Kılavuzlar

NFT Fotoğrafçılığı – Kesin Kılavuz

Değiştirilemez tokenler (NFT’ler), fotoğrafçıların çalışmalarını yeni bir şekilde satmalarına yardımcı olabilir. Başlamadan önce aklınızda tutmanız gereken çok sayıda NFT pazar yeri, kural ve endişe vardır. Bu kılavuz, tüm bu konuları kapsayacak ve NFT fotoğrafçılığının size uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

NFT Nedir?

NFT’ler, satın alabileceğiniz veya satabileceğiniz dijital varlıklardır. Fotoğrafları, müziği, dijital sanatı ve diğer dijital medya biçimlerini temsil edebilirler. Bir fotoğrafçı olarak fotoğraflarınızı NFT olarak satabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir dijital cüzdan oluşturmak, bir NFT pazarına katılmak ve resimlerinizi satmak.

Her NFT’nin benzersiz bir tanımlayıcısı vardır. Bir tane satın aldığınızda, başkasına satana kadar tek sahibi siz olursunuz. (Yeniden satmak zorunlu değildir, ancak ekstra para kazanmak için harika bir fırsat olabilir.) Bir NFT satın almak sizi onun yaratıcısı yapmaz. Tek yaptığı size sahiplik kanıtı vermek. Birçok alıcı, NFT koleksiyonlarını sanal galerilerde sergilemeyi sever.

NFT’lerin Değeri

NFT Fotoğrafçılığı – Kesin Kılavuz

Mülkiyet belgesi

Fotoğraflar sürekli çevrimiçi çalındığında mülkiyet kanıtı ne işe yarar? Bir NFT’niz varsa, NFT’nin temsil ettiği belirli görüntünün sahibi olduğunuzun garantisi vardır. Her NFT, sahipliğini doğrulayan ve kanıtlayan akıllı bir sözleşmeyle desteklenir. Bu, aynı fotoğrafı çevrimiçi olarak indirmekten farklıdır. Bir bakıma, sanatı dijital biçiminde toplamak için kullanabileceğiniz bir sahiplik belgesi gibidir.

Dijital medyaya “sahip olmanın” pek çok yolu yoktur. NFT fotoğrafçılığı bu konsepti gerçeğe dönüştürüyor, bu da fotoğrafçıların ve NFT koleksiyonerlerinin daha fazla kontrole sahip olabileceği anlamına geliyor. İnsanların evlerinden çıkmadan daha fazla para kazanmaları için fırsatlar yaratır.

NFT Fotoğrafçılığı – Kesin Kılavuz

İzleme Geçmişi

NFT oluşturmanın bir başka yararı da geçmişi izlemektir. Her NFT bir blok zincirinde izlenir. Çoğu durumda, bir NFT’yi görüntülerken aşağıdakileri görürsünüz:

 • NFT’yi kim satın aldı?
 • Satın alındığında
 • kim yarattı

NFT’ler sanat dünyasında şeffaflığa yer açar. Ayrıca fotoğrafçılara düzgün bir şekilde itibar görme şansı verirler. Fotoğraflar Instagram ve Twitter gibi farklı platformlarda paylaşıldığında, orijinal fotoğrafçılar her zaman itibar görmez. Bu, sanatçıların fırsatlar elde etmelerini ve sanatlarına gerçekten değer verildiğini hissetmelerini engelleyen büyük bir sorundur.

Yüzlerce kişi satın alıp yeniden satmış olsa bile, bir NFT’nin yaratıcısını bulmak kolaydır. Görüntülerinizi bir NFT pazarında kim satın alırsa alsın, her zaman orijinal yaratıcısı olarak kabul edileceksiniz.

NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 003
Yaratıcı %15 Telif Hakkı

NFT Telif Hakları

Pek çok pazaryerinde, NFT’niz bir başkasına her satıldığında ödeme alabilirsiniz. Bir NFT için aldığınız ilk ödeme, birincil pazarla ilgilidir.

Bundan sonra gelen her satış ikincil piyasa olarak bilinir. Fiziksel baskı satarken yaptığınız gibi, her görsel için bir kez ödeme almak yerine, tekrar tekrar para kazanma şansına sahip olacaksınız. Bunları “ikincil satışlar” olarak adlandırabilirsiniz.

