İncelemeler

Nikon Z7

Nikon Z7 aynasız fotoğraf makinesi fiyat ve özellikleri itibariyle Nikon’nun bu zamana kadar üretmiş olduğu en iyi özelliklere sahip aynasız fotoğraf makineleri.

Bu yazıya gelmeden önce eğer Z6 ve Z7’nin özelliklerine baktıysanız kesin siz de benim gibi ”oh be sonunda” demişsinizdir. “Ah Nikon şu makineleri kur yükselmeden önce satışa sunsaydın ne olurdu!” dediğinizi duyar gibiyim. Neyse, en azından  hiçbir yeni makinenin çıkmadığı teknolojilerin, güncellemelerin yayınlanmadığı bu yaz aylarında devrim gibi bir gelişme yaşanması bizleri heyecanlandırdı. Evet, Nikon iki adet tam kare sensörlü üstün donanıma sahip aynasız fotoğraf makineleri Nikon Z6 ve Nikon Z7‘yi duyurdu. Öncelikle Nikon Z7 modelinin teknik özelliklerine yakından bakalım.

nikon z7 fiyat.png

Nikon Z7 Teknik Özellikleri

 • Tam Kare (Full Frame) Arkadan Aydınlatmalı Sensör
 • 45.7 Megapixel Fotoğraf Çözünürlüğü
 • 4K 30 Fps Video Kaydı
 • Videoda HDMI üzerinden 10 Bit 4.2.2 Renk Örneklemesi
 • %90 Yatay ve Dikey Kapsama Sağlayan 493 Otomatik Netleme Noktası
 • 25600 İso Değeri (102.400’e Arttırılabilir)
 • Saniyede 9 Kare Seri Çekim Hızı
 • Dahili 5 Akslı Sabitleme Sistemi
 • Dokunmatik Ekran ve 3.9M Noktalı OLED Vizör
 • Bir adet XQD Kart Yuvası
 • Nikon Yeni Serii ”Z” Bayonet

Sensör ve Otomatik Netleme

 • Tam Kare (Full Frame) Arkadan Aydınlatmalı Sensör
 • 45.7 Megapixel Fotoğraf Çözünürlüğü
 • 25600 İso Değeri (102.400’e Arttırılabilir)

Nikon’nun yeni aynasız kameralarına aslında Sony a7r ii ve a7s ii’ye benzetebiliriz. Z7 a7r ii ile benzer özellikler taşırken Z6 daha çok a7s ii’ye benziyor. Tabii esasen Z7’nin Nikon’nun tam kare dslr makinesi d850’nin üstüne biraz daha fazla krema sıkılmış hali olarak betimleyebiliriz. Bunu söylememizin sebebi Z7’nin, D850’deki Nikon-Sony ortaklığıyla oluşturulmuş arkadan aydınlatmalı tam kare sensöre sahip olması. Tabii bu sensörde bazı modifikasyonlar yapılmış ve sensörün çözünürlüğü 45.7 megapixel’e çıkarılmış.

Arkadan aydınlatmalı sensörün sağladığı avantajları Sony’nin aynasız kameralarından biliyoruz. Bu avantajlar kısaca: Daha iyi gece performansı, daha hızlı ve tutarlı otomatik netleme, daha az enerji tüketimi ve daha iyi bir görüntü kalitesi… Nikon ve Sony teknolojilerinin birleştirilmesiyle oluşmuş bu yeni sensörün sağladığı bir diğer avantaj ise -3EV de bile 493 AF noktasını kullanabiliyor olmanız. Ayrıca 64-25600 arasında değişen baz iso aralığı Sony aynasızları gibi daha az gürültü ve gren oluşturacaktır.

Makine elimizde olmadığı için tam emin olamasam da Z7’den çıkan fotoğrafların renk derinliği, dinamik aralık gibi konuların a7r iii ve a7r ii ile oldukça benzer olacağını düşünüyorum. Makineler elimize ulaştığında çok daha detaylı bir inceleme videosuyla bu özellikleri test edeceğiz.

nikon z7 fullbleed 2018 08 22 02

Video ve 5 Akslı Sabitleme Sistemi

 • 4K 30 Fps Video Kaydı
 • Videoda HDMI üzerinden 10 Bit 4.2.2 Renk Örneklemesi
 • Dahili 5 Akslı Sabitleme Sistemi

Nikon Z7’nin aynı d850’de olduğu gibi 4k 30fps video kaydı gerçekleştirebildiğini hemen söyleyelim tabi ki bu video kaydı 8 bit renk örneklemesine sahip. D850’ye ek olarak Z7’de ek bir kayıtçı kullandığınızda HDMI üzerinden 4k 30 fps 4.2.2 10 bit renk örneklemesiyle video kaydı gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca Z7 full hd çözünürlükte saniyede 120 kare slow motion videolar kaydedebiliyor. Internal yani dahili 10 bit 4.2.2 video kaydı hayalimiz yine gerçekleşmedi.

