Kütüphane

Hyperfocal Distance ya da Hiperfokal Mesafe Nedir?

Manzara fotoğrafı çekenleri yakından ilgilendiren Hiperfokal Mesafe konusu hep kafa karıştırmıştır.

Başlığı görünce daha “eyvah yandık yine mi bu karışık mevzu” demeyin. Ben daha çok Hiperfokal Mesafe’yi kullanıyorum. İngilizcem iyi olsaydı tercümanlık yapardım, değil mi ama… Bu konu fotoğraf çekmeye yeni başlayan herkese çok karışıkmış hissi verir ama aslında hiç de öyle değil. Manzara fotoğrafı çekenleri yakından ilgilendiren bu kavram, netlik konusunda da olmazsa olmazlardan.

1
Hyperfocal Distance ya da Hiperfokal Mesafe Nedir? 8

Fotoğraf çekmek için kadraj oluşturduktan sonra, ayarlarınıza göre netleme mesafesi belli büyüklükte bir alan derinliği sunar. Bu netleme düzleminde genel olarak önde 1/3’lük kısım yer alır, 2/3’lük kısım ise netleme düzleminin arkasında kalır. Tam olarak olmasa da kabul görmüş olan oranlar bunlardır. Diyelim ki netlemenizi sonsuza ayarladınız, bu ayarda bile belli bir alan derinliği elde edersiniz. Sonsuzdan makineye doğru yaklaşarak gelindiğinde en net noktanın bulduğu yer, hiperfokal mesafeyi gösterir.

Şimdi diyorsunuz ki, peki bu bizim ne işimize yarayacak?

2 1
Hyperfocal Distance ya da Hiperfokal Mesafe Nedir? 9

Bu elde etmiş olduğunuz hiperfokal mesafeye netleme yaparsanız, size en büyük alan derinliğini verir. Bu uygulanan teknikte size elde ettiğiniz fotoğraflardan daha net fotoğraf verecektir. Bu uygulama ile fotoğrafınızda hemen hemen net olmayan yer kalmaz.

İyi de şimdi biz fotoğraf çekmeyi bırakıp hesap işleri ile mi uğraşacağız?

3
Hyperfocal Distance ya da Hiperfokal Mesafe Nedir? 10

Zaten okulda da matemetik ile hiç aram yoktu diyenleri duyar gibiyim. İyi fotoğraf emeksiz olmuyor maalesef. Bu karmaşık gibi görünen hesap işi günümüzde akıllı telefonlar sayesinde çok kolay, çok basit. Akıllı telefona yükleyeceğiniz ücretsiz bir uygulama ile bu hesaplamayı kolayca yapabilirsiniz. Peki bu uygulamalar hangileri? İsterseniz birlikte bir göz atalım… Kullandığınız akıllı telefon Android veya iPhone olabilir. İşte telefonunuzun kullandığı sisteme göre en uygun uygulamaları aşağıda sıralıyorum:

4
Hyperfocal Distance ya da Hiperfokal Mesafe Nedir? 11

Android telefonlarda: DOF Calculator ve HyperFocal Pro

iOS telefonlarda ise: DOF Plus, SetMyCamera ve Hyperfocal

Evet şimdi işimiz daha kolay değil mi?

6
Hyperfocal Distance ya da Hiperfokal Mesafe Nedir? 12

Evet, manzara fotoğrafı çekeceksiniz, Hiperfokal Mesafe diye bir şey duydunuz ve bunu nasıl uygulayacak sınız?

7
Hyperfocal Distance ya da Hiperfokal Mesafe Nedir? 13

Manzara fotoğrafı için benim tavsiyem diyafram değerini minimum f/8 olarak ayarlamanız. f/11 veya f/13 olarak da kullanılabilir. Daha fazla kısarsanız keskinlikte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Olmazsa olmazınız tripod tabii ki yine elinizin altında. Net fotoğraflar için de mutlaka kumanda denklanşör kullanın.

Evet, umarım şimdilik bu kadar ipucu yeterli olur. Bir sonraki yazım buluşmak üzere; ışık gönlünüzce olsun, kadrajınız mutlulukla dolsun.

Yazı: Ferudun Arslan

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.