Telif ücretleri ve yönergeleri her web sitesinde farklılık gösterir. OpenSea ve Foundation gibi bazı pazar yerlerinde, %10’a kadar telif ücreti belirleyebilirsiniz.

Bazı pazar yerleri birbirleriyle çalışır. Örneğin, fotoğraflarınızı bir pazaryerinde satarsanız, başka bir pazaryerinde görünebilirler. Elbette, NFT’niz nerede satılırsa satılsın ödeme alacaksınız. Bu, işinizi satma şansınızı artırır.

NFT Fotoğrafçılığı – Kesin Kılavuz

Fotoğraf NFT’si Nasıl Oluşturulur

NFT satmakla ilgileniyorsanız, atmanız gereken birkaç adım var. Bu süreç, akıllı sözleşmeleri, kripto cüzdanlarını ve görünüşte karmaşık olan birkaç başka şeyi içerir.

Bu terimlerin hiçbiri size mantıklı gelmiyorsa, panik yapmayın! Süreç göründüğü kadar zor değil.

NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 005

Bir Kripto Cüzdanı Kurun

Bir pazara katılmadan önce, kripto para cüzdanı olarak da bilinen bir dijital cüzdan kurmanız gerekir. Bu, NFT’leri satmanıza ve satın almanıza izin verecektir.

NFT dünyasında, Ethereum’un kripto para birimi Ether veya ETH olarak bilinir. Ethereum, NFT’ler için en yaygın kullanılan blok zinciri hizmetidir. Hemen hemen her NFT pazarında kullanabileceksiniz. Bunu çevrimiçi para biriminiz olarak düşünün.

AlphaWallet , MetaMask ve TrustWallet , NFT’ler için en iyi kripto cüzdanlarından bazıları olarak kabul edilir. NFT fotoğrafçılık alanında yeniyseniz, çok kullanıcı dostu olduğu ve birçok içerik oluşturucu tarafından kullanıldığı için MetaMask’ı kullanmak iyi bir fikir olabilir.

MetaMask, bir Chrome tarayıcı uzantısı ve bir Android veya iOS uygulaması olarak mevcuttur. Hizmete katıldığınızda, yeni bir cüzdan oluşturmanız istenecektir. Ayrıca size bir tohum cümlesi verilecektir. Bunu şifreniz olarak düşünün ve çok güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. Tohum cümlenizi unutursanız veya kaybederseniz, cüzdanınıza tekrar erişemezsiniz!

Doğrudan MetaMask üzerinden ETH satın alarak cüzdanınıza para ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Apple Pay’e veya bir banka kartına ihtiyacınız olacak. Ayrıca başka bir cüzdandan MetaMask cüzdanınıza para aktarabilirsiniz. Bu seçeneklere bir alternatif, bir arkadaşınıza fon talebi göndermektir.

NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 006

Bir NFT Pazarına Katılın

Bir fotoğrafçı olarak NFT satmaya başlayabileceğiniz çeşitli platformlar var. Bazıları yalnızca davetliyken, diğerleri çalışmalarının dijital kopyalarını satmakla ilgilenen herkese açıktır.

Bu pazar yerlerine dalmadan önce, NFT endüstrisindeki önemli bir terime odaklanalım: gaz ücretleri. Bazı pazaryerlerinde bu ücretleri ödemeden fotoğraf NFT’leri oluşturabilirsiniz.

Gaz ücretleri nedir? Fiziksel dünyada gazla hiçbir ilgileri yoktur. Bu tür ücretler, kripto para birimindeki “madencilik” ile ilişkilidir. Ethereum blok zincirinde çok sayıda işlem gerçekleştiğinde, bu ücretler fırlayabilir.

Çoğu durumda, NFT’ler oluşturduğunuzda bir gaz ücreti ödemeniz gerekir. Koleksiyonerlerin, NFT satın aldıklarında veya siparişlerini iptal ettiklerinde gaz ücreti ödemeleri gerekir. Bu ücretlerin yüksek olduğu bir zamanda katılırsanız, yeni bir NFT oluşturmak için çok para ödemeniz gerekebilir.

Son birkaç ayda istikrarlı bir şekilde büyüyen en iyi NFT pazarlarından 5’ine odaklanalım.

NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 007

OpenSea

OpenSea, çoğu fotoğrafçı ve sanatçı için en büyük pazar yerlerinden biridir.

