Kılavuzlar

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır?

Fotoğrafçılık, yeni başlayanlar için şaşırtıcı jargon ve karmaşık sayılarla doludur ve yeni başlayan fotoğrafçılar için göz korkutucu olabilir. Yeni başlıyorsanız, işte harika fotoğrafçılık dünyasına atlamadan önce sahip olmanız ve bilmeniz gereken temel şeyler için bir giriş kılavuzu.

Fotoğrafçılık, yalnızca en iyi kiti alıp dünyaya doğru yola çıkmakla ilgili değildir (gerçi bu, kişinin zamanını harcamak için kötü bir yol değildir) – fotoğrafçılığın, çekim deneyimini dönüştürebilecek birçok yönü vardır. İş için doğru kamerayı ve lensi seçmek, muhtemelen harika fotoğraflar çekmenin ilk adımıdır, ancak fotoğraf düzenleme yazılımıyla fotoğraflar geliştirmek, temel teknikleri ve fotoğraf konseptlerini elde etmek, başkalarından öğrenmek ve fotoğraf topluluğuyla etkileşim kurmak da önemlidir.

O halde, fotoğrafçılığa başlamak için ihtiyacınız olan her şeyin üzerinden geçelim.

Kameralar ve Lensler

Fotoğraf sürecinin en önemli parçası olan kamera, sahip olabileceğiniz en önemli donanımdır. Sahnelerin ışığını ve gölgesini kaydedecek bir kamera gövdesi olmadan görüntü oluşturamayız. Bu makalenin amaçları doğrultusunda, dijital kameralara odaklanacağız, ancak dijital kameralar pek çok şekil ve boyutta gelir – nereden başlıyorsunuz?

En yaygın dijital kamera türleri kompaktlar, köprü kameralar, DSLR’ler ve aynasızdır. Şimdilik akıllı telefonlarda indirim yapacağız ve yalnızca özel kameralara odaklanacağız. Cihazlar arasındaki farklar boyut, şekil, bileşen kalitesi ve fiyattır.

Ayrıca Okuyun : Yeni Başlayanlar İçin 2022’de En İyi Kameralar

Kompakt Kameralar

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır?

Kompakt kameralar (bas-çek kameralar olarak da adlandırılır) genellikle en ucuz seçenektir, küçüktür (bu nedenle adlarıdır) ve değiştirilemeyen sabit zum lensli hepsi bir arada ünitedir. Para için iyi bir değer sunarlar, ancak daha zayıf dinamik aralığa ve diyafram ve deklanşör hızı gibi kısıtlı ayarlara sahip daha küçük görüntü sensörlerine sahip olma eğilimindedirler, bazıları tamamen otomatik olabilir.

Başlangıç ​​için iyi bir kompakt fotoğraf makinesi Sony ZV-1‘dir . 20,1 MP fotoğraf çekebilen ve 4K UHD 30p video kaydedebilen 1 inçlik bir görüntü sensörüne ve onu vlog kaydetmek veya fotoğraf çekmek isteyenler için ideal hale getiren döndürülebilir bir ekrana sahip.

Köprü Kameraları

sony CyberShot RX10 IV 1

Köprü kameralar, kompaktlar ve DSLR’ler arasındaki “boşluğu kapatmak” için tasarlanmıştır ve geleneksel bir DSLR’ye benzer bir şekle sahip, daha büyük boyutludur. Kompakt kameralarla karşılaştırıldığında genellikle üstün lens optiklerine ve üstün yakınlaştırma aralığına sahiptirler. Köprü kameraları ayrıca kamera ayarları üzerinde daha fazla manuel kontrol sağlar. Muhtemelen şu anda mevcut olan en etkileyici köprü kamera, sizi aydaki kraterlere bile yaklaştıracak şaşırtıcı 125X optik yakınlaştırmaya sahip Nikon COOLPIX P1000‘dir.

DSLR Kameralar

canon rebel t7

DSLR’ler (Dijital Tek Lensli Refleks’in kısaltması), yaklaşık yirmi yıldır dünyadaki en popüler dijital kamera türlerinden biri olmuştur. Giriş seviyesi modellerden tam teşekküllü profesyonel kuruluşlara kadar, en üst düzeyde sağlamlığı ve şaşırtıcı hızı birleştiren bir dizi DSLR vardır. Özellik ve fiyat aralığına rağmen, hepsinin değiştirilebilir lensleri vardır, ayarlar ve menü seçenekleri açısından tamamen özelleştirilebilirler ve üst düzey modeller profesyoneller için endüstri standardıdır.

