Kılavuzlar

Altın Üçgen Fotoğrafçılığı: Bir Kompozisyon Rehberi

Fotoğrafçılıkta altın üçgen nedir? Ve muhteşem kompozisyonlar oluşturmak için üçgeni nasıl kullanabilirsiniz ?

Fotoğrafçılar için düzinelerce kompozisyon yönergesi olsa da, altın üçgen şimdiye kadar karşılaşacağınız en kullanışlılardan biridir. Bu özel üçgeni ve nasıl uygulanacağını biliyorsanız, temel “üçler kuralı” kalıbının ötesine geçen dinamik, ilginç kompozisyonlar yakalayabilirsiniz . Altın üçgeni birçok farklı türde konu ve fotoğraf türüyle kullanabildiğiniz için, hemen hemen herkes için harika!

Öyleyse, bestelerinizin seviyesini yükseltmeye hazırsanız, temel bir tanımla başlayarak hemen konuya girelim:

Fotoğrafçılıkta Altın Üçgen nedir?

Altın üçgen, çerçevenin bir köşesinden diğerine uzanan bir çizgiden oluşur. Dört üçgenden oluşan bir set oluşturan 90 derecelik bir açıyla kesme çizgisini karşılamak için diğer köşelerden iki çizgi daha gelir:

Altın Üçgen Fotoğrafçılığı: Bir Kompozisyon Rehberi
Nikon D1X | 130 mm | f/4 | 1/125s | ISO 100

Bu çizgiler ve üçgenler daha sonra kılavuz görevi görebilir ve önemli öğelerin çerçevede nereye yerleştirileceğini önerebilir. Diğer bir deyişle, altın üçgen kuralı ile çekim yaptığınızda, güçlü kompozisyonlar elde edersiniz. Görüntüyü bölmek ve öğeleri altın üçgene göre konumlandırmak, her görüntüye bir akış ve netlik hissi verecektir.

Fotoğraflarınızı oluştururken, dört üçgeni oluşturan üç çizgi hayal edin. Uzun çizginin sol üstten sağ alta doğru ya da tam tersi yönde ilerleyebileceğini unutmayın; önemli olan kompozisyonunuzdaki öğelerin üçgenler içinde nasıl düzenlendiğidir.

riding 1
Nikon D1X | 45mm | f/2.8 | 1/320s | ISO 100

Altın Üçgeni ne zaman kullanabilirsiniz?

Altın üçgeni, yakalamaya çalıştığınız nesneye uygun olduğunda kullanabilirsiniz.

Herhangi bir kompozisyon kuralında olduğu gibi , altın üçgen her zaman işe yaramaz ve onu fotoğrafladığınız nesneye uyması için zorlamamalısınız. Doğru hissetmek zorunda . Üçler kuralını, önde gelen çizgileri veya simetriyi her zaman kullanamayacağınız gibi, konunuzu her zaman altın üçgene sığdıramazsınız ve sorun değil.

Coffee 1
Nikon D1X | 20 mm | f/2.8 | 1/15s | ISO 100

Fotoğraf çekmek için sıraya girerken görebileceğiniz şekilleri ve çizgileri düşünün. Çerçeveden köşeden köşeye uzanan bir çizgi hayal edin. Ardından kalan satırları zihninizde oluşturun. Konunuz doğal olarak üçgen şekillere uyuyor mu? Değilse, diğer kompozisyon yaklaşımlarını denemeyi düşünün. Ancak konu altın üçgenle çalışıyorsa , deklanşöre basmadan önce her şeyin mükemmel şekilde konumlandırıldığından emin olmak için zaman harcayın.

Not: Bazen fotoğrafını çektiğiniz konunun altın üçgene uymadığı aşikar olacaktır. Ancak emin değilseniz, biraz sağa veya sola hareket etmeyi deneyin. Biraz daha yükseğe çıkın veya daha düşük bir açı için çömelin. Hafif bir hareket bile kompozisyonu önemli ölçüde değiştirebilir ve altın üçgenin sahneniz için işe yaradığını fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz.

Collecting coals
Nikon D1X | 50 mm | f/2.8 | 1/60s | ISO 100

Altın Üçgen kompozisyonlarla çalışmak: Temel Bilgiler

Altın üçgen yaklaşımını kullanmak için, güçlü çapraz çizgiler içeren konular bularak başlayın . Ardından fotoğraflarınızı, çizgi altın üçgen diyagonal üzerinde (bir köşeden diğerine) geçecek şekilde oluşturun. Bu tür bir görüntü için yaratıcı zorluk, kurala uyan diğer öğeleri bulmaktır.

Herhangi bir kompozisyon kılavuzunda olduğu gibi, altın üçgene esnek bir zihniyetle yaklaşmak en iyisidir. Yukarıda vurguladığım gibi, sahne altın üçgene uymuyorsa, zorlamayın – ama konu kurala uyuyorsa, deneyin ve neler yaratabileceğinizi görün.

