Kılavuzlar

Her Sokak Fotoğrafçısının Sokağa Çıkmadan Önce Bilmesi Gereken 5 Şey

Buhar menfezleri, uygun iş adamları, gecenin neon parıltısı, rüzgarlı günlerde şemsiyeler, otobüs camlarından rasgele bakışlar, bir tahta kaldırım sahnesindeki plaj müdavimleri veya güneş ışığında dans eden siluetli figürler: fotoğrafçılar olarak hayat veren ve hayat veren şeyleri yakalamak istiyoruz. sokakların konularına canlılık. Onların ruhunu yakalıyoruz ve bunu görsel olarak ilginç bir şekilde yapıyoruz.

Sadece bu da değil, aynı zamanda bunu fotoğrafçılar olarak kim olduğumuzu da temsil edecek şekilde yapmaya çalışıyoruz. Herkes kendi vizyonunu ortaya koyar ve bunu bilemek ömür boyu sürecek sıkı bir çalışma olabilir. Peki oraya nasıl gideceğiz? Nereden başlayalım?

İnsanların bu yola başladıklarında sahip oldukları çeşitli düzeylerde deneyimler vardır. Bazı insanlar sanat okulunda yıllarını geçirdi, bazıları film yönetti ya da yerinde reklam fotoğrafçılığı yaptı; Yine de daha fazla insan, telefonlarıyla kedilerinin otuz fotoğrafını evde çekti ya da kendi kasabalarında bir fotoğraf turisti olma fikrinden hoşlandı. Kendi yolculuğunda nerede olduğunun bir önemi yok. Anahtar, bunu nasıl ve neden yaptığınızı bilmek ve ardından bu planı uygulamak için çaba sarf etmektir.

Bu yüzden burada, yıllar boyunca sokak fotoğrafçılığına yaptığım yolculukta öğrendiklerimi gözden geçireceğim ve umarım bu, sokaklarda yürürken başarıya ulaşabilmeniz için bir referans çerçevesi oluşturmanıza yardımcı olur.

1. Ayarlarınızda Ustalaşın

Gelişmekte Olan Her Sokak Fotoğrafçısının Sokağa Çıkmadan Önce Bilmesi Gereken 5 Şey

Her şeyden önce, kamera ayarlarınızdan memnun olduğunuzdan iki kat daha emin olurum. Evet, birçokları için sıradan görünse de bu ilk bölümle gerçekten oraya gidiyorum. Sokaklara çıkmadan önce kamera ayarlarınızda uzmanlaşmak çok önemlidir. Değişen durumlara uyum sağlamak için anında ayarları nasıl yapacağınızı bildiğinizden emin olun.

Bu çok açık görünebilir, ancak sokak fotoğrafçılığı fırsatlarla ilgilidir. Fırsatlar genellikle gelip geçicidir. O belirleyici anı yakalamak istiyorsanız, o an sona ermeden hemen önce hazır olmak isteyeceksiniz. Aksi takdirde, o ilginç konu bulanık olur veya pozlama yanlış olur veya odaklama bozulur ve sanatsal başyapıtınız olabilecek şey tamamen kaybolur.

Fotoğrafçılıkla uğraştığım yıllar boyunca öğrendiğim bazı zor dersler var ve bunlardan biri, bir sahne ne kadar iyi görünürse görünsün, onu net bir şekilde ve sanatsal olarak istediğiniz şekilde yakalamaya hazır olmanız gerektiğidir. Kazanan olması için bunu yapın.

Kişi ayarları göz önünde bulundurularak nasıl hazırlanır? Pekala, çok temel bir düzeyde, o deklanşör aradığınız hareketi yakalayacak kadar hızlı olsa iyi olur. İsteyeceğiniz son şey, özellikle aradığınız görünüm bu değilse, konuyu gizleyen bulanık bir fotoğraftır. İyi gün ışığında, anı kaybetmeden çekiminize tam olarak hakim olamadığınız durumların üstesinden gelmek için yüksek bir deklanşör hızı harika olabilir. Ne kadar yüksek o kadar iyi, değil mi?

Pekala, şart değil. Kamerayı yüksek deklanşör hızına ayarlarsanız , alan derinliğini (fotoğrafın odakta olan kısmı) kaybetme veya yüksek ISO seviyelerinde dikkat dağıtıcı gürültü oluşturma riskini de alırsınız. Deklanşör hızınızı temel düzeyde 250 ile 500 arasında ayarlamanın çoğu kamera sarsıntısı veya konu bulanıklığı sorununun önlenmesine yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Bu, 35 ve 50 mm gibi geleneksel tam çerçeve odak uzaklıklarında çekim yaptığınızı varsayar. Daha uzun odak uzunlukları veya spor gibi yüksek hızlı aktiviteler elbette daha yüksek deklanşör hızları gerektirir.

