Haberler

AMD, İş İstasyonları için 96 Çekirdekli Yonga Dahil Threadripper CPU'larını Piyasaya Sürüyor

AMD’nin yüksek performanslı iş istasyonu işlemcilerinden oluşan “Threadripper” ailesi, iki yeni ürün sınıfında ve yonga setinde varlığını sürdürüyor.

The Verge’de görüldüğü gibi AMD, yeni Threadripper 7000 ve PRO 7000 WX Serisi işlemcilerinin “en üst düzeyde iş istasyonu platformu” vaat ettiğini ve “sektördeki bilgi işlem performansı ve inovasyon için yeni bir standart” belirlediğini iddia ediyor.

Elbette bu tür duyurular yeni bir şey değil – Intel bu hafta başında “dünyanın en hızlı masaüstü işlemcisini” tanıttı – ancak yeni Threadripper işlemciler konusunda uzman kullanıcıların heyecan duyacağı pek çok şey var.

AMD Ryzen Threadripper 7000 Serisi işlemciler, AMD’nin üst düzey masaüstü (HEDT) bilgisayar pazarına dönüşünü simgeliyor ve şirketin 2020’den bu yana bu alandaki ilk yeni ürünü. Sınıfının en iyisi AMD Ryzen Threadripper PRO 7995WX, 96 çekirdek ve 192 iş parçacığı, “Boost” modunda 5,1 GHz’e varan hızlar ve 480 MB önbellek. Çipin 128 PCIe Gen 5 hattı var.

PRO 7945WX’ten yukarıda adı geçen PRO 7995WX’e kadar altı AMD Ryzen Threadripper PRO modelinin yanı sıra AMD, 7960X, 7970X ve 7980X dahil olmak üzere üç PRO olmayan Threadripper işlemcisini de duyurdu. Bu modeller 24 ila 64 çekirdek arasında değişir ve önbellek boyutları 152 MB ile 320 MB arasında değişir.

AMD, yeni Threadripper 7000 yongalarının yanı sıra altı PRO yongası için WRX90 anakartlarını ve HEDT yongaları üçlüsü için TRX50 anakartlarını da tanıttı. The Verge’ın belirttiği gibi TRX50 teknik olarak PRO çiplerini destekliyor ancak amiral gemisi PRO 7995WX’in yüksek performanslı bacaklarını tamamen genişletmesine izin veremiyor.

Jack Huynh (AMD’de Bilgi İşlem ve Grafik İş Grubu kıdemli başkan yardımcısı ve GM) şunları söylüyor: “AMD, iş istasyonu ve yüksek performanslı bilgi işlem segmentlerinde inovasyona liderlik etme konusunda uzun bir geçmişe sahip ve bu yeni Ryzen Threadripper 7000 Serisi işlemci serisi, bu yolda atılan bir başka adıma işaret ediyor, Bu işlemciler, birinci sınıf yenilik ve performans sunma konusundaki sarsılmaz bağlılığımızın bir kanıtıdır ve gezegendeki en yetenekli platformda enerji verimliliği çıtasını yükseltmeye devam ederken, kullanıcılarımızda inanılmaz yaratıcı potansiyeli ortaya çıkaracaklarından eminiz.

Threadripper CPU'larını Piyasaya Sürüyor

Advanced Compute Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölüm Başkanı Jim Nottingham şöyle ekliyor: “Z by HP iş istasyonları, AMD Ryzen Threadripper PRO 7000 WX Serisi işlemcilerin gücünü günümüzün profesyonellerine sunmak ve müşterilere performans ve güvenilirliğin kazanan bir birleşimini sunmak üzere tasarlandı.” ve Çözümler, HP Inc. “Bu en yeni nesil Threadripper işlemcilerle, iş istasyonu müşterileri, yaratıcılığı ve üretkenliği daha önce hiç olmadığı kadar güçlendiren yeni bir bilgi işlem gücü çağını deneyimleyebilir.”

AMD, aralarında Dell, HP ve Lenovo’nun da bulunduğu çok sayıda OEM ve Si iş ortağıyla çalışıyor. Bu şirketler bu yılın sonlarında yeni Threadripper donanımını içeren iş istasyonlarını piyasaya sürecek.

Hem AMD hem de Nvidia, Threadripper ve Threadripper PRO destekli iş istasyonları için grafik seçenekleri sunuyor. NVIDIA kurumsal platformlardan sorumlu başkan yardımcısı Bob Pette, “Yeni yapay zeka, gerçek zamanlı görüntü oluşturma ve etkileşimli simülasyon teknolojileri, profesyonel iş akışlarını dönüştürerek masaüstü bilgisayarların sınırlarını zorluyor” diyor. “AMD ve NVIDIA’nın birleştirilmiş teknolojileri, farklı sektörlerdeki profesyonel kullanıcıların en zorlu iş yükleriyle başa çıkmalarına yardımcı olacak.”

AMD Ryzen Threadripper serisi çipler 1.499 dolardan başlıyor, AMD Ryzen Threadripper 7980X ise 4.999 dolardan başlıyor. DIY müşterileri 21 Kasım’dan itibaren yeni işlemcileri alabilecekler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.