Kılavuzlar

iPhone’dan Bilgisayara Fotoğraf Aktarma 2022

Fotoğrafları iPhone’dan bilgisayara aktarmak, angarya gibi hissetmek zorunda olmayan yaygın bir iştir, ancak bazen bir şey çalışmıyorsa veya tamamlanması gerekenden uzun sürüyorsa sinir bozucu olabilir. Neyse ki Apple, resimleri bir iPhone’dan bilgisayara taşımak için çeşitli çözümler sunar.

Kablo üzerinden doğrudan bağlantı mümkündür ancak en uygunu değildir. İnternete yükleme çalışır ancak aktarım hızı, andan ana değişebilen bant genişliğine bağlıdır. Bulut depolamanın yükleme ve indirme döngüsünü gerektirmeyen doğrudan kablosuz aktarım seçenekleri de vardır.

Hangi yöntemin en yararlı olduğu, mevcut donanım ve yazılıma bağlı olarak değişir ve her seçeneği bilmek en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle, arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak üzere bazı fotoğrafları aktarmak veya iPhone’unuzda yer açmak için fotoğrafları yerel bir yedekleme sürücüsüne aktarmak isteyip istemediğinizi, bir iPhone‘dan bir bilgisayara fotoğraf aktarmanın en iyi yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

iPhone Fotoğraflarını Kabloyla Bilgisayara Kopyalama

Görüntüleri iPhone’dan bilgisayara kopyalamak için akla gelen ilk yöntem kablolu bağlantılar olabilir. Aslında, bir zamanlar doğrudan bir kablo bağlantısı, fotoğrafları önce internete yüklemeden doğrudan bir iPhone’dan toplamanın tek yoluydu.

2012 veya sonrasında piyasaya sürülen tüm iPhone’larda, bilgisayara bağlanmak için bir Lightning kablosu gerekir ve Apple, Made For iPhone (MFi) sertifikalı kabloları şiddetle önerir. Bu, kulağa Apple’ın ekstra para kazanma hilesi gibi gelebilir, ancak Apple’ın MFi onay damgasına sahip olmayan Lightning ürünlerini kullanırken gerçek tehlikeler vardır.

Apple’ın yönergelerini ve sertifikasını karşılamayan bir kablo düzgün veya mümkün olan en hızlı şekilde aktarılamayabilir. Bilinmeyen Yıldırım kabloları ve adaptörleri , bilgisayarı etkileyebilecek kötü amaçlı yazılımlar bile içerebilir.

iPhone'dan Bilgisayara Aktarma 2022

Mac’e aktarma

Bir Mac bilgisayarda, bir Lightning kablosu üzerinden bir iPhone’dan fotoğrafları içe aktarmak için kullanılabilecek iki uygulama vardır, Image Capture veya Photos uygulaması. Görüntü Yakalama, kullanıcının depolama için belirli bir sürücü ve klasör seçmesine olanak tanıyarak, fotoğrafçı depolama seçeneklerini yönetmek istediğinde en fazla esnekliği sağlar.

Fotoğrafları iPhone'dan Bilgisayara Aktarma 2022

Fotoğraflar uygulaması, dosyaların nerede saklandığına ilişkin ayrıntılarla ilgilenir ve daha fotoğraf merkezli bir arabirimin yanı sıra bir görüntüde hızlı düzenlemeler yapma yeteneği sağlar.

image14

PC’ye aktarma

Windows PC kullanırken, Windows Dosya Gezgini veya Fotoğraflar uygulaması kullanılarak bir iPhone’dan fotoğraflar alınabilir . Bu, bir Mac’te sağlanan seçeneğe oldukça benzer. Windows Fotoğraflar uygulaması dosya yönetimiyle ilgilenebilir veya Dosya Gezgini’ni kullanırken klasör yapısı ve dosya konumunun tam kontrolü mümkündür.

image20

iPhone Bilgisayarınız Tarafından Algılanmadı mı?

iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağladıysanız ve iPhone bağlı bir depolama aygıtı olarak görünmüyorsa deneyebileceğiniz bazı ipuçları vardır.

  • iPhone’unuzun açık, kilidinin açık ve Ana ekranda olduğundan emin olun.
  • iPhone’u bağladıktan sonra, “Bu Bilgisayara Güveniliyor mu?” mesajı iPhone’unuzda görünmelidir. Bilgisayara erişim vermek için “Güven”e dokunduğunuzdan emin olun.
  • İyi bir bağlantı sağlamak için kabloyu her iki ucundan çıkarın ve tekrar takın.
  • Temizlemeye ihtiyaç duymadıklarından emin olmak için iPhone, kablo ve bilgisayardaki fişleri ve bağlantı noktalarını kontrol edin.
  • Birden fazla varsa, bilgisayarınızda farklı bir USB bağlantı noktası deneyin.
  • Hem iPhone’unuzu hem de bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • Çalıştığınız kablonun kötü bir kablo olmadığını doğrulamak için farklı bir kablo deneyin.
  • iPhone’unuzun ve bilgisayarınızın işletim sistemlerinde güncel olduğundan emin olun.
  • iPhone’unuz hâlâ tanınmıyorsa, Apple’ın Mac ve PC’de deneyebileceğiniz ek adımları vardır.

