Kılavuzlar

Mantarları Doğal Dünyalarında Fotoğraflamak

Son birkaç yılda çok sayıda mantar fotoğrafı çektim ve bunların çoğunu makro lensimle çektim. Mantarlar genellikle küçüktür ve onları güzel, yumuşak bir arka planla ayırmak çok davetkardır.

Ama elbette bir fotoğrafçı olarak gelişmek istiyorum. Yeni yaratıcı açılar bulmak ve farklı bir şeyler yapmak istediğim için mantarların çevresine daha çok odaklanmaya başladım. Çevrelerindeki ormanın büyülü dünyasını göstermek istiyorum. Bunu, bazı ekstra unsurları dahil etmek için genellikle biraz daha geniş çekim yaptığım makro lensimle zaten fark ettim; bu mantarın küçük ölçeğini çevredeki sonbahar yaprakları arasında gösterdiğim bu fotoğrafta olduğu gibi:

Mantarları Doğal Dünyalarında Fotoğraflamak

Ayrıca mantar fotoğrafçılığında odak istiflemeyi giderek daha fazla denemeye başladım. Odak istifleme genellikle makro çekimlerde (özellikle süper keskin böcek fotoğraflarında) kullanılır. Burada, bir sonbahar yaprağının etrafında büyüyen mantarların olduğu bu küçük sahneyi yukarıdan aşağıya bir perspektifle elde etmek için bu tekniği kullanıyorum:

Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 002

Ama aynı zamanda geniş açılı manzara fotoğrafçılığında da her şeyin önden arkaya keskin olmasını sağlamak için kullanıyorum. Çekimlerimden bazıları, her şeyin son derece keskin olduğu bu ultra geniş açılarla tanınıyor.

Farklı Yaklaşım

Bu yıl mantar sezonuna biraz farklı yaklaştım. Mantarları yakalayıp gerçekten çevrelerini göstermek istedim. Makro dünyasını, çok sevdiğim iki farklı dünya olan geniş açılı manzara dünyasıyla harmanlayıp fotoğraflarda buluşturmak istedim. Ve tüm bunları kendi ‘peri masalı’ tarzımda yapmak istedim.

Bunlardan bazılarını internette yayınladıktan sonra inanılmaz miktarda olumlu tepkiler aldım; insanlardan genellikle mantarları bu şekilde fotoğraflamanın daha önce görmediğini söylediler. Bunun yeni bir şey olmadığından ve benden önce pek çok kişi tarafından yapıldığından eminim, ancak bunun gibi mantarları fotoğraflama yöntemi bana daha fazlasını yapma konusunda gerçekten ilham verdi. İnsanlar ayrıca çalışma hakkında birçok soru sordular ve aslında bu makaleyi yazmamın ana nedenlerinden biri de bu: böylece insanlar aynı soruları tekrar tekrar sorduğunda makaleye bağlantı verebiliyorum.

Doğrudan sorulara geçmek istiyorsanız bu makalenin alt kısmında SSS bölümü bulunmaktadır.

Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 003
Bir Woodland Hikayesi .
Sony A7RV – Sony 24-70 GM II – 39mm – 1,6s – f/13 – ISO 200 – Odak Yığını

Yukarıdaki fotoğrafta arkasında sisli bir orman bulunan bir grup mantarı görüyoruz. Bu fotoğrafı çekmek için kullanılan teknik, kamerayı çok alçaktan (neredeyse yere) çekmektir. Fotoğraflar bir tripoddan çekildiğinden, yere çok alçaktan inmek için bir tripoda ihtiyacınız vardır. Ayrıca kameranızdaki döner ekranın olması da büyük bir artı. O zaman mantara ‘fazla’ yaklaşmıyorum. Çünkü mantarın büyüklüğü ile arkasındaki orman arasında uygun bir denge istiyorum. Bu yüzden biraz geriye gidiyorum ve sonra biraz yakınlaştırıyorum. Bu, 24-70 mm lensle, 39 mm’de çekildi. Yani aslında o kadar da geniş değil.

Yere oldukça alçak olduğum ve tripodu sık sık dar alanlara koymak zorunda kaldığım için, kompozisyonu her zaman önce telefonumla kontrol ediyorum, böylece nasıl görüneceğini hızlı bir şekilde görebiliyorum. Herkese önerebileceğim bir ipucu: Bu tür çekimler için küçük bir tripod kullanın çünkü büyük bir tripod bu dar alanlarda çok hantallaşır.

