Kılavuzlar

2023’ün En İyi iPhone Kamera Uygulamaları

Herhangi bir kullanıcı için herkese uyan tek bir en iyi DSLR veya en iyi aynasız fotoğraf makinesi neredeyse hiç bulunmadığı gibi , herkes için kesinlikle tek bir en iyi uygulama da yoktur. Kullanıcıların ihtiyaçları ve tercihleri, özellikle günümüz iPhone’larının kapsamlı yetenekleri göz önüne alındığında, büyük ölçüde farklılık göstermektedir.

Sadece bu yıl 1,5 trilyona yakın fotoğraf çekileceği tahmin ediliyor. Bunların yaklaşık %92’si akıllı telefonlar tarafından çekilecek, bu yüzden onlarla mümkün olan en iyi fotoğrafı çekmeye çalışmanız gerekmez mi? Bu iPhone kamera uygulamaları kesinlikle bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Elbette, çekilen çok sayıda fotoğrafın büyük bir yüzdesi, hatta çoğunluğu olmasa bile, gündelik anlık fotoğraflar veya benim “fotoğraf dışı fotoğraflar” olarak adlandırdığım fotoğraflardır; yani bir belgenin fotoğrafını çekmek gibi sanatsal olmayan amaçlarla çekilen görüntüler daha fazla referans içindir.

Ancak daha küçük bir yüzde, daha yüksek düzeyde görüntü kalitesi ve çıktı arayan amatörler ve profesyoneller tarafından çekilen fotoğraflardır. Bu durumda, kullanıcılar kendilerini sürücü koltuğuna oturtmak için üçüncü taraf uygulamaları arayabilir ve sıklıkla ararlar – ister manuel kontrol ve RAW olsun, ister sadece sosyal medyaya yüklemek için önceden ayarlanmış bir filtre uygulamak olsun.

Bu kullanıcıların karşılaştığı sorun, App Store’da mevcut olan belki de binlerce olmasa da yüzlerce üçüncü taraf seçeneğidir. Eğer siz de benim gibiyseniz, yıllar içinde yarım düzine veya daha fazla uygulamayı denemek (ve bunlar için para ödemek) durumunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla buradaki amacımız, ihtiyaçlarınıza uygun en iyi uygulamayla ve dolayısıyla en iyi fotoğraf sonuçlarıyla zamandan (ve paradan) tasarruf etmenizi sağlayacak bir yöne sizi yönlendirmeye yardımcı olacak en iyi uygulamaların bir listesini sunmaktır.

Aradığımız şey

İşleri en azından biraz daha basit hale getirmek için, iPhone kullanıcıları için kapsamlı olmasa da geniş bir seçenek yelpazesini kapsayacak şekilde listemizi birkaç kategoriye ayırdık. Bazı kullanıcılar nihai kontrole değer verirken, diğerleri basitliğe değer verir; Bazıları kameralarından mümkün olan her görüntü kalitesini elde etmeye çalışırken, diğerleri sadece kameradan Instagram veya Facebook’a hızlı bir yol istiyor. Bugünlerde hemen hemen herkes ve her şey için bir uygulama var, bu nedenle çoğu insanın iPhone kamerasından beklediği her şeyi kapsayan birkaç olağanüstü seçenek seçtik.En İyi Profesyonel iPhone Kamera Uygulaması: Halide Mark II

iPhone Kamera Uygulamaları

Halide Mark II , tüm diğerlerinin ötesinde bugüne kadarki tüm iOS kamera uygulamaları arasında en kapsamlı kontrol ve özellik setini sunuyor. Histogramlardan odak zirvesine , on beş saniyeye kadar uzun pozlamaya kadar Halide, en talepkar kullanıcıyı bile tatmin edecek kapsamlı ve kapsamlı bir özellik paketi sunar . Kaydırma hareketleri (örneğin, pozlama telafisi için yukarı veya aşağı kaydırma) son derece kullanışlıdır ve düzeni basit ve temiz tutar; ancak hızlı anlık görüntüleri güvenilir bir şekilde yakalamadan önce ustalaşmak biraz zaman alabilir.

Halide’nin daha yeni (ve en iyi) özelliklerinden biri mükemmel ProRAW desteğidir. Şu ana kadar bu yalnızca iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max için geçerli ancak muhtemelen ProRAW, gelecekteki iPhone modellerinde standart bir seçenek haline gelecektir. ProRAW, RAW görüntü kalitesini, iPhone kameralarının ağırlık sınıflarının çok üzerinde performans göstermesine olanak tanıyan hesaplamalı fotoğrafçılıkla birleştirme avantajına sahiptir.

