Kılavuzlar

Bir Sanat Galerisine Fotoğrafçılığınızı Nasıl Taşırsınız?

Kariyerlerinin bir noktasında, bir sanatçıya bir galeri tarafından yaklaşılacak veya galerilere temsil edilmek ya da bir sergi açmak için yaklaşacaktır. Yerel sanat gösterilerinde ve fuarlarda bazı başarılar elde ettiniz ve fotoğraflarınızı çevrimiçi satarak bazı ilerlemeler kaydettiniz, ancak şimdi işinizi oraya götürmek ve işinizi göstermek veya sizi temsil etmek için galeriler aramaya başlamak istiyorsunuz.

Bir sanatçının ilk kişisel sergisini halka açık veya özel bir galeride açması büyük bir adım, bu nedenle çalışmanızın hazır olduğundan emin olmanız ve başvurunuzu yapmadan önce biraz ev ödevi yapmanız gerekecek.

Fotoğrafınızın bir galeride sergilenmesi, kariyerinizi canlandırmak için mükemmel bir yol olabilir. Galerilerin düzenli müşterileri var ve serginizi posta listelerinde tanıtacaklar. Elbette özgeçmişinizde önemli galerilerde sergilerin olması harika.

Çalışmanızı temsil eden bir galeriye sahip olmak, bir sanatçı için de büyük bir nimet olabilir. Birçok sanatçı bağımsız kalmak ve satış ve pazarlamalarını halletmek istiyor. Ayrıca satış gelirini bir galeri ile paylaşmak istemiyorlar. Ancak bu tutum, bir sanatçının gelişimine zarar verebilir ve bir galeri, sanat eserlerini çevirmeye yatkın olan alıcıları belirleyebilir.Araştırmanı Yap

Galerilere gönderim yapmaya başlamadan önce, gönderebileceğiniz en iyi galerilerin hangileri olduğu konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Sizin ve fotoğrafçılığınız için doğru olan galerileri tanımlayabilecek birkaç önemli noktaya odaklanmak isteyeceksiniz. İlk olarak, galerinin gönderimleri kabul ettiğinden emin olun. Ardından bu noktaları kontrol edin.

  • Galeri fotoğrafçıları gösteriyor mu veya temsil ediyor mu?
  • Temsil ettikleri sanatçılar şu anda kariyerlerinde sizinle aynı noktada mı?
  • Temsil ettikleri fotoğrafçılar sizinkine benzer bir fiyat noktasında iş satıyorlar mı?

Üst düzey galeriler, kariyerlerinde köklü sanatçıları temsil edecek. Bu büyük galeri için henüz hazır olmayabilirsiniz, bu yüzden kariyerlerinde sizinle benzer bir yerde olanlar için çalışmayı kabul edecek birini aramanız gerekecek.

Galerinin fotoğrafçıları temsil ettiğinden emin olun. Çoğu yapar, ancak bazıları olmayabilir. Temsil ettikleri fotoğrafçıların çalışmalarına bir göz atın. İşinizle benzer bir hissi ve havası var mı? Sizinkiyle aynı mı yoksa tarz olarak mı?

Mümkünse, galeri araştırmanızın bir başka parçası da, içinde yer almak veya temsil edilmek istediğiniz galerileri ziyaret etmektir. Ziyaret etmek için harika bir zaman, bir sanatçı için bir etkinlik veya sunum yaptıkları zamandır. Ayrıca galerinin çalışmalarını ne için sattığını da göreceksiniz. Bu fiyatlar şu anda elde ettiğinizden veya rahat ettiğinizden çok daha yüksekse, o galeriye göndermek istemeyebilirsiniz.

Araştırmanızda değinmeniz gereken bir diğer önemli nokta da galerinin eserinizi satarken ne kadar komisyon aldığıdır. Çoğu galeri her satışın %50’sini alır. Nadiren bundan daha büyük bir yüzde alacak birini bulursunuz. Çoğu %40 alacak ve ben onları %25 kadar düşük gördüm.


