Kılavuzlar

Leica M Lensler İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Leica. Adı lüks, tarih, kalite ve hassasiyet kavramlarını çağrıştırıyor. Bu özellikle Leica’nın M mount lensleri için geçerlidir. Leica’nın M11 gibi en yeni kamera gövdelerinden bazıları övgü toplarken, lensler endüstrinin altın standardını belirlemiştir.

Bu makale, sizin için doğru lensi seçmekten Leica’nın adlandırma kurallarını anlamaya kadar Leica M lensler için eksiksiz bir rehberdir.

Camda Bir Tarih

Leica, kamera yapan bir cam şirketi olarak kabul edilebilir. Leica’nın ( LEI tz CA mera) ana şirketi olan Leitz, çalışanı Oskar Barnack 1913’te kompakt bir 35 mm kamera yapıp tarih yazana kadar orijinal olarak dünyaca ünlü mikroskoplar ve av tüfekleri üretti .

Başka bir Leica efsanesi olan Max Berek, 1925’te piyasada bulunan ilk Leica fotoğraf makinesine eşlik eden Elmar 50mm f/3.5’i tasarladı. O zamandan beri, genişten standarda ve neredeyse tamamı prime olan tele lenslere kadar Leica M cam dünya olaylarını ve güzel sanatlar yarattı.

Leica M Lensler İçin Eksiksiz Bir Kılavuz
Oscar Barnack tarafından tasarlanan orijinal Leica fotoğraf makinesinde Max Berek tarafından tasarlanan orijinal Elmar 50mm f/3.5 lens.
Fotoğraf © Kameraprojekt Graz 2015 ve CC BY-SA 4.0 altında lisanslanmıştır

1954’te piyasaya sürülen Leica M-mount, bir süngü sistemi kullanır. Bundan önce lensler kamera gövdesine vidalanıyordu. 1930’lar ve sonrasına ait Leica lensler, bir adaptör aracılığıyla bir dijital M fotoğraf makinesinde hala kullanılabilir. Özellikle 1954’ten itibaren eski model lensler, benzersiz bir çekiciliğe sahip mükemmel görüntüler oluşturmaya devam ediyor. Leica’da uzun ömür bir gelenektir.

Objektif Adı Anlamları

İkonik Leica adları, lens hızını belirler. Örneğin, Elmar f/3,5’ten daha hızlı çekim yapmaz, Elmarit f/2,8’den, Summicron f/2’den, Summilux f/1,4’ten ve Noctilux f/1,25’ten veya daha hızlıdır.

 • Elmar : Maksimum diyafram açıklığı f/3,5
 • Elmarit : Maksimum diyafram açıklığı f/2,8
 • Summikron : Maksimum diyafram f/2
 • Summilux : Maksimum diyafram açıklığı f/1,4
 • Noctilux : Maksimum diyafram f/1,25 veya daha hızlı

Bu isimler aynı zamanda anlam ifade etmektedir . Adını Latince gece anlamına gelen noct- ve ışık anlamına gelen -lux kelimelerinden alan Noctilux’u ele alalım. Bir Noctilux f/0.95, karanlıkta pratik olarak görebilir. Birçok lens adı, günümüzün v6 APO-Summicron’undan oldukça farklı bir tür olan 1956 tarihli ünlü Summicron 50mm v2 gibi tasarım aşamalarını ve dönemlerini ifade eden versiyonlar içerir.

leica m lens guide
Bir Leica M4 telemetre kamerasına monte edilmiş bir Leica Summicron lens.
123RF‘den fotoğraf.

M Objektif Kategorileri

Her biri tipik olarak farklı odak uzaklıklarına, özelliklere ve renklere sahip birden fazla model içeren M mount lens kategorilerinin her birine daha yakından bakalım.

Noctilux

Yasak lens ve dünyadaki en pahalı kamera lenslerinden biri olan Noctilux, 1966’da piyasaya sürüldüğünde bir çığır açtı ve bugün de hakimiyetini sürdürüyor. Leica, f/0.95 ile “dünyanın en hızlı asferik lensi” olarak adlandırıyor.

