Kılavuzlar

HEIC Dosyası Nedir?

HEIC, bir fotoğrafın çekildiği konum, oluşturulduğu tarih ve daha fazlası gibi meta verilerle birlikte sıkıştırılmış veriler içeren bir görüntü dosyası türüdür. Resim bilgisini azaltsa da, genellikle orijinal kaynağın JPEG formatında kaydedilen bir görüntüden daha iyi bir temsiliyle sonuçlanır.

HEIC Neyi Temsil Eder?

HEIC, Yüksek Verimli Görüntü Kodlaması anlamına gelir ve bir HEIF, Yüksek Verimli Görüntü Biçimi çeşidi kullanılarak depolanan görüntüleri tutar. Bir görüntü formatının verimliliği, bir dosyayı yüksek kalite ve görsel doğrulukla depolamak için ne kadar alan gerektiğini gösterir. Her HEIC dosyası bir HEIF görüntüsüdür, ancak her HEIF bir HEIC değildir. Her ikisi de, erken internet için kritik olan eski JPEG sıkıştırma türü gibi görüntü formatlarıyla aynı dosya boyutunda çok daha fazla aslına uygunluk sunar.

Çoğu durumda, HEIF, JPEG görüntülerin yerine kullanılır. En önemlisi, tüm yeni Apple ürünleri HEIF’te sıkıştırılmış görüntüleri HEIC dosyaları olarak açabilir, düzenleyebilir ve kaydedebilir. iPhone, fotoğrafları varsayılan olarak HEIC olarak kaydeder, ancak JPEG kullanma seçeneği vardır. Canon, Sony, Qualcomm ve Samsung dahil olmak üzere birçok büyük dijital görüntüleme şirketi HEIF ve HEIC’i destekler.

HEIC Bir Fotoğrafı Nasıl Sıkıştırır?

HEIC, ilk olarak video için geliştirilmiş bir görüntü sıkıştırma kodeği kullanır. Yüksek verimli video kodlama (HEVC), bir videonun her karesini, blok boyutları 4×4 pikselden 32×32 piksele kadar olan ayrık kosinüs ve sinüs dönüşümleriyle (DCT ve DST) sıkıştırır. Bu daha geniş sıkıştırma teknikleri yelpazesi, görüntünün görsel doğruluğu üzerinde çarpıcı bir etkiye sahiptir ve en çok ihtiyaç duyulan yerde daha fazla ayrıntı sağlar.

HEIC Dosyası Nedir?
HEVC, daha fazla verimlilik için değişken piksel blok boyutları kullanır.

HEVC, videoyu sıkıştırmak için kullanıldığında kareler arası sıkıştırmayı da kullanır, çünkü sahnede genellikle kareler arasında bir saniyenin kesirinde çok az değişiklik olur. Bu, videonun bir fotoğraftan daha fazla sıkıştırılmasına izin verir. Yine de HEVC, resimleri sıkıştırmada çok etkilidir ve çoğu resim formatından daha verimlidir.

HEIC Ne Kadar Yer Tasarrufu Sağlar?

HEIC, JPEG’den iki kat daha verimlidir. Bu, JPEG kadar çeşitli kalite seviyelerinde benzer görsel aslına uygunluğunu korurken, yarısı kadar depolama alanı gerektirdiği anlamına gelir. 4 megabaytlık bir HEIC dosyası olarak kaydedilen bir görüntünün, JPEG sıkıştırması kullanılırken iyi görünmesi için 8 megabayta ihtiyacı olacaktır.

comparison between jpeg and heif
Benzer dosya boyutlarında JPEG ve HEIF fotoğraflarının kalitesinin karşılaştırması.
Fotoğraf John’a aittir ve karşılaştırma Christoffer’a aittir ve GNU FDL kapsamında lisanslanmıştır.

Binlerce fotoğraftan oluşan bir kitaplıkta 4 megabayt önemsiz bir miktar olsa da, tasarruf gigabayt olarak ölçülebilir. HEIC ile dosya aktarımları daha hızlıdır ve hücresel ağ kullanılırken bile yüklemeler daha hızlı olacaktır.

HEIC Kullanmanın Herhangi Bir Dezavantajı Var mı?

Çoğunlukla, HEIC kullanmak, yerden tasarruf etmenin ve dosya aktarımlarını hızlandırmanın iyi bir yoludur. Bir resmi, JPEG biçimini kullanan aynı boyuttaki bir dosya kadar bozmaz. Ayrıca, JPEG’den daha çeşitli meta veri türlerine izin veren daha çok yönlü bir formattır.

