Kılavuzlar

Fotoğraflar İçin Gülümseme: Mükemmel Portreler İçin 8 İpucu

Güzel, güneşli bir gün. Özel bir olayı fotoğraf çekimi ile kutluyor, pozlarınızı hazırlıyorsunuz. Aileniz ve arkadaşlarınızla, partilerde ve özçekimler için sayısız kez poz verdiniz. Bu çocuk oyuncağı olmalı, değil mi? Kafanızdan ‘peynir’ diyorsunuz ve inci gibi beyazları ortaya çıkarıyorsunuz. Ardından sonucu görmek için kamerayı kontrol edersiniz.

Nasıl gitti? Dünyaya güzel bir sizi göstermeye hazır, ikna edici bir şekilde mutlu halinize hazır mısınız? Yoksa gülümsemeniz donuk, gözleriniz kapalı, gerçekten şu an bulunduğunuz yerden başka bir yerde olmayı istiyormuş gibi mi görünüyorsunuz? Dudaklarınız doğal olmayan bir şekilde büzülüyor mu? Sadece bir atın sevebileceği büyüleyici bir çekimde dişleriniz ardına kadar açık mı? Ne oldu?

Görünüşe göre, otantik bir şekilde gülümsemek kolay değil. İşe yaraması için biraz bilim ve biraz sanat gerekir. Bir ‘gülümseme temel eğitim kampına’ ihtiyacınız varsa, gülümsemenizi kısa sürede Hollywood’a benzetmek için bazı yararlı ipuçlarını açıkladığımız bu makaleden başka bir yere bakmayın.

1. İpucu: Isınma

Bir gülümsemeyi mekanik olarak yeniden üretebildiğiniz ve en iyisini umabildiğiniz kadar, otantik bir gülümseme yaratmanın çoğu, çekime giden zihinsel durumunuzdur. Gergin misin? gösterecek. Kendinizi gevşetin.

Bir performanstan önce tüm bu garip ses egzersizlerini yapan aktörleri hiç duydunuz mu? Sadece ses projeksiyonu için değil, aynı zamanda gerçekten hareketli yüz ifadeleri için yüz kaslarını gevşetmek de önemlidir. Profesyonel bir aktör gibi tüm bu hazırlıkları yapmak zorunda değilsiniz ama gülümsemenizi başlatmanıza yardımcı olabilecek birkaç şey var.

Hareket etmek için mola verin. Stresi üzerinizden atın ve hafif esneme hareketleri yapın. Birkaç surat yapın – saçma olabilirler – sadece havayı hafifletmek ve yüzünüzdeki kasları biraz egzersiz yapmak için. Aktif bir vücut, aktif bir gülümseme üretecektir. (Ama çekimden önce terlemeyin.)

Fotoğraflar İçin Gülümseme: Mükemmel Portreler İçin 8 İpucu
Gülümsemenizi gevşetmek için bazı aptal yüzlerle ısının.

2. İpucu: Havaya Girin

Yanınızda bir fotoğrafçı varsa sohbet edin. Rahatla. İyi bir fotoğrafçı havayı yumuşatır ve çekime giden tüm sinirleri azaltır. İdeal olarak, komik bir hikaye anlatmak veya komik bir fıkra anlatmak gibi bazı buz kırıcıları deneyebilirsiniz. Amaç, doğal olarak bir gülümseme oluşturan biraz kahkaha atmaktır.

Gerçek bir gülümseme, çekim bittikten sonra kaybolan sahte gülümseme yerine, bir dizi fotoğraf boyunca kalıcı olacaktır. Tabii ki, bazı insanlar bunu doğru bir şekilde taklit edebilir ve belki siz de yapabilirsiniz. Ancak çekimden önce kendinizi rahat, mutlu ve rahat hissettiğiniz bir ruh haline girmeniz başarı şansınızı artırır.

photographer laughing with woman
Doğal gülümsemeler yaratmak için mizah ve kahkaha ile ortamı yumuşatmaya çalışın.

3. İpucu: Gülümseme

Tyra Banks hayranları bunu zaten bilecek. ‘Smizing’ nedir? Pekala, kendinizi en son salgın gibi tıbbi maske takmış insanlarla çevrili olarak hayal edin. Güldüklerini anlayabilir miydiniz? Yapabilirsin, değil mi?

smizing smile with your eyes
Gözlerinizle gülümseme veya gülümseme alıştırması yapın.
Tıbbi bir yüz maskesi taktığınızı hayal edin.
Başkaları gülümsediğinizi fark eder mi?

Görünüşe göre, sadece ağzınızı hareket ettirmekten çok daha fazlası gülümsemeye giriyor. Hiç bu “peynir” rutinini yapan, ancak gözlerinde tamamen ölü görünen insanların fotoğraflarını gördünüz mü? Nasıl gülümseyeceğinizi düşünürken tam olarak kaçınmak isteyeceğiniz şey budur. Bu insanlar, istedikleri için değil, mecbur oldukları için emir üzerine gülümsüyorlar. Göreviniz, başkalarını (ve kendinizi!) gerçekten ciddi olduğunuza ikna etmektir.