Noctilux düşük ışıkta mükemmeldir. Aynı zamanda , herhangi bir Leica lensinin fotoğrafın arka planındaki odak dışı alanlarının kalitesi olan en çok ve en rüya gibi bokeh‘i sunar. Hoş, nazik renkler de Noctilux ile birlikte gelir. Ancak, böylesine güçlü bir mercek zorlukları da beraberinde getirir. Örneğin, bir Noctilux ile parlak ışıkta, örneğin gündüzleri açık havada tam açık çekim yapmak kolay değildir, bu nedenle bir M11 veya bir M lens adaptörlü bir SL gövde ve ışık hızında elektronik deklanşör ile çekim yapılmadığı sürece ND filtreleri gerekli hale gelir.

1
Leica M10 + Leica Noctilux-M 75mm f/1.25 ASPH. Sean Hopkins’in fotoğrafı.

Bu kadar sığ bir alan derinliğiyle odaklanmak, eğitimli bir telemetre gözü gerektirir. Örneğin f/1’de, 1,8 metre ötedeki bir özneye odaklanmak, derinliği dört inçten az olan keskin bir bölgeyle sonuçlanır. Yakın çekimde, bir öznenin gözü odaktayken kirpik odaksız olabilir.

Noctilux görüntüleri bir Summicron’daki kadar keskin olmayabilir, ancak tam diyafram açıklığında çekilen bir Noctilux fotoğrafının arka planı o kadar güzel olur ki kimin umurunda?

Summilux

leica 50mm summilux
4.500 $’lık Leica 50mm f/1.4 Summilux-M Asferik lens.

Leica kadar klasik olan Summilux, özel bir ışıltı ve değerli bir bokeh sunar. Summilux ve Noctilux’un pek çok ortak noktası var. Bazıları Noctilux’a steroid kullanan bir Summilux diyor. Her ikisi de büyüleyici bir 3D görünüme sahiptir, bu da odak noktasında yüksek kontrast ve kadifemsi odak dışı ön plan ve arka planda azalan kontrast anlamına gelir.

Noctilux bokeh biraz hayalperest ama Summilux bokeh’in kendine has girdaplı bir karakteri var. İlk olarak 1961’de piyasaya sürülen ve yaygın olarak “bokeh kralı” olarak bilinen Summilux 35mm f/1.4‘ü düşünün . Bunun yanı sıra, Summilux pürüzsüz bir ışık ve oldukça doygun renkler oluşturur.

2
Leica M10 + Leica Summilux-M 50mm f/1.4 ASPH. Nathan Kellum’un fotoğrafı.

Summilux, bir APO-Summicron merceğin mutlak keskinliğinden yoksun olsa da, herhangi bir Summicron’dan daha hızlıdır ve o tarif edilemez “Leica görünümüne” daha çok sahiptir. Summicron ve Summarit gibi, ön eki de 1933’ten, etimolojisi belirsizliğini koruyan Summar’dan bir Leica merceği ifade eder.

7
Leica M10 Tek Renkli + Leica Summilux-M 50mm f/1.4 ASPH.
Bu portre, Summilux’ün girdaplı bokeh’ini sergiliyor.
Nathan Kellum’un fotoğrafı.

Summicron

Keskinliğiyle tanınan Summicron, kayıt kontrastı ve dokusunda mükemmeldir. Bu, onu örneğin manzara ve stüdyo fotoğrafçılığı için çok uygun hale getirir. Standart bir Summicron (APO olmayan), bir Summilux veya Noctilux’tan çok daha ucuza mal olur ve f/2’lik maksimum diyafram açıklığı, bu kategorilerle aynı kremsi bokeh’i sağlamasa da, yine de pek çok avantajı vardır.

3
Leica SL2 + Leica Summicron-M 28mm f/2 ASPH. Jason Roman’ın fotoğrafı.

Summicron, tamamen açıkken bile köşeden köşeye keskindir. 1979’da efsanevi Dr. Walter Mandler tarafından tasarlanan mevcut 50 mm’lik model , asferik olmamasına rağmen inanılmaz ayrıntılara ve doğru renklere ulaşıyor. Summicron bokeh, Summilux veya Noctilux’unkinden daha az opak, daha klinik ve sağlamdır ve daha belirgin dairelerle daha küçüktür. Ancak tam diyafram açıklığında bir Summicron’a odaklanmak çok daha kolaydır.