En sevdiğimiz giriş seviyesi DSLR’lerimizden biri , dünyaya mal olmadan üstün bir his veren Nikon D7500 . Üst düzey performans için Canon 5D Mark IV‘e bir göz atın, sağlam yapısı, hava sızdırmazlığı ve esnek 30,4 MP tam çerçeve görüntü sensörü, hem profesyoneller hem de yatırım meraklıları için mükemmeldir.

Ayrıca okuyun : En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

Aynasız Kameralar

nikon z50 mirrorless camera

Aynasız kameralar, dijital kamera pazarında hızla yeni standart haline geliyor. DSLR’ler kadar iyi veya onlardan daha iyi performans gösterirler, ancak onları çok daha taşınabilir hale getiren yeni, daha ince gövdelere sahiptirler. Gövde içi görüntü sabitleme, aynasız gövdelerde yaygındır ve gelişmiş hibrit çekim, güçlü fotoğraflar ve video çekimi isteyen içerik oluşturucular için ideal oldukları anlamına gelir.

Daha küçük bir form faktörü oluşturmak için üreticiler, DSLR’lerde görüldüğü gibi optik vizörleri çıkardılar ve onları doğrudan görüntü sensöründen besleme alan küçük bir ekranla (elektronik vizör olarak adlandırılır) değiştirdiler. Aynasızda en üst düzey performans için, 61 MP durağan görüntülerle görüntü çözünürlüğü açısından orta format pazarına giren bir kamera olan Sony Alpha a7R IV‘e bir göz atıyor. Alternatif olarak, Sony Alpha a7R III , birkaç yaşında olmasına rağmen, her fotoğrafçı için fazlasıyla yeterli olan akıllı araçlar ve özelliklerle dolu olmasına rağmen harika bir seçenektir.

Ayrıca okuyun : En İyi Aynasız Kameralar

Tabii ki, yukarıdakiler kamera türleri için kaba bir kılavuzdur ve okuyucular, modelden modele değişen büyük görüntü sensörlerine veya değiştirilebilir lenslere sahip bazı kompaktlarla aralarında bir karışım olduğunun farkında olmalıdır.

Bir kamera seçerken akılda tutulması gereken diğer şeyler, kameranın sensörünü ve iç bileşenini su ve tozdan ve bağlantıdan korumak için hava sızdırmazlığına ihtiyacınız olup olmadığıdır. Bazı kameralar Bluetooth veya Wi-Fi kullanarak akıllı cihazlara bağlanabilir ve hatta bu şekilde görüntü ve video aktarabilir.

Bir kamera türü ve modeli seçtikten sonra, bu kamerayı ilk kez kurmak için adım adım bir kılavuz burada.

Değiştirilebilir Lensler

camera kit lenses

Bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesini tercih etmeye karar verdiyseniz, bir noktada lensleri yükseltmek veya değiştirmek isteyebilirsiniz. Kit lensler (genellikle kamera gövdesiyle birlikte bir paket halinde gelen lensler) yeni bir kamera kullanmaya başlamak için harika bir yoldur ve genellikle hem geniş açılı hem de telefoto erişimli günlük çekimler için kullanışlı olacak şekilde tasarlanmış zoom lenslerdir. Bununla birlikte, prime lensler, yalnızca bir odak uzaklığı ile sınırlı olmalarına rağmen, düşük ışık koşullarında çekim yapmaya veya f/1.8 veya daha geniş gibi daha sığ bir alan derinliği üretmeye yardımcı olan daha hızlı diyafram açıklıklarıyla bilinirler.

Kit zoomm lensleri hızlı bir şekilde harekete geçmek için iyidir, ancak ucuz üretimleri genellikle optik incelik eksikliği ve kontrast oluşturan kenarlarda renk sapmaları (renk saçakları) ile sonuçlanır. Bu nedenle, üstün zoom lensleri daha pahalı olmasına rağmen, genellikle daha iyi optik netlik sağlar. Daha pahalı zum lensler tipik olarak daha geniş maksimum diyafram açıklığına sahiptir ve renk saçılmasını azaltmak için rafine edilmiştir, parlama ve gölgelenmeyi azaltmak için daha iyi lens kaplamaları içerir ve onları dış etkenlerden korumak için hava koşullarına karşı korumalıdır.

