Kütüphane

Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?

Neredeyse içerisinde evrenleri barındırıyormuş gibi görünen gözler… Peki kendi gözünüzü nasıl fotoğraflayabilirsiniz? Bu yazımızda nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Makro fotoğrafçılık dünyası büyüleyici konularla doludur, ancak gözler ve irisler en büyüleyici olanlar arasında olması gerekir. Çoğu büyüleyici konuda olduğu gibi, onu yakalamak oldukça zor olabilir.

Bu yazıda, tıpkı yukarıdakine benzer şekilde, kendiniz için fotoğraf oluşturmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını, püf noktalarını ve tüm teknik bilgileri paylaşacağım.

Bu noktada belirtmeliyim ki en iyi görüntü kalitesi flaş kullanımıyla sağlanacaktır ve bu nedenle ilk zorluğun istekli bir konu / model bulmak olacağını belirtmeliyim.

Bu yazıda, size kendi irisinizi nasıl fotoğraflayacağınızı öğreteceğim, ancak belli ki, kime ait olursa olsun, gözleri fotoğraflarken her zaman aynı teknikler uygulanabilir.

Hangi ekipmanlara ihtiyacımız olacak?

  • Kamera ve makro lens (daha uzun odak uzunlukları daha iyi çalışır)
  • Flaş / parlak ışık kaynağı
  • Dairesel Polarizasyon Filtresi
  • Bir tripod
  • Sabır
  • Ve kendi gözlerinizi fotoğraflamayı planlıyorsanız, bir çeşit destek veya koltuk başlığı.
Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?
Başlık resmini fotoğraflamak için kullandığım kurulum.

Başlayalım!

Öncelikle sahnemizi ayarlayalım. Yukarıda belirtildiği gibi, başınızı dayamak için sağlam bir yüzeye ve ideal olarak onu dinlendirmek için bir şeye ihtiyacınız olacak, böylece onu sabit tutup odaklanmaya devam edebileceksiniz.

Kurulum

Yapım için bir flaş braketi (uzun düz çubuk) ve birkaç farklı amaca yönelik GoPro aksesuarları kullandım. Bu kurulum sabit bir tripoda monte edilebilir ve sürekli odaklamalı sabit çekimler sağlar.

Alternatif olarak, başınızı iki duvarın köşesine sıkıştırabilir veya vidalı kelepçelerle veya biraz hurda tahta ve birkaç vidayla kendiniz yapabilirsiniz.

IMG 2145 800x533 1
Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?
IMG 2148 800x533 1
Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?

Kendi göz kürenizi çerçevelemek zor olabilir, çünkü çevrilen ekranda kompozisyonu kontrol etmekle doğrudan merceğe bakmak arasında gidip gelir. Bu nedenle, çerçeveyi irisinizle doldurmak yerine daha küçük büyütme oranlarıyla yapıştırmanızı öneririm; Bu şekilde bir miktar görüntü çözünürlüğünü değiştiriyor olsak da, çekim sürecini çok daha kolaylaştırdığı için buna değer olduğunu düşünüyorum.

Işık ve Yansımalar

İlk kurulumumda, mükemmel ve eşit aydınlatma için yapılmış bir makro halka flaş kullandım, ancak maalesef gözümdeki farklı yansımayı kesmek imkansızdı.

Yansımaları irisimin dışına doğru itmek için en kısa çalışma mesafesinde ters çevrilmiş 28 mm lens kullandım, ancak sonuçlar mükemmel olmaktan uzaktı:

IMG 8166 800x533 1
Aydınlatmanın kendisi iyi görünse de, hilal şeklindeki rahatsız edici ışıklar oldukça rahatsız edici.

Bu sorunu çözmek için, 2x teleobjektif dönüştürücüde ters çevrilmiş 50mm lens için kamera dışı flaş yerine halka ışığı ve ters 28 mm lensi kapattım. Bu şekilde, lens tarafından engellenmeden gözüme yeterli ışığın girmesine izin veren yaklaşık iki inçlik ideal bir çalışma mesafesini korumalıydım.