Bir kullanıcı olarak, herhangi bir gaz ücreti ödemeden NFT’leri satabilirsiniz. Bu seçenek “tembel para basma” olarak bilinir ve bir püf noktası ile birlikte gelir. Birisi tembelce basılmış NFT’nizi satın alırsa, ücreti ödemesi gerekir. Bu, müşteriniz için bir sürpriz olabilir, ancak NFT pazarında yeniyseniz iyi bir seçenek olabilir. Hareket halindeyken çok fazla para harcamadan fotoğrafçılık NFT’leri satmanıza yardımcı olabilir.

OpenSea, çeşitli pazar yerlerinden dijital dosyaları görüntüler. NFT’nizi başka bir platformda listelerseniz, OpenSea’de de görünebilir. Bu, daha önce belirtildiği gibi sanatçının ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

OpenSea’da %2,5 hizmet bedeli vardır. Ne zaman birisi dijital iş satın alsa, pazar satışların %2,5’ini alıyor.

rarible logo

Rarible

Bir diğer popüler NFT pazarı olan Rarible , kullanıcılarına güvenilir bir platform sunuyor. OpenSea gibi, tembel bir para basma seçeneği sunar. Yeni başlayan bir NFT fotoğrafçısıysanız, bu platform fotoğraflarınızı dijital olarak satmaya başlamanız için mükemmel bir fırsat olabilir.

OpenSea’den farklı olarak, Rarible yalnızca kendi pazarından sanat sergiliyor. Bunun işiniz üzerinde önemli bir etkisi olmasa da, bunun farkında olmak önemlidir. Bir fotoğrafçı olarak ekstra pozlamaya ve daha fazla fırsata ihtiyacınız varsa, bunun yerine OpenSea gibi bir topluluğa katılmak isteyebilirsiniz.

Rarible, alıcı ve satıcılardan %2,5 oranında ücret alır.

nft market foundation logo

Foundation

Foundation, özel, yalnızca davetli bir pazar yeridir. Katılmak için, bir NFT fotoğrafçısından veya halihazırda Vakıf üyesi olan herhangi bir sanatçıdan davetiye almanız gerekir.

Münhasırlık kendi avantajlarıyla birlikte gelir. Vakfın, fotoğrafçılar Reuben Wu ve Cheryl Fox da dahil olmak üzere birçok başarılı üyesi var. Bu insanlar, görüntülerini NFT şeklinde satarak çok başarılı oldular. Vakfın, üyelerine düzenli olarak röportajlar şeklinde yer verdiği bir blogu vardır. Bu, sanatçılara çalışmaları hakkında konuşma ve daha da büyük bir izleyici kitlesi oluşturma şansı verir.

Foundation’a katılmakla ilgileniyorsanız, Reddit’ten davet talebinde bulunabilirsiniz. Davet edileceğinizin garantisi yok, ancak çalışmanızı takdir eden ve katılmanızı isteyen birini bulabilirsiniz. Bir konu oluşturun, fotoğrafçılığınızdan bazı örnekler gösterin ve üyelere özellikle bu topluluğa neden katılmak istediğinizi bildirin.

Foundation yalnızca davetli bir platform olsa da, herkes devasa dijital sanat koleksiyonunu ücretsiz olarak inceleyebilir. Web sitesinde birçok fotoğraf NFT’si var, bu nedenle ilham arıyorsanız, burası başlamak için mükemmel bir yer.

Vakıf %15 hizmet bedeli alıyor. Bu, NFT dünyasındaki en yüksek hizmet ücretlerinden biridir.

superrare marketplace

SuperRare

SuperRare , daha önce listelenen tüm pazar yerlerine benzer özelliklere sahiptir. Foundation gibi, fotoğrafçılar Cath Simard ve Monaris gibi çok çeşitli tanınmış yaratıcılara sahiptir. İlgilenen herkes istediği zaman katılabilir, bu nedenle davetiye alma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Adından da anlaşılacağı gibi, SuperRare nadir ve özel dijital sanata odaklanır. Pazar yerinde çok sayıda ticari çalışma ve güzel sanatlar fotoğrafı bulacaksınız.

SuperRare’in %15 galeri ücreti vardır. Koleksiyonerlerin satın aldıkları her dijital dosya için %3 ücret ödemesi gerekiyor.

mintable logo

Mintable

Mintable , NFT yaratıcısı olarak kullanımı en kolay ve en rahat pazar yerlerinden biridir. Rarible gibi pazar yerlerine kıyasla işlem ücretleri biraz yüksek olsa da fotoğrafçılar ve koleksiyoncular için harika bir seçenek olabilir.