Bir HEIC dosyasının paylaşılması ve düzenlenmesi, Windows ve Linux bu formatı tanımadığından bazen fazladan bir dönüştürme adımı gerektirebilir. Bir iPhone için varsayılan biçim olarak bu can sıkıcı olabilir, ancak iOS, bir iPhone’dan doğrudan uyumsuz bir bilgisayara paylaşım yaparken bir HEIC dosyasını otomatik olarak JPEG’e dönüştürür. Çakışma, iPhone fotoğrafları uyumsuz bir sisteme aktarılmadan önce harici bir sürücüye aktarıldığında veya bulut deposuna yüklendiğinde ortaya çıkar.

Başka bir endişe, HEIC dosyalarını çevrimiçi olarak kullanılabilir hale getirmektir. Birkaç web tarayıcısı HEIC dosyalarını destekler ve hatta Apple’ın Safari tarayıcısı bile HEIC dosyasının kullanımını sınırlar, bu dosya türünün yeni sekmeler için arka plan görüntüsü olarak seçilmesine izin verir, ancak doğrudan yüklemez. Ancak sosyal medya ağları HEIC’i başka bir biçime dönüştürür, bu nedenle bu yalnızca biçimi tanımayabilecek bir sunucuya veya özel ağa doğrudan yükleme yapıldığında bir endişe kaynağıdır.

Gerekirse HEIC’i JPEG’e dönüştürmek kolaydır ve birçok popüler fotoğraf düzenleme uygulaması, bilgisayarın dosya yöneticisinde önizlenemese bile düzenleme için bir HEIC dosyası yükleyebilir. Hem Windows hem de Linux, HEIC ve HEIF dosyalarını işletim sistemi içinde bir JPEG kadar erişilebilir kılan ücretsiz uzantılara sahiptir.

HEIC’e alternatifler: JPEG, WebP, RAW ve ProRAW

HEIC veya HEIF formatında fotoğraf çekebilen çoğu cihaz, daha yaygın JPEG formatında kaydetme seçeneğini içerir. Yukarıda belirtildiği gibi, JPEG daha iyi uyumluluk sunar, ancak daha büyük dosya boyutları pahasına.

Çoğu durumda, bir resmi RAW fotoğraf olarak kaydetmek de mümkündür. RAW formatı tipik olarak işlenmemiş ve sıkıştırılmamış olup, mümkün olan en yüksek kaliteyi ancak çok daha büyük dosya boyutlarını sunar ve depolamak için JPEG veya HEIC’den kabaca beş ila on kat daha fazla alan gerektirir.

Bir iPhone, ProRAW adı verilen RAW formatındaki bir varyasyonu yakalayabilir. iPhone’un kamera uygulaması, Apple’ın AI destekli DeepFusion, Smart HDR ve Gece modu özellikleriyle ProRAW olarak kaydedilen görüntüleri işleyerek standart bir fotoğrafın tüm avantajlarını sağlarken, düzenleme için en iyi kaliteyi koruyan sıkıştırılmamış bir görüntüyü kaydeder.

HEIC Dosyasi Nedir 002
Apple ProRAW, AI ile işler ancak RAW formatında kaydeder.

Sıkıştırılmamış kaliteye ihtiyaç duymadan bir fotoğrafı paylaşmak veya arşivlemek için kaydederken, WebP HEIC’den bile daha verimlidir ve kayıpsız sıkıştırma seçeneğine sahiptir. WebP, çoğu web tarayıcısı tarafından tanınır, bu nedenle web siteleri için iyi bir seçimdir ve Google’ın bu biçimi geliştirmesinin nedeni budur.

HEIC’in Birçok Dosya Uzantısı: Sadece .heic Değil

Çoğu görüntü biçiminde olduğu gibi, HEIC ve HEIF dosyalarıyla ilişkili birkaç dosya uzantısı vardır. Apple yalnızca .heic kullanır, Canon ve Sony ise .hif’i tercih eder. Diğer dosya uzantıları şunları içerir: .heif, .heifs; .heic, .heics; .avci, .avcs; .avif, .avifs.

‘s’ ile biten uzantılara sahip dosyalar, animasyonlu GIF dosyalarına biraz benzeyen bir görüntü dizisini belirtir. Bir bilgisayara bir iPhone Live Photo göndermek için AirDrop kullanırken HEICS dosyalarının görülmesi beklenebilir, ancak Apple’ın varsayılan ayarı, tam animasyonu değil, yalnızca bir resim içeren bir HEIC dosyası göndermektir.