İCloud Fotoğraflarını Kullanarak iPhone Fotoğraflarını Senkronize Etme

iCloud Fotoğrafları, fotoğrafları bir iPhone, Mac bilgisayar ve Windows PC arasında senkronize etmek için kullanılabilir. Bu, iPhone Fotoğraflarının tüm kitaplığını depolamak için iCloud’u kullanıyorsanız oldukça kullanışlıdır, ancak hangi görüntülerin aktarılacağını belirtmenin bir yolu yoktur. Daha ayrıntılı bir çözüm kadar kullanışlı olmayan ya hep ya hiç yaklaşımıdır. Bilgisayarda bol miktarda depolama alanı varsa, bu, bilgisayara fotoğraf alma zorluğunu ortadan kaldıran iyi bir çözüm olabilir. iPhone bir Wi-Fi bağlantısına sahip olur olmaz, yeni fotoğraflar iCloud’a yüklenecek ve bilgisayar, kullanıcının herhangi bir çaba harcamasına gerek kalmadan bunları senkronize edecektir.

Mac’te iCloud

iCloud, her iPhone ve Mac bilgisayarda yerleşik olarak bulunur, bu nedenle açılması yeterlidir. iCloud Fotoğrafları, bir iPhone’da Ayarlar uygulamasını açıp, üst kısımda görünen kullanıcının adına dokunarak, ardından iCloud bölümünü tıklatarak ve Fotoğraflar’ın açık olduğundan emin olarak etkinleştirilebilir. Apple’ın yalnızca 5 gigabaytlık ücretsiz depolama alanı içerdiğini ve büyük ProRAW görüntüleri ve ProRes videoları depolanırken bunun hızla tükendiğini unutmayın. Abonelik fiyatları makul ancak zamanla maliyetli hale gelebilir.

image11

Bir Mac bilgisayar kullanırken, iCloud’u etkinleştirme işlemi oldukça benzerdir. Kullanıcı, Sistem Tercihleri ​​uygulamasından başlayarak, Apple Kimliği bölmesine, ardından iCloud sekmesine tıklayabilir ve Fotoğraflar’ın yanındaki onay kutusunun işaretlendiğinden emin olabilir. Bu, iPhone fotoğraflarının Mac ile senkronize edilmesini sağlar.

image17

PC’de iCloud

Windows PC’de iCloud, Microsoft Store’dan indirilmelidir ve uygulama indirildiğinde Fotoğraflar varsayılan olarak açık olduğundan yalnızca bir Apple Kimliği ile oturum açılması gerekir. iCloud Drive, Yer İmleri ve Parolalar, istenirse bu uygulamaların Windows PC ile eşitlenmesine izin verir.

image16

İCloud Drive Kullanarak iPhone Fotoğraflarını Bir Bilgisayara Taşıma

iPhone fotoğrafları, iCloud Fotoğrafları yerine iCloud Drive kullanılarak da daha hassas bir şekilde yönetilebilir. iCloud Fotoğraflarının otomatik senkronizasyonunu kullanmanın dezavantajı, her fotoğrafı ve her videoyu aktarması, depolama alanını hızla tüketmesi ve kullanıcıyı daha pahalı bir abonelik planına itmesidir. Profesyoneller için bu maliyet bir işletme gideri olarak karşılanabilir, ancak bireyler bütçeyi daha yakından izlemek ve iCloud’u kesinlikle bir bilgisayara aktarımları kolaylaştırmanın bir yolu olarak kullanmak isteyebilir.

iPhone’un Fotoğraflar uygulamasında, kullanıcı bilgisayara taşınacak herhangi bir resmi seçebilir ve ardından Sayfayı Paylaş düğmesine dokunabilir, aşağı kaydırabilir ve Dosyalara Kaydet’e dokunabilir.

image10
image19

Bir dosya isteğinde bulunan kişi nereye kaydedileceğini soracak ve iCloud Drive’da bir klasör seçilmelidir. Kaydet’e dokunduktan sonra resimler iCloud’a yüklenecektir.

image4

Mac’te iCloud Drive

Bir Mac bilgisayar kullanırken, iCloud Drive’ın yanındaki onay kutusu işaretlenerek, Sistem Tercihleri’nin Apple Kimliği bölmesinde iCloud Drive etkinleştirilebilir.

image13 1

iCloud’u etkinleştirmek, herhangi bir Finder penceresinin kenar çubuğunda görünen bir iCloud kısayoluyla sonuçlanır ve tıklatıldığında içerdiği dosya ve klasörler ortaya çıkar. Fotoğrafları bilgisayar sürücüsünde tercih edilen konuma sürüklemek, onları iCloud’dan kaldıracak ve bu depolama alanını boşaltarak iPhone için tekrar kullanılabilir hale getirecektir.

