Kütüphane

Muhtemelen Bilmediğiniz 7 Büyüleyici Fotoğraf Gerçekleri

Eğlenceli, ilgi çekici ve hatta tuhaf fotoğraf gerçekleri mi arıyorsunuz? Doğru yere geldiniz.

Fotoğrafın ilginç olaylar, öğeler ve insanlarla dolu uzun ve büyüleyici bir geçmişi vardır. Bu makalede, fotoğraf makineleriyle ilgili küçük bilgiler, fotoğraf sözcükleri , şimdiye kadar oluşturulmuş en çok görüntülenen görüntü ve daha fazlası dahil olmak üzere, fotoğrafla ilgili etkilemesi garanti edilen yedi gerçeği paylaşıyoruz .

Hemen dalalım!

1. Her şey adı üstünde

Her zaman “fotoğraf” ve “kamera” gibi terimler kullanıyoruz, ancak bu kelimeler aslında nereden geliyor? Ve ne zaman yaratıldılar? İlk fotoğraf gerçeğimiz, bugün fotoğrafçıların kullandığı birçok kelimenin kökenine kadar uzanıyor.

“Fotoğraf” terimi aslında Yunanca “photos” ve “graphé” kelimelerinden gelmektedir. “Fotoğraflar”, “ışık” olarak tercüme edilirken, “graphé”, “çizim” (veya daha doğrusu, “çizgilerle temsil”) anlamına gelir. Birlikte kullanıldığında, iki kelime “ışıkla çizim” anlamına gelir. “Fotoğraf” kelimesinin ilk ortaya çıkışı genellikle 1839’da Sir John Herschel’e atfedilir.

Ve “kamera” kelimesi? “Karanlık oda” anlamına gelen Latince “camera obscura” teriminden gelir. Terim, başlangıçta, karanlık bir oda veya kutuda düz bir yüzeye harici bir sahneyi yansıtmanın bir yolunu tanımladı ve bu, daha sonra ressamlara perspektif ve ölçekle yardımcı olmak için kullanıldı.

Muhtemelen Bilmediğiniz 7 Büyüleyici Fotoğraf Gerçekleri

Aslında, bugün bildiğimiz haliyle kamera, aslında camera obscura konfigürasyonundan evrimleşmiştir . İlk fotoğrafçılar, ışığa duyarlı malzemeleri bir camera obscura’nın arkasına yerleştirdi ve ardından bir görüntünün üretilmesini bekledi. Zamanla, kameralar daha sofistike ve taşınabilir hale geldi, ancak orijinal camera obscura’nın unsurları hala duruyor!

2. “Kodak” anlamsız bir kelimedir

Sözcüklerden bahsetmişken, “Kodak” teriminin basitçe uydurulduğunu biliyor muydunuz? Şirketin kurucusu George Eastman, “K” harfini tercih etti çünkü bunun “güçlü, keskin bir harf” olduğuna inanıyordu.

Muhtemelen Bilmediginiz 7 Buyuleyici Fotograf Gercegi 002

Ardından, Eastman ve annesi bir anagram seti kullanarak “Kodak” adını buldular. İfadeyi tasarlarken üç ilkeyi kullandılar:

  1. Sözün kısa olması gerekiyordu
  2. Sözün söylenmesi kolay olması gerekiyordu
  3. Sözcüğün başka herhangi bir ad veya dernekten farklı olması gerekiyordu

Kodak fotoğraf makineleri daha popüler hale geldikçe, bir fotoğraf için ideal görünen olayları tanımlamak için “Kodak” kelimesi – daha doğrusu “Kodak anı” ifadesi kullanıldı.

Ne yazık ki, ilk başarısına rağmen, Kodak’ın popülaritesi uzun sürmedi. 2012 yılında şirket iflas başvurusunda bulunmuş; Takip eden yıllarda, Kodak fotoğraf patentlerini sattı ve kamera işini bıraktı. Raflarda hala Kodak fotoğraf makineleri bulabilirseniz de, bunlar Kodak tarafından üretilmiyor; bunlar sadece Kodak adından yararlanan bir lisans anlaşmasının parçası.

3. İlk özçekim?

Otoportreler bugün yaygın; hatta kolay çerçeveleme için özçekim çubuklarımız ve ön kameralarımız var! Ancak fotoğrafik özçekimin 1839 yılına (fotoğrafçılığın dünyaya ilk kez tanıtıldığı yıl) dayandığını biliyor muydunuz?

Keskin bir kimya ve metalurji bilgisine sahip bir lamba üreticisi olan Robert Cornelius, kimyager Paul Beck Goddard ile birlikte erken bir fotoğraf süreci olan daguerreotype mükemmelleştirme görevini üstlendi .

1839’da Cornelius kamerayı kendisine çevirmeye karar verdi. Dagerreyotipi şaşırtıcı derecede keskin görüntüler yaratırken, pozlama süreleri en azından başlangıçta çok uzundu – bu nedenle Cornelius yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca mükemmel bir şekilde oturmaya zorlandı. Ortaya çıkan dagerreyotipi, bilinen en eski, kasıtlı olarak yaratılmış fotoğrafik otoportre olan Cornelius’un merkez dışı bir görüntüsünü tasvir etti.

4. Mavi Mermer

Birçok Dünya odaklı fotoğrafçılık gerçekleri olsa da, dünya dışı maceralardan gerçeklerle bol bol fotoğraf bilgisi eğlencesi yaşayabilirsiniz.

Aralık 1972’de çekilen Mavi Mermer , Apollo 17 mürettebatı tarafından Ay’a giderken yakalandı. Resim, Dünya yüzeyinden 18.000 mil (29.000 kilometre) uzaklıkta çekildi ve gezegenimizin tamamını uzaydan gösteren ilk fotoğraf oldu. Fotoğraf daha sonra tarihte en çok çoğaltılan görüntülerden biri oldu; aynı zamanda çevre hareketindeki sayısız aktivist tarafından da esin kaynağı oldu ve kullanıldı.

