Haberler

Intel’in Yeni 14. Nesil i9 Çipi ‘Dünyanın En Hızlı’ Masaüstü İşlemcisidir

Intel’in yeni nesil CPU’ları yarın mağazalara geliyor ve en üst seviye i9, “kutudan çıktığı anda” 6GHz vaat ediyor.

Yeni i7-14700K, 20 çekirdek ve 28 iş parçacığıyla donatılırken i9-14900K, 24 adede kadar çekirdek ve 32 iş parçacığının yanı sıra hemen 6 GHz’e kadar frekans vaadiyle geliyor. Engadget’in belirttiği gibi , bu tür bir performans sunan ilk Intel CPU değil; i9-13900KS de bu hedefi tutturdu. Yeni i9 ayrıca “Termal Hız Artışı” hızı olarak ayrıldığı sürece bu performansı sürdüremiyor. Yine de bu, AMD’nin henüz yapmadığı bir şey ve eminim ki Intel bunu belirtmeye devam etme konusunda çok heyecanlıdır.

Sonuç olarak Intel, yeni i9-14900K’nın “dünyanın en hızlı masaüstü işlemcisi” olduğunu iddia edebiliyor ve i7 modelinden %25 daha fazla çekirdeğe sahip; bu da özellikle oyun ve çok iş parçacıklı yaratıcı iş yüklerinde fark edilecek. Engadget’ın raporuna göre şirket, en üst seviye çipinin bazı oyun durumlarında AMD Ryzen 9 7950X3D’den %23 daha hızlı olduğunu ve After Effects ve Premiere Pro’daki çoklu görevlerde %54 gibi muazzam bir oranda daha hızlı olduğunu söylüyor . Lightroom için PugetBench’te Intel, performans farkının daha da önemli olduğunu iddia ediyor.

i9 Çipi 'Dünyanın En Hızlı' Masaüstü İşlemcisidir

Şirketler genellikle rakiplere karşı yapılan testler sırasında desteyi kendi lehlerine sıralar; bu nedenle çiplerin öncekilere karşı nasıl performans gösterdiğine bakmak belki de daha aydınlatıcı olabilir. Burada Intel, fotoğrafçıların Lightroom Classic‘te 13. nesle kıyasla önemli bir artış fark etmesi gerektiğini söylüyor; bu da 12. nesle kıyasla daha da önemli. Aynı şey, hem Premiere Pro’da hem de After Effects’te büyük kazanımlar görecek olan video editörleri için de söylenebilir.

intel vs intel

Güç tüketimi de farklı değil: Yeni 14900K, önceki nesille aynı olan 253 watt güç çekiyor.

Intel’in en yeni masaüstü işlemci ailesi, hızın yanı sıra Wi-Fi 6/6E ve Bluetooth 5.3 için entegre desteğin yanı sıra yeni Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.4 kablosuz teknolojileri için ayrı destekle donatılmıştır. Ayrıca Intel Core 14. Nesil masaüstü işlemciler, Thunderbolt 4 desteğinin yanı sıra 80 Gbps’ye kadar çift yönlü bant genişliğini destekleyecek yakında çıkacak Thunderbolt 5 kablolu bağlantısını da içeriyor.

Intel’in yeni CPU’ları, yükseltme işlemini daha kolay ve sorunsuz hale getirmek için hem Intel 600 hem de 700 serisi yonga setleriyle uyumludur. Yeni çipler yarın, yani 17 Ekim’den itibaren satışa sunulacak. i7-14700K 409 $, i9-14900K ise 589 $ fiyatla satışa sunulacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.