Haberler

AB, daha kolay uçuşun önünü açan tek tip bir dizi drone kuralını geçti

31 Aralık’ta, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) , Avrupa Birliği (AB) için yeni bir dizi tek tip drone düzenlemesini kabul etti.

Birleşik Krallık’ın yanı sıra Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte AB üye devletleri artık aynı düzenleyici çerçevenin altındadır. Daha önce, her ülkenin kendi kuralları vardı. Şimdi, örneğin Fransa’dan İtalya’ya seyahat ediyorsanız, bir dronu güvenli ve yasal olarak kullanmak için aynı yasalar geçerlidir.

EASA’nın tek tip düzenlemeleri hem hobisi olan hem de ticari drone operatörlerini kapsar. Yetkililerin, araç sahiplerine pervasızca uçarken izini sürebilmeleri için S alışveriş merkezi drone’larının artık kaydedilmesi gerekecek. Hem operatörler hem de dronları için standart gereksinimleri kapsayan üç kategori vardır:

  • Düşük riskli veya açık kategorili dronlar yetkilendirme gerektirmeyecek, ancak katı operasyonel sınırlamalara tabi olacaktır.
  • Orta riskli veya özel kategori dronların, risk değerlendirmesi temelinde ulusal havacılık otoritesinden izin alması gerekecektir.
  • Yüksek riskli veya sertifikalı kategori drone’ların havacılık kurallarına uyması gerekecek ve bu, yolcularla yapılacak gelecekteki drone uçuşları için geçerli olacaktır.
AB, daha kolay uçuşun önünü açan tek tip bir dizi drone kuralını geçti
ABD’de olduğu gibi, AB’de uçan uzaktan pilotlar 400 ft. AGL ile sınırlıdır.

Çoğu hobi amaçlı insansız hava aracını kapsayan düşük risk kategorisinin en yaygın olarak kullanılması beklenmektedir ve güvenlik ve çevre koruma gereksinimlerinin karşılanmasını sağlayan CE işaretleme süreciyle yönetilecektir. Nerede ve nasıl uçulabileceklerini kapsayan üç alt kategori vardır:

  • A1 – 250 gr’dan daha hafif olan dronlar insanların üzerinden uçurulabilir
  • A2 – 250 g’dan daha ağır ancak 2 kg’dan daha hafif olan dronlar, insanlardan en az 50 m (164 ft) uzakta uçurulmalıdır.
  • A3 – 2 kg’dan daha ağır olan dronlar insanlardan çok uzakta uçurulmalıdır

1 Ocak 2021’den önce satın alınan ve CE sınıfı kimlik etiketi olmayan dronlar, iki yıllık ödemesiz dönem için düşük riskli veya açık kategoride uçabilir. 1 Ocak 2023’ten sonra Sınırlı kategoride faaliyet göstermeleri kısıtlanacak. Bu yılın 1 Ocak tarihinden sonra satın alınan ve CE sınıfı kimlik etiketi taşıyan drone’lar, EASA’nın burada ana hatlarıyla belirttiği kurallara tabidir . Drone, artık C0’dan C4’e beş sınıfa ayrılıyor.

Bütün bunlar biraz zor görünüyorsa, DJI bu yeni kuralları daha fazla anlamlandırmak için bir grafik oluşturdu. SkyBounder ayrıca, insanların hangi kategori ve / veya alt kategorinin kendi özel operasyonları için geçerli olduğunu keşfetmelerine yardımcı olmak için bir ‘ Drone Lisans Bulucu ‘ aracı sundu .

drone list
AB, daha kolay uçuşun önünü açan tek tip bir dizi drone kuralını geçti 4

Drone operatörlerinin ikamet ettikleri ülkeye kaydolmaları gerekir . Bu tek tip kurallar şu anda yürürlükte olmakla birlikte, bazı ülkeler bunları diğerlerinden daha hızlı kabul edebilir. Bir uçuşun yasallığı konusunda herhangi bir şüphe varsa, yerel makamlarla iki kez kontrol etmek veya araştırma yapmak önemlidir.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.