APO-Summikron

Leica’nın APO-Summicron lensleri, Summicron ve Summilux arasındaki buluşma noktasıdır. Summicron, bokeh alanında Summilux ve Noctilux’un gerisinde kaldığında, bir APO olarak (apokromatik tasarımı ifade eden) keskin ayrıntılar ve şiddetli renk doğruluğu açısından bunu fazlasıyla telafi ediyor.

Renk sapması, kırmızı, yeşil ve mavi dalga boyları sensörde çakışmadığında meydana gelir. Bu saçaklanma ve parlamaya neden olur. Apochromatic lensler, RGB dalgalarını hizalar ve bunu yaparken bozulmayı düzeltir ve tam diyafram açıklığında bile renk doğruluğunu artırır.

6
Leica M9 + Leica APO-Summicron-M 50mm f/2 ASPH.
Pedro Ferreira’nın fotoğrafı.

APO lensler ayrıca sensöre daha fazla gri ton gönderir, böylece görüntüler inanılmaz derecede ayrıntılı ve kontrast açısından zengin hale gelir. APO-Summicron, odak noktası ile ön plan ve arka plan arasında yarattığı yoğun kontrast nedeniyle en yüksek derecede konu ayrımı sağlar. Klinik görünümü takdir edenler için, bir APO-Summicron hemen hemen her şeyi iyi bir şekilde geliştirir.

APO-Telyt

Günümüzün M lens sistemindeki en uzun odak uzaklığı olan APO-Telyt 135mm f/3.4, apokromatik tasarımdan da yararlanır. APO-Summicrons gibi, bu lens de tüm diyafram açıklıklarında çarpıcı kontrast, keskinlik ve çözünürlük sağlar. Ancak en yüksek f/3.4 hızına sahip bir telefoto lens olduğu için Leica lens ailesinde kendi adını hak ediyor.

5
Leica M11 + Leica APO-Telyt-M 135mm f/3.4 Fotoğraf, Nathan Kellum.

Elmarit, Summarit, Summaron

Dünyanın en iyi lenslerini üretme konusunda böylesine zengin bir geçmişe ve geleneğe sahip olan Leica, en basit kategorilerde bile eşsiz sunumunu sunar. Örneğin Elmarit, Summarit ve Summaron, çok daha ulaşılabilir bir fiyata fazlasıyla güzellik ve karakter sağlar.

Daha basit tasarımlar ve daha ucuz hammaddeler, Elmarit, Summarit ve Summaron’un uygun maliyetli olmasına yardımcı olur. Ayrıca küçük, hafif ve bu nedenle sokak fotoğrafçılığı için olağanüstü. Tri-Elmar-M 16-18-21 f/4, Leica’nın mevcut M portföyünde kalan tek “yakınlaştırma” lensidir. Elmarit, Summarit ve Summaron lensler, makro ve geniş açıdan tele ve aradaki tüm noktalara kadar farklı odak uzaklıklarına sahiptir.

4
Leica M10 + Leica Elmarit-M 28mm f/2.8 ASPH.
Nathan Kellum’un fotoğrafı.

Leica M lensler, münhasırlıktan, muhteşem bokeh efektinden veya mutlak netlikten daha fazlasını ifade eder. Elmarit, Summarit ve Summaron dahil olmak üzere her bir M lens, dünyanın pitoresk bir görüntüsünü sunar. Elmar, Hektor ve Thambar gibi diğer eski M lensler de kendilerine özgü bir şekilde “Leica görünümünü” sağlar. Ancak bunları bulmak daha zor olabilir. Neyse ki, bugün eski parçalar da dahil olmak üzere aktif bir ikinci el lens pazarı var.

Bir M Lens Seçmek

Çok az lens şirketi, aralarından seçim yapabileceğiniz bu kadar geniş bir çağ aralığı sunar. Farklı yıllardan gelen lensler, bokeh veya renk gibi kendi niteliklerine sahiptir. Öncelikler ve zevkler on yıllar boyunca değişir. Daha da önemlisi, birçok lens, renk doğruluğunu ve bozulma düzeltmesini belirleyen iki kategoriye ayrılır – asferik öncesi ve asferik -. Ruh hali, her Leica lens görünümünün ayrılmaz bir parçasıdır.

