Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı (EPOTY)

2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı (EPOTY) fotoğraf yarışmasının kazananları açıklandı; aralarında bir çift büyük ödül ve dört ek kategori kazananı da var.

Şu anda 16. yılında olan yarışma, CIWEM ve WaterBear tarafından başlatıldı ve Nikon, MPB ve Arup tarafından sunuldu. Yarışmanın son edisyonuna yaklaşık 160 ülkeden amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katılımı gerçekleşti.

EPOTY: “Bu yılın altı kazananı öncelikle Bangladeş, Hindistan ve Arjantin dahil olmak üzere iklime karşı savunmasız ülkelerden geliyor; fotoğrafçılar ön saflarda fotoğrafları iklim eylemini teşvik etmek ve farkındalık yaratmak için bir araç olarak kullanıyorlar” diye yazıyor.

Maurizio di Pietro, Asker Sineği Deneyi Fotoğrafıyla Büyük Unvanı Kazandı

İtalyan profesyonel fotoğrafçı Maurizio di Pietro, Torino Üniversitesi’nde yenilikçi bir böcek yemi deneyinin fotoğrafıyla bu yılın büyük ödülünü aldı. Profesör Laura Gasco liderliğindeki deney, “özellikle artan nüfusa paralel olarak gıda kıtlığının arttığı bir dönemde, bir beslenme kaynağı olarak potansiyelini belirlemek için gökkuşağı alabalığı ve tavukların diyetlerine böcek ununun dahil edilmesinin etkisini değerlendiriyor.”

Yılın Çevre Fotoğrafçısı (EPOTY)
2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı.
Maurizio di Pietro’dan “Kara Asker Sinek Yetiştiriciliği (I)” | 2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı

Asker sineği veya Hermetia illucens, protein bakımından zengindir ve son derece sürdürülebilir bir besin kaynağıdır. Sinekler minimum düzeyde suya ve toprağa ihtiyaç duyar ve aynı zamanda yiyecek atıklarıyla da beslenir. Maurizio’nun kazanan fotoğrafı, dünya çapındaki gıda güvensizliğini ve böceklerin sunduğu potansiyel çözümleri belgeleyen “Sıfır Açlık” adlı daha büyük bir serinin parçası.

“Memleketim İtalya, korkutucu bir gerçekle karşı karşıya: Yüzde 22’si şu anda gıda güvensizliğiyle karşı karşıya ve bu sayının iklim değişikliği yoğunlaştıkça artması bekleniyor. Ancak fotoğraflarımla sadece sorunu belgelemek istemiyorum, aynı zamanda ileriye yönelik bir yol da sunmak istiyorum” diye açıklıyor di Pietro. “Potansiyel yeni gıda kaynaklarına ilişkin deneyleri fotoğraflayarak, akademinin kapalı koridorlarını açmayı ve bu çözüme ilişkin dünya çapında farkındalık yaratmayı umuyorum. Ancak ileriye doğru bir yol göstererek insanlara, felaketle dolu dünya görüşünü terk etmeleri ve daha iyi bir dünya için savaşmaları konusunda ilham verebiliriz.”

“Bu görüntü, hayatta kalmak için en küçük canlılara olan bağımlılığımızı özetliyor. Üstelik, yüzümüze dikilen krize uygun, neredeyse balistik bir kırılganlığı çağrıştıracak şekilde çok güzel uygulanmış. Jüri üyesi Arati Kumar-Rao, “Bu, tekrar tekrar aklıma gelen bir görüntüydü ve doğası gereği bende daha fazla bilgi edinme isteği uyandırdı” diyor.

18 yaşındaki Solayman Hossain, Nikon’un Yılın Genç Çevre Fotoğrafçısı Ödülünü Kazandı

Solayman Hossain, Hossain’in evine yakın bir köy olan Bangladeş’in Kushtia kentinde ineklerini sel sularında güten bir çiftçinin güzel bir drone fotoğrafını çekti.

Flood Affected Area Solayman Hossain
Nikon Yılın Genç Çevre Fotoğrafçısı.
Solayman Hossain’den “Selden Etkilenen Bölge” | 2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı

Solayman, “Fotoğrafımın doğanın önemini göstererek, çevre sorunları hakkında farkındalık yaratarak ve başkalarını sürdürülebilirliğe yönelik olumlu adımlar atmaya teşvik ederek çevresel eylemlere ilham vereceğini umuyorum” diyor.

Yarışma jürisi Kumar-Rao şunu ekliyor: “Muhteşem bir renk paletine sahip, güzel bir şekilde oluşturulmuş bir fotoğraf. Bu iyi uygulanmış drone görüntüsü için genç kazananımıza teşekkür ederiz.”

Kategori Kazananları

Corals At Night Nicolas Marin
Doğa Kategorisi Kazananını Kurtarmak.
Nicolas Marin Benitez’den “Gece Mercanlar” | 2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı
Intruder Anirban Dutta
Yarına Uyarlama Kategorisi Kazananı.
Anirban Dutta’dan “Davetsiz Misafir” | 2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı
Survival Of Buffaloes In Drought Md Shafiul Islam
1.5 Hayatta Kalma Kategorisi Birincisi.
“Kuraklıkta Mandaların Hayatta Kalması” Yazan: Md Shafiul Islam | 2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı
Walk Through Trash Jahid Apu
MPB Gelecek Vizyonu Kategorisi Kazananı.
Jahid Apu’dan “Çöplerin İçinde Yürümek” | 2023 Yılın Çevre Fotoğrafçısı

“Bu yıl alınan başvurular, gezegenimizin pek çok yüzünü ve burada yaşayan herkesin hayatta kalmasını tek bir anda dondurmayı başardı. Kazanan başvurular şaşırtıcı ve düşündürücü; sizi her fotoğrafa bakıp arkasındaki hikayeyi hissetmeye davet ediyoruz” diyor yarışmayı düzenleyenler.

WaterBear CEO’su Sam Sutaria şöyle açıklıyor: “Gerçekler ve istatistikler iklim değişikliğinin uzak görünmesine neden olabilir, ancak bu fotoğraflar krizin gerçekliğini daha da yakınlaştırıyor ve bizi harekete geçmeye teşvik ediyor.” “Bu fotoğrafların çoğu, kendi yaratmadıkları bir iklim felaketinin yükünü taşıyan yerlerden fotoğrafçılar tarafından çekildi. Bize harika derecede canlı ama bir o kadar da kırılgan bir dünyayı gösteren bu fotoğraflar, güçlü bir uyandırma çağrısı işlevi görüyor. Aynı zamanda umut da vermeli: Eğer iklim değişikliğini bu kadar yaratıcı bir şekilde belgeleyebilirsek, onunla mücadele etme yeteneğimizden de emin olmalıyız.”


Resim kredisi: Fotoğraflar Yılın Çevre Fotoğrafçısı yarışmasının izniyle. Altyazılarda bireysel fotoğrafçıların adı geçmektedir. Yarışma hakkında daha fazla bilgi için EPOTY web sitesini ziyaret edin.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.