Kütüphane

Sokak Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Etik Husus

Sokak fotoğrafçılığını seviyorum, sokak fotoğrafçılığı öğretiyorum, sokak fotoğrafçılığını tanıtıyorum, sokak fotoğrafçılığını savunuyorum ve herkesin sokak fotoğrafçılığı yapmanın eğlencesini yaşamasını istiyorum!

Sokak fotoğrafçılığının ne kadar etik olmadığı konusunda alay eden pek çok insan var (elbette sokak fotoğrafçısı olmayanlar). Nefret edenler bunun kaba, saygısız ve mahremiyet ihlali olduğunu düşünüyor. Ve bazı sokak fotoğrafçıları sokak fotoğrafçılığına kötü bir isim verse de, hepimiz kötü değiliz!

Sokak Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Etik Husus

Birkaç etik düşünceye bir göz atalım:

1. Gizlilik

02 © Polly Rusyn 3459

Halka açık yerlerde insanların fotoğraflarını çekmek yasal olsa da (nerede olursanız olun her zaman yasaları kontrol edin, çünkü bunlar ülkeden ülkeye değişir), bu her zaman yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Sokak fotoğrafçılarının, fotoğraflarının fotoğraflarını çektikleri insanlar üzerindeki etkisini anlamaları çok önemlidir. 

Birinin açık rızası olmadan bir şey yaptığınızı unutmayın, bu nedenle hoşunuza gitsin ya da gitmesin, onların mahremiyetine müdahale etmiş olursunuz (halka açık bir yer olsa ve bunu yapmak yasal olsa bile!). Bu nedenle, insanların sınırlarına saygılı olmak ve örneğin öpüşmek (bu bir ilişki olabilir!) veya birinin külotunun kazara göründüğü veya birinin görünür şekilde üzgün olduğu durumlar gibi suçlayıcı veya utanç verici olabilecek herhangi bir şeyin fotoğrafını çekmekten kaçınmak önemlidir.

Sokak fotoğrafçılarının fotoğraf çektikleri ortamların bağlamını anlamaları da önemlidir. Örneğin, kalabalık bir şehir sokağında insanların fotoğrafını çekmek, küçük bir kırsal köyde insanların fotoğrafını çekmekten çok farklıdır. Bazı kültürlerde izinsiz fotoğraf çekmek saldırgan ve hatta tabu olarak kabul edilebilir. 

Sokak fotoğrafçıları, fotoğraf çektikleri yerlerin kültürel normlarının ve değerlerinin her zaman farkında olmalı ve onlara saygılı olmalıdır. Sokak fotoğrafçıları, fotoğraflarının etkisinin farkında olarak ve öznelerine karşı empati göstererek hem yasal hem de etik açıdan sağlam görüntüler yaratabilir – bu ne kadar havalı?!

2. Güç Dinamikleri

03 © Polly Rusyn 0417

Bir fotoğrafçı olarak, bir kişiyi veya bir durumu nasıl resmedeceğinizi seçeceğiniz için çok fazla güce sahipsiniz. Bu nedenle, marjinalleştirilmiş veya savunmasız toplulukları veya daha önce sohbet etmediğiniz gerçekten savunmasız insanları (örneğin, kaba uyuyanlar) fotoğraflıyorsanız özel dikkat gösterilmelidir. 

Bu nedenle, evsizler gibi savunmasız insanları fotoğraflarken, onlara şefkat ve empati ile yaklaşmak çok önemlidir. Bu insanlar genellikle zorlu durumlardadır ve onların duygularına ve deneyimlerine dikkat etmek sizin sorumluluğunuzdadır. 

Ayrıca, bu insanların onurlu ve temsiliyet sahibi insanlar olduğunu ve Instagram’da beğenilen cesur siyah-beyaz fotoğraflar için kolay hedefler olarak değil, saygı ve empatiyle muamele görmeyi hak ettiklerini unutmamak önemlidir.

3. Kültürel Duyarlılık

07 © Polly Rusyn 7205

Yukarıdakine benzer şekilde, sizinkinden farklı kültürlerden gelen insanları ve toplulukları nasıl temsil ettiğinizi aklınızda bulundurmanızda fayda var. Bu, diğer kültürleri fotoğraflamamanız gerektiği anlamına gelmez, yalnızca klişeleri veya önyargıları satın almadığınıza ve bunları sürdürmediğinize dikkat edin. Bunun yerine, dikkatli ve saygılı olun ve öznelerinize açık fikirli ve açık yürekle yaklaşın.