Diyafram için, alan derinliği hatalarını azaltmanın en kolay yolunun ‘f/8 ve orada olmak’ olduğunu söyleyeceğim . Koşullar istediğiniz deklanşör hızını elde edemeyeceğiniz anlamına gelmiyorsa veya sanatsal olarak nesneleri izole etmek için daha sığ bir alan derinliğine sahip olmak istemiyorsanız, diyafram açıklığınızı F8 olarak ayarlayın.

Odaklanmaya ne dersiniz? Kameranızdaki odak ayarlarında ustalaştığınızdan emin olun. Ah, yeni aynasız fotoğraf makinende yüz tanımaya mı güveniyorsun? Fotoğrafta sekiz özne olduğunda ve istediğiniz yüze odaklanmadığında (nokta odaklamaya geçin) ne olur? Kamera, aydınlatma koşulları nedeniyle odak elde edemediğinde ve ilk çekimde fırsatınızı kaybettiğinizde ne olur? Her kamera gecenin karanlığında iyi odaklanamaz ve her kamera, çeşitli durumlarda size yardımcı olacak en gelişmiş odak ayarlarına sahip değildir. Aslında, adını duyduğunuz birçok sokak ustası, otomatik odaklama gibi bir şeyi hiç kullanmadı! Peki nasıl yaptılar?

Bir strateji, bir sahneye önceden odaklanmaktır. Çerçevenizi bulursunuz, sahneyi oluşturursunuz ve öznenin sahneye girmesine izin verirsiniz. Boom. Anında odaklanmaya gerek yok. Diğer bir strateji ise bölgeye odaklanmadır. Bölge odaklama nedir? Bu tamamen yeni bir makalenin konusu olabilir, ancak TL; DR sürümü, önünüzdeki belirli bir mesafeyi manuel olarak odaklamanız (sabit) ve bir özne o alandayken bu mesafeyi tahmin etmede ustalaşmanızdır. Sonra tıklayın. Konular hızlı hareket ettiğinde veya doğru tahminde bulunmadığınızda her zaman işe yaramıyor, ancak havalı çekim yapmak ve gitmeden önce yalnızca bir an için görebileceğiniz o uçup giden fırsatları elde etmek için harika bir strateji olabilir.

Son odaklama ipucum basitçe şudur: Otomatik odaklamanız odak almıyorsa, kameranızın yeterince ışık yakaladığından emin olun. Uzun bir süre, kameramın düşük ışıkta her zaman odak elde edememesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Ne de olsa ekrandaki konuyu insan beynimle kolayca tespit edebiliyordum. Bu kamera neden yapamadı? Görünen o ki, kamera genellikle daha fazla ışığa ihtiyaç duyuyordu ve ISO’yu yükselttiğimde, birdenbire odak elde etmek önemli değildi. Bazen, anı net bir şekilde yakalamak anlamına geliyorsa, tahılla yaşamak zorunda kaldım.

2. Konunuzu Bilin

Gelismekte Olan Her Sokak Fotografcisinin Sokaga Cikmadan Once Bilmesi Gereken 5 Sey 002

Sokak fotoğrafçılığında her şey planlama değildir, ancak seçtiğiniz konuyu planlamak, aradığınız türden çekimleri bulmanıza yardımcı olabilir. İşe giderken süslü giysiler içindeki insanları mı yakalamak istiyorsunuz? Bu insanların olma ihtimalinin yüksek olduğu iş bölgesini bulun. Sokak fotoğraflarınızda geometriyi seviyor musunuz? Bölgenizdeki en ilginç yeni mimari binaları veya yapıları internette araştırın ve o bölgede yürüyüşe çıkın.

Hatta, kameranız olmadan yürüyebileceğinizi ve bu sizin işinizse, yerler için keşif yapabileceğinizi söyleyecek kadar ileri giderdim. Bunu kesinlikle zaman zaman yaptım ve sonuçta daha iyi sonuçlara yol açıyor. Ayrıca, sahnede başlangıçta dikkate almamış olabileceğiniz bileşenleri görselleştirmenize de yardımcı olur. “Akşam 5’te, insanların yürüdüğü bu özel noktaya pencerelerden yansıyan gerçekten ilginç bir ışık huzmesi var.” Bir yeri keşfetmeden önce bunu bilmiyor olabilirsiniz. Ya da belki zaten bir yerdesiniz ama kameranız yok. Akıllı telefonunuz varsa, sahneyi yakalamak için cebinizdeki kamerayı kullanın. Günün saatini not edin ve aydınlatma en uygun olduğunda geri dönün.