Prime mı Zoom mu?

Leica lenslerin büyük çoğunluğu sabit lenslerdir, bu nedenle bir yakınlaştırma lensi kullanmayı tercih ederseniz seçenekleriniz oldukça sınırlıdır. Bu yazının yazıldığı sırada üretimde olan tek lens, 6.500$ değerindeki Leica 16-18-21mm f/4.0 Tri Elmar-M Asferik lenstir . Leica ayrıca daha önce bir Tri-Elmar-M 28–35–50 mm f/4 ASPH üretmişti.

Asferik mi Değil mi?

Sözde “vintage lensler” asferik elemanlar içermez. Noctilux 50mm f/1.2’nin 1966’daki ilk çıkışından önce yapılmış herhangi bir Leica lensi (veya bu nedenle başka herhangi bir kamera lensi) asferik öncesidir. Bu lensle Leica , küresel olmayan lens tasarımını dünyaya tanıttı. 1979’da tasarlanan Summicron 50mm gibi günümüzün mevcut Leica M montajlı tekliflerinden bazıları bile asferik değildir ancak çok yüksek performanslıdır.

Pre- veya asferik olmayan lensler orijinal olarak, yüksek çözünürlüklü bir sensörün sahip olduğu netlik, renk doğruluğu ve kontrast için aynı gereksinimleri taşımayan film için tasarlanmıştır. Bunun yerine, bu lensler bir görüntüye daha fazla yumuşaklık sağlar. Çizgiler gerçekte oldukları kadar düz görünmeyebilir. Renkler, gözün gördüğünden biraz farklı olabilir.

Ancak bunun, ister film ister dijital olsun, nihai görüntü üzerinde hoş bir etkisi olabilir. Vintage lensler, geçmiş on yılların nostalji duygusunu ifade edebilir. Ayrıca, yüksek çözünürlüklü bir sensörün klinik hassasiyetini de evcilleştirebilirler.

ASPH olarak belirtilen asferik lensler bozulmaları düzeltir ve daha fazla renk doğruluğu sağlar. Bir sahnenin veya konunun küresel olmayan veya küresel olmayan lenslere göre daha gerçekçi bir görünümünü sunarlar. Bu kategori içinde apokromatik veya APO lensler bulunur. Bunlar, tamamen açık çekim yapıldığında bile inanılmaz renk doğruluğuna sahip ultra hassas ve ayrıntılı bir görüntü oluşturmak için renk sapmalarını ortadan kaldırır. Leica, M montajında ​​APO-Summicron lensler — 35 mm, 50 mm, 75 mm ve 90 mm — ve APO-Telyt 135 mm f/3.4 yapar.

Bir film Leica M telemetre çekiyorsanız, hem eski hem de yeni Leica lensler güzel bir şekilde eşleşecek ve harika fotoğraflar üretecektir. Bununla birlikte, daha yeni bir dijital Leica M telemetre çekiyorsanız, dikkatinizi en son tasarım teknolojilerine sahip daha yeni lenslere odaklamak isteyebilirsiniz, çünkü eski lensler fotoğraflarınızda sizin göremeyebileceğiniz sapmalar, vinyet ve renk atmalar gibi şeyler üretebilir. arzu edilir bulmak

older 35mm summicron on newer Leica M9 camera
Daha yeni bir Leica M9 dijital telemetre ve daha eski bir 35 mm Summicron lens ile çekilen bu fotoğraf, istenmeyen renk atmalarını ve vinyetleri sergiliyor.

Mod

Bir lensin sağladığı görünüm, bir hikaye anlatmaya yardımcı olur. Lensler ruh hali yaratır. Gerçeği her ayrıntısıyla sunmak mı yoksa bilimkurgu türünden bir keskinliği tasvir etmek mi istiyorsunuz? Bir APO lens seçin. Hindistan alt kıtasında sürüklenen genç bir sırt çantalı gezginin hikayesini mi anlatıyorsun? Eski bir lens, bir yabancılık duygusunu ve yavaşlamış zamanı ifade etmek için ışığı ve rengi yumuşatırdı.