Fotoğraf Düzenleme Yazılımı

photoeditorsfeat

Bir sürü çekim yaptıktan sonra onu orada bırakmak cazip gelebilir, ancak görüntü alma sürecinin ikinci bir kısmı var: düzenleme. Fotoğraflarımızı çevrimiçi olarak paylaşılmaya veya basılmaya hazır hale getirme süreci, fotoğraf sürecinin önemli bir parçasıdır.

Düzenlemeler, bir fotoğrafın stilini değiştirmek için bir filtre ön ayarı eklemek kadar basit olabilir veya daha fazla ince ayar tonlarını, tonlarını ve renklerini dahil etmekle ilgili olabilir. Daha da dahil olanı, orijinalden tamamen farklı bir şey üretmek için görüntülerin rötuşlanabileceği, kesilebileceği veya tamamen değiştirilebileceği katman tabanlı düzenleme sürecidir.

İlgi alanınız ne olursa olsun, bir fotoğrafı diğerlerinden farklı kılmak için bazı temel düzenleme becerilerini edinmeniz iyi olur. Ancak bunu yapmak için iyi bir görüntü düzenleme yazılımına ihtiyacınız olacak.

Hem masaüstü hem de mobil platformlarda bir dizi düzenleme yazılımı mevcuttur, ancak en yaygın olanlardan bazıları Skylum Luminar AI , Serif Affinity Photo , Adobe Photoshop , Adobe Lightroom (ve Classic) ve GIMP‘dir.

Adobe Photoshop ve Lightroom

Muhtemelen en yaygın görüntü düzenleyiciler olan Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom, hem profesyoneller hem de düzenlemeye yeni başlayanlar tarafından kullanılmaları bakımından benzersiz olan endüstri standardı düzenleyicilerdir.

Photoshop, katman tabanlı bir görüntü düzenleyicidir ve her türlü görüntü işleme, rötuş, görüntü birleştirme ve hatta illüstrasyonlar, dijital boyama, grafik tasarım veya animasyon için kullanılabilir.

photoshop screenshot

Ancak Lightroom, iPad ve akıllı telefonlar gibi hem masaüstü hem de mobil platformlarda kullanılmak üzere tasarlanmış, tahribatsız bir görüntü düzenleyicidir.

lightroom screenshot

Lightroom Classic’in Lightroom’a benzer olduğu belirtilmelidir, ancak verileri yerel olarak sabit diskte (Lightroom’un Bulut tabanlı depolaması yerine) depolaması ve daha kapsamlı düzenleme araçlarıyla gelmesi dışında.

Adobe’ye alternatifler

Adobe’nin ayrıca makul bir aylık abonelik ücretine sahip bir Fotoğraf paketi planı vardır, bu da ayak parmaklarınızı içeri ve dışarı daldırmayı kolaylaştırır. Ancak bazıları yazılımlarına doğrudan sahip olmayı tercih ediyor, bu durumda Skylum Luminar AI ve Serif Affinity Photo aynı düzenleme araçlarının çoğuna sahip ancak tek bir ödemeyle bağımsız olarak satın alınabiliyor.

Ayrıca okuyun : 2021’in En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

GIMP, herkes için ücretsiz olan ve Adobe Photoshop ile aynı düzenleme işlevlerinin çoğunu içeren sevilen bir düzenleyicidir ve bir kamera ve lens satın aldıktan sonra birbirine sürtünecek iki kuruş yoksa, fotoğraf düzenlemeye başlamak için iyi bir yoldur.

Yazılım tarafında herhangi bir para harcamak istemiyorsanız , kullanımı tamamen ücretsiz olan bir dizi başka popüler fotoğraf düzenleme uygulaması da vardır (yine de ücretli araçların bir nedenden dolayı maliyetli olduğunu ve genellikle özellikler ve özellikler açısından daha üstün olduklarını unutmayın). işlevsellik).

