Haberler

Google Gemini'nin Yapay Zeka Görüntü Oluşturucusu 'Beyaz Karşıtı' olmakla Suçlanıyor

Google, Gemini’deki (eski adıyla Bard) AI Image Generator’ı “beyaz insanları yok ettiği” gerekçesiyle eleştirilmesinin ardından düzeltmeye çalışacağını söyledi.

Gemini
Eski bir Google çalışanı tarafından paylaşılan Gemini’den ekran görüntüleri.

Google, Gemini’deki (eski adıyla Bard) AI Image Generator’ı “beyaz insanları yok ettiği” gerekçesiyle eleştirilmesinin ardından düzeltmeye çalışacağını söyledi.

Gemini Expereinces’ın kıdemli direktörü Jack Krawczyk dün X’te (eski adıyla Twitter) şunları yazdı: “Gemini’nin bazı tarihsel görüntü oluşturma tasvirlerinde yanlışlıklar sunduğunun farkındayız ve bunu hemen düzeltmek için çalışıyoruz.”

Ekran goruntusu 001

İnsanlar “Google Gemini’nin beyaz insanların var olduğunu kabul etmesini sağlamak utanç verici derecede zor” gibi viral tweetler göndermeye başladıktan sonra sorun X’te işaretlendi. Avustralya’nın kabaca yüzde 90’ı beyaz olmasına rağmen, beyaz olmayan tüm yüzleri döndüren Avustralyalı bir kadının görüntüsünü talep eden bir istemin AI görüntü sonuçlarını içeren Gemini’den ekran görüntülerini paylaştılar. Aynı durum Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya için de geçerliydi.

Başka bir kullanıcı, yine beyaz yüz döndürmeyen bir papa resmi isteme talebini paylaştı. Geçmişte Kuzey Afrika’da papalar vardı ama papalığın 2000 yıllık tarihinde onlar çok küçük bir azınlıktı.

Gemini’den oluşturulan tarihi görüntüler, “1943 Alman askerinin”, yani bir Nazi’nin resmine yönelik taleplerin de farklı yüzlerin görüntülerinin geri gelmesi üzerine şiddetle eleştirildi.

Krawczyk, “Yapay zeka ilkelerimizin bir parçası olarak, görüntü oluşturma yeteneklerimizi küresel kullanıcı tabanımızı yansıtacak şekilde tasarlıyoruz ve temsili ve önyargıyı ciddiye alıyoruz” diye yazıyor. “Tarihsel bağlamlarda daha fazla nüans var ve biz de buna uyum sağlamak için daha fazla ayarlama yapacağız.”

SanalSergi geçen gün çok sayıda istekte bulundu (aşağıda görülüyor) ve beyazların sayısı çok azdı. 22 Şubat tarihinde tekrar denediğimizde Google’ın insan resimlerine yönelik tüm istekleri engellediği görülüyor.

Google Gemininin Yapay Zeka Goruntu Olusturucusu Beyaz Karsiti olmakla Suclaniyor
Google Gemininin Yapay Zeka Goruntu Olusturucusu Beyaz Karsiti olmakla Suclaniyor 001
Google Gemininin Yapay Zeka Goruntu Olusturucusu Beyaz Karsiti olmakla Suclaniyor 002
Google Gemininin Yapay Zeka Goruntu Olusturucusu Beyaz Karsiti olmakla Suclaniyor 003
Google Gemininin Yapay Zeka Goruntu Olusturucusu Beyaz Karsiti olmakla Suclaniyor 004

Yapay Zeka ve Önyargı

Yapay zeka uzun süredir önyargılı olmakla suçlanıyor, ancak genellikle beyaz olmayanları görmezden geldiği için. Google bu konuda aşırı düzeltme yapmış olabilir.

Gemini’deki yapay zeka görüntü oluşturucu, DALL-E ve Midjourney gibi daha yerleşik modeller kadar fazla ilgi görmeyen Google’ın Imagen 2‘si tarafından desteklenmektedir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.