Tabii video çözünürlüklerinin yanında video’da otomatik netlemede oldukça önemli bir konu. test etme şansımız olmadı fakat Amerika menşeili inceleme sitelerinin testlerine göre Nikon Z7 bu zamana kadar gördükleri en iyi videoda otomatik netleme performansını sunuyor. Hatta bir çok yazar Z7’nin Canon ve Sony’nin ürünlerinden çok daha iyi performans verdiğini söylüyor.

Video ve fotoğraf çekimlerinde çokça işimize yarayan ve aslında bir çok özellikten daha önemli olan sensör üzerinden 5 akslı sabitleme sistemi Nikon Z7’de de mevcut. CIPA standart testlerine göre 5 stopluk bir titreşim telafisi sunan bu özellik Z mount lenslerle tam uyumlu olarak çalışıyor. Diğer lensleri adaptör yoluyla kullandığınızda ise  5 stop’luk titreşim telafisi 3 stop’a düşüyor.

nikon z7 hero3

Z-Mount, Gövde ve Yeni Lensler

 • Dokunmatik Ekran ve 3.9M Noktalı OLED Vizör
 • Bir adet XQD Kart Yuvası
 • Nikon Yeni Serii ”Z” Bayonet
 • Suya ve Toza Karşı Dayanıklı Gövde
 • Üç Adet Yeni Z Mount Lens

Nikon Z7 bahsettiğimiz gibi aynasız bir fotoğraf makinesi dolayısıyla boyutları D850’ye nazaran çok daha küçük. Gövdeye ilk baktığımızda Sony a7 serisine benzerlik oldukça dikkat çekiyor fakat a7 serisine göre daha dolgun ele oturan bir yapısı var. Bu gövdede ilk defa ”Z” serisi bayonet kullanıldığını görüyoruz. Bu Z serisi bayonet  a7 serisine göre çok daha büyük bir alan kaplıyor. Daha büyük bir bayonet ise f0.95 gibi diyafram açıklığına sahip lenslerin kullanılabileceği anlamına geliyor. Zaten Nikon da böyle bir lens üretme hazırlığında.

Şuan Z bayonet uyumlu üç lens bulunuyor. Z7 ve Z6 ile birlikte duyurulan lensler şunlar :

 • Nikkor Z 24-70mm f4 S
 • Nikkor Z 50mm f1.8 S
 • Nikkor Z 35mm f1.8 S

Nikon ilerleyen zamanlarda çok daha fazla Z bayonete sahip lensin üretileceğini açıkladı. Hatta kullanıcıları bilinçlendirmek adına hangi lensin hangi tarihte çıkacağı bilgisini verdiği bir görsele yer verdi. Görseli alt tarafta görebilirsiniz. Tabii başlangıçta bu lensler kimseye yetmeyecektir dolayısıyla bir çok kullanıcı adaptör yardımıyla F EF yada E bayonete sahip lenslerini adaptörle Z7 ve Z6’da kullanacaktır. Bunu da düşünen Nikon FTZ adını verdiği F bayonetli lenslerinizi Z bayonetli makinalarda kullanmanızı sağlayacak adaptörü de duyurdu. Çok makul bir ücrete satılacak olan bu adaptörle Z7 ve Z6’nin başlangıçta yaşayacağı lens problemi de kısmen azalacaktır.

Nikon Mirrorless Lens Roadmap

Gövdenin ön kısmından arka tarafa doğru geçtiğimizde ise aynı Sony’dekilere benzeyen açılı bir dokunmatik ekranla karşılaşıyoruz. Bu ekranın çözünürlüğü oldukça iyi. Ekranın üst tarafında ise elektronik vizörle karşılaşıyoruz. Bu vizörün teknik detaylarına baktığımızda Sony a7r iii ve a9 kalitesinde olduğunu hatta daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Kameranın gövde anlamında diğer aynasız kameralardan ayrıldığı nokta ise üst Lcd ekran. Daha önceleri Leica’nın aynasız kameralarında gördüğümüz ve Sony’nin bu zamana kadar pek tercih etmediği bu özellik Nikon Z7’de de mevcut.

1825432 thumb

Sonuç

Nikon çok uzun süredir fotoğraf ve video piyasasında sessizdi. Artık Nikon bu işlerden yavaş yavaş elini ayağını çekiyor mu dediğimiz zamanlarda ”Z” serisi makina ve lenslerle karşımıza çıktı. Oldukça yenilikçi bir yola giren Nikon firması ilerleyen dönemde aynasız pazarında Sony’ye rakip olacak gibi görünüyor. Elbette makinanın bahsetmediğimiz bir çok özelliği var bu özellikleri makine elimize geçtiğinde detaylı bir inceleme videosuyla sizlere aktaracağız. Eğer Nikon’un diğer modeli Nikon Z6’yı daha yakında incelemek istiyorsanız blog sayfamızdan Nikon Z6 İnceleme ve Özellikler yazımıza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.