Bokeh aynı zamanda bir ruh hali duygusu uyandırır. Leica lensler, bokehleriyle ünlüdür ve her lens kategorisinin kendine özgü bokeh’i vardır. Aslında, “Leica görünümünün” çoğu bokeh’in güzel soyutluğunu içerir.

Bu nedenle, Leica lens kategorileri, tamamen açık çekimde nasıl göründüklerine bağlı olarak kendilerini farklılaştırır. Orta diyafram açıklığında veya düşük diyaframda, kategoriler arasındaki farklar daha az fark edilir hale gelir.

Ancak tam diyafram açıklığında bokeh ve konunun ön plan ve arka plandan ayrılması kategoriden kategoriye önemli ölçüde değişir: f/1’deki Noctilux görüntüleri, f/2.8’deki Elmarit’inkinden çok farklı görünür. Bununla birlikte, bu tam açıklıklarda odak mükemmel olmalıdır ki bu bir telemetre ile zorlayıcıdır. Noctilux, yalnızca kalın bir cüzdan değil, deneyim ve uzmanlık gerektirir.

Bir fotoğrafçı, her bir Leica lens kategorisinin nasıl farklı şekilde işlendiğini gördüğünde, konuları farklı şekilde tasavvur etmeye başlayacaktır. Leica lensler, fotoğrafçıların belirli bir lensin ifadesini kendi hikaye anlatımlarına dahil etmelerine olanak tanıyan dünyayı kendi yöntemleriyle görür.

Her bir Leica lens kategorisinin gerçek karakteri tamamen açık çekim yaparken ortaya çıktığı için, fotoğrafçının ideal olarak hangi lens kategorisini satın alacağına karar vereceği yer burasıdır.

Leica Lensler Neden Bu Kadar Pahalıdır?

Leica, fotoğrafçılık dünyasında kameralar ve lensler için en yüksek fiyat etiketlerinden bazılarına sahip olmasıyla bilinir ve tipik bir kamera ve lens eşleştirmesi bir araba kadar maliyetli olabilir.

Leica lensler birkaç nedenden dolayı pahalıdır, bunlardan bazıları:

1. Yapı Kalitesi . Bunun bir nedeni, yüksek kaliteli malzemelerle ve detaylara gösterilen titizlikle yapılmış olmalarıdır ki bu da üretim maliyetini artırır.

2. Prestij Leica, fotoğrafçılıkta en tanınan markalardan biridir ve kullanışlı bir teknoloji olmasının yanı sıra neredeyse lüks bir ürün ve statü sembolü olma ününe sahiptir.

3. Sınırlı Miktarlar . Leica ayrıca çok daha büyük pazar paylarına sahip diğer şirketlere kıyasla çok daha az kamera ve lens üretiyor. Ölçek ekonomileri nedeniyle Leica, çok daha fazla sayıda ürünü çok daha düşük fiyatlarla satan kitlesel pazar markalarına kıyasla daha yüksek fiyatlarla daha az lens satmalıdır.

Çoğu Leica muhalifi önce fiyat etiketine saldırır. Evet, bunlar üst düzey kamera sistemleri, özellikle de M. İkinci el kamera gövdeleri ve lensler bol miktarda bulunur, ancak yine de genellikle başka bir markanın yeni sisteminden daha pahalıya mal olurlar.

Odadaki fil kabul edildiğinde, M lens fiyatları boyuta ve karmaşıklığa bağlıdır. Summicron ve Elmarit’teki daha küçük, daha basit cam elemanların üretilmesi daha kolaydır ve daha az malzeme gerektirirken, Summilux ve Noctilux daha geniş bir yüzey alanında hassasiyet gerektiren çok daha büyük cam elemanlar kullanır. APO lensler son derece hassas optik tasarımlar kullanır ve varyasyon için son derece düşük toleranslar gerektirir, bu da onları çok pahalı hale getirir. Havalı bokeh veya göz kamaştırıcı ayrıntılar ucuza gelmez.

Leica Lenslerin Diğer Dezavantajları

M lenslerde fiyatın yanı sıra başka dezavantajlar da var. Birincisi, M lensler hava koşullarına dayanıklı değildir. Elementlere açık kalırlar ve toz ve nem toplarlar. Bir M lens uygun şekilde korunmadığında veya saklanmadığında, pus ve küf problemli hale gelebilir. Kirpikler dahil olmak üzere büyük parçacıklar camın altına yerleşebilir.