IMG 9439 800x508 1
Gerçek bir makro lens yerine, kabaca 1X veren 2X tele dönüştürücü ile ters 50mm lens kullandım.

Bununla birlikte, flaşın kameradan çıkarılması, flaş ışığının ve stüdyonun etrafındaki çeşitli diğer nesnelerin yansımalarının gözümde görünmesine neden olacaktı, bu yüzden lensimin önüne dairesel bir polarizasyon filtresi ekledim. Bu, parlamayı kesmeye ve yansımaları önlemeye yardımcı oldu.

image asset 800x533 1
Hayatımı biraz kolaylaştırmak için, kamerama doğru odaklanmama yardımcı olacak bir flaş ışığı kullandım.

Bu CPL filtresinin etkinliğini daha da artırmak için, hızlı fenerime bir tane ekledim, çapraz polarizasyonun gerçekleşmesine ve dolayısıyla parlamayı en aza indirmeye izin verdim.

Çapraz polarizasyon, polarize filtrelerin hem ışık kaynağına hem de lense zıt yönlerde uygulandığı bir tekniktir. Bunu yaparak, speküler olayları önemli ölçüde azaltabiliyoruz. Aşağıdaki iki resim bu tekniğin sonuçlarını aktarmaktadır.

IMG 9357 800x533 1
Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?
IMG 9303 800x533 1
Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?

Ancak bu tekniği uygulamadan bile, gözünüze takılan ışığın kalitesi ve yansımaların boyutu, sadece ışıklarınızı yana doğru kaydırarak büyük ölçüde bastırılabilir.

Gözden yaklaşık 110 derece, kameradan 70 derece uzaklıkta konumlandırılan ışıkla en iyi sonuçları aldım. Bu, yansımasını minimumda tutarken, yeterli ışığın göze girmesine izin verir.

IMG 9809 800x533 1
Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?

Tabii ki speküler vurgular ve kendi kirpiklerin kaçınılmaz yansımaları postada da rötuşlanabilir. Ancak konudaki tüm engellerin kaldırılması, konunun mümkün olan en net görüntüsünü sağlasa da, gözün düz ve cansız görünme riskini taşır:

EyeFlat vs Catchlight 800x373 1
Bu iki neredeyse aynı görüntünün karşılaştırılması, efekt yansımalarını gösterir – gözün daha canlı ve gerçekçi görünmesini sağlar.

Aynı nedenden ötürü, aşağıdaki kompozit görüntüyü oluştururken bazı parıldamaları da düzenlemeye karar verdim.

Composit02wide 800x572 1
Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?

Elbette farklı bir yaklaşım da benimseyebilir ve dışarıdaki insan gözünü ortam ışığında fotoğraflayabilirsiniz.

Ancak bu yöntem çok fazla ışık gerektirir ve yalnızca en güneşli günlerde başarı vaat eder. Ve o zaman bile, yüksek bir enstantane hızına veya bir tripoda ve muhtemelen yüksek bir ISO’ya ihtiyacınız olacak.

Ve ortam ışığını kullandığınız için, fotoğrafını çektiğiniz gözde kaçınılmaz olarak çok fazla parıltı ve kamera lensinizin bir yansıması yakalayacaksınız.

Tabii bir açıdan ateş etmediğiniz sürece. Bu şekilde yaratıcı olabilir ve fotoğrafını çektiğiniz gözün görüntüsünü aşağıdaki resimde olduğu gibi bir yansıma olarak yakalayabilirsiniz.

Eye1 800x640 1
Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?

Kendi Gözünüzü Nasıl Fotoğraflayabilirsiniz?


Yazar hakkında : Maximilian Simson, Londra, Ontario’da yaşayan bir fotoğrafçı ve sanatçıdır. Bu makalede ifade edilen düşünceler yalnızca yazara aittir. Simson’ın daha fazla çalışmasını web sitesinde ve Facebook’ta bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.