Kılavuzlar

Dijital Kamera Modları Kılavuzu

Daha gelişmiş bir kamera mı aldınız ve fotoğrafçılıkta daha iyi olmak mı istiyorsunuz? Dijital kamera modlarını iyi anlamak, bu süreçte önemli bir adımdır. Yeni başlıyorsanız ve kameranızın mod kadranındaki tüm farklı simgeler konusunda kafanız karıştıysa, bu kapsamlı dijital kamera modları kılavuzu tam size göre.

Dijital kamera modlarına yönelik bu girişi okumayı bitirdiğinizde, kameranıza en uygun pozları oluşturma konusunda tam kontrol vermekten, oluşturmak için her ayarı kendiniz seçebilmenize kadar kameranızda bulunan farklı pozlama seçeneklerini tam olarak kavramış olmalısınız. tam olarak aklınızdaki fotoğraf.

Kamera Modlarına Giriş

Fotoğrafçılığın ilk günlerinde, dijital çağdan önce, kameralar çok daha basit makine parçalarıydı. Sayısız menü, seçenek ve ayar ile dolu bir LCD ekran yerine, zamanın film kameraları genellikle fotoğrafçının her çekim için diyaframı ve deklanşör hızını ayarlamak için kadranları manuel olarak ayarlamasını gerektiriyordu. Bunlar, bağımsız bir ışık ölçerden toplanan bilgilere dayanarak ayarlandı.

Teknoloji ilerledikçe, ışık ölçerler kamera gövdelerine dahil edildi ve kameraların bu parametrelerin bazılarının ayarlanmasına yardımcı olmasına izin verdi. Fotoğraf makineleri, pozlama üçgeninin belirli bölümlerini kontrol eden ve fotoğrafçının fotoğraf makinesini belirli durumlarda çekim için hızlı bir şekilde ayarlamasına olanak tanıyan önceden programlanmış ayarlar sunan çekim modları kullanmaya başladı.

Bu modların amaçlarını öğrenmek ve kullanımlarında uzmanlaşmak, yalnızca uygun pozlamaların nasıl oluşturulduğuna dair anlayışınızı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda sizi daha geniş bir dizi çekim senaryosuna daha iyi hazırlayabilir. Şimdi her bir modu inceleyeceğiz, kontrol ettiği pozlamanın hangi parametrelerini açıklayacağız ve modun en uygun olduğu durumları tartışacağız.

Çekim modları genellikle çoğu DSLR fotoğraf makinesinin üst kadranlarında bulunur ve üreticiye bağlı olarak değişebilen kısaltmalarla gösterilir.

Otomatik Mod (Yeşil Kutu/OTOMATİK)

auto mode on camera mode dial

Çoğu kamerada bulunan en temel çekim modu olan Otomatik Mod ile başlayalım. Otomatik Mod, en fazla yardımı sağladığı için genellikle yeni başlayan bir fotoğrafçının kullanacağı ilk moddur. Fotoğraf makinesindeki diğer modlar, karar verme sürecinin bir kısmını fotoğrafçıyla paylaşmaya çalışırken, Otomatik Mod, diyafram, deklanşör hızı, ISO, beyaz dengesi dahil olmak üzere pozlamanın her yönünü kontrol eder ve hatta dahili flaşın olup olmadığını kontrol eder. patlar (kamerada bir tane varsa).

Sert veya karanlık aydınlatma senaryoları kamerayı kolayca kandırabileceğinden ve kabul edilemez sonuçlar üretebileceğinden, bu zararlı olabilir. Bu mod, Program ve diğerlerinden farklı olarak, genellikle çekimin poz telafisi ile ayarlanmasına izin vermez.

Dijital Kamera Modlari Kilavuzu 001

Bu mod, tüm düşünmeyi sizin yerinize yaptığından ve olağandışı aydınlatma durumlarında etkisiz olduğundan, genellikle asla kullanılmaması gereken bir engel olarak kabul edilir. Ancak bu mod, kameralarla deneyimi olmayanlar için bir öğretim aracı olma potansiyeline sahiptir. Program Modu, kontrole izin verme ve yardım sağlama arasında çok daha iyi bir orana sahipken, Otomatik Mod, esasen bir bas-çek kameraya ihtiyacınız olduğunda ve standart aydınlatma koşullarında hızlı bir şekilde görüntü yakalamanız gerektiğinde kullanılabilir.

