Haberler

Fotoğrafçı, LIDAR kontrollü film sayısallaştırıcı için şemaları paylaşıyor

Dijitalleştirilmesi gereken bir orta format film yığınının yanı sıra 3B baskı ve elektronik anlayışınız varsa, şanslı olabilirsiniz. Montreal merkezli film fotoğrafçısı ve programcı Seçkin Sinan Işık, her kareyi dijitalleştirilmeye hazır bir kameranın merceğinin altındaki konuma otomatik olarak ilerleten bir film taşıyıcı tasarladı ve inşa etti.

Taşıyıcı, filmin ne zaman yüklendiğini ve doğru yerde olduğunu algılamak için LIDAR‘ı kullanır ve bir dizi farklı formatı otomatik olarak ilerletebilir ve ayrıca kameranın deklanşörünü tetikleyebilir.

Seckin, bir tane de yapmak isteyen herkes için ayrıntılı planlar yaptı ve indirilecek tasarımlar ve planların yanı sıra kullandığı tüm bileşenlerin bir listesini ve işlerin nasıl iyileştirilebileceğine dair öneriler sunuyor. İnşa etmenin yaklaşık 100 dolara mal olduğunu, ancak parçaları yapmak için bir 3D yazıcıya yatırım yapmanız gerekiyorsa yaklaşık 400 dolara mal olduğunu söylüyor.

Fotoğrafçı, LIDAR kontrollü film sayısallaştırıcı için şemaları paylaşıyor
LIDAR kontrollü film sayısallaştırıcı için şemaları

Taşıyıcının arkasındaki ana fikir, bir film uzunluğunun ne zaman takıldığını algılayabilen, onu taşıyıcıya çekecek ve kaydedilecek ilk kareye hazır hale getirecek bir cihaz yaratmaktı. Taşıyıcı, filmi içeri çekmek ve ayrıca filmin yüzeyini kenar kılavuzları içinde düz tutmak için yeterli gerilimi korumak için silindirler kullanır. Silindirler yalnızca filmin çerçevesine temas eder, böylece resim alanı taşıyıcıyla hiç temas etmez.

414 1
LIDAR kontrollü film sayısallaştırıcı için şemaları

Film yüklendikten sonra, kullanıcı ilk kare kaydedilmeden önce konumunu mikro ayarlayabilir ve ardından taşıyıcıya hangi formatın kullanıldığını söylemek için bir düğme kullanabilir, böylece kareleri ilerledikçe kamera altında hizalı tutabilir. Taşıyıcının bir ışık kutusu üzerine yerleştirilmesi ve kameranın doğrudan bir kopya sehpası veya tripod üzerine yerleştirilmesi gerekir.

Mevcut tasarım, taşıyıcının üst kısmını açıkta bırakır, böylece kullanıcılar, ışık kutusunun yüzeyinden kopyalanacak çerçevenin ötesindeki lense girerek görüntü oluşturmayan ışığı önlemek için çerçevelerinin boyutunda bir maske oluşturmak isteyebilirler. parlamaya ve kontrastın azalmasına neden olur.

untitledGOOD21cyc
LIDAR kontrollü film sayısallaştırıcı için şemaları

Seçkin’in tasarımları da indirebileceğiniz Duck After Duck web sitesinde makalenin tamamını görebilirsiniz .

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.