4. Güvenlik

05 © Polly Rusyn 1457

Bir sokak fotoğrafçısı olarak “üzerinde” olmanız ve bir şey için yol trafiği gibi potansiyel tehlikelere karşı keskin bir farkındalık hissine sahip olmanız gerekir! Bu sadece kendi esenliğinizi korumakla ilgili değil, aynı zamanda fotoğrafını çektiğiniz insanların güvenliğini de düşünmekle ilgili. 

Kendinizi potansiyel olarak tehlikeli olan güvenli olmayan bir durumda bulabilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca kendinizin güvende olmayı değil, fotoğrafını çektiğiniz kişinin güvenliğini de düşünmeniz gerekir. Garip bir yumruk dövüşü veya yere düşen biri komik bir fotoğraf oluşturabilir ama insanlar yaralanabilir. 

5. Müdahaleci Çekim

06 © Polly Rusyn 9364

Müdahaleci çekim, sokak fotoğrafçılığında büyük bir hayır-hayırdır (gerçi bazı sokak fotoğrafçıları aynı fikirde olmayacaktır!). İzinleri olmadan birinin yüzüne dikilmek, onların kabuğundan fırlamalarına neden olmak istemezsiniz. Sadece kaba değil, aynı zamanda hem siz hem de özne için potansiyel olarak tehlikelidir. 

Fotoğrafını çektiğiniz kişinin kalbi zayıf olabilir veya halihazırda bir tür travma geçirmiş olabilir. Kulağa dramatik geldiğini biliyorum ama gerçekten birine zarar verme riskini almak istiyor musun? Rahatınız için fazla yaklaşmadığınızdan emin olun ve insanların kişisel alanlarına saygılı olun. Unutmayın, en iyi fotoğraflar, birinin gözünü korkutarak değil, özenle ve düşünerek çekilen fotoğraflardır!

6. İşlem Sonrası

04 © Polly Rusyn 1144

Bir sokak fotoğrafçısı olarak amacınızın sahnenin gerçekliğini yakalamak olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, bisikletle geçen bir adam katmanlarınızı mükemmel hale getirmiş olsa bile, fotoğrafı ne kadar geliştirecek olursa olsun, orada olmayan öğeleri eklememek anlamına gelir! 

Elbette, pozlamayı ayarlayabilir veya rengi ayarlayabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmayın. Kırpmak ve ufku sabitlemek de iyidir! Önemli olan, onu gerçek ve otantik tutmak ve sahnenin kendi adına konuşmasına izin vermektir. 

Özetle

08 © Polly Rusyn 3315

Günümüz sokak fotoğrafçısı için bazı etik hususlar şunları içerir:

  • Fotoğrafını çektiğiniz kişilerin mahremiyetine ve haysiyetine mümkün olduğunca saygı gösterin.
  • Fotoğraf çekerken etkin olan güç dinamiklerini göz önünde bulundurun.
  • Klişeleri ve ön yargıları beslememek için kültürel olarak duyarlı olun.
  • Fotoğrafını çektiğiniz kişilerin güvenliğini fotoğrafın önüne koyun.
  • Birinin yüzüne vurmadan önce izinsiz çekim yapmanın risklerini ve sonuçlarını düşünün.
  • Ne pahasına olursa olsun sahnenin gerçekliğini değiştiren öğeler ekleme veya çıkarma cazibesinden kaçının.
09 © Polly Rusyn 9960

Ekleyeceğiniz bir şey var mı?


Bu yazıda ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir.


Yazar hakkında : Polly Rusyn bir fotoğrafçı, sokak fotoğrafçılığı öğretmeni, konuşmacı, yazar ve eski Fujifilm Elçisidir. Çalışmaları tüm dünyada çeşitli sokak fotoğrafçılığı festivallerinde ödül aldı ve sergilendi ve National Geographic Traveler UK, Framelines ve Eyeshot gibi dergilerde yayınlandı. Ayrıca fotoğraf festivallerinde ve National Geographic Gezgin Masterclass’larında sokak fotoğrafçılığı hakkında konuşmalar yaptı. Polly, kendisinin yayınladığı iki Fotoğrafçılık El Kitabı’nın (The Street Photography Playbook ve The Photo Composition Playbook ve bir Zine) yanı sıra, küratörlüğünü Gulnara Samoilova’nın yaptığı ilk ‘Kadın Sokak Fotoğrafçıları’ kitabında yer alan 100 kadından biridir ve o bir Nori Jemil’in ‘Seyahat Fotoğrafçılarının Yolu’na katkıda bulunan kişi. Çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde ve Instagram‘da bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.