Tüm Fotoğraf Verilerini paylaşma seçeneği vardır; bu, resim için bir HEIC dosyası ve video için bir HEVC dosyası içeren bir klasörle sonuçlanır. HEIC ve HEIF görüntü dizileri uygulamalar tarafından kullanılır ancak genellikle paylaşım için kullanılmaz ve son kullanıcı tarafından nadiren görülür.

HEIC’i Kim ve Neden Yaptı?

Apple 2017’de HEIC dosya türünü benimserken, HEIF ve HEIC dosyaları o zamandan önce zaten mevcuttu ve standart 2015’te Hareketli Resimler Uzman Grubu tarafından sonuçlandırıldı. Bu ortak çalışma aynı zamanda MPEG adlı video biçimini de yarattı.

HEIC Dosyasi Nedir 003
Motion Picture Expert Group, HEIC’i geliştirdi.

HEVC, videoyu sıkıştırmak için kullanılan ve yüksek verimli video kodlama anlamına gelen yakından ilişkili bir tekniktir. Bir fotoğrafın dosya boyutunu küçültmek ne kadar önemliyse, videoyu depolamak daha da zordur çünkü videonun her saniyesi için genellikle 30 ila 60 kareden oluşur.

MPEG geliştiricileri ve üyeleri, dijital videonun erişilebilirliğini iyileştirmenin bir yolunu bulmak ve kaliteyi korurken bant genişliği gereksinimlerini büyük ölçüde azaltarak sektörü ilerletmek için büyük ölçüde motive oldular. Özellikle, her kareyi daha yüksek kalitede tutmak, daha kolay video düzenlemeyi kolaylaştırır. HEVC bunu dosya boyutunu küçülterek başarır ve bu nedenle çok popüler video codec bileşeni H.265’te kullanılmıştır. HEVC de çok iyi bir görüntü sıkıştırma tekniğidir ve JPEG’den çok daha üstündür.

Apple Neden HEIC Kullanıyor?

HEIC dosyaları, iyi kaliteyi korurken görüntüleri depolamanın en etkili yollarından biridir, ancak Apple’ın bu formatı uygulamasının tek nedeni bu değildir. HEIC ayrıca bir alfa kanalı içerebilir, bu da görüntüleri şeffaflıkla saklamasına izin verir. Derinlik haritası, LiDAR taramalarını ve derinlik tahminlerini bir görüntüye dahil etmeyi kolaylaştırır. Bu çok yönlülük, HEIC’i Apple ekosisteminde standart olarak kullanmak için çok daha kullanışlı bir format haline getirir.

HEIC Dosyasi Nedir 004
Yüksek Verimli Görüntü Formatı, Apple tarafından benimsendi ve 2017 yılında Keynote adresinde duyuruldu.

Sonuç

HEIC dosyaları uzun yıllardır var ve Apple 2017’de HEIC formatını her iPhone için varsayılan haline getirdiğinde popülaritesi patladı. Bir Apple cihazı kullanırken, HEIC dosyaları tanınır ve daha yaygın JPEG formatı ile aynı kolaylıkla kullanılabilir.

HEIC dosyaları, belirli durumlarda Windows ve Linux bilgisayarlarda biraz soruna neden olabilirken, HEIC’i JPEG formatına dönüştürebilen ücretsiz görüntü yardımcı programları vardır . HEIC görüntü dönüştürücüleri çevrimiçi olarak ve macOS, Windows ve Linux tabanlı sistemler için uygulamalar olarak mevcuttur.

iCloud, Google Fotoğraflar, OneDrive, Adobe Creative Cloud ve Amazon Fotoğraflarının tümü HEIC ve HEIF görüntülerini destekleyerek bunu abonelik maliyetlerinden tasarruf etmenin güzel bir yolu haline getirir. Kullanılan depolama miktarını azaltmak için buluta yüklemeden önce bir JPEG kitaplığını HEIC veya HEIF’e dönüştürmek bile faydalı olabilir.

HEIC, her ihtiyacı çözmez ve hala iyileştirme için çok yer vardır. WebP genellikle daha da verimlidir ve RAW dosyaları mümkün olan en iyi kaliteyi sağlar. Ancak HEIC, Apple cihazları için çok yönlü ve kullanışlı bir formattır ve yakın gelecekte desteklenecek kadar popülerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.