bir kol boyu gıda boyası tutmaktı. Sağ elimle gıda boyasını damlatırken, sol elimle de tam zamanında fotoğraf çekmeye çalışırdım.

Tabii ki, hem fotoğrafı doğru zamanlamak hem de damlacığı alan derinliğiniz içinde hedeflemek için biraz pratik yapmak gerekiyor. Ayrıca yiyecek boyasının her yere bulaşma riskini almak istemiyorsanız, su kabınızın etrafındaki geniş bir alanı gazete veya kağıt havluyla kaplamak isteyeceksiniz.

Kamera ayarları için flaş kullanmanız çok önemlidir, yoksa damlacıkları havada dondurmak neredeyse imkansız olacaktır. Ayrıca kendinize daha fazla alan derinliği ve dolayısıyla hataya daha fazla yer vermek için f/8 veya daha dar bir diyafram açıklığı öneriyorum. Flaşı şemsiye, duvar veya tavan gibi geniş bir yüzeyden sektirerek en iyi ışığı elde edersiniz.

Bazı ilginç sonuçlar elde etmek için farklı geçmişler, gıda boyaları ve kompozisyonlarla deneyler yapın. Örneğin, aşağıdaki fotoğrafı sudan yansıyan görebileceğiniz gibi, öznemin arkasına portakal dilimi koyarak çektim:

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 007
NIKON D7000 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 800, 1/250, f/22.0

Yağ ve Su

İşte su içeren başka bir tane. (Ne diyebilirim ki? Güzel bir konu.)

Bu aslında listedeki en sevdiğim fikir olabilir, çünkü alabileceğiniz sonuçlar güzel ve çeşitlidir. Tek yapmanız gereken bir tabak suya biraz yağ damlatmak ve ardından kurulumu yukarıdan fotoğraflamak.

İşte adımlar:

 1. Bir fırın tepsisi veya şeffaf tabanlı başka bir geniş kap alın.
 2. Fırın tepsisini aşağıda boş alan kalacak şekilde uzun nesnelerin üzerine yerleştirin. (Ben fırın tepsisinin her iki yanında birer tane olmak üzere iki boya kutusu kullandım)
 3. Kısmen suyla doldurun
 4. Yaklaşık bir yemek kaşığı sıvı yağ dökün
 5. Yağı yavaşça karıştırın, böylece suyun yüzeyinde dağılır.
 6. Kameranızı doğrudan fırın tepsisinin üzerine kurun ve dümdüz aşağı doğru oluşturun
 7. Işığın rengi ve yönü ile pişirme kabınızın altında kayan renkli nesnelerle deneyler yapın

Kurulumumun bir fotoğrafını burada görebilirsiniz:

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 008
Evde Deneyebileceğiniz Makro Fotoğraf Fikirleri

En iyi ışığı, flaşı fırın tepsisinin altından sektirecek şekilde masa örtüsünün üzerine tutarak aldığımı fark ettim. (Flaşımı nasıl doğrulttuğumu yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.) Ayrıca bana ilginç renk desenleri vermek için dergileri ve parlak plastik kapakları düzeneğin altına kaydırmayı da sevdim.

İşte bu teknikle çektiğim fotoğraflardan bazıları:

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 009
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 64, 1/200, f/3.5
Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 010
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 400, 1/100, f/4.0
Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 011
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 64, 1/200, f/3.3
Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 012
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 64, 1/200, f/3.5

Temiz Buz

Büyük olasılıkla, dondurucunuzdaki buz küpleri fotoğrafçılık için pek ilgi çekici değil. (Dinozor şeklindeki buz tepsilerinden birine sahip değilseniz :)

Sıradan buz küpleriyle ilgili en büyük sorun, içlerinde genellikle çok fazla hava kabarcığı olması ve herhangi bir ilginç kristal deseni veya soğuk dokusu olmamasıdır. Ancak sıfırdan temiz buz yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. İşte süreç:

 1. Bir fırın tepsisini yarısına kadar aşırı tuzlu suyla doldurun ve bir saat boyunca dondurucuya koyun.
 2. Ayrı olarak, biraz su kaynatın ve soğuyana kadar bekletin. Damıtılmış su kullanmak en iyisidir (çoğu bakkalda bulunur), ancak filtrelenmiş veya hatta musluk suyu yine de iyi çalışır. Burada yaptığın şey sudaki hava kabarcıklarını yok etmek.
 3. Kaynamış suyu, dondurucu poşetler veya silikon kalıplar gibi donmaya karşı dayanıklı kaplara dökün.
 4. Kaynamış su kaplarını önceden tuzlu su pişirme kabına koyun – ideal olarak, yeni kabınızdaki suyun yalnızca kısmen suya batacağı şekilde yerleştirin.
 5. Birkaç saat bekleyin ve kaplarınızdaki buz, makro fotoğrafçılık için harika çalışan bazı ilginç kristal desenlerle neredeyse tamamen berrak olacaktır.

işte! Temiz buz.