Sadece sahneyi bilmekle kalmayıp, nihai konunuzu da düşünmeniz gerekir, böylece onların nasıl tasvir edilmesini istediğinizi anlayabilirsiniz. Varsa bu fotoğrafla ne anlatmak istiyorsunuz? Belki otobüs veya metro treni gibi toplu taşıma araçlarındaki insanları seviyorsunuzdur. Geçen bir otobüsün buğulu camına floresan ışıklı bir yolcu çizimi yapın ve belki de düşüncelere dalmışken sıklıkla aldığımız sonder hissini yansıtan bir şeye sahipsiniz. Belki de iletmek istediğiniz harekettir, bu nedenle kameranızı sabit bir nesnenin yanından geçen birçok insanı gösterecek şekilde uzun bir deklanşör hızına ayarlayabilirsiniz. Ne iletmek istediğiniz genellikle konunun kendisi kadar veya daha önemlidir.

3. Kompozisyonunuzu Bulun

Gelismekte Olan Her Sokak Fotografcisinin Sokaga Cikmadan Once Bilmesi Gereken 5 Sey 003

Kompozisyon birden fazla yönden önemlidir. Çekimleri oluşturmak, bir sahneyi hızlı bir şekilde analiz etme ve bileşenlerin düzenlenme biçiminde denge bulma becerisini gerektirir. Çok fazla sokak çekimi çok az kompozisyon duygusuna sahip. Bir konu ilginç olabilirken, sonuç olarak tüm fotoğraf biraz yarım kalmış veya sıkıcı görünebilir.

Konunuzu sahneye göre kadrajlama veya yerleştirme şekliniz, beklemeyeceğiniz sonuçlara sahip olabilir. Belki bir özne uzaklara bakıyor ama doğrudan kadraj dışına bakıyorlar ve siz onların gördüklerini göremezsiniz. Yalnızca konunun ilgi alanına ek olarak, konunuzun niyetini de anladığınızda çok daha fazla anlam yaratır.

Şu anda ziyaret ettiğiniz web sitesinde bile konularınızı nasıl oluşturacağınıza dair bir sürü kaynak var. Üçte bir kuralına ve diğer kompozisyon tekniklerine bakın ve bunları fotoğraf çekme sürecinize dahil edin.

Kompozisyon, hikaye anlatımı için bir araç olarak da kullanılabilir. Bir kişi cep telefonuna bakıyor ama bunu kaldırımdaki reklam panosunun altında yapıyor ve birinin aşağı bakıp ne okuduklarına baktığını gösteriyor. Bir kişi esniyor, ancak arkasındaki buhar çıkışı, ağzından buhar üflüyormuş gibi görünmesini sağlıyor. Mizahi fotoğraflarda veya diğer türlerde, kompozisyon bir fotoğrafı güzelleştirebilir veya bozabilir.

4. Tarzınızı Bulun

Gelismekte Olan Her Sokak Fotografcisinin Sokaga Cikmadan Once Bilmesi Gereken 5 Sey 004

“Nasıl bir sokak fotoğrafçısı olmak istiyorum?” diye karar verebilirsiniz. Pek çok stil var, ama aynı zamanda vermeniz gereken bir ilk karar olduğunu görüyorum: Gizlice samimi anları kaydetmek için mi oradasınız yoksa konularınızla doğrudan etkileşime mi geçeceksiniz? Çoğunlukla, klasik sokak fotoğrafçılığı önceki kategoriye girer (göze çarpmayan). Bir bakıma ‘doğal yaşam alanlarındaki insanlara’ bakıyoruz, gerçek dünyada nasıl hareket ettiklerini görüyoruz. Konularla etkileşim kurmak, tabiri caizse bu dördüncü duvarı yıkabilir.

Bununla birlikte, fotoğrafın çalışması için etkileşim gerektiren durumlar veya stiller vardır (örneğin, müdahaleci sokak fotoğrafçılığı). Aklıma Bruce Gilden geldi. Onun tarzı sadece etkileşimli değil aynı zamanda çatışmacıdır . Ya da belki bir yabancıdan sizinle, fotoğrafçıyla, sahneyi doğal hissettirecek şekilde etkileşim kurmasını isteyebilirsiniz. Bazen bu, her iki tarafın da rızasının gerekli olduğu yerlerde gerekli olabilir.

Şahsen, bu ikisi arasındaki çizgileri bulanıklaştırmayı seviyorum. En ilginç çekimlerden bazılarının, özne doğal olarak hareket ederken, ancak fotoğrafçıya doğru baktığında veya hareket halindeki fotoğrafçıyı ‘gördüğünde’ gerçekleştiğini görüyorum. Bu göz teması çok ilginç bir fotoğrafa neden olabilir ve rıza söz konusuysa, fotoğrafçı her zaman olaydan sonra konuya yaklaşabilir. Pek çok insanın böyle bir şeyi yapacak kadar dışa dönük olmadığının farkındayım ama bazıları için iyi bir strateji olabilir.

