Kütüphane

Synecdoche: Fotoğrafın Özü

“Synecdoche” terimini ilk duyduğumda 10. sınıf Latince dersinde Sezar ile mücadele ediyordum (terim Yunanca olmasına rağmen) bir şeyin bir kısmının bütünü temsil etmek için kullanıldığı bir mecazdır. Bugün, tanıdık synecdoche, “giydiğim bu yeni ipleri kaz”da olduğu gibi, giyim anlamına gelen “iplikleri” içerir. Ya da askerler hakkında konuşurken “yerdeki botlar”. Ya da yeni bir araba anlamına gelen “havalı bir tekerlek takımı var”.

Synecdoche Fotografin Ozu 11
Synecdoche: Fotoğrafın Özü 13

Aynı sıralarda, fotoğrafçılığa derinden düşüyordum ve bana her zaman bir fotoğrafın da bir eşzamanlılık olduğunu düşündüm. Ve bu retorik aygıtı anlamak, fotoğraflardaki konuları yakalama şeklimde gelişmeme yardımcı oldu. Bu yüzden bir synecdoche kesinlikle edebi bir form olsa da, uygulamasının her zaman daha geniş olduğunu hissettim.

Synecdoche: Fotoğrafın Özü
Rubin, Coit Tower 3:15AM (2015) — ünlü anıtın bir özeti.

Görsel Synecdoche

Dünya her zaman etrafımızda, 360 derece, görsel veriler açısından zengindir ve bir fotoğraf, küçük bir görsel alanı kırpmak için kullandığımız küçük bir dikdörtgendir. Her şeyi göstermiyoruz, bu kareyi gösteriyoruz. Ve bu küçük çerçevenin sadece o dilimden fazlasını temsil etmesini bekliyoruz.

Ancak bundan daha da fazlası, fotoğrafın bir şeyleri temsil etmek için görsel alanı bölme şekli biraz şiirsel olabilir. “Açık”tan “belirsiz”e geçtiğimizde, bazen bir vesikalıktan eğik bir şeye geçiyoruz.

Synecdoche Fotografin Ozu 002
Adam Savage ve Malta Şahini (Rubin, 2008).

İşte Adam Savage’ın muhteşem Malta Şahini replikasını tutarken çekilmiş bir fotoğrafı. İyi bir iPhone anlık görüntüsü, standart bir portre belgeleme türü. Ama onun daha ilginç bir portresini yaratmak için yüzünün tamamen aydınlatılmış, olup biten her şeyi açıkça temsil etmesine gerek yoktu – bu çok fazla, fazla tipik, fazla bariz gibi gelebilir; Ellerinin bir fotoğrafını çekebilirdim, sadece heykelin bir kısmı dışarıyı gösteriyordu. Bu bir synecdoche. Veya bir profil. Ya da bir gölge. Büyük, eksiksiz bir belge olmak zorunda değil, sadece bir parçası olabilir ve ben bunu bütünü temsil etmek için kullanıyorum.

Synecdoche Fotografin Ozu 003
Adam Savage ve Malta Şahini (Rubin, 2008)

Elbette büyük bir bilişsel sıçrama değildi. Alma Lavenson’ın otoportresi (sadece elleri kamerasını tutuyor) ve hatta Kertesz‘in Piet Mondrian portresi, sadece piposu ve gözlükleri gibi klasik fotoğraflara aşinaydım (ki bunun daha metonimi olduğunu iddia edebilirim*, ama saçlarımızı ayırıyoruz).

Synecdoche Fotografin Ozu 004
Alma Lavenson, Otoportre (1932).

İşte görsel synecdoche kadar şiirsel olan diğer portrelerim.

Synecdoche Fotografin Ozu 005
Müzisyen Joan Baez (Rubin, 1998)
Synecdoche Fotografin Ozu 006
Sanatçı Gronk (Rubin, 2015)
Synecdoche Fotografin Ozu 007
Film editörü Kate Sanford (Rubin, 2015)
Synecdoche Fotografin Ozu 008
Müzisyen Butterscotch (Rubin, 2016)

Fotoğraflar amaçlanan konularımızı doğrudan temsil edebilir, ancak aynı zamanda synecdoche olabilir ve onları daha eğik bir şekilde temsil edebilir.