Bir Galeriye Sorgu Mektubu Yazın

Bu araştırmanın çoğu, iyi ifade edilmiş bir sorgu e-postası ile ele alınabilir. Yazmaları nispeten basittir. İşin püf noktası, fazla lafta kalmamak ve kendiniz ve işiniz hakkında çok fazla bilgi vermemektir. Kısa ve öz olun.

Galeride göndereceğiniz bir muhatap yoksa veya bulamıyorsanız, konu satırında küratöre genel bir selamlama yeterli olacaktır. Neyle ilgilendiğinizi açıkça belirtin ve gösteriniz için temsil mi yoksa sergi alanı mı olduğunu belirtin.

Fikirlerinizi ve çalışmanızı sorgu e-postasında sunmaya başlamayın. Rastgele ortaya çıkan sinir bozucu kapı kapı dolaşan satıcı gibi olacaksınız. Ayrıca toplu e-posta gönderimi yapmayın. Bunun kapsamlı bir e-posta olduğunu anlayacaklar ve muhtemelen yanıt vermeyecekler.

Gönderiminizi e-postayla göndermek için ilk sorgunuzdan sonra izin almadıkça veya web sitelerinde e-posta gönderimlerini kabul edeceklerini söylemedikçe, sorguyla birlikte çalışmanızın herhangi bir resmini göndermeyin. Çevrimiçi portföyünüze bir bağlantı yeterli olacaktır.

Sorgunuzla ilgili olarak galeriden geri dönüş almadıysanız, takip etmelisiniz. Reddedilirseniz, nasıl geliştirebileceğiniz konusunda önerileri olup olmadığını sorun. Bir galeri sergisi veya temsili almak zor olabilir ve reddedilmelerle doludur, bu yüzden cesaretiniz kırılmasın ve kalın bir cilt geliştirmeyi öğrenin.

Bir Sanat Galerisine Fotoğrafçılığınızı Nasıl Taşırsınız?
Sebastiao Salgado’nun Genesis fotoğraf sergisi .
Fotoğraf Jnzl’s Photos‘a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Gönderilecek İşi Seçme

Çalışmanızın bir tema, konsept veya seri içeren uyumlu bir görseller bütünü olduğundan emin olun. Örnek olarak, yerel toplum merkezimizin ve aşevinin bazı müşterilerinin filme çekilmiş ve karanlık odamda fiber bazlı kağıda basılmış bir dizi portre oluşturdum. O zamanlar mücadele ediyorlardı ve yardıma ve hikayelerine ihtiyacı olan iyi insanlar olduklarına dikkat çekmek istedim. Ayrıca büyüdüğüm eski mahallemden bir dizi görüntü oluşturdum. Böyle ortak bir konuyu araştıran çalışmalarınız varsa, galeri daha fazla ilgi çekebilir.

Şimdi, bu temalar o kadar benzersiz değil, bu yüzden yapmanız gereken, konuyu öne çıkaracak konuya yaklaşmak için benzersiz bir yol bulmak. Konuyla bağlantınızı gösterdiğinizden emin olun, böylece çalışmanızı izleyen izleyiciler tarafından hissedilir.

Fotoğraflarınıza dikkatlice bakın ve kendinize sorun, bu görüntüler aynı fotoğrafçı tarafından yaratılmış gibi mi görünüyor? Yaptıklarından emin olun. Her görüntünün, oluşturmak için kullandığınız stili ve vizyonu gösteren aralarında bir bağlantı ve ortak bir konu olması gerekir. Resimler, siyah beyaz ve renkli olarak yapılmış portreler, manzaralar, soyutlar ve natürmortların bir karışımıysa, bir galeri çok ilgilenmeyecektir.

Ayrıca, çalışmanızın dikkate değer bir sanatsal bakış açısı gösterip göstermediğini sorun. Konuyu başka hiçbir fotoğrafçının yapmadığı şekilde ustaca ele aldınız mı? Kendinize karşı bu kadar dürüst olmak çok zor olabilir, ancak gönderiminizi yapmadan önce bu işaretleri geçebildiğinizden emin olmak istersiniz.