Fotoğrafçı, pozlama üçgeninin temellerini ve kameranın düzgün pozlanmış bir görüntü üretmek için ayarları nasıl ayarladığını öğrendikten sonra, diğer modlardan birine geçebilir.

Özet : Otomatik modda, fotoğraf makinesi optimum pozlama için tüm ayarları (flaş dahil) otomatik olarak seçer ve fotoğrafçının manuel kontrolü yoktur .

Program Modu (P)

Dijital Kamera Modları Kılavuzu

Program Modu, çekim modu zincirindeki bir sonraki adımdır ve Otomatik Mod ile Diyafram ve Deklanşör Öncelikli modlar arasında harika bir basamaktır. Modu Program olarak ayarlayarak, kamera deklanşör hızını ve diyafram ayarlarını kontrol edecektir. Işık ölçer çeşitli ışık seviyelerine maruz kaldığından, kamera doğru pozlamayı sağlamak için deklanşör ve diyaframı dengeleyecektir.

Bunun avantajları, fotoğrafçının doğru pozlamayı hızlı bir şekilde belirlemesi ve fazla düşünmeden bir çekim yapması için daha az etkileşim sağlamasıdır. Fotoğrafçı hala ISO ve beyaz dengesi ayarlarının kontrolündedir ve tüm çekim modlarında olduğu gibi, poz telafisi kontrolünü kullanarak pozu değiştirebilir.

Dijital Kamera Modlari Kilavuzu 002

Otomatik gibi, bu mod da öğrenme için harikadır, çünkü kamera doğru ayarlarda “tahmin eder” ve iyi bir başlangıç ​​noktası verir. Kullanıcı daha sonra son çekimde ince ayar yapmak için pozlama telafisi aracılığıyla pozlama ayarlarını değiştirebilir. Daha deneyimli fotoğrafçılar, birkaç hızlı çekim yapmaları gerektiğinde ve ışığın sahnede yarattığı etkinin farkında olduklarında ara sıra Program modunu kullanabilirler.

Modun dezavantajları, kameranın tahminde bulunması nedeniyle ayarların her durum için ideal olmayabilmesidir. Dijital kameralardaki ışık ölçerler, özellikle parlak ve düşük ışıklı senaryolarda oldukça kolay bir şekilde kandırılabilir. Yeni başlayan fotoğrafçıların, son fotoğrafları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmaları için oldukça hızlı bir şekilde başka bir moda geçmeleri önerilir.

Özet : Program modunda, kamera optimum pozlama için diyafram ve deklanşör hızını otomatik olarak seçer ve fotoğrafçı ISO, flaş ve poz telafisi gibi pozlama ayarlarını seçebilir.

Diyafram Öncelikli Mod (Av veya A)

aperture priority mode on camera mode dial

Diyafram Öncelikli Mod, modern kameralarda bulunan en popüler çekim modlarından biridir. Diyafram Önceliği’nde çekim yaparken, fotoğrafçı kullanmak istediği diyaframı seçer ve kamera, sahneyi düzgün bir şekilde ortaya çıkarmak için deklanşör hızını bu diyaframa dinamik olarak ayarlar.

Sahnede gereğinden fazla ışık varsa, kamera bunu telafi etmek için deklanşör hızını artıracaktır. Aynı şekilde, düşük ışıklı bir sahne, diyafram açıklığını fotoğrafçının beğenisine göre ayarlarken deklanşör hızını düşürür.

Dijital Kamera Modlari Kilavuzu 003

Diğer yaratıcı çekim modlarında olduğu gibi, Diyafram Önceliği kullanılırken poz telafisi kullanılabilir ve kamera obtüratör hızını ayarladıktan sonra kamera operatörünün pozda kademeli ayarlamalar yapmasına olanak tanır. Sabit bir elde çekilen çekimi ortaya çıkarmak için deklanşör hızının çok düşmesine izin vermek zor olmadığı için bu önemlidir.

Yaratıcı fotoğrafçılıkla ilgili olarak, diyafram açıklığı boyutunu artırmak veya azaltmak görüntünün alan derinliğine katkıda bulunduğundan, diyafram kontrolü genellikle en önemli ayarlardan biri olarak kabul edilir. Daha yumuşak, daha ayrı bir arka plana karşı net bir nesne oluşturmak için fotoğrafçı f/4 veya f/5,6 gibi daha büyük bir diyafram kullanmak isteyecektir. Diyafram Önceliği modu bunu kolay bir işlem haline getirir.

