Satın Alma Rehberi

2022’de Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kameralar

Fotoğrafçılığa başlamak istiyor ancak piyasadaki çok sayıda farklı kamera modeli karşısında bunalmış hissediyor musunuz? Sanat formuna kafa yormaya çalışırken göz korkutucu his bir engel olabilir, ancak doğru yere geldiniz: Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için, bankayı kırmadan veya başlarını aşmadan en iyi kameraları seçtik.

Başlangıç seviyesindeki kameralardan oluşan bu listeyle, tomurcuklanan kepenk böceğinizin görsel yolculuğunu sağ ayağınıza getirmek için en iyi seçenekleri belirlemeyi umuyoruz. Başlangıç için ideal kamera – küçük bir çocuk, genç veya yetişkin olsun – zihinsel kaynakları tüketmeden coşkuyu ateşleyebilen biridir.

2022'de Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kameralar
2022’de Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kameralar

Biçim ve işlevdeki sadelik kuşkusuz en önemli endişelerdir, ancak satın alınabilirlik ve dayanıklılık, bir kamerayı ilk kez kullanan birinin eline verirken de aynı derecede önemlidir. Bizim yardımımızla, 2022 sadece kendi ilerlemeniz için bir afiş yılı değil, aynı zamanda birkaç yeni yaşam boyu fotoğrafçının yetiştirildiği noktayı işaret ediyor.

En İyi Başlangıç ​​DSLR Fotoğraf Makineleri

DSLR, fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için çeşitli avantajlara sahiptir: özellikle düşük uçta, genellikle aynasız emsallerinden daha ucuzdurlar ve hem yeni hem de kullanılmış son derece geniş bir lens kararlılığı vardır. Bu, özellikle kullanılmış piyasadan ekipman satın alırsanız , genel giriş maliyetinin çok daha düşük olduğu anlamına gelir . Optik vizörün daha “geleneksel” bir fotoğraf deneyimi sağladığına dair bir argüman da var – bunun önemli olup olmadığı size kalmış.

Pek çok dezavantajı da var: Çoğu DSLR’de, elde çekimin dengesizliğini gidermeye yardımcı olan gövde içi görüntü sabitleme özelliği yoktur ve iki büyük DSLR üreticisi Canon ve Nikon, hem gövdelerin hem de lenslerin üretimini yavaş yavaş azaltmaktadır. Tabii ki, ters tarafı, eski DSLR yuvalı lenslerin ve gövdelerin fiyatlarının düşmeye devam edeceği ve bir noktada bu yolu yükseltmeye karar verirseniz, çoğu lensin yeni aynasız yuvalara kolayca uyarlanabileceğidir.

EF-S 18-55/3.5-5.6 IS II Lensli Canon EOS 2000D

En İyi Kameralar

Canon Rebel serisi, yıllardır ilk kez kullananlar için bir demirbaş olmuştur ve her yinelemede bunun nedenini göstermeye devam etmektedir. Canon EOS 2000D ile sahiplerine nihayet 24 megapiksel sensör verildi (önceki modellerde 18 MP’den). Yapı kalitesi, fiyat için beklediğinizle ilgilidir, ancak sınıfındaki bir kamera için kullanıma hazır görüntü kalitesi yüksektir. Kontroller, bunaltıcı olmadan yeterlidir, harika tek tıklama seçeneklerini, daha derin bir gelişmiş ayarlar tezgahı ile birleştirir.

Dokunmatik ekranın olmaması talihsiz bir durum ve birçok akıllı telefon kullanıcısı için muhtemelen düşünülemez, ancak 3 inç LCD parlak ve net. Daha fazla çekicilik, görüntülerin kablosuz iletimini kolaylaştıran Bluetooth özelliğinde yatmaktadır. Bu nispeten küçük veya beklenen bir özellik gibi görünebilir, ancak bugünlerde birçok insan fotoğraflarını olabildiğince çabuk paylaşabildiklerinden emin olmak istiyor ve ne yazık ki bu, çoğu üreticinin oldukça geride kaldığı bir alan.