Daha sonra ‘odak istifleme’ adı verilen, farklı odak noktalarında birden fazla çekim yaptığım ve daha sonra tüm çekimin odakta olmasını sağlamak için bunları bir araya getirdiğim bir teknik kullandım. F/22’de çekim yapmak bile arka planı netleştirmez. Ve bu fotoğraflarda, doğru odaklama istiflemesi ile elde edebileceğiniz o 3 boyutlu görünümü yaratmak istedim. YouTube’da bu teknikle ilgili bir eğitimim var .

İşte serinin geri kalanı. Bunların hepsi Hollanda’da sisli sabahlarda yakalandı. Gördüğünüz gibi henüz sonbahar renklerimiz yok. Ama ormanlar mantarlarla dolu!

Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 004
Bir Sıra Mantar .
Sony A7RV – Sony 24-70 GM II – 25mm – 0,8s – f/10 – ISO 200 – odak yığını
Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 005
Karanlıktaki Devler .
Sony A7RV – Sony 24-70 GM II – 40mm – 0,5s – f/11 – ISO 200
Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 006
Mantar Ailesi .
Sony A7RV – Sony 24-70 GM II – 31mm – 1/6s – f/16 – ISO 200 – odak yığını
Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 007
Obsidyen Vahası .
Sony A7RV – Sony 24-70 GM II – 43mm – 1/15s – f/10 – ISO 200 – odak yığını
Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 008
Yüksek Yukarı .
Sony A7RV – Sony 70-200 G II Makro – 145mm – 1/25s – f/4 – ISO 200
Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 009
Sessiz Nöbetçiler .
Sony A7RV – Sony 24-70 GM II – 35mm – 1/8s – f/14 – ISO 200 – odak yığını
Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 010
Gölgelerdeki Parıltılar .
Sony A7RV – Sony 24-70 GM II – 64mm – 2,5s – f/14 – ISO 250 – odak yığını
Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 011
Beyaz Şövalye .
Sony A7RV – Sony 16-35 GM II – 16mm – 1s – f/14 – ISO 250 – odak yığını
Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 012
Toplantı .
Sony A7RV – Sony 24-70 GM II – 70mm – 1/5s – f/14 – ISO 200

Sıkça Sorulan Soruların Yanıtları

Daha önce de belirttiğim gibi, bu çekimleri çeşitli sosyal medya platformlarında gösterdiğimde pek çok soru soruldu, o yüzden biraz bunlardan bahsedelim:

Soru: Hollanda Ormanlarında her zaman bu kadar çok mantar bulunur mu?

HAYIR! Hollanda’da mantarların çoğunu sonbaharda ekim ve kasım civarında bulursunuz. Bu yıl nispeten sıcak iklim ve bol yağış nedeniyle bunlardan çok var. Meslektaş fotoğrafçı ve arkadaşı Jan Vermeer’in Hollanda’daki farklı mantarlarla ilgili bir fotoğraf kitabı var. Birbirinden farklı olanları güzel bir şekilde görmek istiyorsanız mutlaka göz atın!

Soru: Bunlar (kısmen) yapay zeka ile mi oluşturuldu?

Yapay zeka bugünlerde çok konuşulan bir konu ve insanlar genellikle fotoğraflarımın yapay zeka ile oluşturulduğunu düşünüyor. Durum bu değil. Sahada çok fazla çalışma harcıyorum ve bunlardan bazılarının ‘gerçek dışı’ göründüğünü fark ediyorum. İnsanların bu şüphelere kapılmasına neden olan şeyin odak istifleme tekniği ile kurgu stilinin birleşimi olduğunu düşünüyorum. Ama sizi temin ederim ki bunlar gerçek fotoğraflar.

Soru: Bu fotoğraflarda ne kadar düzenleme yapılıyor?

Bu fotoğraflar RAW formatında çekildi. Bu, renkleri ortaya çıkarmak için bazı düzenlemeler yapmanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin: Akıllı telefonunuzla fotoğraf çekiyorsanız, akıllı telefonunuz çekimlerinizin ‘güzel’ görünmesi için bir sürü düzenleme yapar. RAW formatında çekim yapan profesyonel kameralar bunu yapmaz, dolayısıyla evet düzenleme söz konusudur. ‘Odak istiflemenin’ (yukarıda bahsedilen) yanı sıra, renk ve kontrastla ilgili düzenli rötuşlar yapıldı. Hiçbir öğe eklenmedi veya kaldırılmadı.