Smizing, tüm yüzünüzle gülümsemenizi sağlayacaktır. Konuştuğumuz gibi, biraz gülmek diğer yüz kaslarını hareket ettirmeye yardımcı olacaktır. İnsanlar göz çevresindeki “kaz ayaklarını” sevmezler ama tahmin edin ne oldu? Bu gerçek bir gülümsemenin işaretidir. Gözleriniz bu süreçte çok hafif bir şaşılık yapar, ancak yine de açık ve parlak kalır. Bu, aynada biraz pratik gerektirebilir.

Çok fazla şaşılık varsa, daha doğal bir göz görünümü için fotoğraf çekilmeden hemen önce gözlerinizi kapatıp tekrar açmayı da deneyebilirsiniz. Alt satır: Yüzünüzün alt yarısını kapatabilir ve yine de inandırıcı bir şekilde mutlu görünebilir misiniz? Amaç bu.

4. İpucu: Eğilme

Gözlerden bahsetmişken, bir portre için gülümserken onlarla yapabileceğiniz başka bir şey de portre fotoğrafçısı Peter Hurley tarafından popüler hale getirilen bir terim ve teknik olan “kıstırma” adı verilen bir şeydir.

Squinching, gözlerinizi tamamen açık ve şaşı arasında yarı yolda olacak şekilde kapatmayı içerir. Sonuç, insanların bir portre için poz verirken bir kameraya geniş gözlerle bakarken sıklıkla sahip oldukları belirsiz bakışı önleyen kendinden emin, kendinden emin bir görünümdür.

Gözlerini kısmak ile gözlerini kısmak arasındaki fark ince ama önemlidir: Şaşı, hem üst hem de alt göz kapaklarınızı birbirine yaklaştırarak gözlerinizin küçülmesine ve size ne kendinden emin ne de kendinden emin bir görünüm vermemesine neden olur.

Öte yandan, göz kırpmak için alt göz kapağınızı kaldırıp sıkın ve ardından üsttekini bir kıl kadar aşağı indirin . İşte! Güzel gülüşünüze eşlik edecek anında özgüven!

sqinching
Gözlerini kısmak, gülümsemenize ek olarak portrenize özgüven katabilir.

5. İpucu: Dişlerinize Dikkat Edin

Dişlerinizi nasıl göstereceğiniz veya gösterip göstermeyeceğiniz konusunda uygulayabileceğiniz birkaç farklı yaklaşım vardır. Dişlerinizi gösteriyorsanız, bunların zorla kapatılmaması veya sonuna kadar açık olmaması gerektiğini unutmayın. İdeal olarak, dişlerinizi gösteriyorsanız, hafifçe birbirlerine yaslanmalarını istersiniz.

Bu neden? Dişlerinizi kapatmaya zorlamak, boyun veya çenedeki gerginliği artırabilir ve bu, fotoğrafları incelerken ortaya çıkar. Kimse güzel fotoğraflarınızda bu kaslı boyun çizgilerini istemez (belki profesyonel bir halterci değilseniz). Tabii ki, bazı modeller bunu çene hattını güçlendirmek için yapıyor, ancak sonuçlarınız muhtemelen değişiklik gösterecektir. Çoğu zaman gergin ve/veya üzgün görüneceksiniz ki bu aradığınız görünüm değil.

relaxed smile
Dişlerinizin hafifçe birbirine dayanması hoş ve rahat bir gülümsemeye yol açacaktır.

Dişler ayrıca ağzın içini gösterecek şekilde tamamen açık olmamalıdır. Ağzınız açıkken gülümsemek tamamen mümkündür, ancak bu durumda tam olarak doğru yapmak için çok fazla pratik yapmış profesyonel bir model değilseniz, bunu yapmayın. Çoğu insan bu fotoğraflardaki görünüşlerini beğenmez ve aksi takdirde harika olabilecek birçok çekimi boşa harcarsınız. Bir dizideki bazı samimi fotoğraflar için işe yarayabilir, ancak profesyonel portreleriniz için, zamanın %99’unda iyi görünene bağlı kalın.

open mouth smile
Yaptığınız işte deneyimli ve kendinize güvenmediğiniz sürece, ağzı açık gülümsemelerden uzak durmak isteyebilirsiniz.

Dişleri göstermek de tamamen isteğe bağlıdır ve çoğu durumda bir sırıtış da harika bir fotoğraf olabilir. Bunu “Mona Lisa” gülümsemesi olarak biliyor olabilirsiniz. Pek çok fotoğrafçı, modellerinin/öznelerinin çekim sırasında zaman zaman ağızlarını kapatmalarını önerecektir. Neden? Niye? İnce, kapalı bir gülümseme daha zarif görünebilir ve dağılması daha zordur.

a mona lisa smile
Dişlerini göstermeden ince bir “Mona Lisa” gülümsemesi, zarif bir portre için harika bir gülümseme olabilir.

