Ekipmanlar

Ricoh GR IIIx ve Fujifilm X100V karşılaştırması : X100VI hesabı nasıl değiştiriyor

Ricoh GR IIIx ve Fujifilm X100V karşılaştırması

X100VI‘nın gelişiyle birlikte, ana akım fiyata yakın fiyatlarla satılan büyük sensörlü sabit lensli kameralar arasında en üst sıralarda yer almaya çalışan yeni bir kamera var.

Ricoh’un GR kameralarının Fujifilm’in X100 serisi modelleriyle birlikte tartışıldığını sıklıkla görüyoruz. Her ikisi de benzer bir tasarım yaklaşımına sahip, fotoğrafçılığa önem veriyor ve kompakt tercih olarak övgülerini söyleyen sadık kullanıcılardan oluşan bir lejyona sahip.

Bununla birlikte, 28 mm’ye eşdeğer Ricoh GR ve 35 mm’ye eşdeğer X100 modelleri arasındaki seçim yalnızca odak uzaklığına göre yapılabilse de GR IIIx’in normalin kısmi genişliğine sahip 40 mm’ye eşdeğer lensi, ayrımları daha incelikli hale getiriyor.

Kullanıcıları tarafından en sevilen iki kamera serisi arasındaki temel farklara daha yakından bakmamızı sağlayan bir tanesi.Fujifilm X100V karşılaştırması

X100VI

X100VI, gövde, lens ve ergonomi açısından X100V‘den çok da farklı değil. Bunları birbiri ardına almadığınız sürece VI’nın 43 gram daha ağır ve 2 mm daha derin olduğunu muhtemelen fark etmeyeceksiniz. Hal böyle olunca X100V hakkında belirttiğimiz hususların çoğu X100VI için de geçerli.

X100VI’daki en önemli değişiklikler, gövde içi stabilizasyonun ve yeni bir 40 MP BSI CMOS sensörünün (Fujifilm’in X-H2 ve X-T5 modellerinden ödünç alınmıştır) eklenmesiyle iç kısımda ortaya çıkıyor. VI ayrıca Fujifilm’in hayvanlar, kuşlar, otomobiller, motosikletler ve bisikletler, uçaklar ve trenler için makine öğrenimi eğitimli nesne tanıma algoritmalarını da getiren X İşlemci V’yi de içeriyor.

Diğer değişiklikler arasında yeni film simülasyon modları, video iyileştirmeleri, kameradan buluta yükleme ve hem bel seviyesinde hem de baş üstü çekimlere daha iyi uyum sağlayan yeniden tasarlanmış eğimli ekran mekanizması yer alıyor.

GR IIIX‘i Fujifilm X100 serisiyle karşılaştırırken bu önemli farklılıkları unutmayın. X100V ile X100VI arasında burada özetlediklerimizin ötesinde çok az fark var. Akılda tutulması gereken diğer tek önemli özellik, X100VI’yı aslında bir mağaza rafında bulabileceğinizdir.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V

Gövde

Hem GR hem de X100 tasarımları kendi açılarından ‘klasiktir’: Fujifilm bilinçli olarak 1960’lardaki telemetrelerin görünümünü anımsatır, en son GR ise 25 yıl öncesine, GR1 film kamerasına kadar uzanan bir kökene uygun olarak tasarlanmıştır.

İki kamera arasındaki kavramsal ayrım, onları yan yana koyduğunuz anda açıkça ortaya çıkıyor: GR küçük ve mütevazıyken, X100 daha büyük ve görünümü açısından çok daha gösterişli. Bu kameralardan biri dikkatleri üzerine çekmeyecek şekilde tasarlanmışken, X100 daha çok sergileniyor, boynunuza asılıyor ve tamamen siyah haliyle bile neredeyse tartışma konusu olmaya yalvarıyor.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V pocket cameras

Boyut

GR IIIx’in küçük olduğunu söylediğimizde bunu kastediyoruz. GR IIIx, 28 mm’lik eşdeğer kardeşinden 2 mm (0,079″) daha derin olabilir, ancak yine de gerçekten cepte taşınabilecek tek APS-C kameradır. Buna rağmen Ricoh, bir görüntü sabitleme sistemi eklemek için yer bulmuş, Sensörün eğimi, sapmayı ve yuvarlanmayı düzeltecek şekilde kaydırılması.

X100 serisi nispeten kompakttır ancak saklanması çok daha zordur. Ricoh’dan farklı olarak lensi gövdeye doğru geri çekilmez (ancak odaklandıkça biraz uzayabilir). Özellikle 35 mm’lik eşdeğer lensi F2’ye kadar açılarak Ricoh’a göre tek durak avantajı sağlıyor. Garip bir tesadüf eseri, X100VI’ya IS eklenmesi, kameranın derinliğine de 2 mm (0,079″) ekledi.