Galeriyi Seçme

Bir galeri seçerken eski “büyük git ya da eve git” aksiyomunu takip etmeyin. Resimleriniz harika olsa da, muhtemelen kariyerinizde yaşadığınız ülkenin büyük ulusal galerisine sunacak aşamada değilsiniz. Daha küçük yerel veya bölgesel kamu ve ticari galerilerle başlamak iyi bir fikirdir. .

İşte iki galeri türü arasındaki fark hakkında küçük bir tazeleme. Bir kamu galerisi, halk adına işletilir ve yönetilir. Ticari ya da özel galerilerin varlık nedeni ise sanat eserlerini özel koleksiyonculara ve halka satmaktır. Bu nedenle, ticari bir galerinin işinizin ne kadar satılabilir olduğuna bakacağını unutmayın.

photo exhibition
Anders Petersen fotoğraf sergisi, Stockholm’deki Liljevalchs kamu sanat galerisinde.
Fotoğraf Avery Jensen’e aittir ve CC BY-SA 4.0 altında lisanslanmıştır.

Gönderim Yönergeleri

Her galerinin gönderim yönergeleri olacaktır. Çoğu, bunları web sitelerinde kullanıma sunar. Onları tam olarak takip edin. Galeriye bağlı olarak bu, fiziksel bir portföy, bir flash sürücüdeki dijital görüntüler veya bir e-postayla gönderilen çevrimiçi bir portföyün bağlantısı olacaktır.

Gönderim yönergeleri web sitelerinde yer almıyorsa, onlara e-posta gönderebilir ve yönergelerin size gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Bir galerinin bir gönderimde sağlamanızı isteyeceği temel öğeler şunlardır:

Sanatçı Bildirisi

Bu, sanatınızdan ve o sanatı neden yarattığınızdan bahseden bir belgedir. Burası, tüm bu harika sıfatları veya başarılarınızı bulmak için bir Eş Anlamlılar Sözlüğü kullandığınızı göstermenin yeri değil. İçinde, yarattığınız fotoğraf türüne nasıl geldiğinizi, fotoğrafları neden yarattığınızı ve onlara ne aktarmaya çalıştığınızı ele alacaksınız. Ana temanızı ve bunu başarmak için kullandığınız süreci açıklayın.

Özgeçmişiniz

Bu sizin profesyonel özgeçmişiniz. Eğitiminizi, kişisel ve karma sergilerinizi, özel komisyonlarınızı, hakkında yazdığınız tüm medya ve yayınları, aldığınız ödülleri ve tabii ki adınızı, adresinizi, telefon numaranızı, e-postanızı ve web sitenizi burada düzenlersiniz.

Görüntüler

Dijital görüntüler gönderiyorsanız, galeri size hangi piksel boyutlarını isteyeceklerini kendi yönergelerinde söyleyecektir. Görüntü dosyalarının bilgisayarları için çok hantal olacak kadar büyük olmasını istemezsiniz ve çok küçüklerse, görüntülendiklerinde kalite çok düşük olur. En uzun boyutta ve jpeg formatında 72 dpi ve 2000 piksel iyi bir başlangıç ​​noktası olacaktır.

Galerinin talimatları genellikle size kaç tane resim istediklerini söyleyecektir. Değilse, 10 – 20 resim göndermelisiniz. Galeri ayrıca dosyaların belirli bir şekilde adlandırılmasını isteyecektir. Gönderdiğim tüm galerilerden istediğim format bu.

01_sanatçıismi_başlık_2022 (veya görüntünün oluşturulduğu yıl)

Bunları, oluşturduğunuz zamana göre kronolojik sırada olacak şekilde numaralandırmaya çalışın.

Görüntü Listesi

Gönderdiğiniz resimlerin tamamlayıcı bir listesini sağlayın. Aynı numaralandırma sistemini kullanın ve bunları flash sürücünüzde, CD’nizde veya e-postanızda bulundurduğunuz şekilde sipariş edin. Ayrıca, iletişim bilgilerinizin sayfada olduğundan emin olun.