Devamını oku: Apple ProRAW nedir?

Apple’ın ProRAW’u tanıtmasının ardından Halide, işleyişini derinlemesine inceledi ve sonunda uygulamalarının en iyilerini Apple’ın yeni formatının avantajlarıyla birleştirmede başarılı oldu. Ben Sandofsky’nin (Halide’i yapan Lux Optics’in kurucu ortağı ve geliştiricisi) yazdığı bu makale, ProRAW biliminin derinliklerine iniyor, standart RAW’dan ne kadar farklı olduğunu ve bunu uygulamalarına nasıl entegre ettiklerini anlatıyor.

Halide’nin yalnızca fotoğraf çekmek için olduğunu belirtmek gerekir; uygulamanın kendisinde herhangi bir düzenleme veya işleme seçeneği yoktur.

Görüntü Kalitesi Açısından En İyi iPhone Kamera Uygulaması: FiLMiC Firstlight

best app for image quality filmic firstlight

Firstlight , akıllı telefon film yapımı için mükemmel ve inanılmaz derecede popüler FiLMiC Pro uygulamasını da yapan aynı ekip olan FiLMiC Camera tarafından geliştirilmiş ve üretilmiştir.

Öncelikle, Firstlight’ın Halide üzerinden sunduğu şeylerin çoğunun ProRAW formatının uygulanması ve kullanılmasıyla ilgili olduğunu bilin. Dolayısıyla, telefonunuz daha eski bir modelse ve ProRAW’u desteklemiyorsa, Firstlight’ı kullanarak elde edeceğiniz pek bir şey olmayacaktır; ancak film simülasyonları gibi rakiplerinden daha iyi birkaç harika özellik vardır.

Firstlight, Halide ve ProCamera gibi, iPhone’larının görüntüleme yeteneklerini ve potansiyelini en üst düzeye çıkarmak isteyen ciddi fotoğrafçılar için tasarlanmış profesyonel bir kamera uygulamasıdır. Ve bu uygulamalar gibi, fotoğrafınızın her yönünü kontrol etmenize olanak tanıyan aynı kapsamlı özelliklerin çoğuna sahiptir: manuel pozlama, deklanşör ve ISO önceliği, kılavuz çizgileri, zirve ile manuel odaklama, zebralar, histogramlar vb.

Firstlight hem standart RAW hem de ProRAW (aynı zamanda JPEG, HEIC ve TIFF) çekimi yapabilir. Çoğu uygulama gibi çok sayıda film simülasyonu var, ancak diğer uygulamalardan farklı olarak FiLMiC, bu simülasyonların nasıl uygulandığı konusunda ekstra yol kat etti. Diğer uygulamalar yumuşak ışık kompoziti kullanırken, Firstlight, ISO Uyarlama Modu adını verdikleri uygulamayı kullanır; uygulama, dijital gürültüyü değişken yoğunluklu grenlere dönüştürür. Başka bir deyişle, gerçek tane boyutları ve taneciklilik, gürültünün hassasiyetine ve seviyesine bağlı olarak değişir. Bu, diğer uygulamalardaki standart “film görünümü” filtre kaplamalarıyla elde edemeyeceğiniz bir şeydir. FiLMiC, en iyi pozlama için sahne bazında ölçümü optimize etmek üzere sıfırdan bir ışık ölçer bile üretti.

Ancak her şeyden önce Firstlight, bir akıllı telefonda alabileceğiniz en iyi görüntü kalitesini sunabilmektedir. Halide’nin ProRAW’u ile ProCamera’nın ProRAW’u arasında pek bir fark olmadığı için ilk başta şüpheliydim, peki Firstlight ne kadar iyi olabilir ki? Ancak yan yana testlerden ve bir aydan fazla kullanımdan sonra, FiLMiC ekibinin burada başardıklarından inanılmaz derecede etkilendim.

Firstlight’ın bize sunduğu şey daha önce hiç görmediğim bir şey: Temel olarak her zaman standart RAW yakalama kadar iyi veya daha iyi olan ProRAW yakalama.

