women foto awards header 1200x675 1
Haberler

Leica, Kadın Foto Projesi Ödülü Sahiplerini Açıkladı

Leica, Uluslararası Kadınlar Günü şerefine, kadınların fotoğrafçılığa bakış açısını güçlendirmeye yardımcı olmak için görsel hikaye anlatımında çeşitliliğe sürekli bir bağlılık olan Leica Kadın Foto Projesi’nin bir parçası olan ikinci yıllık Leica Kadın Fotoğraf Projesi Ödülünün sahiplerini açıkladı.

Bu yıl üç ödül kazanan, Matika Wilbur, Karen Zusman ve Anna Boyiazis, ödüllü foto muhabirlerinden ve fotoğraf dünyasına ünlü katkılarda bulunanlara kadar çeşitli jüri üyeleri tarafından seçildi:

  • Karin Rehn-Kaufmann, Sanat Direktörü ve Baş Temsilcisi, Leica Galleries International
  • Amanda de Cadenet, Girlgaze & The Conversation’ın kurucusu, girişimci, gazeteci, yazar, fotoğrafçı, aktivist
  • Laura Roumanos, Yönetici Yapımcı ve Kurucu Ortak, United Photo Industries ve Photoville
  • Sheila Pree Bright, Güzel sanatlar fotoğrafçısı ve görsel kültür yapımcısı
  • Elizabeth Avedon, Bağımsız küratör, fotoğraf danışmanı, tasarımcı ve yazar
  • Elizabeth Krist, National Geographic fotoğraf editörü ve Visual Thinking Collective’in kurucu üyesi
  • Lynn Johnson, Fotoğrafçı ve National Geographic katılımcısı
  • Maggie Steber, VII Ajans fotoğrafçısı ve Guggenheim Grant Fellow
  • Sandra Stevenson, The New York Times’da fotoğrafçılık bölümünde Editör Yardımcısı

Her kazanana 10.000 $, bir Leica Q2 kamera ve fotoğraf projelerinin devamını desteklemek için mentorship verildi.

Ünlü Tulalip ve Swinomish Pacific Northwest fotoğrafçısı ve sosyal belgeselci Matika Wilbur, Project 562 adını verdiği ABD’deki Kabile egemenliklerinin görsel bir anlatısını sundu. Projenin amacı “Yerli Amerika’ya bakışımızı değiştirmekti”.

Leica, Kadın Foto Projesi Ödülü Sahiplerini Açıkladı
Fotoğraf: Matika Wilbur

Leica, “Wilbur’un olağanüstü yaratıcı girişimi ve benzersiz çalışma yapısı, büyükannesinin ondan kendi halklarının fotoğrafını çekmesini isteyen bir rüyanın ardından başladı” diye yazıyor. “Matika, Hint Ülkesinin yaşanmış deneyimlerinin zenginliğini ve çeşitliliğini cesur ve ilham verici yaratıcılıkla tasvir ederek atasını onurlandırıyor.”

Leica, Kadın Foto Projesi Ödülü Sahiplerini Açıkladı
Fotoğraf: Matika Wilbur

Wilbur şu anda Project 562 fotoğraflarının ve sözlü anlatımlarının Ten Speed Press için 500 sayfalık bir kitabını tamamlıyor ve büyük bir kariyer retrospektif sergisinin küratörlüğünü yapıyor ve Alaskan Tribal serisi için National Geographic Explorer.

Leica, Kadın Foto Projesi Ödülü Sahiplerini Açıkladı
Fotoğraf: Matika Wilbur

Karen Zusman, gazetecilik kariyerine Malezya’da insan kaçakçılığını belgeleyerek başlayan New York’ta yaşayan bir fotoğrafçıdır. Son birkaç yılını, salgının vurduğu ve onu seyahat etmeyi bırakmaya zorladığı bir kitap projesi için Küba’ya 20’den fazla gezi yaparak geçirdi. Evde daha fazla zaman geçirirken, kazanan fotoğraf serisi “Benim Süper Gücüm Projesi” nin ilham kaynağı doğdu.

01 KAREN ZUSMAN 1 800x533 1
Fotoğraf: Karen Zusman

Leica, “Bir Black Lives Matter bisiklet protesto grubuyla olan ilişkisinden doğan son portre serisi, New York’taki beyaz olmayan çocukların gücünü ve ruhunu belgeliyor” diyor. “Leica Kadın Fotoğraf Projesi Ödülü’nün yardımıyla Zusman, projeyi, çocukların kim olduklarına dair vizyonlarını ifade etmeleri, korumaları ve genişletmeleri için yaratıcılığı ve özgüvenini geliştiren bir açık hava sergisine ve atölyelere genişletmeyi planlıyor.”

KAREN ZUSMAN 2 800x533 1
Fotoğraf: Karen Zusman
KAREN ZUSMAN 1 533x800 1
Fotoğraf: Karen Zusman

Anna Boyiazis, odak alanları insan hakları, halk sağlığı ve kadın ve kızlarla ilgili konuları içeren Güney Kaliforniya ve Doğu Afrika merkezli bir belgesel fotoğrafçısıdır.

Anna1 800x533 1
Fotoğraf: Anna Boyiazis

Leica, “Boyiazis 2016’dan beri Suda Özgürlüğü Bulma projesi üzerinde çalışıyor” diye yazıyor. “Kazanan dizi, Zanzibar’da yüzmeyi öğrenen kadın ve kızlara tanıklık ediyor ve bunu” aşırı muhafazakar bir bölgede böyle bir eylemin ataerkil, dini normlarla çeliştiği bir özgürleşme eylemi “olarak tanımlıyor.”

Leica, Boyiazis’in çalışmalarının bu kadın ve kızların günlük yaşamlarının samimi bağlamını ortaya çıkaran derinlemesine, görsel bir anlatımına odaklandığını söylüyor. Bu ödülü kazanarak, kurak mevsimde Zanzibar’a dönerek ve ilişki kurduğu kadın ve kızları belgelemeye devam ederek bu yıl içinde projedeki çalışmalarına devam edebilecek.

Ana3 800x533 1
Fotoğraf: Anna Boyiazis
Anna2 800x533 1
Fotoğraf: Anna Boyiazis

Leica, fotoğrafçılıktaki farklı sesleri yükseltmek için yürüttüğü kampanyanın bir parçası olarak Nisan ayında sanal bir Zirve düzenliyor. Zirve halka açık olacak ve Leica Kadın Foto Projesi Ödülüne başvuranlar, paneller ve fotoğrafçılarla tanışma fırsatları da dahil olmak üzere özel programlara erişebilecek. Leica, zirve hakkında Instagram ve web sitesi aracılığıyla daha fazla bilgi vermeyi planlıyor.