PC’de iCloud Drive

Windows PC’de iCloud, Microsoft Store’dan yüklenmelidir ve kullanıcı bir Apple Kimliği ile oturum açmalı ve iCloud Drive’ın etkinleştirildiğinden emin olmalıdır. iCloud Drive, herhangi bir Dosya Gezgini penceresinin kenar çubuğunda görünür ve resimleri bulmak ve bir Windows sürücüsüne sürüklemek için iCloud Drive’daki dosyalara göz atılabilir. Mac’te olduğu gibi, bu, sürekli kullanım için iCloud Drive’da yer açar.

image6

AirDrop Kullanarak iPhone Fotoğraflarını Mac’e Aktarma

AirDrop, resimlerin bir iPhone’dan bir Mac bilgisayara veya hemen hemen tüm diğer Apple cihazlarına internete yüklemeye veya kablo bağlamaya gerek kalmadan gönderilmesini sağlayan bir kablosuz aktarım protokolüdür. Wi-Fi kullanılır, bu nedenle nispeten hızlıdır. Apple bu özelliği hem iPhone’a hem de Mac’e eklediğinden, herhangi bir uygulama yüklemeye gerek yoktur. Kullanıcı, aktarılacak fotoğrafları seçebilir, ardından paylaşma yollarını getirmek için Sayfayı Paylaş düğmesine dokunabilir. AirDrop en üstte görünür ve yakındaki bir Mac’e göndermek için bir kısayol bile sunabilir.

image15

AirDrop işlemi başlatılmadan önce kullanıcı, her bir fotoğrafla ilişkili tüm meta verileri dahil etmek için ekranın üst kısmındaki seçeneklere dokunabilir. Varsayılan, yalnızca resmin kendisini düzenleme geçmişi, başlıklar ve konum hariç tutularak göndermektir.

image3

Alıcı cihaz bir AirDrop kısayolu olarak gösterilmiyorsa, AirDrop düğmesine dokunulduğunda, görüntülerin paylaşılabileceği kişi ve cihazların bir listesi görüntülenecek ve bunlardan herhangi birine dokunulduğunda gönderilmeye başlanacaktır.

image8

iPhone Fotoğraflarını Windows PC’ye Kablosuz Olarak Gönderme

Apple, Windows için bir AirDrop uygulaması yapmadı, ancak benzer bir deneyim sunan üçüncü taraf uygulamalar var. Feem v4 adlı ücretsiz bir uygulama , hızlı aktarımlar için bir Windows PC ile iPhone arasında eşler arası Wi-Fi bağlantısına izin verirken aynı zamanda bir sohbet özelliği de içeriyor.

Uygulama reklam desteklidir, ancak bir grup fotoğraf aynı anda yalnızca bir reklam görünerek aktarılabilir. Yıllık 5 ABD Doları karşılığında reklamlar kaldırılabilir. iPhone uygulaması Apple App Store’dan yüklenebilir ve Windows uygulaması Microsoft Store’dadır.

Feem çalıştıran her cihaza, dosyaların nereye gönderileceğini seçmek için kullanılabilecek ‘Mindless Eagle’ veya ‘Rotten Leopard’ gibi anonim, rastgele ve biraz saçma bir ad verilecek. Birden fazla cihaza sahip olmak mümkündür ve Feem, Android ve Linux’ta bile çalışır.

Bir iPhone’dan bir Windows PC’ye kablosuz olarak aktarmak için, her ikisinde de Feem açılmalıdır. Güvenilir bir ev veya ofis Wi-Fi ağı varsa, aktarım yapmak iPhone’da fotoğraf seçip gönder’e dokunmak kadar kolaydır.

image5

Bir iPhone’dan Windows dizüstü bilgisayara aktarım yapılıyorsa ve Wi-Fi yoksa, Feem PC’nin Wi-Fi’sini kullanarak doğrudan bir bağlantı oluşturabilir. Windows’ta Feem uygulamasının sol üst köşesindeki Wi-Fi Direct düğmesine tıklamak, etkin noktayı oluşturacaktır.

image18
image7

Fotoğraflar varsayılan olarak bilgisayarın Belgeler klasörüne yerleştirilecektir, ancak Feem aboneliği ile bu herhangi bir konuma değiştirilebilir.

image12

Kullanılabilecek birkaç başka çözüm daha vardır ve kabloyu takmadan aktarmanın rahatlığı, bir uygulamayı indirmeyi değerli kılabilir.