Temel Teknikler

Yeni fotoğrafçılar, her şeyden önce, pozlama üçgenine aşina olmalıdır. Diyafram, deklanşör hızı ve ISO arasındaki bağlantı tüm fotoğrafçılığın ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle bunu şimdi öğrenmek önümüzdeki yıllarda meyvelerini verecektir. Bu yazıda buna girmeyeceğiz, ancak pozlama üçgenindeki ayarları kontrol ederek kullanılabilecek bazı teknikleri tartışacağız.

Bir Konuyu İzole Etme

Açık havada yoğun bir yerde portre çekmenin yaygın bir örneğini ele alalım. Çerçevede trafik, işaretler, iskele ve her türlü dikkat dağıtıcı unsur var, ancak çekim yapmak için başka bir yere hareket edemiyorsunuz – ne yaparsınız? Diyaframı genişleterek alan derinliğini etkili bir şekilde daha sığ hale getiriyoruz, bu da çevrenin daha ince bir diliminin odakta olduğu anlamına geliyor.

isolate portrait

f/11’de ve ardından f/2.8’de bir portre çekin ve bunun özneyi dikkat dağıtıcı bir arka plandan ayırmaya nasıl yardımcı olduğunu ve ana özneye vurgu yaptığını görebilirsiniz.

Düşük Işıkta Çekim

Gün geceye döndüğünde veya aydınlık bir günde çekime devam etmek için içeri girdiğimizde, parlaklıkta gözle görülür bir fark oluyor. Işık seviyelerindeki bu değişiklik, kameranın iyi pozlanmış bir fotoğraf oluşturma yeteneğini önemli ölçüde etkiler.

Fotoğraf makinesini daha düşük ışığa karşı daha duyarlı hale getirmek için ISO duyarlılığını yükseltmek veya görüntü sensörüne mümkün olduğunca fazla ışık girmesini sağlamak için açıklığı genişletmek cazip gelebilir, ancak bu sırasıyla hem daha yüksek görüntü gürültüsüne neden olabilir hem de alan derinliğini azaltabilir. . Görüntü kalitesinin aynı kalmasını istiyorsak, diğer tek seçenek deklanşör hızını değiştirmektir ve bu olduğunda her türlü yaratıcı efekt mümkün hale gelir.

low light portrait

Dışarı çıkın ve hava karardıktan sonra trafiği çekin; net bir şekilde görmek için yeterince parlak bir poz elde etmek için birkaç saniye uzunluğunda uzun bir deklanşör hızına ihtiyacınız olacak. Bunu daha dar bir açıklıkla birleştirin ve geçen araçların ışıkları, pozlama sırasında ilerledikçe yolları boyayan uzun patikalara dönüşür. Aynı şey astrofotografi için de geçerlidir – yeterince uzun süre poz verin ve dünya dönerken yıldızların kendileri de patikalara dönüşüyor.

Temel Kompozisyon

Bazı kıdemli fotoğrafçılar bu temel kompozisyon tekniklerinden bahsedildiğinde inleseler de , hemen hemen her fotoğrafçı, farkında olsun ya da olmasın, bunları günlük olarak kullanır. Bazılarını daha önce duymuş olabilirsiniz, ancak tekrar etmeye değer.

Üçler Kuralı

Üçler kuralı, bir görüntüyü dokuz eşit parçaya ayırma yöntemidir. Çerçeve boyunca hem yatay hem de dikey olarak üçüncü aralıklarla yerleştirilmiş hayali çizgiler çizerek, artık çerçeve içinde nesneleri yerleştirebileceğimiz alanlara sahibiz. Çizgilerin kesiştiği dört nokta, çerçeve içinde öznenin etrafında hala boşluk bıraktığından, konuları yerleştirmek için özellikle tercih edilir.

rule of thirds illustration
Üçte Bir Kılavuz Çizgileri Kuralı.