Bu mod, belirli bir diyafram açıklığı boyutu gerektirmeyen ve açık bir deklanşör hızı kullanmayı gerektiren durumlarda daha az kullanışlı olacaktır. Bu senaryolar, tartışacağımız bir sonraki mod olan Shutter Priority için daha uygun olacaktır.

Özet : Diyafram Önceliği modunda, fotoğrafçı istenen diyaframı seçer ve kamera optimum pozlama için deklanşör hızını otomatik olarak seçer .

Deklanşör Önceliği Modu (Tv veya S)

shutter priority mode on camera mode dial

Deklanşör Önceliği modu, aynı zamanda pozlama üçgeni parametrelerinden yalnızca birini kontrol ettiğinden, Diyafram Önceliği ile kardeş moddur. Bu durumda, fotoğrafçı kullanmak istediği deklanşör hızını seçer ve kamera sahnedeki mevcut ışığı ölçer ve doğru bir pozlama oluşturmak için lens açıklığını uygun şekilde ayarlar.

Bu yaratıcı mod, çerçeve içinde dondurma eylemi veya yumuşatma hareketi gibi belirli bir deklanşör hızı gerektirdiğinde kullanışlıdır. Daha yüksek bir deklanşör hızı seçilirse, kamera diyaframı dinamik olarak daha yüksek bir duruşa açarken, daha düşük bir deklanşör hızı daha küçük bir diyafram açıklığı sağlar.

Dijital Kamera Modlari Kilavuzu 004

Geleneksel olarak bu mod şelaleleri, bulutları, dalgaları veya hareketin özünü yakalamanın fotoğraf için önemli olduğu diğer konuları veya daha yavaş bir deklanşör hızının gerekli olduğu diğer durumları fotoğraflamak için kullanılabilir. Benzer şekilde, Deklanşör Önceliği, sınırlı miktarda ışık mevcut olduğunda ve fotoğrafçı düşük deklanşör hızları nedeniyle bulanık bir fotoğraf riskini almak istemediğinde kullanışlıdır. Temel bir kural, elde yapılan bir çekim için deklanşör hızının kullanılan merceğin odak uzunluğuna eşdeğer olmasını sağlamaktır; bu nedenle 50 mm lensle yapılan bir çekim genellikle 1/50 enstantane hızı gerektirir.

Bu mod, bol miktarda ışık bulunan veya nesne hareketinin olmadığı durumlarda daha az alakalı hale gelir. Bu senaryolar, bunun yerine Diyafram Önceliği modunu kullanarak belirli bir diyafram seçme yeteneğinden faydalanacaktır.

Özet : Deklanşör Önceliği modunda, fotoğrafçı istenen deklanşör hızını seçer ve kamera optimum pozlama için diyaframı otomatik olarak seçer .

Manuel Mod (M)

manual mode on camera mode dial

Manuel Modda, kameranın tüm ayarları üzerinde tam kontrole sahipsiniz. ISO ve beyaz dengesini ayarlamaya ek olarak, çekimi uygun gördüğünüz şekilde ortaya çıkarmak için diyafram ve deklanşör hızını istediğiniz herhangi bir değere bağımsız olarak ayarlayabilirsiniz.

Çoğu fotoğrafçı, çalışmalarının çoğu için öncelikli modlardan birini benimsemiş olsa da, neredeyse hepsi manuel modda çalışmaya aşinadır, çünkü pozlama üçgeni üzerinde tam kontrole sahip olmak, daha zorlu aydınlatma koşullarında çalışmalarına olanak tanır. Manuel kamera kontrollerini kullanma konusunda deneyimli olmak, bir fotoğrafçının kameraların bir görüntüyü ortaya çıkarmak için nasıl çalıştığına dair bilgisine de katkıda bulunur.

Dijital Kamera Modlari Kilavuzu 005

Dijital kameralardaki ışık ölçerler, sert parlak ışık veya çok karanlık ortamlar gibi aşırı aydınlatma koşullarında daha az doğru olma eğilimindedir. Yetersiz ışıklandırma içeren bir sahne, ölçüm cihazını kandırarak çekimi aşırı pozlamaya zorlayabilir. Manuel Modda çekim yapmak, aşırı pozlanmış veya yetersiz pozlanmış bir görüntüden kaçınmak için pozun dinamik olarak telafi edilmesini sağlar.