Halide’yi Firstlight ile değiştirmek yerine ek bir kategori eklememizin nedeni, her şeyi bir bütün olarak ele aldığımızda uygulamayı kesinlikle en iyi olarak öneremem. Özellikle kullanıcı arayüzünün üzerinde çalışılması gerekiyor ve ayarlamaların yapılması yavaş ve yorucu oluyor. Ancak saf görüntü kalitesi açısından Firstlight rakipsizdir.

En İyi Hepsi Bir Arada iPhone Kamera Uygulaması: ProCamera+

ProCamera 1

ProCamera+ , Halide’den hemen sonra geliyor ve Halide gibi, düzinelerce ayarda yüksek derecede manuel kontrol sunuyor. Aynı zamanda ProRAW desteğini de içeriyor; ancak Halide’nin entegrasyonu, bunun üzerinde daha temiz ve daha şekillendirilebilir sonuçlar ürettiğini gördüğümüz bir adımdır.

Bununla birlikte, Halide’den farklı olarak ProCamera, portre modu gibi özellikleri bile destekleyen (tabii ki telefonunuzun desteklemesi şartıyla) oldukça kapsamlı bir yerleşik düzenleme paketi içerir. Hem yakalamak hem de düzenlemek için en iyi uygulamayı arıyorsanız işte bu kadar.

Burada bahsedilen tüm ileri düzey uygulamalar arasında, pozlama ve düzenlemenin temellerini anlamanız koşuluyla, bunun çok kolay bir öğrenme eğrisi ile en sezgisel düzene sahip olduğunu düşünüyorum. Temel bilgilere tamamen aşina olmayan amatör bir kullanıcıysanız, bu uygulama, farklı pozlama parametrelerinin bir görüntüyü nasıl etkilediğini görmeyi kolaylaştıracak ve yararlı bir öğrenme aracı olabilir. Bununla ilgilenmiyorsanız ve yalnızca daha yüksek düzeyde otomasyon istiyorsanız, ProCamera muhtemelen aşırıya kaçıyor.

ProCamera’yı benzerlerinin çoğundan ayıran benzersiz özelliklerinden biri de bahsetmeye değer: Fotoğrafları doğrudan Creative Cloud depolama alanınıza gönderebileceğiniz anlamına gelen Adobe ile entegrasyon. Bu sizi ilgilendirmiyorsa yolunuza çıkmayacaktır, ancak ihtiyacınız olursa oradadır.

En İyi Ücretsiz iPhone Kamera Uygulaması: iOS için Adobe Lightroom

lightroom 1

Lightroom’un standart sürümüne ve genel olarak Adobe Suite’e aşina olanlar için, iOS için Adobe Lightroom‘un ücretsiz bir uygulama olarak listelendiğini görmek garip görünebilir , ancak öyle! Bu, iCloud veya Gmail hesabınız aracılığıyla kolayca yapabileceğiniz kayıt gerektirir, ancak Adobe Cloud aracılığıyla birden fazla cihaz arasında senkronizasyon dışında tüm uygulama ücretsiz olarak çalışır; bu da açıkça bir Adobe aboneliği gerektirir. Doğal olarak Lightroom için zaten ödeme yapıyorsanız Adobe ID’nizle oturum açmanız yeterlidir.

Lightroom yalnızca en iyi mobil fotoğraf editörlerinden biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda yerleşik kamerası, uygulamanın tamamını her yönüyle kullanıma değer kılan kapsamlı özelliklere sahip. Tam manuel pozlama ve odak kontrolü, RAW yakalama, Lightroom ön ayarları, filigranlar ve tabii ki Lightroom’un mobil sürümünden bekleyebileceğiniz tüm renk düzeltme ve düzenleme özellikleri.

Bonus olarak, masaüstü sürümünden farklı olarak, ilk kez kullanan biri olarak uygulamada gezinmek şaşırtıcı derecede basittir. Adobe, tam kapsamlı programın en iyi özelliklerini son derece kullanıcı dostu ancak yine de zengin özelliklere sahip bir mobil kamera paketine sıkıştırmayı başardı.

Filtreler için En İyi iPhone Kamera Uygulaması: pop!

Pop is a New Analog Photo Editor Designed to Replace VSCO

VSCO’yu yerinden etmek için tasarlandı, pop! temelde bunu başardı. Uygulamayla geçirdiğimiz birkaç dakika bizi şaşkına çevirdi ve saatler geçmesine rağmen hâlâ doyamadık. Pek çok uygulama, film benzeri sonuçlar üretmek için özel algoritmalar veya gizli yöntemler kullandıklarını iddia ediyor, ancak ne zaman pop! diyor, aslında buna inanıyoruz.