Zamansal Synecdoche

Fotoğraflar ayrıca sonsuz süreklilikten, yani zamandan bir saniyenin ufacık bir kısmını dilimler. Saniyenin 125’ini alıyorum ve kaydediyorum ve tüm bu saniyeleri, tüm bu anları – partinin, tatilin, öğleden sonramın tüm bu anlarını temsil etmek için kullanıyorum. Bu aynı zamanda bir tür eşzamanlılıktır – bir olayı temsil eden bölünmüş bir saniye.

Daha büyük ölçekte de çalışır. Tatildeyim ve tatilin her günü gördüğüm her şeyi fotoğraflamama gerek yok. Ben olayı takip eden bir gazeteci değilim. Bu benim işim değil. hayatımdayım. Kamera arkasında yaşayıp her şeyi o filtreden yaşamak zorunda değilim. Fotoğraflarım uzakta olduğum zamanı örnekliyor.

Bir gün birkaç fotoğraf çekebilirdim ve tüm tatili temsil edebilirler – saniyenin birkaç kesri ve Paris’te iki hafta anlamına gelirler. Gezi fotoğraflarımı görmek istediğinizde çektiğim 3000 karenin hepsini göstermiyorum; Bunu 20’ye veya 3’e indiriyorum ve bunlar Instagram’a gönderiliyor veya bir not defterine yapıştırılıyor. Onlar temsil eder.

Fotoğraflar bu şekilde ikonik hale gelir. Bir şeyin anlık görüntüsü olarak başlamış olabilecek tüm harika haber fotoğraflarını düşünün – Joe Rosenthal tarafından Iwo Jima’ya kaldırılan bayrak gibi – o anın görüntüsü, özünde vatansever bir şeyi, bir tür eşzamanlılığı temsil etmeye başladı.

Synecdoche Fotografin Ozu 009
Kızımın zamansal synecdoche’u.
2019. Aylarca birlikte pratik yaptıktan sonra, bu onun ehliyet sınavı anıydı.
Birlikte hayatımızın o dönemini yakalamak için birden fazla görüntüye ihtiyacım yoktu.
Synecdoche Fotografin Ozu 010
2012. San Francisco’da cin oynadığımız benzer yüzlerce andan çıkarılmış bir an.

Düzenleme sürecinin bir şeyin, ikonik fotoğrafın en mükemmel fotoğrafını aramayı içerdiğine inanırdım. Herhangi bir sayıda çekimin bir kişi veya olayın iyi bir temsili olabileceğine inanmaya başladım ve gerçek şu ki, seçim süreci bir görüntüyü ikonik yapan şeydir. Life dergisinin kapağında olmak ya da bir müzede sergilenmek gibi. Pek çok doğru cevap var, ancak birini seçersiniz ve bu spot ışığı fotoğrafı yeni bir düzeye yükseltir.

Synecdoche, fotoğrafın özüdür; görüntü oluşturucular, deneyimlerini tanımlamak için sürekli olarak uzay ve zaman parçalarını seçiyorlar. Sanat formunun tanımlayıcı özelliğidir. Ve bir kez bu kavramı tam olarak kavradığınızda, fotoğraf çekmenizi daha yaratıcı ve şiirsel olmak için özgürleştirir. Dene.


*Metonimi benzerdir, ancak her şeyi temsil eden şeyin bir parçası değil , başka bir ilişkili nesnedir – kraliçe anlamına gelen “Taç” demek gibi. Fotoğrafçılıkta bu, portrede gerçekte herhangi bir kişinin olmadığı, sadece onların eşyalarının olduğu anlamına gelir. Bunu görsel hikaye anlatımında her zaman yaparız – bu, doku ve lezzet katan bir kesit çekimdir.


Yazar hakkında : Eskiden Lucasfilm, Netflix ve Adobe’den olan Michael Rubin, bir fotoğrafçı ve “ Everyday Photography, Every Day ” podcast’inin sunucusudur. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Rubin’den daha fazlasını görmek için Neomodern‘i ziyaret edin veya onu Instagram‘da takip edin. Bu yazı burada da yayınlandı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu