Kılavuzlar

Fotoğrafçılıkta Öncü Çizgiler : Temel Kılavuz

Fotoğraftaki Öncü Çizgiler nelerdir ve kompozisyonlarınızı nasıl geliştirebilirler ?

Bu makalede, Öncü çizgiler hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedeceksiniz:

 • Neden her fotoğrafçı ana hatları kullanmayı öğrenmelidir (ipucu: bir fotoğrafın etkisini büyük ölçüde artırabilirler)
 • Önde gelen hatları aramak için birçok kolay yer
 • Güzel, üç boyutlu görüntüler için çizgiler nasıl kullanılır?
 • Daha fazla!

Yani uzman olmaya hazırsanız, başlayalım!

Fotoğrafta önde gelen çizgiler: bir tanım

Öncü çizgiler , izleyicinin gözünü bir kompozisyonun bir bölümünden diğerine yönlendiren çizgileri ifade eder . Genellikle, bu çizgiler çerçevenin altından başlar ve gözü yukarıya, görüntünün ön planından arka plana doğru yönlendirir.

Kompozisyon tekniği olarak kullanıldığında, önde gelen çizgiler genellikle bir fotoğrafın ana konusuna doğru hareket eder. Örneğin, bir nehir gözü arka planda sisle kaplı bir dağa yönlendirebilir veya bir kütük gözü muhteşem bir gün batımına yönlendirebilir.

Yönlendirme hatlarının herhangi bir şey olabileceğini unutmayın : yukarıdaki örneklerde belirtildiği gibi nehirler veya kütükler, ancak aynı zamanda yol üzerindeki işaretler, sahildeki sivri kayalar, kumdaki çizgiler, bir evin duvarları – bir çizgi gibi görünüyorsa ve izleyicinin gözüne rehberlik edebilir, o zaman işe yarayabilir!

Fotoğrafçılıkta Öncü Çizgiler : Temel Kılavuz

Yönlendirme hatları neden önemlidir?

Öncü çizgiler, izleyiciye bir kompozisyon boyunca rehberlik eder.

Böylece, çerçevedeki ana çizgileri dikkatlice konumlandırarak, güzel bir dağ veya okyanusta gün batımı gibi fotoğrafın önemli alanlarına dikkat çekebilirsiniz. Başka bir deyişle, izleyicinin bakmalarını istediğiniz yere bakmasını sağlamak ve kaçınmasını istediğiniz alanlardan kaçınmak için önde gelen çizgileri kullanabilirsiniz.

Bir kompozisyon boyunca genellikle dinamizm olarak adlandırılan akış oluşturmak için önde gelen çizgileri de kullanabilirsiniz . Ana çizgiler, doğal olarak izleyiciyi fotoğrafın etrafında bir yolculuğa çıkarır ve bu da onları meşgul tutar (her zaman iyi bir şeydir!).

Ayrıca, Öncü çizgiler bir görüntüde üç boyutluluk (yani derinlik ) oluşturmanın harika bir yoludur. Arka plana düşmesine izin vermeden önce bir çizginin başlangıcını vurgulayarak, doğal manzara fotoğrafçılığında inanılmaz görünen bir 3D illüzyon yaratırsınız.

Fotografcilikta Oncu Cizgiler Temel Kilavuz 002

Öncü çizgiler nasıl kullanılır: temel bilgiler

Öncü çizgilerle çalışmak iki basit adım gerektirir:

 1. Öncü bir çizgi bulun
 2. Bu öncü çizgiyi kompozisyonunuza dahil edin

Tabii ki, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır, ancak yukarıdaki adımlardan hiçbiri aslında zor değildir; sadece biraz sabır isterler. Sırayla her adıma bakalım.

1. Adım: Öncü çizgileri bulun

Nerede yaşıyor olursanız olun, nerede fotoğraf çekmeyi severseniz sevin…

…öncü hatlar her yerde.

Olası görünmeyebilir, ama bu doğru. Ne de olsa, önde gelen satırların yalnızca satırlar olduğunu ve bunların birçoğunun var olduğunu unutmayın, değil mi? Anahtar onları bulmaktır (ve bir sonraki bölümde tartışacağım gibi, onları yaratıcı bir şekilde kompozisyonlarınıza dahil edin).

Peki, özellikle önde gelen hatları nerede aramalısınız?

Şahsen, başlamak için en iyi yerin bir yol olduğunu düşünüyorum; yollar doğal olarak bir yere gidiyorlar çünkü bir yere gidiyorlar ve yol kenarları genellikle ufukta bir ufuk noktası (iki veya daha fazla çizginin teorik sonsuzlukta birleştiği yer) oluşturur. Ayrıca, her yerde yollar bulabilirsiniz – ormanlarda, parklarda, şehirde, hatta kırsalda (yollar patika sayılır!).

