Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri 2020

Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri (The World Nature Photography Awards), büyük ödülün nesli tükenmekte olan Borneo orangutanı fotoğrafı için Kanadalı fotoğrafçı Thomas Vijayan‘a gittiği 2020 kazananlarını açıkladı.

Londra, İngiltere merkezli Dünya Doğa Fotoğrafçılığı ödülleri nispeten yenidir ve bir grup sürdürülebilirlik uzmanı tarafından yalnızca en iyi fotoğrafçılardan bazılarını tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda gezegen için bir şeyler yapmak isteyen bir yarışmaya ev sahipliği yapmak için yaratılmıştır. Kuruluş, iki iklim değişikliği hayır kurumunu desteklemektedir: Clean Air Task Force ve Coalition for Rainforest Nations.

Örgüt, “İklim değişikliğiyle ilgili zorlukların çok büyük olduğunu bilsek de, değişimi etkilemek için hepimiz bir araya gelirsek şaşırtıcı şeyler başarılabilir” diye yazıyor. “Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödüllerinin arkasındaki felsefe budur. Gezegenimizin geleceğini olumlu bir şekilde şekillendirmek için hepimizin küçük çabalar sarf edebileceğimize ve fotoğrafçılığın, insanları dünyayı farklı bir perspektiften görmeleri ve gezegenin iyiliği için kendi alışkanlıklarını değiştirmeleri konusunda etkileme konusunda uzun bir yol kat edebileceğine inanıyoruz. “

2020’nin yarışması 6 kıtada 20 ülkeden girişlerin geldiğini gördü. Yarışma birden fazla kategoriye ayrılmıştır (aşağıda görüldüğü gibi) ve jüri tarafından belirtildiği gibi tüm kategorilerde en yüksek puan alan fotoğraf en büyük ödülü alır.

Vijayan’ın, aynı zamanda “Yaşam Ortamındaki Hayvanlar” kategorisinin de galibi olan bir orangutan görüntüsü, bu yılın en büyük ödülünü ve 1000 $ nakit ödülünü kazandı. Aşağıdaki fotoğrafı çekmek için Vijayan, yerel orangutanlardan birinin onu yakındaki bir adaya geçmek için kullanıp kullanmayacağını görmek için bir ağacın yukarısında saatler geçirdiğini söylüyor.

Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri 2020
© Thomas Vijayan

Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri 2020 Kazananları

Hayvan Portreleri

GOLD © Nick Dale Bengal tiger with catchlight in water hole 800x534 1
© Nick Dale

Davranış – Amfibiler ve Sürüngenler

GOLD © Vittorio Ricci The kiss 800x531 1
© Vittorio Ricci

Davranış – Kuşlar

GOLD © Dale Paul Flying saucer 800x534 1
© Dale Paul

Davranış – Omurgasızlar

GOLD © Dr Tze Siong Tan Heart wheel 533x800 1
© Dr. Tze Siong Tan

Davranış – Memeliler

GOLD © Patrick Nowotny Lion fight 800x363 1
© Patrick Nowotny

Bitkiler ve Mantarlar

GOLD © Doron Talmi Mist at the swamp 800x534 1
© Doron Talmi

Kentsel Yaban Hayatı

LawrenceWorcester Pullingathread 533x800 1
© Lawrence Worcester

Planet Earth’ün Manzaraları ve Ortamları

GOLD © Alessandro Gruzza Spirit of the ice 800x534 1
© Alessandro Gruzza

Siyah ve Beyaz

GOLD © Harry Skeggs Long live the king 800x593 1
© Harry Skeggs

Doğa Sanatı

GOLD © Dipanjan Pal Glacial veins 600x800 1
© Dipanjan Pal

Doğa Fotoğraf Gazeteciliği

GOLD © Gunther De Bruyne 21st century rhino conservation 800x534 1
© Gunther De Bruyne

Bu fotoğraf bir bağlamı garanti ediyor olabilir: Kaçak avcılar tarafından hedef alınmasını önlemek için boynuzsuz bir beyaz gergedanı tasvir ediyor. Bu acımasız görünebilir, ancak son çare olarak kullanılan oldukça etkili bir koruma stratejisidir.

Fotoğrafın açıklamasında “Tüm gergedan türleri, boynuzlarının Asya’daki popülerliği nedeniyle nesli tükenme eşiğine geldi veya yok olmanın eşiğinde” yazıyor. Ancak işleri doğru yapmak için: Gergedan boynuzu, tırnaklarımızı oluşturan aynı madde olan keratinden oluşur. Günümüzde, Asya’da bile, gergedan boynuzunun tıbbi değeri veya başka herhangi bir yararlı etkisinin olmadığı yaygın olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, ne kadar az gergedan kalırsa, fiyat o kadar yüksek olur ve bu da ne yazık ki gergedan boynuzu tüketimini bir statü sembolü haline getirdi. “

İnsan ve Doğa

GOLD © Christa Funk Andre Fajardo 800x534 1
© Christa Funk

Her kategoride ikinci olanları görmek için buradan yarışmanın web sitesini ziyaret edin.

Başa dön tuşu