Her ikisinde de yüksek flaş senkronizasyon hızlarına izin veren yaprak panjurlar bulunur ve her ikisinde de parlak ışıkta geniş diyafram açıklıklarının kullanılmasına olanak tanıyan yerleşik ND filtreleri bulunur. Fujifilm küçük bir dahili flaş için yer buluyor; çok fazla değil ama yaprak deklanşörün yüksek senkronizasyon hızı sayesinde, parlak günlerde yakındaki nesneler için bir miktar ‘doldurma’ sağlayabilir.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V screens

Vizörler ve Ekranlar

Diğer fark ise X100’ün karmaşık (ve pahalı) bir elektronik/optik hibrit vizör etrafında oluşturulmuş olmasıdır. ‘V’ modeli ayrıca bel seviyesinde çekim için dışarı eğilebilen bir LCD’yi de tanıttı ancak vizör, X100 serisinin imza özelliği olmaya devam ediyor ve muhtemelen kameranın en yaygın kullanım şeklidir.

Karşılaştırıldığında GR, dünyaya ilişkin birincil görüşünü temsil eden sabit bir LCD’ye sahiptir. Klipsli optik vizör mevcut ancak %85 ​​kapsama oranı ve ayar ekranının ya da kameraya bağlantının olmayışı, bunun Fujifilm yaklaşımının yerini alamayacağı anlamına geliyor.

Her iki kamera da AF noktasının yerleştirilmesi veya menülerde gezinme ve oynatma için dokunmaya duyarlı ekranlar sunar. X100V ve X100VI’da ayrıca özel AF joystick’leri bulunurken, Ricoh’da AF’yi hareket ettirmek için dört yollu kontrol cihazını kullanmak istiyorsanız kamerayı yeniden yapılandırmanız gerekecektir.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V controls

Ergonomi

Kameralardan herhangi birini kullandığınızda aralarındaki kavramsal farklılıklar bir kez daha kendini gösteriyor. Fujifilm’ler, kameranın pozlama ayarları ve kurulum seçenekleri üzerinde kontrolü elinize almanızı teşvik eden işaretli kadranlar ve özelleştirilebilir düğmelerle kaplıdır. Aksine, X100V ve VI’nın artık çok fazla kadrana sahip olabileceğini düşünüyoruz: her işlev için ayar kadranlarını veya özel kadranları kullanma seçeneğine sahip olmak esneklik sağlar ancak aynı zamanda çoğu insanın bazı kontrolleri gereksiz bulacağı anlamına da gelir.

Karşılaştırıldığında Ricoh belirgin bir şekilde minimalisttir. Ön tarafta bir ayar kadranı, arkada tıklanabilir bir jog kolu var ve çok daha fazlası yok. Dört yollu kontrol cihazının çevresinde küçük bir halka var ancak kamera, tek elle tutma/çekim duruşunun dışına çıkmadan her şeyin kontrol edilebileceği şekilde ayarlanabilir. Bu, bir dereceye kadar kurulum gerektirir (arkadaki geçiş anahtarına içeri doğru bastığınızda görünen ‘ADJ’ menüsünde en çok kullandığınız işlevleri makul bir sıraya koymakta fayda var), ancak bu, pek çok GR sahibinin sevdiği bir çekim yöntemidir.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V lenses

Görüntü Kalitesi

Ricoh’daki 24 MP FSI CMOS sensör ile Fujifilm X100V’deki 26 MP BSI sensör arasında görüntü kalitesi açısından söylenecek çok az şey var.

Ancak X100VI’daki 40MP BSI CMOS önemli bir farkı temsil ediyor; Son bir değerlendirme yapmak için hâlâ test yapıyoruz ancak ilk izlenimlerimiz olumluydu ve kamera, 40 MP sensöre geçişten en iyi şekilde yararlanıyor gibi görünüyor.

Lensler açısından optik olarak aralarında seçim yapılabilecek çok fazla bir şey yok, ancak ilk izlenimimiz Ricoh’un köşelerde biraz daha keskin kaldığı yönünde. Fujifilm biraz daha yakına odaklanabiliyor (GR IIIx’in 12 cm’si yerine 10 cm), ancak bu konuda öncüllerine göre geliştirilmiş olmasına rağmen yakın mesafelerde ve geniş diyafram açıklıklarında yine de biraz yumuşaklaşıyor. Ayrıca Fujifilm’in biraz daha sığ alan derinliği ve düşük ışıkta çalışmak için daha fazla alan sunan daha parlak lensi de var elbette.

JPEG’ler açısından, her ikisi de hem renkli hem de siyah beyaz olmak üzere çeşitli ilginç işleme modları sunar, ancak nispeten incelikli, çekici seçeneklerin geniş bir yelpazesini sunması nedeniyle Fujifilm’e üstünlük sağlarız.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V rear

Otomatik Odaklama

Fujifilm’ler otomatik odaklama açısından GR IIIx’e göre bir tık daha hızlıdır ancak üçünün hiçbiri süper hızlı değildir. Hepsi, muhtemelen kullanılacakları fotoğrafçılık türlerinin çoğunda iyi performans sergileyecek, ancak hiçbiri en hızlı aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri kadar hızlı değil. Hepsi konu izleme ve yüz algılama modları sunsa da hiçbiri bu konuda özellikle iyi değil. Hepsi yeterince hızlıdır ve nesnenizin kameraya karşı pozunu ve ifadesini tutmasını beklemenize gerek kalmaz, ancak en iyi aynasız modeller kadar hızlı ve hatasız bir şekilde odakta değildirler.