Sokak fotoğrafçılığı kesinlikle sadece gördüğünüz her şeyin fotoğrafını çekme meselesi değildir. Tarihteki bazı harika sokak fotoğrafçılarını incelediyseniz, her biri için bir tür tanımlayıcı stil bulabileceğiniz açıktır. Söyleyecekleri veya ifade edecekleri bir şeyleri var ve bunu kendi benzersiz vizyonlarını kullanarak yapıyorlar.

Sokak fotoğrafçılığı dünyasında görebileceğinizi göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç tema varyasyonu daha:

  1. Çevre portreleri, sokak fotoğrafçılığında klasik bir temsildir. Sadece bir kişinin portresi değil, aynı zamanda bir hikaye anlatan bir ortamı olan bir portre: Kafede gözlüğünün üzerinden bakan bir gazete olan yaşlı adam veya parkta birbirlerine bilgiç bakışlar atan çift.
  2. Mizahi (‘akıllı’) sokak fotoğrafları, daha önce açıklandığı gibi, sıradan sahneleri çeker ve onları tuvale mizah katacak şekilde oluşturur.
  3. Renkle oynamak. Rengin bir çekimin odak noktası haline geldiği fırsatlar bulabilirsiniz. Belirli bir rengin temaları, fotoğraftaki tesadüfi nesneleri bir araya getirebilir veya alternatif olarak özneler arasında bir kontrast olabilir.
  4. Siluetler, bir öznenin figürünü daha parlak bir arka plana karşı tasvir eder ve geleneksel özne tasvirinden ilginç bir sapma olabilir.
  5. Doğru yapılırsa soyut sahneler ilgi çekici bir konu olabilir. Konu hemen belli olmayabilir veya eksik bir konu olabilir, ancak yine de bağlamı ima edecek şekilde görüntülenir. Örneğin: pencereden sarkan bir el, buğulu camın ardındaki bir figür. Bu ve yukarıdaki ikisi ‘güzel sanatlar’ sokak fotoğrafçılığı olarak kabul edilebilir.
  6. Geometrik sahneler, modern bir görünümle kompozisyon çerçeveleme ihtiyacınızı karşılayabilir ve ayrıca ilginç mimariyi sahneye dahil etmek için harikadır.

Yukarıda listelenen fikirler ayrıntılı değildir. Bunları bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir veya kendi benzersiz vizyonunuzu kullanarak yaratabilirsiniz.

5. Anı Bul

Gelismekte Olan Her Sokak Fotografcisinin Sokaga Cikmadan Once Bilmesi Gereken 5 Sey 005

Ünlü Henri Cartier-Bresson‘un bir keresinde belirttiği gibi, fotoğrafçılık ‘karar anı’ yakalamakla ilgilidir. Bazen sahne doğru olabilir, konu harika görünebilir, her şeyi iyi bestelemişsinizdir, ışıklandırma mükemmeldir ve… bu hareketli bir fotoğraf olmayabilir. Neden? Niye? Bir fotoğrafı bir sonraki seviyeye taşıyan şeylerden biri, o eylem veya niyet duygusudur. Bu sadece fotoğraf için poz veren bir model mi? Yoksa duygu mu uyandırıyor?

Bazen, yandan bir bakış o belirleyici an olabilir. Ya da belki bir su birikintisinden atlayan bir çocuk, suya dalan siluetli bir insan, hatta başını bir başkasının omzuna yaslayan biri. Fotoğrafta ilgi uyandıran bir şey oluyor.

Bu an, yakalanması en zor şeylerden biri olabilir ve bu yüzden sokak fotoğrafçılığında çok değerlidir. İçinde bu öğeyle yalnızca bir avuç elde etmek için 1000 çekim yapabilirsiniz. Zamanla, bir sahneyi tahmin etmeyi öğrendikçe isabet oranınız artacaktır. Önümüzdeki birkaç dakika içinde ne olacağını tahmin etmek için kaldırıma bakın. Bir sahneyi araştırın ve gerçekleşmesini beklemek için sabırlı olun. Eylemin nerede gerçekleştiğini öğrenin ve o eylemi zamanında dondurmak için bir tıklamayla orada olun.

Her şeyden önce, oraya çıkın ve mümkün olduğunca pratik yapın. Herkes bir yerden başladı ve oldukları kişi haline geldi. Eylem planınızı uygulayın, dışarı çıkın ve sanat yaratın.


Yazar hakkında : Adam Klann, Bangkok, Tayland’da yaşayan serbest çalışan bir fotoğrafçıdır. Bu yazıda ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Klann’ın çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde , Twitter’da ve Instagram’da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.