Uygulama, şaşırtıcı derecede sağlam fotoğraf düzenleme paketiyle birleştirildiğinde, filme çekildiğine yemin edebileceğiniz fotoğraflar yaratan, geniş ve giderek büyüyen bir dizi filtre ve emülasyona sahiptir. Bu sizin sorununuz değilse sorun değil, çünkü uygulama, fotoğrafçıların bulmaya alışkın oldukları düzenleme araçlarının aynısını içeriyor ve bunları son derece iyi bir şekilde uyguluyor.

IMG 0988
Fotoğraf: Jaron Schneider, pop’ta düzenlendi!

Pop’un en iyi yanı! ne olduğunu biliyor olmasıdır: o bir editördür. Bu, yerleşik bir kameranın olmadığı anlamına gelir, çünkü bu gereksiz olacaktır ve arayüz son derece basit ve tek bir görüntüyü düzenleme amacına yönelik olarak düzenlenmiştir. İçe ve dışa aktarma kolaydır ve uygulamanın, masaüstünde görüntülendiğinde bile harika görünen, tam çözünürlüklü, tamamlanmış bir dosya sağlamada hiçbir sorunu yoktur.

Pop!’un belirttiği hedefin bir kısmı, editörlerin kendilerini abone olmaya zorlanmış hissetmelerini engellemekti ve bu amaçla uygulamanın ücretsiz araçları aslında oldukça güçlü. Daha fazlasını isteyenler için, pop! tek seferlik 8 ABD Doları veya aylık 3,50 ABD Doları ücret karşılığında tüm uygulamanın kilidini açacaktır.

En İyi iPhone Fotoğraf Düzenleme Uygulaması: Darkroom

darkroom app

VSCO gibi, Darkroom da iOS kullanıcıları için mevcut en yüksek puan alan fotoğraf uygulamalarından biridir, ancak Darkroom, düzenleme yetenekleriyle VSCO’nun çok ötesine geçer ve başlangıç ​​seviyesi dostu bir düzende profesyonel düzeyde özellikler sunar.

Arayüz ve tasarım , beklenen tüm ayar kaydırıcıları ve eğrileri, toplu düzenleme, portre modu ayarlamaları, içeriğe duyarlı çerçeveler ve bir filtre kitaplığı ile son derece temiz ve kullanımı kolay bir RAW düzenleyiciye sahip olduğundan piyasadaki en iyiler arasındadır. seçenekler (kendi seçeneklerinizi oluşturma yeteneği dahil) artı ProRAW ve HDR desteği.

Darkroom yalnızca güçlü bir düzenleme uygulaması değil, aynı zamanda çok yetenekli bir video düzenleyicidir ve bu, diğer pek çok uygulamanın dahil ettiğini iddia edemeyeceği bir şeydir. Son olarak, Lightroom gibi, mobil sürüme abone olursanız (veya tam tersi) erişebileceğiniz bir masaüstü sürümü de var; bu, rakipler arasında nadir görülen başka bir bonus. Genel kullanıcı deneyimi aslında Lightroom’dan farklı değil, aynı zamanda biraz daha temiz ve başlangıç ​​dostu.

Fotoğraf ve Video için En İyi iPhone Aksesuar Uygulaması: Mark II Artist’s Viewfinder

viewfinder 2

Çoğumuz akıllı telefon kameralarını diğer kameralar gibi düşünürüz: yalnızca fotoğraf (veya video) çekme amacı taşıyan cihazlar. Ancak aynı zamanda inanılmaz derecede kullanışlı fotoğrafçılık araçlarını da kullanabilirler; bu durumda fotoğrafçılar ve görüntü yönetmenleri için bir vizör emülatörü olarak kullanılabilirler. App Store’da çok sayıda seçenek mevcuttur ancak hiçbiri Mark II Artist’s Viewfinder kadar özelliklerle dolu ve eksiksiz değildir .

Daha küçük, kolayca taşınabilir kameralara sahip olanlar için bu önemsiz bir özellik gibi görünebilir, ancak öncelikle tripod üzerinde çalışan fotoğrafçılar ve görüntü yönetmenleri için, tüm kurulumunuzu taşımadan önce çekimlerinizi önceden görselleştirme ve hassas bir şekilde çerçeveleme – veya konumları keşfetme yeteneği – olabilir. bir lütuf ve anlatılmamış miktarda zamandan tasarruf edin.