Muhtemelen Bilmediginiz 7 Buyuleyici Fotograf Gercegi 003

Ve biraz fazladan uzay fotoğrafçılığı bilgisine sahip olabilmeniz için: Aya çekilen kameralara ne olduğunu biliyor musunuz?

Hasselblad kameraları, astronotların ay yüzeyindeki ilk adımları da dahil olmak üzere tarihin en ikonik görüntülerinden bazılarını yakaladı. Ancak, ağırlık kısıtlamaları nedeniyle, ay görevlerine çıkan tüm kameralar Dünya’ya geri dönemedi. Bugüne kadar, dünyanın tek doğal uydusunda 12’ye kadar Hasselblad kamerası kaldı!

5. Fotoğraf kitapları eskidir

İlk fotoğraf kitabı ne zaman çıktı? 1950? 1900? 1880? Hayır!

Fotoğraf kitaplarının fotoğrafçılıkta zengin bir geçmişi var ve her şeyi İngiliz botanikçi Anna Atkins başlatmış gibi görünüyor. Atkins, erken fotografik süreçleri Henry Fox Talbot’tan öğrendi (bu arada, orijinal fotoğrafik süreçlerden biri ve dagerreyotipin rakibi olan calotype’ın mucidi). Atkins aynı zamanda tarihin ilk kadın fotoğrafçılarından biridir .

Muhtemelen Bilmediginiz 7 Buyuleyici Fotograf Gercegi 004

Atkins, mavi renkli siyanotip işlemini kullanarak botanik örnekleri belgeledi. Daha sonra siyanotiplerini 1843 tarihli British Algae Fotoğrafları: Cyanotype Impressions adlı yayında derledi . 1843’ten 1854’e kadar Atkins, Cyanotype Impressions serisinin birkaç cildini üretti. Eserin sadece 17 nüshası halen mevcuttur.

6. Şimdiye kadar en çok görüntülenen fotoğraf

Onu gördüm! Gördün! Hepimiz gördük ! 1996 yılında eski National Geographic fotoğrafçısı Charles O’Rear tarafından çekilen Bliss , Kaliforniya, Sonoma County’de yuvarlanan yeşil tepeleri ve yarı bulutlu mavi gökyüzünü tasvir ediyor. 2000 yılında Microsoft, görüntünün haklarını satın aldı; şirket daha sonra görüntüyü Windows XP işletim sistemi için varsayılan bilgisayar duvar kağıdı olarak kullandı.

Windows XP’nin başarısı ve ilgili pazarlama materyalleri, çoğu araştırmacının Bliss’in tüm zamanların en çok görüntülenen fotoğrafı olduğu konusunda hemfikir olmasına yol açtı. O’Rear’ın kendisi bile, “15 yaşından itibaren herkes bu fotoğrafı hayatının geri kalanı boyunca hatırlayacağını” iddia ederek, muhtemelen en çok bu fotoğrafla tanınacağını kabul etti.

Gerçeküstü görünümüne rağmen, Bliss manipüle edilmez. O’Rear, fotoğrafı orta formatlı bir kamera kullanarak filme çekti. “Sanırım 35 mm ile çekseydim, neredeyse aynı etkiyi yaratmazdı” dedi.

7. Kameralar göz değildir… değil mi?

İşte son büyüleyici fotoğrafçılık gerçeğiniz:

Kamera merceği ve gözün pek çok ortak noktası var – tahmin edebileceğinizden çok daha fazlası!

Görüyorsunuz, tüm lenslerin bir açıklığı vardır , bu diyafram, içinden ışığın geçtiği diyaframdır. Bu nedenle, bir kamera merceği, diyafram açıklığının çapını ayarlayarak kamera sensörüne ulaşan ışık miktarını sınırlayabilir. f/8 gibi daha küçük diyafram açıklıkları çok az ışık girmesine izin verirken, f/1,4 gibi daha geniş diyafram açıklıkları çok fazla ışık girmesine izin verir:

Muhtemelen Bilmediginiz 7 Buyuleyici Fotograf Gercegi 005
Diyafram ne kadar geniş olursa, kamera sensörüne o kadar fazla ışık çarpar. Daha geniş diyaframlar ayrıca daha dar bir alan derinliği ve dolayısıyla daha güçlü arka plan bulanıklığı efektleri üretir.

Ve gözlerimiz aynı! Gözde, iris aynı işi yapar, göze giren ışık miktarını düzenlemek için kasları gevşetir ve daraltır. Aydınlık ve karanlık ortamlar arasında hareket ettiğinizde, gözünüzdeki iris, gözbebeğinin boyutunu değiştirmek için genişler veya küçülür.

İlginç bir şekilde, insan göz bebeği yaklaşık 7 mm çapa kadar genişler. Bu, yaklaşık f/2.1’e eşittir, ancak öğrenci çok parlak ışıkta f/8,3’e kadar daralır.

Büyüleyici fotoğrafçılık gerçekleri: son sözler

photography facts words

İşte orada:

Ailenizi, arkadaşlarınızı ve daha fazlasını etkilemek için yedi fotoğraf gerçeği! Gördüğünüz gibi, fotoğrafçılık inanılmaz gerçeklerle dolu; Vaktiniz varsa, hepsini paylaşıp paylaşamayacağınıza bakın.

Şimdi size geçelim:

Favori bir fotoğrafçılık gerçeğiniz var mı? Bu makalede bahsetmediğim eğlenceli bir gerçek mi? Aşağıdaki yorumlarda paylaşın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.