Tecrübelerime göre, güçlü bir çapraz çizgi iyi bir başlangıçtır. Ancak diğer iki çizginin kesişme noktalarında hiçbir şey olmuyorsa, yaklaşım işe yaramayabilir ve kompozisyon alternatiflerini denemek isteyebilirsiniz.

Bakış açınız anahtardır. Genellikle, hafifçe hareket ederseniz, kuralın yerine oturması için kompozisyonunuzu yeniden çerçeveleyebilirsiniz. Gözümle kameranın vizörüne bakarak yeniden oluşturmayı tercih ederim; bu şekilde, kamera konumundaki değişikliklerin kompozisyonu nasıl etkilediğini tam olarak biliyorum. Ve hareket ettikçe, çerçevemdeki öğeler arasındaki ilişkilerin nasıl değiştiğini açıkça görebiliyorum. Her şeyin yerli yerine oturduğundan ve altın üçgen kuralına uyduğundan emin olmamı sağlıyor.

Kompozisyonunuz altın üçgene tam olarak uymuyorsa, lens odak uzaklığını değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Yakınlaştırdıkça (veya lensleri değiştirdikçe), kompozisyonunuz önemli ölçüde değişecektir. Ve muhtemelen bildiğiniz gibi, geniş açılı ve telefoto lensler, görüntü öğeleri arasındaki çok farklı ilişkileri gösteren çok farklı kompozisyonlar üretir.

Bazen sahnelerinizdeki öğeleri değiştirme seçeneğiniz olur. Ürün fotoğrafçılığı, natürmortlar ve diğer ayarlanabilir konularla, kompozisyonlarınızı altın üçgen kurallarına uyacak şekilde kasıtlı olarak düzenleyebilirsiniz. Üçgen çizgilere uymaları için nesneleri hareket ettirmek için zaman ayırın. (Konunuzu bu – ve diğer – kompozisyon kurallarıyla uyumlu hale getirmenin en kolay yolu budur!)

conversation
Nikon D1X | 50 mm | f/6.7 | 1/180s | ISO 100

Altın üçgen fotoğrafçılığınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Herhangi bir kompozisyon kuralını kullanmanın en iyi yolu, onu doğal olarak uygulamaktır . Ancak fotoğraf çekerken, konunuza en uygun kompozisyon kuralının hangisi olduğunu bilmek zor olabilir. Belirli bir konu için mükemmel kuralı düzenli olarak belirlemek gerçek bir beceri gerektirir.

Altın üçgen kuralı da dahil olmak üzere herhangi bir kompozisyon kuralının nasıl dahil edileceğini öğrenmenin en iyi yolu dışarı çıkıp pratik yapmaktır. Kuralı o kadar çok kullanma alıştırması yapın ki, bilinçli düşünmeden uygulayabileceksiniz.

Market Vendor
Nikon D1X | 40mm | f/7.1 | 1/200 | ISO 100

Biz fotoğrafçılar, genellikle bir tekniği doğru anlayana kadar uygulamaya meyilli değiliz. (Bence bu, modern kameralarda bulunan otomasyon seviyeleriyle ilgili olabilir.) İyi yapmak istediğimiz bir şeyi uygulamak yerine, bunu bizim için yapması için kameralarımıza güvenme eğilimindeyiz. Ancak konu kompozisyon tekniklerine hakim olmaya gelince, pasif bir yaklaşım işe yaramaz!

Fotoğraf makinenizi her elinize aldığınızda altın üçgen kuralını kullanarak fotoğraf çekme alıştırması yapın. O zaman, bir kez kurala hakim olduğunuzda, çok fazla pratik yapmanıza gerek kalmayacak. Bir sahneyi çerçevelemeye başladığınızda doğal olarak size gelecektir. Altın üçgeni oluşturan çizgileri, şekilleri ve kesişimleri göreceksiniz ve farkındalığınızı iyi oluşturulmuş bir fotoğraf oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Müzisyenlerin temel melodiyi yakalayana kadar aynı notaları tekrar tekrar çaldıkları müziğe çok benzer. Daha sonra varyasyonlarla oynamaya başlayabilirler. Melodi yine aynı olacak, ancak her seferinde biraz farklı olacak. Altın üçgen kompozisyonları yakalama alıştırması yaparsanız da aynısını yapabilirsiniz!

Smoker
Nikon D1X | 155mm | f/4,5 | 1/100s | ISO 100

Altın Üçgen Fotoğrafçılığı: Son Sözler

Kompozisyon kuralları inanılmaz derecede faydalıdır, ancak unutmayın: Bunlar kurallardır , yasalar değil. Doğru hissettiklerinde onlardan faydalanmalı ve doğru olmadıklarında onları görmezden gelmelisiniz.

Bununla birlikte, farklı kurallar kullanarak pratik yapmazsanız, herhangi bir durumda hangisini kullanacağınızdan asla emin olamazsınız. Bu nedenle, çeşitli seçeneklerinizi denemek için bolca zaman harcadığınızdan emin olun. Ve altın üçgen kaplamaya aşina olun. Çizgilerin nasıl birbirine uyduğunu düşünün. Bunu zihninize yerleştirin ve fırsat buldukça kullanın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.