Artist’s Viewfinder, aralarından seçim yapabileceğiniz son derece etkileyici bir “sanal” kamera ve lens kataloğuna sahiptir. Leaf Aptus 75 dijital sırtlı ve Rodenstock Apo-Sironar 55mm lensli Linhof Master Technika’nızın çerçevesinin nasıl görüneceğini bilmek ister misiniz? Bu uygulamada var. Zeiss 32mm Ultra Prime ile DCI 6K’da RED Komodo mu? Bu uygulamada var. Bir kameraya isim verin (fotoğraf veya sinema) ve o burada.

viewfinder 1

Uygulama, eklenti lenslerin (1,33x ve 1,55x anamorfik dahil) kullanımını destekler, on üç en boy oranı seçeneği içerir, birden fazla çekim formatını (4K sensörden 2K kırpma gibi), özel odak uzaklıklarını, özel kameralar ve arka kısımlar, tonlarca çerçeve çizgisi seçeneği ve diğer uygulamaların tüm olağan manuel pozlama ve odaklama kontrollerinin yanı sıra RAW görüntü yakalama. Uygulama içinde çekilen fotoğraflar, isteğe bağlı coğrafi etiketlemenin yanı sıra simüle edilmiş kamera ve lens bilgilerini içeren meta verilerle birlikte depolanır. Ayrıca standart GPX formatında saklanan ve daha sonra başvurulabilecek veya asistanlara, mürettebat üyelerine veya kiralık evlere gönderilebilecek çok kullanışlı bir takip kaydı seçeneği de bulunmaktadır.

iPhone’unuzda hem standart lens hem de ultra geniş lens varsa bu uygulamanın en iyi şekilde çalıştığını belirtmekte fayda var; aksi takdirde yaklaşık 26 mm’lik tam çerçeve eşdeğerinin altındaki herhangi bir şeyi simüle edemezsiniz. Ve elbette, ultra geniş, geniş ve telefoto üçlüsüne sahipseniz daha da iyi çalışır.

Film Yapımı için En İyi iPhone Kamera Uygulaması: FiLMiC Pro

FilmicPro 1

FiLMiC Pro muhtemelen var olan en tanınmış ve saygın video uygulamasıdır ve bunun iyi bir nedeni vardır. Netflix filmlerinden Zack Snyder kısa filmine, yüksek profilli müzik videolarından popüler Sundance bağımsız filmlerine kadar her şeyin çekiminde profesyonel olarak kullanıldı.

Bir video uygulamasında isteyebileceğiniz hemen hemen her şeyi sunar: tam manuel pozlama araçları, yavaş ve hızlı hareket için saniyede 1 kareden saniyede 240 kareye kadar kare hızları, hızlandırılmış kayıt, zebralar, histogramlar, odak zirvesi, manuel odaklama çekme, sahte renk, 4K’da 150 Mbps’ye kadar kodlama, bir dizi profesyonel ses özelliği, belirli DJI, Zhiyun ve Movi gimbal’larıyla entegrasyon ve çok daha fazlası.

Otomatik sıkma gidermeyi içeren anamorfik destek, Moment veya Beastgrip’inkiler gibi hem 1,33x hem de 1,55x anamorfik lenslerle mükemmel şekilde eşleşir. Post prodüksiyonda maksimum dinamik aralık ve esneklik için LOG gama kaydına bile olanak tanır . Dolby Vision HDR desteği, 12 serisi iPhone’larda 10 bit SDR’de olduğu gibi mevcuttur.

LOG gamma gibi bu özelliklerden bazıları yalnızca Görüntü Yönetmeni Kitini 13,99 $ ek ücret karşılığında satın alırsanız kullanılabilir. Ayrıca, ikinci bir iOS cihazını (iPhone veya iPad) kablosuz monitör olarak kullanmanıza veya kayıt cihazını kontrol etmenize olanak tanıyan FiLMiC Remote (9,99 $) da mevcuttur; bu, özellikle vinç/kol/kaydırıcı çekimleri için veya sadece yükü hafifletmek için kullanışlıdır. kamera operatörü odak çekme sorumluluğundan kurtulur. Hatta temiz bir HDMI çıkışı özelliği bile sunuluyor. FiLMiC Pro’nun ücreti haftalık 2,99 ABD doları veya yıllık 49,99 ABD dolarıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.