Bu nedenle, Canon’un Camera Connect uygulamasının, rakiplerin sunduğu birçok uygulamadan daha basit ve zengin özelliklere sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Canon EOS 2000D inkar edilemez bir şekilde en temel DSLR’ler arasında yer alıyor, ancak fotoğrafçılığa ve daha geniş anlamda Canon ekosistemine bir giriş olarak önemli bir değere sahip. Basit başlangıç ​​kontrollerinden daha gelişmiş ayarlara kadar net bir yol çizen sezgisel kullanılabilirliği ile, büyümek için harika bir kameranın tanımıdır.

Gövde kapağından biraz daha büyük olan Canon EF-S 24/2.8 lensi, çok yönlü 38 mm (tam kare eşdeğeri) görüş alanına sahip kompakt bir kurulum için fotoğraf makinesine atın .

AF-P 18-55/3.5-5.6G VR Lensli Nikon D3500

Nikon D3500

Nikon D3500 , uygun şekilde, giriş seviyesi bir kamera olarak kabul edilir. Yapabilecekleri açısından ucuzdur, hafiftir ve en önemlisi, yeni fotoğrafçılara herhangi bir duruma nasıl yaklaşacaklarını ve çekim yapacaklarını öğretmek için özel olarak tasarlanmış bir Kılavuz Moduna sahiptir.

24 megapiksel APS-C CMOS sensörü ve 100-25600 ISO aralığı ile D3500, kameranın fiyat noktası göz önüne alındığında, başlangıçta beklenenden çok daha iyi görüntüler üretebilir. Tam çerçevenin altındaki herhangi bir şey için görüntü kalitesi açısından esasen mahsulün kreması arasındadır.

Ağırlığı bir DSLR için hafif olsa da, formu, güvenlik için mükemmel boyutta bir tutma yeri ile tam doğru miktarda hacim sunar.

Özellikle üst seviye kardeşlerinin ön ayar kadranına sahip olmadığı için, manuel ayarlar açısından en sezgisel kamera olmasa da, bu D3500’ün yeni başlayanlar için değerini azaltmıyor. Amaç öğrenmek ve büyümek olduğundan, çoğu kusur, kameranın Kılavuz Modu tarafından telafi edilmekten daha fazlasıdır. Bu özellik seçildiğinde, acemiler yakalamaya çalıştıkları sahne türünü seçebilir ve ayarlar uygun şekilde değiştirilirken gerçek zamanlı olarak izleyebilir.

Dikkat edenler için, bilgi kazanımı muazzamdır ve dikkat etmeyenler için, resimler hala iyi çıkıyor. Bu, yalnızca üst düzey Nikon modellerinde değil, aynı zamanda rakiplerin fotoğraf makinelerinde de bulunmayan mükemmel bir özellik.

Mükemmel Nikkor DX AF-S 35/1.8 lens ile eşleştirin ve çok uygun fiyatlı bir “elli elli” kuruluma sahip olun. Mükemmel Nikkor DX AF-P 10-20/3.5-5.6 ayrıca geniş açılı fotoğrafçılık için yüksek görüntü kalitesine sahip uygun fiyatlı bir ağ geçidi sunar.

Pentax K-70

pentax k 70

Giriş seviyesi Pentax kameraların bildiği bir şey varsa, o da diğer şirketlerin üst seviye modeller için alıkoyacağı üstün özellikleri sağlamaya istekli olmalarıdır. Pentax K-70 , bu trendi kesinlikle canlı tutarak, başlangıç ​​için mükemmel görüntü kalitesiyle yeni başlayanlar için şaşırtıcı derecede sağlam bir seçenek haline getirdi.

Kamera, Rebel T7’den daha küçük, ancak biraz daha ağır – yapısının göreceli sağlamlığına dair bir ipucu, Pentax’ın büyük saygı duyduğu bir şey. K-70’in yapısı kendi sınıfında etkileyicidir, dahili hava sızdırmazlığı ve yüksek 0.95x büyütmeye sahip büyük bir cam pentaprizma (Rebel T7 için 0.80x ve D3500 için 0.85x’e kıyasla) ile övünür. Tasarım özeni, menteşeli ve hareketli arka 3,0 inç ekrana kadar uzanır ve önemli ölçüde daha iyi kullanılabilirlik sağlar.

Belki de tüm yerleşik özelliklerin en iyisi Pentax’ın “Shake Reduction (SR)” sistemi veya genel anlamda “IBIS”tir. Pentax, en üst seviye K-1 amiral gemisi kameralarından K-70 gibi alt seviye gövdelere kadar IBIS’i uygulayan tek mevcut DSLR üreticisidir. Dahası, SR sistemi son derece yüksek çözünürlüklü, yüksek kaliteli görüntüler oluşturmak için piksel kaydırmalı çekim için kullanılabilir – 1.000 doların altındaki başka hiçbir kamera böyle bir özellik sunmaz.

Bir Pentax başlatıcıya girmenin son bir yararı da, oradaki en iyi özel APS-C DSLR lens kataloğuna girmiş olacaksınız. Pentax serisinde Canon veya Nikon sistemlerinde eşdeğeri olmayan birçok olağanüstü lens var: DA 15/4 AL Limited , DA 21/3.2 AL Limited , DA 35/2.8 Macro Limited , DA 40/2.8 Limited , DA 70/2.4 Limited ve DA 20-40/2.8-4 Limited birkaç öne çıkan isimdir. Kameranın önündeki cama ilginin artması başlı başına bir keyif.

Bonus olarak: Canon ve Nikon’un aksine, Pentax DSLR form faktörüne bağlı kalmaya devam ediyor , bu nedenle şirketin hayatta kalması koşuluyla her zaman yeni kameralar ve lensler mevcut olacak.

En İyi Başlangıç ​​Aynasız Fotoğraf Makineleri

Aynasız kameralar, hem amatörler hem de profesyoneller için DSLR’lere göre çok sayıda avantaj sağlar, ancak fotoğraf kaldırımına çarpanlar için en faydalı olabilecek elektronik vizörlerin “ne görüyorsanız onu alırsınız” avantajıdır.

Deklanşör hızının veya ISO’nun değiştirilmesinin pozlamayı nasıl etkilediğini, poz telafisinin ne yaptığını veya bir merceği kapatmanın nasıl daha fazla alan derinliği ürettiğini tek bir fotoğraf bile çekmeden önce görebilmek büyük bir avantajdır.

Fujifilm X-T30 II

Fuji x t30 ii

Listedeki en yeni modellerden biri olan Fujifilm X-T30 II , önceki enkarnasyonunu geliştiriyor ve insanlara ihtiyaç duydukları yeni özelliklerle sevdikleri retro tarzı verecek bir seçenek sunuyor.

Her şeyden önce, bu kamera çok havalı görünüyor. Ancak bunu sadece estetik olarak görmezlikten gelmeyin. Baktığınızda alacağınız aynı retro hisler, aynı zamanda bazı klasik öğrenme fırsatlarını da gösterir. Dokunmatik ekran kontrollerinin, özellikle genç kullanıcılar için büyük bir artı olabileceği konusunda hemfikir olsak da, manuel harici pozlama kontrolleri gibisi yoktur ve X-T30 II’nin üzerinde bulacağınız şey de budur.

Kontroller retro için retro olarak kabul edilebilirken, deklanşör hızını ve diyafram kadranlarını doğrudan görme ve bunlara erişme yeteneği, doğrudan doğru pozlamanın temellerine eğilir – ki bu kesinlikle yeni bir fotoğrafçının ustalaşması gereken ilk şeylerden biridir – çok iyi bir şekilde. görsel ve anlaşılması kolay bir yol. Dijital bir ekranda sayıları ayarlamak için kamerayı “A”ya ayarlamak ve bazı başparmak tekerleklerini döndürmek bir şeydir, ancak bunların dokunsal, işaretli kadranlarda olması başka bir şeydir.

İçeride, endişelenecek bir şey yok. Kamera, neredeyse tüm çerçeveyi kapsayan çok etkili bir faz algılamalı otomatik odaklama sistemine sahip, şu anda piyasadaki en iyi APS-C sensörü olan güçlü 26.1 megapiksel BSI APS-C sensörüne sahiptir. Ek olarak, kamera güzel 4K videolar çekebilir. Fujifilm’in kameradaki JPEG’lere (ve videoya) veya işlem sonrası RAW dosyalarına uygulanabilen güzel film simülasyonlarından bahsetmemiş olsaydım, kusura bakmamış olurdum.

Provia, Velvia, Classic Chrome ve Eterna, renk için hayranların favorileri olduklarını kanıtladılar; Acros ise yaygın olarak en iyi siyah beyaz simülasyonlardan biri olarak kabul ediliyor.

Dezavantajları var. Bir Q düğmesiyle görüntülenen hızlı erişim menüsü ekranı, kamerayı tutarken sağ elinizin tam olmak istediği noktada garip bir şekilde oturuyor ve kazara ve talihsiz darbelere yol açıyor. Belki de en büyük hayal kırıklığı, Fujifilm’in ne yazık ki son kameralarının çoğunda yaptığı gibi dört yönlü yön pedinin kaldırılmasıdır – ancak dokunmatik ekranlara alışmış olanlar için bunun bir sorun olacağından şüpheliyim.

Ne olursa olsun, burada güç ve görüntü kalitesi açısından elde ettiğiniz şey sadece etkileyici, bu da onu gerçekten uzun ömürlü bir başlangıç ​​yapıyor – sadece iyi bir ilk kamera değil, aynı zamanda biraz daha yüksek bir seviyeye geçtiğinizde keyifli, kullanışlı bir ikincil kamera . İster bu kamerayı, ister daha üst seviye bir X-T3, X-T4 veya X-Pro3’ü satın alın, hepsi aynı sensörlere sahiptir ve aynı görüntü kalitesini üretir.

Son olarak, Fujifilm herhangi bir aynasız sistem için mevcut en eksiksiz APS-C lens serisine sahiptir .

Nikon Z50 veya Nikon Z fc

Nikon Z50

Önemsememek yok: Bunlar, bu listedeki en sevdiğim kameralardan bazıları ve sadece yeni başlayanlara değil, hareket halindeyken kırılmayacak, kullanımı kolay bir kamera isteyen herkese kişisel olarak tavsiye ettiğim kameralar. banka. Nikon Z50 ve Nikon Z fc – farklı dış tasarımlara sahip ancak neredeyse aynı özelliklere ve teknik özelliklere sahip iki kamera – yapmaları gerekeni yapıyorlar ve bunu çok iyi yapıyorlar.

Nikon Z50, standart bir PASM kadranı ile modern, geleneksel aynasız bir tasarıma sahip olsa da, Z fc, “retro” estetiğin her şeyini bir araya getiriyor ve bunu çok başarılı bir şekilde yapıyor. Deklanşör hızı ve ISO, fiziksel kadranlarda kolayca parmaklarınızın ucunda ve diyafram, bir ayar kadranı aracılığıyla kontrol edilebilir veya lens üzerindeki bir halkaya programlanabilir. Fujifilm X-T30 II’de olduğu gibi, bu fiziksel kadranlar yeni başlayanlar için “pozlama üçgeni” konusunda ustalaşmak için mükemmel bir yol olabilir.

Lenslerde özel diyafram halkaları bulunmazken, Z fc, X-T30 II’de bulunmayan bir ISO kadranı içeriyor. Ayrıca, mevcut diyafram ayarınızı göstermek için hoş bir küçük F-Stop “penceresi” içerir – bu nedenle, üç pozlama ayarının tümü hala kolayca görülebilir.

Nikon Z fc

Üst sınıf Z6 ve Z7 gövdelerinden hem fiyat hem de ağırlık açısından tasarruf, azaltılmış sensör boyutundan (APS-C veya ‘DX’) gelir. Nikon’un D500 ve D7500 DSLR’lerinde bulunan 20MP sensörle aynı. Buradaki görüntü kalitesi olağanüstü ve bu listedekilerin en iyileri arasında.

Bunları ideal koş ve nişancı yapan bir diğer önemli özellik de kameraların boyutlarıdır. Ceket cebinde küçükler ve Nikkor 16-50/3.5-6.3 VR kit lensi gerçek bir gözleme – bu bodur cam parçasının verdiği kalite şaşırtacak ve normal mekanik yakınlaştırması sayesinde kullanımı bir zevk. diğer birçok küçük kit lensin güçlü veya elektronik yakınlaştırması. Takaslar her zaman vardır ve ne yazık ki Z50, gövde içi görüntü sabitleme sağlamaz – bu kadar küçük bir kamera için kesin bir dezavantaj, ancak herhangi bir esneme ile bir anlaşma kırıcı değil, özellikle şu ana kadar tüm Nikon Z DX lensler VR içerir.

Nikkor Z DX 18-140/3.5-6.3 VR bu gövdelerden herhangi biriyle güzel bir şekilde eşleşen ve herhangi bir fotoğrafçıya gerçekten ihtiyaç duydukları tüm aralığı sağlayacak olan başka bir kompakt ve yıldız lensidir – 16-50 gibi, genellikle bir kit içindeki bir gövdeyle eşleştirilmiş olarak bulunabilir.

Nikon Z fc’nin açılır ekranı, özellikle selfie/vlogger kalabalığı için veya onu yalnızca eğimli ekranları tercih eden fotoğrafçılar için çekici olabilir. Ancak her ikisi de dokunmatik özelliği sağlar.

Sonuç olarak şudur: Nikon Z50/Z fc, bu listedeki tüm kameralar arasında mümkün olan en düşük profil ve mümkün olan en basit kontrollerle mümkün olan en iyi görüntülerin bazılarını üretir. Yeni başlayan biri daha fazlasını isteyemez.

12-32/3.5-5.6 ASPH ve 40-150/4-5.6 ASPH ile Panasonic Lumix GX85

Panasonix GX85

Çok kompakt bir şeyle başlamak isteyenler için Panasonic Lumix GX85 , ufacık gövdesine çok fazla güç sığdırıyor. Yine de sadece küçük değil. Bir saniyeden kısa sürede başlama, odaklanma ve ateş etme yeteneği ile hızlıdır. Yeni başlayanlar için önemli bir özellik olan otomatik odaklama da hızlıdır; ideal ayarlarda saniyenin onda biri kadar, kullanılan merceğe bağlı olarak daha yavaş koşullarda biraz daha yavaştır – herhangi bir kontrast algılamalı otomatik odaklama sisteminin bir sonucu olarak.

GX85’in inkar edilemez bir çekiciliği, mükemmel 4K UHD video çekebilmesidir. Panasonic, video özelliğiyle büyük gurur duymasıyla bilinir ve bu kalite, özelliğin ikincil olduğu kameralarda bile kendini gösterir.

GX85 tarafından üretilen görüntüler mükemmel kalitededir ve Panasonic’in mükemmel Dual IS özelliği sayesinde yakalanması daha da kolaylaşmıştır – kameranın gövde içi sensör stabilizasyonunu (IBIS) lensin optik stabilizasyonu ile senkronize eden bir özellik. Dual IS’nin yalnızca Panasonic lenslerle işlevsel olduğunu, ancak Olympus (veya başka bir marka) lenslerin GX85’in IBIS’i ile uyum içinde mükemmel bir şekilde çalışacağını unutmayın.

GX85, herhangi bir aynasız montaj için muhtemelen en kapsamlı lens kitaplığına erişim sağlayan bir Micro Four Thirds yuvası içinde bir 16 MP Four Thirds sensörüne sahiptir. iPhone’larının ekranına dokunarak odaklanmayı başlatmaya alışkın olan yeni başlayanlar, GX85 ve onun 1.044 m noktalı eğimli dokunmatik LCD LCD’si ile çalışırken kendilerini evlerinde gibi hissedecekler.

İnşaat kabul edilebilir olsa da, hava sızdırmazlığı yoktur. Ancak, bu kameranın ve genel olarak Micro Four Thirds sisteminin güçlü yanlarını düşündüğünüzde, bu küçük bir kelime oyunudur. Küçük, hızlı ve basit bir şey arıyorsanız, ilk atıcınız için GX85’ten çok daha kötüsünü yapabilirsiniz. GX85’in mükemmel ve düpedüz küçük Panasonic 12-32/3.5-5.6 ASPH ve Panasonic 40-150/4-5.6 ASPH ile birlikte geldiğini düşündüğünüzde, harika bir fiyat-performans oranından başka bir şeyiniz yok. Ayrıca, kiti 797,99 $ MSRP’den 599,99 $ ve hatta 499,99 $’a kadar işaretlenmiş bulmak nadir değildir.

Ablam tatlı işi için doğum günü için bir kamera istediğinde, hemen bunun için gittim. Değiştirilebilir lensli kameralar söz konusu olduğunda, Micro Four Thirds’ten daha kompakt (veya daha ucuz) olamazsınız ve kameraların rakipsiz IBIS’si, akıllı telefon görüntülerinin hesaplama yeteneklerine alışmış olanlardan daha yumuşak bir geçiş sağlar.

Başlangıç ​​İçin En İyi Kompakt/Sabit Lensli Fotoğraf Makineleri

Benim bakış açıma göre, fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için en kolay yollardan biri, onlara en rahat edecekleri bir araç vermektir, böylece temel konularda uzmanlaşmaya başlayabilirler. İşte burada kompaktlar devreye giriyor – özel bir kameradan alacağınız ve genellikle cepte taşınabilecek kadar akıllı telefon boyutuna yakın.

Kompaktlar, aynasız fotoğraf makinelerinin tüm avantajlarıyla birlikte gelir (sonuçta onlar da aynasızdır), ancak elbette lens değiştirme yeteneğini kaybedersiniz, ancak fotoğrafçılığın temelleri hala oradadır. Akıllı telefona daha yakın boyut, özellikle genç izleyiciler için de çekici olabilir.

Canon Powershot G5 X Mark II

Canon G5X Mark I

Piyasadaki sabit lens teklifleri arasında bu kesinlikle en üst seviyeler arasındadır. 20 megapiksellik 1” tipi yığılmış CMOS sensöre sahip – özellikle çoğu akıllı telefondan daha büyük – güvenilir bir şekilde hoş görüntüler üretecek. Şaşırtıcı derecede güçlü bir işlemci ile birleştiğinde, buradaki performans hızlı, duyarlı ve keyifli. Cebinde taşıyabileceği, sorunsuz çalışan bir fotoğraf makinesi isteyen biri için Canon Powershot G5 X Mark II piyasaya çıkmalı.

Sabit lensli kameraların bir avantajı (akıllı telefonlarla karşılaştırıldığında, gerçek rakipleri) derin yakınlaştırma yetenekleridir. Powershot G5 Mark II, piyasadaki bazı modeller kadar uzun sürmese de, geniş ucunda hala f/1.8’e kadar açılan en uzun (24-100 mm eşdeğeri) modeldir.

Buradaki tasarım güzel, tahmin ettiğinizden daha sağlam. Tutma yeri özellikle etkileyicidir, normalde bu tür kompakt kameraların yapabileceğinden daha derindir. Üst kadranlar, beceri ve güveniniz arttıkça otomatik moddan yarı otomatik ve tam manuel modlara doğal olarak ilerlemenize olanak tanıyan mod ayarları sunar. EVF, bir cep atıcı için beklediğinizden daha büyüktür, LCD ise dış mekan kullanımı için keskin ve çok parlaktır.

Sabit lensli bir cep kamerası pazarında gerçekten iseniz, G5 X Mark II çok fazla ilgiyi hak ediyor. Menzilindeki ve türündeki diğerleri, çeşitli alanlarda onu aşabilir, ancak daha sonra diğerlerinde ne yazık ki geride kalır – her yerde sürekli olarak güçlüdür. Ancak o sağlamlık, o güvenilirlik, o nezih tavan/yüksek kat deneyimi maalesef size biraz daha pahalıya mal olacak. Gerçekte, bu listedeki daha karmaşık, değiştirilebilir lensli kameralardan bazılarına harcadığınız kadar bu kameraya da harcayabilirsiniz. Ancak kendinizi fotoğrafçılığa bir bas-çek kamera aracılığıyla tanıtmaya karar verdiyseniz, bu prim uzun vadeli bir değer olarak kabul edilebilir.

Panasonic Lumix DC-LX100 II

Panasonic LX100 II

Büyük sensörlere ve yüksek kaliteli, çok yönlü optiklere sahip sabit lensli kameralar, çok fazla telaşa kapılmadan fotoğrafçılık dünyasına harika bir giriş olabilir. Hedefiniz buysa Panasonic DMC-LX100 II sağlam bir seçimdir. Küçük, kullanımı kolay ve özelliklerle dolu LX100 II, sunacak çok şeyi olan uygun fiyatlı bir seçimdir.

Akıllı telefonların çoğu insan için sabit lensli kamera tercihi olduğu göz önüne alındığında, burada bir karşılaştırma noktası olarak onları kullanmak uygun görünüyor. LX100 II’de 17 megapiksel Four Thirds sensör, 24-75mm (FF eşdeğeri) 11 eleman/8 grup Leica DC Vario-Summilux lens, çok parlak f/1.7-2.8 diyafram aralığı, 3.0” 1.24m-nokta TFT bulunur dokunmatik ekran, 2,76m noktalı EVF, UHD 4K kayıt ve yerleşik Wi-Fi. Ek olarak, sensörü değişken en boy oranı kontrolü sunar – seçenekler arasında 3:2, 16:9, 1:1 ve 4:3 bulunur ve sensör, hangi en boy oranını seçerseniz seçin, en iyi şekilde yararlanacağınız şekilde tasarlanmıştır. lensin görüntü çemberi. Oranlar, normal tam boyutlu görüntüden basitçe kırpılmaz.

LX100 II, tasarım açısından da harika bir iş çıkarıyor ve sizi dokunsal bir şekilde seçim yapmaya alıştıracak harici kontroller sunuyor. Bunların başında lens çerçevesinin etrafındaki pürüzsüz ve kullanışlı diyafram halkasının yanı sıra özel deklanşör hızı ve pozlama telafisi kadranları gelir. Dokunmatik ekran duyarlı ve menü bol seçenek sunuyor. Sonuç olarak, LX100 II, her yaştan yeni başlayanlar için uygun fiyatlı, çok yönlü bir seçenek sunar – tümü büyük 4/3 boyutlu sensör ve hızlı, yüksek kaliteli Leica markalı lens ile küçük bir gövdede paketlenmiştir.

Ricoh GR III veya Ricoh GR IIIx

Ricoh GRIIIx

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar da muhtemelen akıllı telefonlarını fotoğrafçılık için kullanmaya alışkındır. Bu, bir (bazen daha fazla, ancak öncelikle bir) odak uzaklığının sınırları içinde çalışmayı zaten öğrendikleri anlamına gelir. Bu disiplin, fotoğraf eğitimlerine taşınabilir ve çoğu kişi tarafından yeni başlayanlara öğretmek veya yaratıcılığı teşvik etmek için önerilen bir disiplindir: belirli bir süre boyunca tek bir odak uzaklığı ile çekim yapın.