Sanatçı Bildirisi

Burası, fotoğrafçılığınızı yaratma sürecinizi açıklayacağınız yer. İlhamınızı, gönderdiğiniz görselleri neden yarattığınızı ve belki bunları oluştururken kullanmış olabileceğiniz benzersiz bir süreçten bahsedebilirsiniz. Doğru ya da yanlış sanatçı ifadesi yoktur. Ne olduklarını ve içinde ne olması gerektiğini anlamanın en iyi yolu, fotoğrafçı olan diğer sanatçıların açıklamalarını okumaktır.

Fotoğrafçı olmayan sanatçıların ifadelerine bakmak isteyebilirsiniz. Her biri size yeni bir bakış açısı kazandıracak.

Ve bir önemli nokta daha – sanatçı ifadeniz yaklaşık 500 kelime olmalı, birkaç tane verin veya alın.

Sergi Önerileri

Bazı galeriler kendi mekanlarında sergilemek istediğiniz sergi için sizden bir teklif isteyeceklerdir. Peşinde olduğun şey temsilse, o zaman bir teklife gerek yok.

Sanatçı beyanı ile sergi önerisi arasındaki fark, beyanın size, uygulamalarınıza ve fotoğrafçılığınıza odaklanmasıdır. Oysa teklif, önerilen serginiz için sizin vizyonunuz ve planınızdır.

Teklifinize şunları eklemelisiniz:

  • Onlara serginin konseptini ve ilhamını anlatın. Kısa ama kapsamlı olun.
  • Sergide kaç eser yer alıyor?
  • Üzerinde çalıştığınız zaman çizelgesi.
  • Kurulumun herhangi bir özelliği (yani alışılmadık derecede büyük boyutlu işler, iş için özel asma ihtiyaçları, galeride önerilen yerleşim düzeni vb.).
  • Bir küratörünüz varsa veya bu bir grup sergisiyse, küratör veya diğer sanatçılar hakkında kısa bir biyografi.

Düşünülmesi Gereken Şeyler

Yukarıdakilerin tümü düşünmek için yeterli değilse, bir fotoğraf sergisine hazırlanırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey daha var.

Aydınlatma

Galeriye çalışmanızın ne tür bir aydınlatma altında gösterileceğini sorun. Mümkünse, gönderiminize başlamadan önce galeriyi ziyaret etmek ve kullandıkları aydınlatma türünü gözlemlemek her zaman iyi bir fikirdir. Fotoğrafçılar olarak, mevcut yapay aydınlatma türlerinin ve bunların yandığı renk sıcaklıklarının zaten çok farkındasınız. Tungsten ışık, resimlerinizde istemeyeceğiniz sıcak bir ton oluşturacaktır.
Pencere ışığı da ekrandaki görüntüleri etkileyecektir. İkisinin karışımı sorun yaratabilir.

Ayrıca işiniz çok parlaksa, eserin nasıl aydınlatıldığını incelemek isteyeceksiniz. Parlak malzemeler, genellikle, işin düzgün görüntülenmesini engelleyebilecek sıcak nokta yansımalarına sahip olabilir. Parlak malzeme fotoğrafın daha canlı görünmesini sağlar ve mat kağıt görüntüde biraz derinlik kaybeder, ancak ışıktan kaynaklanan garip yansımalar konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Çalışmanızı Görüntüleme

Sanatınızın nasıl çerçeveleneceği dikkatlice düşünülmelidir. Daima kaliteli çerçevelemeye yatırım yapın; en önemlisi, her parçanın arkasına güvenli bir şekilde bağlanmış uygun asılı tel veya cihaza sahip olduğundan emin olun. İstediğiniz son şey, parçalarınızdan birinin duvardan düşmesidir.