Bu serideki ilk görüntüden size orijinal bir RAW dosyası (herhangi bir odak yığınlaması olmadan) örneği vermek için:

Mantarlari Dogal Dunyalarinda Fotograflamak 013
RAW düzenlenmemiş fotoğraf

Düzenleme ve stil hakkındaki görüşler, özellikle çevrimiçi ortamda büyük ölçüde farklılık gösteriyor. Herkes ‘Ben x ve y’yi yapardım’ veya ‘Toe RAW’ı daha çok seviyorum!’ demeyi sever. Ama bu benim düzenleme tarzım ve bu fotoğrafları izleyicilerime gösterme yöntemim. Bazı insanlar bundan hoşlanır, bazıları hoşlanmaz ve bu tamamen sorun değil. Hepimiz aynı şeyleri yapsaydık fotoğrafçılık sıkıcı olurdu.

Not : Düzenleme tarzımla ilgileniyorsanız: ‘RAW dosyalarınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi’ öğreten bir kursum var. Bunu burada bulabilirsiniz .

Soru: Hangi ayarlar kullanıldı?

Yukarıda tekniği zaten anlattım ve her fotoğrafa tüm ayarları koydum. Şunu sorabilirsiniz: Odak istifleme için neden çoğunlukla f/14 diyafram açıklığında çekim yapıyordunuz? Lenslerimde f/14, kırınım nedeniyle keskinliği kaybetmenin eşiğinde. Ayrıca f/14 hala dar bir açıklıktır ve bu da odak istifleme açısından iyi bir örtüşme sağlar. Eğer f/4 gibi açık bir diyafram kullanırsanız, her şeyin keskin olması için çok daha fazla fotoğrafa ihtiyacınız olur ve tüm süreç çok daha zor hale gelir.

Enstantane hızı basittir: Düzgün pozlanmış bir fotoğraf elde etmek için gereken enstantane hızını kullanırım. ISO çoğunlukla 200, kameramın temel ISO’su ise 100. O zaman neden 200 kullanasınız ki? Enstantane hızını azaltmak ve daha keskin yapraklar elde etmek için. Bu fotoğraflarda çoğunlukla rüzgar olmasa da ağaçların yaprakları sıklıkla biraz hareket ediyor. Fotoğrafta onları keskinleştirmek için biraz daha yüksek ISO kullanıyorum. Ayarların geri kalanını yukarıda bulabilirsiniz.

Soru: Mantarları fotoğraflarken ekstra ışık kullanıyor musunuz?

İnsanların mantar fotoğrafçılığı konusunda yaratıcı olduklarını, LED ışıklar gibi şeyler kullanarak gerçekten güzel fotoğraflar çektiklerini görmeyi sevsem de, bunu yapmıyorum. Onlara doğal hava ve ışıkla doğal dünyalarını göstermeyi seviyorum. Bu serilerde bunu yapıyorum ama makro lensle fotoğrafladığımda da yapıyorum. Doğal ışığı kullanmayı seviyorum.

Soru: Bütün mantarların isimlerini söyleyebilir misiniz?

Aslında yapamam. Elbette onlara bakabilirim. ‘Fantastik Mantarlar (gerçekten inanılmaz)’ belgeselini de önerebilirim ama kesinlikle uzman değilim. Benimle ‘konuştukları’ ve çevrelerinde güzel göründükleri sürece hangi mantarları gördüğümü pek umursamıyorum. Ancak eminim ki bu makaleyi okuyan pek çok uzman vardır ve lütfen bu mantarların adları ve onlarla ilgili diğer ilginç bilgiler hakkında yorum yapın! Böyle şeyleri seviyorum!

Soru: Hollanda’yı ziyaret edip mantarları görmek istiyorum! Ne zaman ve nerede?

Mükemmel! Yukarıda belirtildiği gibi: Ekim ortasından Kasım ortasına kadar en iyi zamanlama diyebilirim. Bunları temelde herhangi bir ormanda bulabilirsiniz. Haritadaki ormanlık alanları kontrol edip yola çıkmanız yeterli. Bu çekimlerin birçoğu Hollanda’nın güzel Speulder Ormanı’nda çekildi. Ülkenin en eski ormanlarından biridir.


Yazar hakkında : Albert Dros, ödüllü Hollandalı bir fotoğrafçıdır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Çalışmaları TIME, The Huffington Post, The Daily Mail ve National Geographic gibi dünyanın en büyük medya kanallarından bazıları tarafından yayınlandı. Çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde veya onu Facebook ve Instagram’da takip ederek bulabilirsiniz . Bu makale burada da yayımlandı.

Kaynak
Albert Dros

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.