Tam olarak bunu sunan, haptik ve form faktörü bakımından temelde aynı olan iki harika seçenek vardır. Yalnızca odak uzunlukları nedeniyle farklılık gösterirler: Ricoh GR III , 28 mm (FF eşdeğeri) bir lens (bir akıllı telefonun ana lensine oldukça benzer) ile donatılmıştır ve Ricoh GR IIIx , 40 mm’lik daha uzun, daha “normal” bir odak uzaklığına sahiptir. (FF-eşdeğeri).

Ricoh GR serisi benzersizdir. Piyasada bunun gibi başka bir şey yok. Kompakt kameralar iki biçimde gelir: gerçekten “cebe sığabilecek” kadar küçük (örneğin bir kot pantolon cebine sığacak kadar küçük) veya bir tür çanta veya çantaya ihtiyacınız olacak kadar büyük – belki en iyi durumda bir ceket veya ceket cebi senaryo. İlki açısından, piyasadaki faturaya uyan tek kameralar 1.0 inç veya daha küçük tiptedir (Canon G5X serisi gibi). Yalnızca Ricoh GR serisi, cepte kullanılabilirliği büyük bir APS-C sensörüyle birleştirir.

GR III/IIIx ayrıca ünlü “anında odak” moduna sahiptir – deklanşöre hızlı bir şekilde basın, otomatik odaklama için yarım durağı geçtikten sonra kamera varsayılan olarak önceden ayarlanmış bir mesafeye döner ve fotoğrafı çeker. Bu mesafeyi menüde altı seçenek arasından ayarlayabilirsiniz: 1m, 1.5m, 2m, 2.5m, 5m ve sonsuz. Bu özellik, ayarladığınız diyafram açıklığında ve anlık odak mesafesinde ne kadar odakta olacağını gösterecek mükemmel bir dijital alan derinliği ölçeği ile eşleştirilmiştir. GR III’te, onu 2m ve f/8 olarak ayarlamak, yaklaşık 1m’den sonsuza kadar her şeyi odakta gösterecektir – çoğu sokak ve genel fotoğrafçılık için mükemmeldir. GR IIIx, daha uzun odak uzaklığı, belirli bir f-durağı için zorunlu olarak daha sığ alan derinliği anlamına geldiğinden, odakta çok fazla şey göstermeyecektir.

Hepsinden iyisi, GR’nin 18,3 mm f/2.8 lensi (28 mm FF eşdeğeri), hem kompakt hem de başka bir şekilde şimdiye kadar yapılmış en iyi lenslerden biridir. GR IIIx’teki 26,1 mm f/2.8 (40 mm FF eşdeğeri) lens, daha az bozulma ve daha keskin köşeler ile daha da iyi , fotoğraf makinemi aldığımda çok şaşırdım.

Benim için GR serisi muhtemelen mükemmel kamera ergonomisinin ders kitabı örneğidir. Kamerayı tutarken hemen hemen her şey sağ elinizle manipüle edilebilir, ayarlanabilir veya çalıştırılabilir ve tüm kontroller tam olarak olması gerektiği yere yerleştirilmiş gibi görünüyor. 24MP APS-C sensöründen gelen görüntü kalitesi, doğal olarak harika.

Kolayca tüm zamanların en sevdiğim kamera serilerinden biri.


İşte karşınızda: Yeni bir fotoğrafçı olarak başlıyorsanız, şu anda satın alabileceğiniz en iyi dijital kameralar için seçtiklerimiz. Sony ZV-E10‘un normalde bu listede yer alacağını, ancak Sony’nin kameranın üretimini yakın bir gelecekte askıya aldığını lütfen unutmayın .

Umarız bu kılavuz, ilk fotoğraf makinenize karar vermenize yardımcı olur ve gerçekten fotoğrafçılık yaparak ve onun hakkında daha fazla bilgi edinmek için zemine koşmanıza olanak tanır .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.