Tek tip bir görüntü sağlamak için fotoğrafçılar genellikle çalışmalarını aynı şekilde çerçeveler. Ahşap veya metalden yapılmış basit, dar siyah çerçeveleri severim. Resimlerinizi göstermenin ve asmanın birçok farklı yolu vardır. Belki bir buçuk metre boyunda çok büyük baskılar yapıyorsunuz ve çerçeveler pratik olmayabilir, ancak bunları Gatorboard, masonit ve köpük dolgu üzerine asmak gibi asmaya hazır hale getirmenin birkaç yolu vardır.

Sıralama

Çalışma bedeniniz her parça arasında bir akış ve bağlantı olacağından, hangi sırayla asılacağını ve bu akışın yönünü planlamanız gerekecek. Kronolojik olmaları için görsellerinizle bir hikaye anlatıyorsunuz. Resimlerinizde kullandığınız renk, serginin önemli bir parçasıysa, fotoğraflar, renklerin birbiriyle iyi aktığı şekilde düzenlenebilir. Konularına göre de gruplandırılabilirler.

En iyi yol, kendinizin dışına çıkmak ve esere galeriye yeni girmiş biri gibi bakmaktır. Gözleriniz ilk önce nereye gidiyor ve sizi bir sonraki görüntüye ve bir sonrakine taşıyan nedir? Ayrıca, fotoğrafların kendi başlarına görüntülenmesine veya farklı bir etki için daha yakın bir şekilde gruplandırılmasına izin vermek için fotoğraflar arasında yeterli boşluk kaldığından emin olmak isteyeceksiniz.

art gallery exhibition

Son Dokunuşlar

Etiketleme

Çalışmanızı astıktan sonra, her parçayı etiketlemeniz gerekecek. Deneyimlerime göre, bu örnekte aşağıdaki etiket biçiminin iyi çalıştığını gördüm.

Satmak istemediğiniz görüntüler varsa, fiyatın yerine NFS’yi (Satılık Değil) koyun. Her galerinin, etiketlenen resimleri beğenme şekli farklı olabilir ve genellikle sizin için bununla ilgilenir. Ancak eklemek istediğiniz önemli bilgiler varsa; İzleyicinin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir şey varsa, onlardan bunu dahil etmelerini isteyebilirsiniz.

Promosyonlar

Şimdi herkese bir serginiz olduğunu bildirmeniz gerekiyor! Bu eğlenceli kısım çünkü tanıtım etkinliklerinden her zaman keyif almışımdır. Galeriye bakın ve hangi promosyonu yapacaklarını görün. Gösterinizi web sitelerinde göstereceklerinden ve herhangi bir bülten postalarına ekleyeceklerinden eminim. Başka bir ekstra promosyon veya reklam planlayıp planlamadıklarını sorun. Ne planladıklarını geçiştirmek istemezsin.

Medya ile röportajlar, haberler vb. gibi tanıtım söz konusu olduğunda, galerinin bunu genellikle sanatçının eline bırakacağını buldum. Bu durumda benim tavsiyem, bir basın bülteni oluşturup mümkün olduğunca çok sayıda medya yetkilisine göndermenizdir.

Basın bülteni yazmak biraz zaman alır ve belli bir stili vardır, bu yüzden nasıl yazılacağı konusunda araştırma yapın – eğer bunu kendi başınıza yapmayı planlıyorsanız. Bütçeniz varsa, bunları yazma konusunda deneyimli birini işe almak ve onlara yaptırmak iyi bir fikirdir. Basın bülteninizi yazmak zor olabilir çünkü birçok insan kendileri hakkında üçüncü şahıs gibi konuşmakta ve ayrıca çalışmalarını tanıtmakta zorlanırlar, bu yüzden yapabilirseniz düşünmek iyi bir fikirdir.

Umarım bu, bir sonraki serginizi almanıza yardımcı olur ve büyük bir başarı olur. Son bir tavsiye – birinden tüm materyalinizi okumasını ve yazım ve dilbilgisi açısından kontrol etmesini isteyin. Fotoğraflarınıza bakmadan önce kötü bir izlenim bırakmak istemezsiniz. İyi şanlar!


Yazar: Brian Tremblay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.