Ricoh’un hız eksikliğini telafi ettiği nokta, deklanşöre bastığınızda kameranın odağı önceden belirlenmiş bir mesafeye (menülerde belirtilen) kaydırdığı kendine özgü Snap Focus modudur. Bu, aksiyonu tahmin ettikleri mesafeyi kolayca ayarlayıp kameranın nereye odaklanacağını bilerek deklanşöre basabilen sokak atıcıları tarafından çok takdir edilen bir özelliktir. Ayrıca, AF’ye yarım basmadan deklanşöre tam olarak bastığınızda Anlık Odaklamayı etkinleştiren bir ‘Tam Basma Snap’ seçeneği de bulunmaktadır.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V batteries

Pil Ömrü

Hibrit vizör ve lensin X100V’nin (ve VI’nın) kasasında ne kadar yer kapladığını hesaba kattığınızda, hem Ricoh hem de Fujifilm’ler nispeten küçük kameralar.

Fujifilm, X100V için sırasıyla EVF ve OVF modlarını ve daha yeni kamera için 310 ve 450’yi kullanarak şarj başına 350 ve 420 çekim sayısı veriyor. Bunlar, daha büyük 8,7Wh NP-W126S pilin kullanılmasına geçişin sağladığı çok saygın rakamlardır. Ricoh’da yalnızca 4,9 Wh DB-110 pil için yer var ve sonuç olarak pil ömrü şarj başına yalnızca 200 çekime ulaşıyor.

Endüstri kuruluşu CIPA tarafından belirlenen bir test protokolünden elde edilen bu derecelendirmelerin, çekim sırasında genellikle elde edeceğimiz çekim sayısını açıkça yetersiz temsil ettiğini görüyoruz. Bununla birlikte, 200 gibi düşük bir derecelendirme genellikle kamerayı şarjlı tutma konusunda sürekli olarak düşük düzeyde bir endişe anlamına gelir, çünkü kamerayı yoğun bir şekilde kullanırsanız şarjın bitmesi muhtemeldir. Neyse ki, her iki kamera da USB-C konektörleri üzerinden şarj edilebilir veya çalıştırılabilir; bu nedenle, özellikle elinizde küçük bir güç bankası piliniz varsa, onları dolu tutmak yeterince kolaydır.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V compared

Fiyat

Her iki kamera da özellikle ucuz değil ancak paranızın karşılığını çok iyi bir APS-C sensör ve keskin bir F2.8 prime aldığınız göz önüne alındığında, Ricoh GR IIIx’in 1000 dolarlık liste fiyatı mantıksız görünmüyor. Sağlamlık hissi veren magnezyum alaşımlı yapısının sizi kısa sürede değişmiş hissetmesine neden olması pek olası değildir.

Fujifilm, işlerin çok ağırlaşmasını önlemek için görünüşte daha ince metal kullanması ve çok sayıda kontrolün her zaman özellikle sağlam hissetmemesi nedeniyle Ricoh kadar iyi yapılmış gibi görünmüyor. Biraz daha derin ceplere ihtiyacınız olacak (X100VI liste fiyatı 1600 $), ancak bu ekstra para karşılığında karmaşık hibrit vizöre ve çok daha parlak bir lense sahip olacaksınız. Sonuçta her iki kamera da fiyat etiketlerinin hak edilmediğini hissettirmeyecek kadar özel hissettiriyor.


Ricoh GRIIIx vs Fujifilm X100V lead

Sonuç

GR IIIx ve X100V’ye (ve VI) ne kadar çok bakarsak, (neredeyse paradoksal olarak özel fotoğrafçılara yönelik kameralar için) görüntü kalitesinin dikkate alınması gereken en az önemli faktörlerden biri olduğunu daha çok hissederiz. Her iki durumda da görüntü kalitesi çok yüksek olduğu için bu görünür gerilim ortadan kalkıyor.

Benzer şekilde, (x olmayan) GR III ve X100V (veya VI) arasındaki karar sadece odak uzaklığı meselesiyken, burada biraz daha geniş açılı Fujifilm ile daha yakın normal Ricoh arasındaki fark bize çok daha az seçim yapma şansı veriyor.

Ve her iki kamera da kendi açılarından modern klasikler olarak tanımlanabilir: sadık kullanıcı grupları oluşturan tasarımların ilerici yinelemeleri.

Ve yine de, tüm bu temel benzerliklere rağmen aralarında seçim yapmak hala kolaydır. Fujifilm, Ricoh’nun gerçek cepte taşınabilirliğiyle yarışamazken Ricoh, Fujifilm’in gösterişli güzel görünümü ve vizör deneyimiyle yarışamaz. X100’lerin her şey için (yinelenen) düğmeler ve kadranlar yaklaşımı, bazı insanlara GR IIIx‘in ‘istediğiniz her şey parmaklarınızın ucunda’ ahlakı kadar çekici gelecektir.

Nasıl ateş ederseniz edin, kazananın sizin için açık olacağından şüpheleniyoruz. Hangisi olduğunu yorumlarda bize bildirin.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.