Neden iPhone Fotoğraflarıyla Rahatsız Edin?

Çoğu durumda, sizin için en iyi kamera, mevcut ve fotoğraf çekmeye hazır olandır. Apple, en son iPhone’da yerleşik olarak bulunan kameraların ve görüntü işlemenin kalitesini önemli ölçüde iyileştirmiş olsa da, yine de en yeni DSLR ve aynasız kameralarla tam olarak rekabet edemez. Daha büyük sensörler ve daha büyük lensler, en iyi bilgisayar algoritmaları ve AI geliştirme üzerinde bile muazzam bir avantaj sağlar.

Bununla birlikte, iPhone’un birçok hilesi vardır, bu da bazı özelliklere özel bir kameradan ziyade bir akıllı telefondan daha kolay erişilebilir hale getirir. Makro modu otomatiktir, ağır çekim sadece bir kaydırma hareketidir ve hızlandırılmış otomatik olarak kullanılabilir bir kare hızı seçer ve pozlama ayarlarını yönetir. Bir DSLR yeterli çaba ve deneyimle daha iyi bir sonuç sağlayabilirken, iPhone iyi sonuçları herkesin hemen kullanımına sunar.

Bu, bir fotoğrafçının repertuarını yılların deneyiminin ötesinde genişleterek, uygun olduğunda bir iPhone kullanmaya ve özel özelliklerini denemeye değer olduğu anlamına gelir. Fotoğrafları bir iPhone’dan bilgisayara aktarmanın çeşitli yöntemlerini anlamak, belirli bir durum için en iyisini seçmeyi mümkün kılar.

İPhone Fotoğraflarını Aktarmanın En İyi Yolu Hangisi?

Dosyaları taşımak için genellikle kablolu bağlantı en iyisi olsa da, konu iPhone olduğunda bu genellikle doğru değildir. USB 2.0 standardında yerleşik bir Yıldırım kablosu kullandığından, maksimum bant genişliği saniyede 480 megabit’tir. Bu, saniyede 20 gigabite kadar çıkan USB 3.2 hızlarına kıyasla oldukça yavaştır. Ne yazık ki, bir iPhone ile USB 3.2 kullanmanın bir yolu yoktur, bu nedenle kablolu bağlantı USB 2.0 hızında sınırlandırılmıştır.

Bu, fotoğraflar zaten iCloud Fotoğrafları’na veya iCloud Drive’a yüklenmişse, doğrudan kablo bağlantısının görüntüleri iyi bir internet bağlantısı üzerinden göndermekten daha hızlı olmadığı anlamına gelir. Resimlerin hala yüklenmesi gerekiyorsa, hızlı bir internet bağlantısıyla bile yüklemeler genellikle indirmelerden daha yavaş olduğundan bu işlem daha uzun sürebilir. Bu, iCloud Photos’a hız açısından iCloud Drive’a göre bir avantaj sağlar, ancak iCloud abonelik ücretleri dikkate alınmalıdır.

AirDrop, Feem ve diğerleri gibi iPhone Wi-Fi aktarım yöntemleri, genellikle bir Lightning kablosuyla fotoğrafları taşımak kadar hızlıdır ve kabloyu bulup takma zahmetine girmez. AirDrop bir Mac’te yerleşiktir ve Feem ücretsizdir ve Windows ve Linux bilgisayarlarda çalışır. Bu yöntemlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın hızlar benzer olduğundan, bu daha çok kişisel bir tercihtir ve duruma göre en iyi şekilde karar verilir.

Sonuç

iPhone, genellikle bir fotoğrafçının en iyi arkadaşıdır, çünkü kolayca bulunur ve aksi takdirde zor olan bazı durumları basitleştirir. Herhangi bir anda, makro almak, hızlandırılmış bir çekim yapmak veya daha büyük bir kamerayı çekime hazır hale getirmek için acele ederseniz kaçırılabilecek nadir bir anın resmini çekmek için iPhone’u almak kolaydır. Lens kapağı, tripod veya başka aksesuarlar gerekmez. Bir iPhone ile çekilen fotoğraflar genellikle oldukça çarpıcı ve akılda kalıcı olabilir. Bu kadar çok seçeneğe sahip olmak harika ve bir iPhone’un baştan sona fotoğrafçılık için ne kadar çok yönlü olduğunu gösteriyor.

Bu makalenin, bu iPhone fotoğraflarını bilgisayarınıza aktarırken size yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.