Bir mağaza kurduğunuzda, bir ücret ödemeniz gerekecek. Ancak, isterseniz, ilk birkaç NFT’nizi herhangi bir gaz ücreti ödemeden listeleyebilirsiniz.

Mintable’ın hizmet ücretleri, gerçekleşen satın alma türüne göre değişir. İşlem başına %2,5 ila %10 arasında ücretlendirilmeyi bekleyebilirsiniz.

NFT Ethereum cryptocurrency token

İlk NFT’nizi Oluşturun

Her NFT pazarının kendi kuralları ve sınırlamaları vardır. Sizi ilgilendiren bir şey varsa, önce şartlar ve koşulları incelediğinizden emin olun. Ortak bir kural münhasırlıktır.

Bir pazaryerinde NFT oluşturduğunuzda, başka bir pazaryerinde aynı fotoğraf için başka bir NFT oluşturamazsınız. Bu, bireysel NFT’lerin benzersizliğine aykırı olacak ve başınızı belaya sokabilir. Farklı pazarlara katılmakta özgürsünüz, ancak her birinde aynı dijital varlıklar için NFT’ler oluşturmadığınızdan emin olun.

Başlamadan önce, diğer fotoğrafçıların çalışmalarına aşina olun. İşte NFT dünyasında son derece başarılı olan birkaç fotoğraf türü:

 • Güzel sanatlar fotoğrafçılığı
 • Kavramsal fotoğrafçılık (daha derin bir anlamı olan fotoğraflar; bunlar genellikle gerçeküstü bir his yaratmak için bir düzenleme programıyla değiştirilir)
 • Manzara fotoğrafçılığı
 • belgesel fotoğrafçılık
 • Siyah beyaz fotoğrafçılık

Bu türler NFT fotoğrafçılığında birleşebilir. Örneğin, geniş bir manzarada çektiğiniz bir kişinin siyah beyaz fotoğrafını satabilirsiniz. Buradaki amaç, fotoğraflarınıza farklı bir görünüm kazandırmak ve bir fotoğrafçı olarak takipçi kitlesi oluşturmaktır.

Mintable’da ilk NFT’nizi nasıl oluşturabileceğinizi görelim. NFT alanındaki çoğu pazar yeri benzer özelliklere sahiptir.

account creation on mintable nft marketplace

Hesap oluştur

Oturum açarak veya bir hesap oluşturarak başlayın. Hesabınızı doğruladıktan sonra cüzdanınızı bağlamanız istenecektir.

minting item in NFT market

Yeni bir öğe oluşturmaya hazır olduğunuzda, Nane > Yeni Öğe Oluştur’a tıklayın. Basmak istediğiniz blok zinciri türünü seçin. Çoğu NFT, Ethereum ağında saklanır. Bu durumda Ethereum Mainnet ve Immutable X arasında seçim yapmanız gerekir.

Immutable X, her NFT pazarında bulunmayan bir seçenektir. Daha hızlı işlemler ve daha fazla güvenlik oluşturmak için Ethereum blok zincirini kullanır. Bunun tersi, burada yer alan sıfır gaz ücretinin olmasıdır.

NFT listing example

Satılık Bir Ürün Listele

Bir blok zinciri seçtikten sonra, satılık öğeleri listelemeye başlayabilirsiniz. Bazıları NFT dünyasında daha fazla görünürlük elde etmenize yardımcı olabilecek birkaç önemli adım vardır:

 • Kategori – Kategoriler her pazaryerinde farklılık gösterir, bu nedenle satmak istediğiniz dijital sanat eserinin türünü doğru şekilde tanımlayan birini seçtiğinizden emin olun. Bu durumda, en uygun kategori Art.
 • Başlık, alt başlık ve açıklama – İyi bir başlık birinin dikkatini çekebilir. Anlamlı bir açıklama onları NFT’nizi satın almaya zorlayabilir. Pazarda keşfedilme şansınızı artırmak için açıklamaya bazı alakalı anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun.
 • Özel veya kilidi açılabilir içerik – Birçok pazaryerinde, yalnızca bir alıcının erişebileceği özel dosyalar yükleyebilirsiniz. Bu, NFT’lerinize değer katabilir ve işinize daha fazla koleksiyoncu çekebilir.
NFT item description in marketplace
 • Telif hakkı transferi – Bu, NFT sahipliğinin önemli hale geldiği zamandır. Alıcı, fotoğraflarınızı ticari amaçlarla kullanabilir mi? Tercihlerinize bağlı olarak bu çekici bir seçenek olabilir veya olmayabilir.