Fotografcilikta Oncu Cizgiler Temel Kilavuz 0021
Bu yolun öncü çizgileri bir ufuk noktasında birleşiyor.

Ancak başka birçok öncü hat da bulabilirsiniz. Fotoğrafçılar kompozisyonlarında kesinlikle yolları kullanırken, kumdaki desenler, düşmüş kütükler, çiçek demetleri, ilginç kayalar, köprüler, çitler ve daha fazlasıyla çalışırlar. İşte dikkate alınması gereken öğelerin tam listesi:

İnsan yapımı öncü çizgiler

 • yollar
 • çitler
 • tahta kaldırımlar
 • köprüler
 • tuğla
 • lamba direkleri gibi arka arkaya herhangi bir şey
 • binalar
 • kapılar
 • Pencere camları

Doğal öncü çizgiler

 • nehirler
 • kıyı şeritleri
 • dalgalar
 • kum tepecikleri
 • ağaçlar
 • uzun ot
 • uçurumlar
 • kayalar
 • Güneş ışınları

Tabii ki, liste pek ayrıntılı değil; Orada her zaman bulunmayı bekleyen daha fazla öncü hat vardır! Bu nedenle, bir dahaki sefere bir çekim kurarken, sahnede belirgin çizgiler olup olmadığını incelemek için bir dakikanızı ayırın. Biraz arama gerektirse bile, bazı iyilerini mutlaka bulacaksınız.

Fotografcilikta Oncu Cizgiler Temel Kilavuz 003
Sahildeki kütükler, izleyicinin gözünü çerçeveye yönlendiriyor ve eve çıkıyor.

Adım 2: Kompozisyonunuza öncü çizgileri dahil edin

Yani bir veya iki öncü çizgi buldunuz. Aferin – ama iş tamamlanmadı! Şimdi, kasıtlı, düşünceli bir süreç olan ana hatları kompozisyonunuza dahil etmenin zamanı geldi.

Önce kendinize şunu sorun: Bu öncü çizginin izleyiciyi nereye götürmesini istiyorum? Çoğu zaman, yanıt arka planda ilginç bir özelliği içerecektir – gün batımı gibi – bu nedenle, ön çizgi kabaca doğru yönü gösterene kadar kamera konumunuzu ayarlamanız gerekir.

(Yönlendirme çizgisi istediğiniz yere gitmiyorsa, çizgi boyunca ileri ve geri veya yan yana hareket etmeyi deneyebilir veya kompozisyonunuzda daha iyi çalışan başka bir ön çizgi bulabilirsiniz. Uzağı gösteren bir ön çizgi ana konunuzdan büyük olasılıkla verimsizdir.)

Ardından, kendinize sorun: Öncü çizgi, ön plan konusu olarak hareket edebilecek kadar ilginç mi? Ve çerçeve içinde büyütecek kadar yaklaşabilir miyim?

Lider çizginiz ilginçse ve yaklaşabileceğinizi biliyorsanız, yapın. En iyi fotoğraflar genellikle, aşağıdaki fotoğraftaki taşlar gibi, izleyiciyi ön plana çeken ve ardından onları ön plandan arka plana yönlendiren güçlü bir ön çizgi içerir:

Fotografcilikta Oncu Cizgiler Temel Kilavuz 004
Nehir kenarının yumuşak ön çizgisi derinlik yaratır.

Tabii ki, bazı ana hatlar izleyicinin dikkatini çekemez veya erişilebilir değildir ve sorun değil – öncü hatlar her zaman güçlüdür, dikkat çekici olmasalar bile. Bunları kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak ana konuya odaklanmak için göze çarpan veya kompozisyonunuzu gerçekten sıkılaştıran ilginç bir ön plan konusu bulduğunuzdan emin olun.

Son olarak, konunuzu ve ana hatları kabaca konumlandırdıktan sonra sahneyi bir kez daha değerlendirin. Belki kamera konumunuzu değiştirerek, alçalarak veya yükseğe çıkarak, hatta daha geniş veya daha uzun bir odak uzaklığı kullanarak, ön çizgilerin etkilerini artırmanın yollarını düşünün.

O zaman atışını yap!

Öncü çizgilerle çalışmak için ipuçları ve püf noktaları

Artık temel bilgilere aşina olduğunuza göre, kompozisyonlarınızı ana hatlarla geliştirmek için birkaç ipucunu tartışalım:

1. Sahip olduğunuz en geniş lensi kullanın

Çarpıcı öncü çizgi kompozisyonları oluşturmak için geniş açılı bir merceğe ihtiyacınız yok .

Ama gerçekten, gerçekten yardımcı oluyor.

