Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

15 Dünya Okyanus Günü Fotoğraf Yarışması Kazananları

Dive Photo Guide, 8 Haziran 2024 Dünya Okyanus Günü’nü kutlamak amacıyla 11. yıllık fotoğraf yarışmasının kazananlarını açıkladı.

Bu yılki fotoğraf yarışmasında bu yılın teması olan “Yeni derinlikleri uyandır”ı inceleyen beş kategori yer aldı. Bugünün New York City’deki Birleşmiş Milletler merkezinde düzenlenen BM Dünya Okyanuslar Günü 2024 etkinliğinde açıklanan kazananlar, fotoğrafçı Tom St. George, kaşif Julia Gugelmeier, fotoğrafçı Mohamed Rifshan Shaheem ve fotoğrafçı Mayumi Takeuchi-Ebbins’nin de aralarında bulunduğu ünlü jüri üyelerinden oluşan bir panel tarafından seçildi. Beş jüri üyesi binlerce başvuru arasından her kategoride ilk üç kazananı seçti.

Kazanan fotoğrafçılar dokuz ülkeden geliyor ve hepsi aşağıda kategoriye göre düzenlenmiş olarak yer alıyor.

Yeni Derinlikleri Uyandırın

15 Dünya Okyanus Günü Fotoğraf Yarışması Kazananları
© Renae Grinnell Capozzola — Birincilik

Grinnell Capozzola, “Bu atılmış büyük balık ağı Kona, Hawaii’de yaklaşık 30 metre yükseklikteki resifte bulundu” diyor. “ODA olarak da bilinen Ocean Defenders Alliance’ın gönüllüleri, birlikte çalışarak, kaldırma çantalarını kullanarak bu ağı kaldırdılar ve ağ daha sonra Kona Honu Divers tarafından sağlanan bir tekneye kaldırıldı. O günün erken saatlerinde ODA, resif üzerinde hırlayan büyük miktarlarda oltayı (sonunda büyük kovaları doldurmak için doldurarak) kaldırdı ve çıkardı. Ne yazık ki okyanusumuz, resifleri yok edebilecek, deniz yaşamını dolaştırabilecek ve zararlı kimyasallar salabilecek büyük miktarlarda enkazdan muzdarip. Okyanusumuzu temizlemeye ve deniz ekosistemlerini gelecek nesiller için korumaya yardımcı oldukları için ODA gibi kuruluşlara çok teşekkür ederiz.”

UNWOD2024 Awaken New Depths 2nd Place Patrick Webster
© Patrick Webster — İkincilik
UNWOD2024 Awaken New Depths 3rd Place Sina Ritter
© Sina Ritter — Üçüncülük

Sualtı Deniz Manzaraları

UNWOD2024 Underwater Seascapes Winner 1st Place Taryn Schulz Cormorant love
© Taryn Schulz — Birincilik

“Mobula munkiana topluluğuna tanık olmayı umarak Baja California’ya gittim. Bir gün derin mavi sularda bunlardan oluşan bir girdap bulduk” diyor kazanan fotoğrafçı Taryn Schulz. “Birlik içinde daire çiziyor ve yüzüyorlardı. Çok güzel, hipnotik bir dans gibiydi. Bu kadar büyük kümelenmeleri görmek, nüfuslarının iyi durumda olduğunu düşündürebilir. Ne yazık ki Mobula munkiana, IUCN kırmızı listesinde savunmasız olarak listeleniyor.”

UNWOD2024 Underwater Seascapes 2nd Place Daniel Sly
© Daniel Sly — İkincilik
UNWOD2024 Underwater Seascapes 3rd Place Vanessa Mignon
© Vanessa Mignon — Üçüncülük

Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri

UNWOD2024 Small Island Developing States 2nd Place Andrea Marandino
© Andrea Marandino — Birincilik

Bu kategoride birinci ve ikinci sırayı alan Marandino, yukarıdaki fotoğrafı Solomon Adaları’nda çekti. Adalardaki birçok köy gibi, bu köy de deniz seviyesinin yalnızca biraz üzerindedir ve bu nedenle, yükselen okyanus seviyelerine karşı özellikle hassastır. Köy ayrıca gıda güvenliği açısından çevredeki mercan resiflerine bağımlıdır ve mercan resifleri varoluşsal bir tehditle karşı karşıyadır.

UNWOD2024 Small Island Developing States 3rd Place Andrea Marandino
© Andrea Marandino — İkincilik
UNWOD2024 Small Island Developing States 3rd Place Stuart Chape Vio island Fiji
© Stuart Chape — Üçüncülük

Büyük ve Küçük Sualtı Yüzleri

UNWOD2024 Big and Small Underwater Faces Winner 1st Place Mathieu Macias
© Mathieu Macias — Birincilik

Mathieu Macias’ın kazanan resminde genç bir Futbol Ahtapotu ( Ocythoe tuberculata ) görülüyor. Ahtapot türleri genellikle yüzeyin yaklaşık 200 metre altında yaşar, ancak gençleri ara sıra su yüzeyine daha yakın yolculuk eder.

Fotoğrafçı şöyle açıklıyor: “Bugün Yeni Zelanda’nın kuzeydoğu kıyısındaki Poor Knights Adaları’nda bir avuç salp gördüm ama karşılaştığım tek serbest yüzen yavru buydu” diye açıklıyor.

UNWOD2024 Big and Small Underwater Faces 2nd Place George Kuowei Kao
© George Kuowei Kao — İkincilik
UNWOD2024 Big and Small Underwater Faces 3rd Place Irene Middleton
© Irene Middleton — Üçüncülük

Su Üstü Deniz Manzaraları

UNWOD2024 Above Water Seascapes Winner 1st Place Michael Sswat NoMoreWishes 1
© Michael Sswat — Birincilik

Sswat, “Bir balıkçı, Myanmar’da geleneksel bir teknik kullanarak ailesinin günlük yiyeceğini yakalamaya çalışıyor” diyor. “Fotoğraf 2019 yılında Inle Gölü’nde çekildi. Bu güzel ana ekstra hoş bir dokunuş, şeref veren güzel sıcak ışıklar nedeniyle şanslıydım.”

UNWOD2024 Above Water Seascapes 2nd Place Emmett Sparling A Slice of Heaven in the Tuamotus
© Emmett Sparling — İkincilik
UNWOD2024 Above Water Seascapes 3rd Place Romeo Bodola
© Romeo Bodolai — Üçüncülük

2024 Dünya Okyanus Günü hakkında daha fazla bilgi için BM’nin web sitesini ziyaret edin. Dalış, su altı fotoğrafçılığı ve harika deniz seyahati destinasyonları hakkında ek bilgi Dive Photos Guide’s web sitesinde mevcuttur.


Fotoğraf altyazılarında bireysel fotoğrafçılar yer almaktadır. Öne çıkan görsel © Taryn Schulz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.