 • Fiyat – Burada, sabit bir fiyat (ETH cinsinden) oluşturmak mı yoksa fotoğraflarınızı açık artırmayla mı satmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Yine, bu tercihlerinize bağlıdır. Aynı zamanda mali durumunuza da bağlıdır. Bir alıcının fotoğraflarınız için ne kadar ödeyeceğini bilmemekten rahatsız mısınız? Eğer öyleyse, sabit bir fiyat belirlemek size daha fazla güvenlik sağlayacaktır.

Son fakat en az değil, öğenizi listeleyin. Bazı pazaryerlerinde farklı temalarla fotoğraf koleksiyonları oluşturabilirsiniz. Her şey yaratıcılığınıza ve bütçenize bağlıdır.

Her pazar yerinin Mintable kadar bütçe dostu olmadığını unutmayın. İlk NFT’nizi listelemek önemli miktarda paraya mal olabilir. Orijinal koleksiyonlar oluşturmak bazen bir bedeli de beraberinde getirir. Şimdi NFT fotoğrafçılığına para harcamak istemiyorsanız, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmeyen bir web sitesinde başlamak daha iyidir.

NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 008

Fotoğraf NFT’lerinizi Nasıl Pazarlarsınız?

Bir NFT veya bir koleksiyonun satılmasının kolay olacağı garanti edilmez. Bu endüstri, topluluk oluşturma etrafında dönen yeni bir pazarlama biçimini tanıttı. Buna diğer pazarlama türleri gibi davranabilirsiniz: Kendinizi ortaya koyun, yeni insanlarla tanışın ve işinizi takip etmeleri için onlara ilham verin. Kendi NFT fotoğrafçılık topluluğunuzu oluşturmanın birkaç yolu vardır.

NFT photographers alliance on twitter

Birincisi, NFT fotoğrafçılık topluluklarına ve pazar yeri dışındaki forumlara katılmak. NFT Photographers Alliance adlı fotoğrafçılar için özel bir Discord sohbeti var . Katılmak için onlarla doğrudan Twitter üzerinden iletişime geçmeniz gerekir. Bunu bir ağ oluşturma fırsatı olarak değerlendirin. Profilinize bağlantı vererek diğer kullanıcılara spam göndermeyin. Bunun yerine, bağlantılar kurmayı ve başkalarından öğrenmeyi hedefleyin.

İkinci adım, anahtar kelimeleri ve açıklamaları akıllıca kullanmaktır. NFT’nizi listelemeden önce, fotoğrafınızı tanımlayan birkaç anahtar kelime bulun. Açıklayıcı olduğundan emin olun. Bu, koleksiyonerlerin belirli bir şey arıyorlarsa işinizi bulmalarına yardımcı olacaktır. Örneğin, karda koşan bir köpeğin fotoğrafında ‘köpek’, ‘evcil hayvan’, ‘kış’, ‘kar’ ve ‘sevimli’ gibi anahtar kelimeler olabilir. Resminiz hakkında bir hikaye anlatın. Sizin için neden anlamlı olduğunu açıklayın. Bu, işinize derinlik katabilir ve insanlara onu toplamaları için ilham verebilir.

NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 009

Fiyatlandırma, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. İşinizi düşük veya fazla fiyatlandırmayın. Birçok fotoğrafçı NFT başına 100 USD ile 1000 USD arasında herhangi bir yer isteyerek başlar. (Ocak 2022 itibariyle bu, sırasıyla 0,044 ETH ve 0,44 ETH anlamına gelir.) Yeni başlıyorsanız ve biraz para kazanmak istiyorsanız, çok fazla bir şey istememek iyi bir fikir olabilir.

Fiyatlandırmada tutarlılık da önemlidir. Bir koleksiyoncu sanatınızı görür ve daha fazlasını satın almak isterse, birkaç dolardan birkaç bin dolara kadar değişen fotoğraflar görünce şaşırabilir. NFT fotoğrafçılık dünyasındaki itibarınızı güçlendirmek için tutarlılığı koruyun.