Neden? Niye? Geniş açılı bir lens, geniş bir sahne yakalamanıza olanak tanır – böylece ana çizgileri çerçevenin altına doğru konumlandırabilir, ardından bunların çekime akmasına izin vererek, kaybolana kadar (veya ana nesnenize ulaşana kadar) yavaş yavaş uzaklaşabilirsiniz. ).

Bunu, önde gelen çizgilerin genellikle özneye yakın başladığı ve ardından hızla sona erdiği bir telefoto kompozisyonuyla karşılaştırın. Daha az dinamik, daha az ilgi çekici ve daha az üç boyutlu.

Pek çok manzara fotoğrafçısı, tam da bu nedenle ultra geniş odak uzunluklarıyla çekim yapar. Genellikle önde gelen bir çizgi bulurlar, onu vurgulamak için geniş açılı bir lens kullanırlar ve şaşırtıcı derecede derin bir kompozisyon oluştururlar.

Mantıklı olmak?

Fotografcilikta Oncu Cizgiler Temel Kilavuz 005

2. Birden çok öncü çizgiyi tek bir kompozisyona dahil etmekten korkmayın

Tek bir satır başı güzeldir…

…ama hepsi de izleyiciyi ana konunuza yönlendiren birden fazla öncü çizgi bulabilirseniz, kompozisyonunuz delicesine güçlü olacaktır.

Örneğin, uzak bir dağa doğru işaret etmek için bir yolun her iki kenarını da kullanabilirsiniz. Ya da mavi okyanusu göstermek için kumda biri sağ alttan, diğeri sol alttan başlayan iki çizgi kullanabilirsiniz.

Fotografcilikta Oncu Cizgiler Temel Kilavuz 006

Tüm öncü çizgilerimizi mümkün olduğunca konuya işaret etmesi gerektiğini unutmayın. Çizgiler konunuzdan saparsa, izleyiciyi yanlış yöne yönlendirecek ve bu da onların görüntüyü tam olarak anlamasını engelleyecektir. Konunuza yönelik iki veya daha fazla çizgiyi birleştirmek biraz yaratıcılık gerektirebilir, ancak sonuç buna değecektir.

3. Bol derinlik oluşturmak için yakın-uzak tekniğini kullanın

Yakın-uzak tekniği özellikle manzara fotoğrafçılığında yaygındır. Fotoğraflarınızda tonlarca derinlik oluşturmanın basit bir yolu ve bunun gibi güçlü fotoğrafları bu şekilde yakalayabilirsiniz:

Fotografcilikta Oncu Cizgiler Temel Kilavuz 007

Ayrıca kullanımı gerçekten çok basit. İşte yapacaklarınız:

İlk olarak, lider hattınızın uygun şekilde göz alıcı olduğundan emin olun. İlginç bir kaya ya da rengarenk çiçeklerden oluşan bir parça gibi, başlı başına bir özne görevi görmelidir.

İkinci olarak, geniş bir odak uzaklığı kullandığınızdan emin olun. En az 35 mm ile (tam çerçeve bir kamerada) çalışmanızı tavsiye ederim, ancak 24 mm, 18 mm ve hatta 14 mm daha iyidir.

Üçüncüsü, kameranızı bir tripoda monte edin ve nesnenizin üzerine alçaltın. Konunuzdan birkaç santim uzaklaşmak anlamına gelse bile, önde gelen çizgiyi çerçevede belirgin hale getirmek istiyorsunuz. Hem ön planı hem de arka planı keskin tutmak için f/8, f/11 ve hatta f/16 gibi dar bir diyaframda çevirmek isteyeceksiniz .

Son çekiminiz inanılmaz görünecek – ilginç bir ön plan konusu, göze giden bir çizgi ve (umarım!) kompozisyonu tamamlamak için ilginç bir arka plan konusu.

Daha iyi kompozisyonlar için öncü çizgiler nasıl kullanılır: son sözler

Öncü çizgiler, bir fotoğrafta gözümüzü taşıyan temel kompozisyon unsurlarıdır. Bir hikaye anlatmak , vurgu yapmak ve iki nesne arasında bağlantı kurmak için kullanılabilirler .

Bu yüzden nereye giderseniz gidin önde gelen hatları düşünmeye başlayın. Günlük hayatın karmaşasında öncü çizgileri bulma alıştırması yapın. Kompozisyonlarınız çok iyi, çok hızlı olacak!


Yazar Hakkında: Anne McKinnell fotoğrafçı, yazar ve göçebedir. Bir karavanda yaşıyor ve Kuzey Amerika’yı dolaşarak güzel yerleri fotoğraflıyor ve seyahat, fotoğrafçılık ve hayatınızı değiştirmenin göründüğü kadar korkutucu olmadığı hakkında yazıyor. Maceralarını blogunda okuyabilir ve ücretsiz fotoğrafçılık e-Kitaplarına göz atmayı unutmayın .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.