Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023

Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023
Anne Bakımı, Javier Aznar González de Rueda | EWPY 2023 Genel Kazananı. “Bebekleri koruyan bir anne koku böceği. Neredeyse birkaç hafta boyunca bir dal veya ağaçtaki yumurtalarla ilgilenen bir anneyi takip ettim. Beni şaşırtan şey, bu annenin sadece yumurtaları değil, aynı zamanda bebeklerini de ilk defa tüy dökene kadar koruyacağını görmek oldu. Her iki durumu da fotoğraflayabildim. Bu ormanlarda sadece avcıların değil parazitoitlerin de çok yaygın olması nedeniyle türün yaşayabilirliğini artırmak için anne bakımı kullanılmaktadır. Çeşitli organizma gruplarının birbirine bağlandığı karmaşık bir daire,” diye açıklıyor fotoğrafçı. Görüntü Ekvador’da çekildi.

Alman Doğa Fotoğrafçılığı Derneği (GDT), prestijli Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023 (European Wildlife Photographer of the Year 2023) fotoğraf yarışmasının kazananlarını açıkladı.

İspanyol fotoğrafçı Javier Aznar González de Rueda , yavrularına bakan bir anne pis böceği gösteren inanılmaz Anne Bakımı fotoğrafıyla bu yıl büyük ödülü aldı . Fotoğrafçı doğa tarihi araştırmalarına, yaban hayatının korunmasına ve insanlarla doğa arasındaki bağlantıya odaklanıyor.

“Anne bakımı, yavruların hayatta kalma şansını önemli ölçüde artırıyor. Ekvador’un yağmur ormanlarında yavru pis böcekler, çok sayıda yırtıcı hayvanın ve ichneumon eşekarısı gibi parazitoitlerin saldırılarına karşı savunmasızdır. Bu, birbirine bağlı geniş bir yaşam ağında sayısız organizmanın yer aldığı son derece karmaşık bir ekosistemdir,” diye açıklıyor fotoğrafçı Javier Aznar González de Rueda.

“Gerçek böcekler ve diğer birçok böcek grubu, yapılandırılmış ekili alanlarımızın geniş tarım habitatları açısından özellikle zengin türlerdir. Almanya Federal Doğa Koruma Ajansı (BfN) Başkanı ve yarışma patronu Sabine Riewenherm, “Almanya’da 900’den fazla, Orta Avrupa’da 1.100’den fazla ve dünya çapında 42.000’den fazla gerçek böcek türü ortaya çıkıyor” diyor. “Bu türleri ve her şeyden önemlisi yaşam alanlarını korumak hepimiz için çok büyük bir sorumluluk! Böcekler genellikle belirli habitat türleri ve çevresel koşullarla yakından ilişkili olduğundan, onların varlığı veya yokluğu, habitat durumu hakkında hayati bilgiler sağlar.”

González de Rueda’nın güzel fotoğrafı, 42 ülkeden fotoğrafçıların katıldığı yaklaşık 18.000 fotoğrafın arasında yer aldı. Beş üyeli uluslararası bir jüri, dokuz standart kategori ve iki özel kategoride 107 ödüllü fotoğrafın görsellerini yontmak için üç gün harcadı. Kazananlar bugün GDT Uluslararası Doğa Fotoğrafçılığı Festivali’nde açıklandı.

“Biz insanlar böceklerin yavrularıyla bağ kurduğuna gerçekten inanıyor muyuz? Ebeveynlik duygularını sergileyebildiklerini mi? Peki insanlar böceklerle duygusal bağ kurabiliyor mu?” diye soruyor rekabet hukukçusu Mark Littlejohn. “Küçük yaşlardan itibaren yunusların, fillerin ve diğer büyük karizmatik hayvanların kaderi yüreklerimizi etkiliyor. Ancak tüm yaşam değer verilmeyi ve korunmayı hak eder. Javier’in güzel fotoğrafı tam olarak bununla ilgili: koşulsuz sevgi. Tüm biçimleri ve tezahürleriyle. Jürinin vereceği kararda bu durum çok önemliydi.”

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda böceklerin yok olma oranının memelilere göre 8 kat daha fazla olduğunu ortaya koyan Littlejohn, böceklerin dünyada hayati bir rol oynadığını vurguladı. Jüri, “Bunu akılda tutarak, 18.000 başvuru arasından bir kazananı seçmek gibi uzun ve zorlu bir görev şaşırtıcı derecede kolaydı” diye ekliyor.

Kategori Kazananları

K1 01 csaba daroczi bird in forest 1
Ormandaki Kuş – Csaba Daróczi | Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Kuşlar Kategorisi Birincisi
K2 01 jens cullmann last dance
Son Dans? Jens Cullmann tarafından | Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Memeliler Kategorisi Birincisi
K3 01 marjan artnak water ballet
Marjan Artnak’tan Su Balesi | Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Diğer Hayvanlar Kategorisi Birincisi
K4 01 roberto bueno lichen dinner
Liken Yemeği Roberto Bueno’dan | Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Bitkiler ve Mantarlar Kategorisi Birincisi
K5 01 joel delmas volcanic swirls
Volkanik Girdaplar – Joel Delmas | Avrupa’da Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Manzara Kategorisi Birincisi
K6 01 catherine holmes nighttime squadron
Gece Filosu, Catherine Holmes tarafından | Avrupa’da Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Sualtı Dünyası Kategorisi Birincisi
K7 01 angel fitor lost at sea
Denizde Kayıp Angel Fitor tarafından | Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, İnsan ve Doğa Kategorisi Birincisi
K8 01 bruno damicis secret of the mediterranean
Akdeniz’in Sırrı Yazan: Bruno D’Amicis | Avrupa’da Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Nature’s Studio Kategorisi Birincisi
K9 0 14 01 alberto roman gomez tightrope artist
İp Sanatçısı Alberto Roman Gomez’den | Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, 14 Yaşına Kadar Genç Fotoğrafçılar Kategorisi Birincisi
K9 15 17 01 luca lorenz wave
Luca Lorenz’den Dalga | Avrupa Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Kuşlar Kategorisi Birincisi

Özel Ödüller

K10 01 tobias richter wolves on the hunt
Avdaki Kurtlar Yazan : Tobias Richter | Avrupa’da Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı 2023, Avrupa’yı Yeniden Vahşileştirme Ödülü
Jasper Doest 09
Fotoğrafçı Jasper Doest bu yılın Fritz Pölking Ödülü’nü kazandı
Mateusz Piesiak 02
Fotoğrafçı Mateusz Piesiak, 2023 Fritz Pölking Gençler Ödülü’nü kazandı

Avrupa’da Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yarışmasından Daha Fazlası

Jüri, yukarıda adı geçen kategori kazananlarının yanı sıra her kategori için “çok beğenilen” görselleri de seçti. Bu fotoğraflar GDT’nin web sitesinde mevcuttur.

SanalSergi’nin bu yılın başlarında düzenlenen Yılın Doğa Fotoğrafçısı yarışmasına ilişkin haberinde daha muhteşem görüntüler bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.