Son olarak, kilidi açılabilir içerik oluşturun. Daha önce de belirtildiği gibi, bu, bir koleksiyoncunun NFT’nizi satın aldığında alacağı özel içeriktir. Bu zorunlu değildir, ancak insanları çalışmanızı satın almaya teşvik edebilir. Fotoğraf atölyeleri, çevrimiçi dersler, bire bir video dersleri vb. Fotoğraf NFT’lerine genellikle eşlik eder. Çalışmanızın ticari olarak kullanılmasını istiyorsanız, her NFT’ye orijinal bir fotoğraf (RAW dosyası) da ekleyebilirsiniz.

NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 010

NFT’lerle ilgili endişeler

Her endüstri kendi riskleri ve endişeleriyle birlikte gelir. Son birkaç ayda ortaya çıkan NFT’lerle ilgili birkaç sorun:

 • Kaybolan NFT’ler – Bir takas edilemez token bir pazaryerinin kurallarını ihlal ederse, kaldırılacaktır. Bazı durumlarda, NFT’ler sebepsiz yere kaybolur. Bunun çok nadiren gerçekleştiğini unutmayın, ancak bu bir olasılıktır.
NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 011
 • Çevre üzerindeki etki – NFT endüstrisi, çok fazla enerji tüketen belirli bir blok zinciri teknolojisi kullanır. Bu çevre için iyi bir haber değil. Versum ve Kalamint gibi bazı çevre dostu pazar yerleri var. Ne yazık ki, bu pazar yerleri bu makalenin önceki bölümlerinde bahsedilenler kadar popüler değil. Normal madencilik kadar zararlı olmayan “yeşil madencilik” tekniklerini kullanan pazarların uzun bir listesi.

 • Sahte mülkiyet kanıtı – Diyelim ki yeni bir kullanıcı tarafından listelenen bazı sanat eserlerine rastladınız. Eğer yaratıcıyı kişisel olarak tanımıyorsanız – ve takip edenleri yoksa – sanat eserinin onlara ait olduğuna nasıl güvenebilirsiniz? NFT endüstrisinde birçok dolandırıcı var, bu yüzden başkalarının çalışmalarını satın alırken çok dikkatli olun.

 • Yasalar ve vergiler – Dünya çapında birçok hükümet ve merkez bankası NFT’ler hakkında ne yapacaklarını bulmaya çalışıyor. Endüstri milyarlarca dolar değerinde, ancak dünyadaki birçok ülke hala bu konuda herhangi bir yasa geliştirmedi. Bu, önceden tahmin edilemeyen ve kullanıcının konumuna bağlı olarak devam eden bir çalışmadır. Gelecekte işlerin karmaşık hale gelme olasılığı var. Sonuç olarak, birçok insan geçimini sağlamak için kripto para birimine güvenmeleri gerekip gerekmediğinden emin değil.

 • NFT fotoğrafçılığı tartışması – Birçok kişi, fotoğrafçıların kendilerini “NFT fotoğrafçıları” olarak adlandırmamaları gerektiğini çünkü ikisinin birbiriyle alakası olmadığını iddia ediyor. Bu insanlara göre, NFT fotoğrafçılığı para kazanmanın başka bir yolu ve bir etiket değil. Bu fotoğrafçılık endüstrisinde çok büyük bir sorun olmasa da, insanları çalışmalarına farklı bir perspektiften bakmaya ve diğer platformlarda kendilerine NFT fotoğrafçıları deyip adlandırmama konusunda karar vermeye teşvik ediyor.
NFT Fotografciligi – Kesin Kilavuz 012

Sonuç

NFT kripto sanatı dünyası, sanal dünyada oldukça yeni bir pazardır. Bu, fotoğrafçıların NFT fotoğrafçılığı hakkında bilgi edinmeleri için harika bir zaman. NFT dünyasında başarıyı bulmak kolay değil, ancak bu denememeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Takas edilemez jetonlar, fotoğrafçılara sanatı üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilir, onlara yeni bir fotoğrafçılık türü denemeleri için ilham verebilir ve para kazanabilir. Birçok fotoğrafçı bu sektörde büyük potansiyel görüyor. Bir şans verin, belki siz de biraz potansiyel görürsünüz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.