M lensler yıllarca veya on yıllarca bakım gerektirir. Ayarsız düşebilirler ve parçalar gevşeyebilir. Neyse ki, bu ve küf, toz ve hatta çizikler gibi sorunlar için M lensler tamir edilebilir. Leica veya diğer akredite teknisyenler, en eski M yuvalı lenslerde bile bir CLA (temizleme, yağlama, ayarlama) yapabilir. Bu, M lenslerini sıkı bir şekilde çalıştıran fotoğrafçılar veya biraz eskimiş bir lensi ucuza satın alıp eski haline getirmek için para ödeyen anlayışlı alıcılar için iyidir. Leica lenslerin raf ömrü yoktur.

Leica M Lenslerin Listesi

Hem eski hem de şu anda üretimde olan Leica M mount lenslerin bir listesi:

 • 16-18-21mm f/4 Tri-Elmar-M ASPH
 • 28–35–50mm f/4 Tri-Elmar-M ASPH
 • 18mm f/3.8 Super-Elmar-M ASPH
 • 21mm f/1.4 Summilux-M ASPH
 • 21mm f/2.8 Elmarit-M
 • 21mm f/2.8 Elmarit-M ASPH
 • 21mm f/3.4 Super-Angulon-M
 • 21mm f/4.0 Super-Angulon-M
 • 24mm f/1.4 Summilux-M ASPH
 • 24mm f/2.8 Elmarit-M ASPH
 • 24mm f/3.8 Elmar-M ASPH
 • 28mm f/5.6 Summaron-M
 • 28mm f/1.4 Summilux-M ASPH
 • 28mm f/2 Summicron-M ASPH
 • 28mm f/2.8 Elmarit-M
 • 28mm f/2.8 Elmarit-M ASPH
 • 35mm f/1.4 Summilux
 • 35mm f/1.4 Summilux-M ASPH
 • 35mm f/2 Summicron-M
 • 35mm f/2 Summicron-M ASPH
 • 35mm f/2.5 Summarit-M
 • 50mm f/0.95 Noctilux-M ASPH
 • 50mm f/1 Noctilux-M
 • 50mm f/1.2 Noctilux-M
 • 75mm f/1.25 Noctilux-M
 • 50mm f/1.4 Summilux
 • 50mm f/1.4 Summilux-M ASPH
 • 50mm f/1.5 Summarit
 • 50mm f/2 Summicron-M
 • 50mm f/2 APO-Summicron-M ASPH
 • 50mm f/2.5 Summarit-M
 • 50mm f/2.8 Elmar-M
 • 75mm f/1.4 Summilux-M
 • 75mm f/2 APO-Summicron-M ASPH
 • 75mm f/2.5 Summarit-M
 • 135mm f/4.0 Elmar
 • 90mm f/2.8 Elmarit-M
 • 90mm f/2 APO-Summicron-M ASPH
 • 90mm f/2.5 Summarit-M
 • 90mm f/4 Macro-Elmar-M
 • 135mm f/2.8 Elmarit-M
 • 135mm f/3.4 APO-Telyt-M
 • 135mm f/4.0 Elmar
 • 135mm f/4.5 Hektor

Sonuç

Bir Leica lens engelleyici olabilir, ancak bir Leica M lensin performansı, karakteri ve uzun ömürlülüğü, bazılarını tek bir Leica cam parçası yerine birden fazla lensten vazgeçmeye ikna edebilir. Varsa bile çok az başka marka lens, ruh halini ve kimliği bir Leica gibi aktarır.

Bir Leica M lensle çekim yapmak, yavaşlamak, fotoğrafçılığın özüne ve köklerine odaklanmak ve sanatsal güzelliğe olan bağlılığı sürdürmek anlamına gelir. Çoğu kişi için bir Leica M lense sahip olmak, taçlandıran bir başarı, ömür boyu sahip olunan bir şey ve piyangoyu oynamak için iyi bir neden olduğunu kanıtlar. Noctilux ve Summilux bokeh ve APO-Summicron hassasiyeti ile Leica, fotoğrafçıları hayal kurmaya teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.