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 013
Evde Deneyebileceğiniz Makro Fotoğraf Fikirleri

Benim tavsiyem, buzda maksimum dokuyu göstermek için buzu alttan aydınlatmayı (örneğin, şeffaf bir tabağa yerleştirerek ve ışığınızı alttan parlatarak) denemenizdir. Ancak kullandığınız ışık, kendiniz denemeniz gereken bir şey.

Değeri ne olursa olsun, bu listedeki “benzersiz” bir fikre en yakın fikir bu ve ben de bunun gibi sadece bir avuç fotoğraf çekebildim. Başka bir deyişle, burada kullanılmayan çok fazla potansiyel var. Bu fotoğraflar şu şekilde görünebilir:

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 014
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 400, 1/500, f/16.0
Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 015
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 400, 1/1250, f/16.0

Diğer Fikirler

Bu tür yakın çekim fotoğrafçılık için gerçekten çekebileceğiniz sayısız konu var, bu yüzden diğer favorilerimden birkaçını hızlıca gözden geçireceğim.

Katlanmış Kağıt

Aydınlatma kurulumunuza bağlı olarak, sıradan yazıcı kağıdının harika yakın plan çekimlerini yapabilirsiniz. Kameranızı bir zamanlayıcıya ayarlayın, kompozisyon için arka LCD’yi kullanın ve farklı şekillerde katlayın/kıvrın.

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 016
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 64, 1/200, f/3.5

Nesneleri Suya Bırakmak

Bir su daha! Bu sefer, büyük bir vazonuz veya boş bir akvaryum tankınız varsa – büyük bir tarafı camdan yapılmış bir şey – nesneleri düşürdükten sonra doğrudan su altında yakalamayı deneyebilirsiniz. Su damlası fotoğrafçılığının tersidir.

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 017
NIKON D7000 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 100, 1/250, f/11.0

Dünya Dışı Sünger

Kulağa bilimkurgu romanından fırlamış gibi geliyor ama başka bir gezegenin yüzeyiymiş gibi görünmesi için bir süngerin fotoğrafını da çekebilirsiniz. Yandan aydınlatma, arkadan aydınlatma ve uzun pozlamalarla (süngüyü farklı şekillerde ışıkla boyamak için) denemeler yapın ve ne kadar ilginç sonuçlar alabileceğinize şaşıracaksınız. Bu, herhangi bir konunun kutunun dışında biraz düşünerek fotoğrafçılık için çalışabileceğini gösteriyor.

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 018
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 64, 5 saniye, f/8.0

Kumaş, Kabuklar ve Daha Fazlası

Son tavsiyem, evinize bakın ve olaylara “makro gözle” bakmaya çalışın. Her türden tuhaf nesnenin iyi fotoğraflarını çekebilirsiniz ve bu makaledeki fikirler yalnızca yüzeyi çizer.

Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 019
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 125, 1/13, f/3.5
Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 020
NIKON Z 7 + 105mm f/2.8 @ 105mm, flaş, ISO 64, 1/200, f/4.5
Evde Deneyebileceginiz Makro Fotograf Fikirleri 021
NIKON D7000 + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 100, 30 saniye, f/13.0

Sonuç

Umarım bu makale size kendi fotoğrafçılığınız için bazı fikirler ve ilham vermiştir! İçeride kalırken bile fotoğrafçılık kaslarımızı çalıştırmak her zaman iyidir ve buradaki konular başlamak için harika bir yerdir.

Ayrıca bu konuların herhangi birini fotoğraflamak için aslında bir makro lense veya herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız olmadığını da vurgulamak isterim (belki de flaşla çok daha kolay olan su damlası fotoğrafçılığı dışında). Tek ihtiyacınız olan biraz yaratıcı düşünme ve esneklik. Kayalardan gümüş eşyalara kadar her şeyin, fotoğrafçının evinin rahatlığında çekilmiş olağanüstü fotoğraflarını gördüm. Bu yüzden kameranızı kurun, ilginç konular arayın ve eğlenin.


Yazar: Spencer Cox

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.