Dişleri gösteren gerçek bir gülümseme elde etmek genellikle daha zordur, çünkü insanlar genel olarak dişlerinin görünüşünü beğenmezler veya ağızlarını doğru açıyla açmazlar. Her iki yaklaşım da harika sonuçlar verebilir. Yani isterseniz, onu değiştirebilir ve size en uygun olanı görmek için ikisini birden deneyebilirsiniz.

6. İpucu: Dudaklarımla Ne Yapacağım?

Gülerken nasıl dişlerinizi sıkmıyorsanız, dudaklarınızın da biraz rahatlamış durumda olduğundan emin olmalısınız. Çok geniş bir gülümseme veya çok büzülmüş dudaklar gergin bir görünüme neden olabilir. Bu size fotoğraflarda oluyorsa, aşırı derecede büyük bir gülümsemeyi deneyin, ardından tatlı noktayı yakalamak için biraz azaltın. Dudakların yatay, sıkıcı bir görünüm yerine hafifçe yukarı doğru kıvrıldığından emin olun.

Dudaklarımla başka ne yapabilirim? Onları nemlendirin! Cidden, biraz hafif nemlendirici veya dudak parlatıcısı kullanarak dudaklarınızı nemli tutmak kuru, çatlamış görünümü önleyecektir. Bu özellikle yakın çekimler için geçerlidir.

dry lips
Biraz dudak kremi veya dudak parlatıcısı (veya başka bir tür nemlendirici) kullanmak, dudaklarınızın fotoğraflarda kuru, çatlamış ve/veya soyulmasını önleyebilir.

Bazı insanlar, nesnelerin parlak görünmesini sağlamak ve vurgu sağlamak için her çekimden önce dişlerini de ıslatırlar. Ve tabii ki onu kullananlar için uygun şekilde parlak bir ruj, dudakların fotoğraflarda öne çıkmasını sağlayabilir.

7. İpucu: Vücudunuzun Geri Kalanına Dikkat Etmeyi Unutmayın

Gülümsemeye devam ettiniz, şimdi görünümünüzü tam potansiyeline getirmek için diğer temelleri hatırladığınızdan emin olun. Düz bir duruş tutun. Omuzlarınızı geride ve boynunuzu uzattığınızdan emin olun ve yüzünüzle farklı açılar deneyin. Birçok insan, kendileri için en uygun açıya veya yüzün tercih edilen bir tarafına sahiptir. İster sol/sağ, ister yüz ileri/aşağı açı olsun, doğru açıyı bulmak için aynada pratik yapın.

practice smiling mirror
Vücut pozisyonlarınız üzerinde çalışmak ve tercih ettiğiniz açıları bulmak için aynaya gülümseme alıştırması yapın.

Yüzünüzü ana ışık kaynağına çevirerek o gülümsemeye vurgu yapın. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun, parmaklarınızı yukarı doğru kıvırmak yerine gevşetin ve kollarınız ile vücudunuz arasında boşluk bırakın. Saçları yüzünüzden uzaklaştırın. Geri kalanı için poz kılavuzları arayın. En önemlisi, duruşunuzdaki veya bakışınızdaki başka hiçbir şeyin üzerinde çalıştığınız o gülümsemeyi almasına izin vermeyin.

8. İpucu: Doğal Olun

Bu, son uyarıcı tavsiyemize yol açar: Zorla bakmaktan kaçının. Doğal görünen bir gülümseme elde etmeyi umarak tüm bu küçük şeyleri düşünüyorsunuz. Bu süreçte, dışarıdan stresli görünmek kolaydır. Belki de dudaklar çok sıkıdır. Belki boyun kaslarınızın gerildiğini görebiliriz. Belki de o çılgın gözlere sahipsindir. Bu size olursa, önceki rutine geri dönün ve kendinizi biraz gevşetmeye çalışın.

girl with a natural smile outdoors

Verdiğiniz bakış, iyi arkadaşlarla takılırken ve birlikte komik bir hikayeyi hatırlarken verdiğiniz bakıştan farklı olmamalıdır. Kameranın arkadaşınız olduğunu ve onlarla eğlenceli bir şekilde etkileşim kurduğunuzu hayal edin. Ortaya çıkan gülümseme doğal olarak gelirdi. Hemen istediğiniz gibi çıkmazsa, geri dönün ve bir ayna ile tekrar deneyin: pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın! Sonunda sadece kas hafızanıza dayalı olarak istediğiniz gülümsemeye sahip olacaksınız ve bir sonraki büyük çekim için her zaman hazır olacaksınız. İyi şanlar!


Yazar hakkında : Adam Klann, Bangkok, Tayland’da yaşayan serbest çalışan bir fotoğrafçıdır. Bu yazıda ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Klann’ın çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde , Twitter’da ve Instagram’da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.