Öncü Çizgi

Üçler kuralı, önde gelen bir çizgi kullanmak gibi diğer yöntemlerle birlikte kullanılabilir. Önde gelen çizgi, çerçeve içinde dolaşan ve potansiyel olarak gözü fotoğraftaki önemli noktalara götüren bir çizginin mecazi veya görsel bir temsili olabilir.

leading line

Uzay Kuralı

Uzay kuralı, portre çekerken bir özneye bakması için boşluk bırakmanın önemini akılda tutmanın iyi olduğunu belirtir. Örneğin, özne çerçevenin dışında bir şeye bakıyorsa, yüzlerinin önünde, bakışlarının yönünde başlarının arkasından daha fazla boşluk olacak şekilde çerçeveye yerleştirin.

rule of space in a portrait of a man

Büyümek için İnterneti Kullanmak

Fotoğraf çekmek için temel donanıma ve teknik bilgiye sahip olduğunuzda, sonsuz bir öğrenme ve ilham hazinesi olarak İnternet’e dönebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Öğrenmek

Lightroom Academy gibi web tabanlı platformlar , temel fotoğrafçılık tekniklerini öğrenmek için modern bir yöntem sunar ve sık sık güncellenir. Lightroom Discover , Community Remix ve Lightroom Tutorials gibi diğer kaynaklar , fotoğrafçıların düzenleme sürecini öğrenmesine, ilham almasına ve arkadaşlarıyla fikirlerini paylaşmasına olanak tanır.

Her tür fotoğrafçılık türü ve tekniğiyle ilgili ipuçları ve eğitimler için YouTube , ücretsiz eğitim için abone olabileceğiniz deneyimli fotoğrafçılarla dolup taşıyor.

Başkalarından İlham Alın

Ufkunuzu genişletmenin ve yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanın en iyi yollarından biri, daha deneyimli ve yetenekli diğer fotoğrafçıların çalışmalarına bakmaktır. Fotoğrafları paylaşabileceğiniz ve görüntüleyebileceğiniz birçok platform var, ancak en iyi fotoğraf paylaşım sitelerinden ve hizmetlerinden bazıları Instagram , 500px , Behance , Flickr ve VSCO‘dur .

Deneyebileceğiniz bir şey, hoşunuza giden bir fotoğraf bulmak ve onu mümkün olduğunca yakından yeniden oluşturmaya çalışmaktır – tabii ki Web’de kendi orijinal fikriniz olarak yayınlamak yerine, sadece kişisel öğrenmeniz için. Bu size fotoğraf oluşturma ve düzenleme konusunda farklı yaklaşımlar hakkında pratik ve fikir verebilir ve bu tekniklere daha aşina olduğunuzda, bunları dünyayla gururla paylaşabileceğiniz orijinal işler oluşturmak için uygulayabilirsiniz.

Hayran olduğunuz bir fotoğrafçıyla karşılaşırsanız, ona ulaşmayı deneyin – fotoğrafa olan ortak ilginiz aracılığıyla bir arkadaşlık kurabilir ve hatta bilgi ve becerilerinizde ilerledikçe akıl hocanız olarak hizmet etmeye istekli birini bile bulabilirsiniz.

Son olarak, belki de en önemli ipucu şudur: Fotoğrafçılığa yeni başladığınızda hevesli olmak kolaydır, ancak durgunluğa düşmeye ve yaratıcı meyve suları tüketmeye başladıktan sonra tükenir, bu nedenle sebat etmeye ve fotoğraf makinenizi getirmeye odaklanın. özellikle fotoğrafçılık yapmak istemediğinizde bile yanınızda.

Malcolm Gladwell’in en çok satan kitabı Outliers’ta popüler hale gelen ünlü “10.000 saat kuralı” , birinin belirli bir beceride ustalaşması için 10.000 saat pratik gerektiğini söylüyor ve aynı şey fotoğrafçılık için de geçerli. Çekmeye devam edin, pes etmeyin, sonunda olmayı hedeflediğiniz fotoğrafçı olacaksınız.

İşte karşınızda — fotoğrafçılığa başlamak için yeni başlayanlar için bir rehber. Tabii ki, burada bir araya getirdiğimiz liste, fotoğrafa başlamanın çok başlangıcı ve fotoğraf dünyası çok büyük ve sürekli genişliyor. Öğrenilecek yeni teknikler ve test etmek ve denemek için yeni bir kit, deneyimli fotoğrafçılar için bile yeni, heyecan verici bir olasılıklar dünyasının kapılarını açıyor. Ancak burada özetlenen her şey, fotoğrafçılık yolculuğunuza başlamanın özüdür ve umarım sizi doğru yöne yönlendirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.