Çoğu durum, Diyafram veya Deklanşör Önceliği kullanılarak kapsanabilir ve Manuel Mod, pozları hızlı bir şekilde yakalamak gerektiğinde daha az etkilidir, ancak birçok özel aydınlatma durumu için çok kullanışlıdır.

Özet : Manuel modda, fotoğrafçı istenen diyaframı ve deklanşör hızını seçer ve kamera hiçbir şeyi otomatik olarak ayarlamaz .

Ek Modlar

Dört ana çekim moduna ek olarak, birçok kamerada genellikle çok özel senaryolara hitap eden ek modlar bulunur. Bunlar, kullanıcı için ayarları basitleştirmeyi amaçlayan ek ayarlarla birlikte ana çekim modlarının basit kombinasyonlarıdır. Genellikle çoğu fotoğrafçı bu ek modları kullanmaz ve dört ana moda sadık kalır.

Bununla birlikte, giriş seviyesi kameralar kullanan yeni başlayan fotoğrafçılar için, bu özel modlar, bazı popüler fotoğrafçılık türlerine ayak uydurmak için bir giriş noktası olabilir.

Farklı kameralarda farklı simgelerle gösterilebilen bu ek modlar şunları içerebilir:

  • Portre Modu : Bir insan öznenin portrelerini çekmeye yönelik ayarları seçer. Amaç, nesneyi bulanık bir arka planda öne çıkarmak için sığ bir alan derinliğine sahip olmak olabilir. Kamera ayrıca cilt tonlarını ve saç dokusunu iyileştirmeye çalışabilir.
  • Manzara Modu : Kameraya görece yakın mesafeden çok uzak mesafeye kadar bir manzaradaki keskin ayrıntıları yakalamak için alan derinliğini en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. Kamera, canlı renkler ve keskinlik için işleme uygulayabilir.
  • Makro Modu : Çok yakın mesafeden küçük şeyleri yakalamak için en uygun ayarları seçer. Bazı kameralar, alan derinliğini en üst düzeye çıkarmak için küçük bir diyafram açıklığı tercih ederken, diğerleri arka planı bulanıklaştırmak için geniş bir diyafram kullanır.
  • Spor Modu : Hızlı hareket eden nesneleri çekmek için. Kamera, mümkün olduğunca az hareket bulanıklığı olan keskin fotoğraflar çekmek için daha yüksek bir deklanşör hızı kullanacak ve yüksek deklanşör hızına izin vermek ve arka planı bulanıklaştırmak için diyaframı açabilir.
  • Gece Portre Modu : Loş ışıklı ortamlarda insan öznelerin doğal görünümlü portrelerini çekmeyi amaçlar. Fotoğraf makinesi, konuyu düzgün bir şekilde aydınlatmak için daha yavaş bir deklanşör hızı kullanırken aynı zamanda arka planda olabilecek herhangi bir ışık kaynağını uygun şekilde pozlarken genellikle bir flaş patlatacaktır.

Bir Çekim Modu Ayarlama

Çoğu DSLR ve aynasız sistemde, çekim modları kameranın üzerinde bulunan bir kadranda bulunur. Bu kadran, farklı modları gösteren kısaltmalarla işaretlenecektir. Nikon sistemleri  P  (Program),  A  (Diyafram Önceliği),  S  (Deklanşör Önceliği) ve  M  (Manuel) kullanır. Canon fotoğraf makineleri biraz farklı adlandırma kullanır:  P  (Program),  Av  (Diyafram Önceliği),  Tv  (Deklanşör Önceliği) ve  M  (Manuel).

Pek çok bas-çek sistemi dahil olmak üzere diğer kameralar, çekim modunu fiziksel bir kadran yerine bir LCD üzerindeki dijital menü aracılığıyla ayarlamanızı gerektirebilir.

Dijital Kamera Modlari Kilavuzu 006

Bir çekim modunun ayarlanmasının yalnızca fotoğraf makinesinin diyaframı, deklanşör hızını, ikisini birden mi yoksa hiçbirini mi kontrol ettiğini belirlediğini unutmayın. ISO, beyaz dengesi ve diğer ayarlar kullanıcı tarafından bağımsız olarak ayarlanır veya fotoğraf makinesinin Otomatik ISO özelliği (varsa) tarafından kontrol edilir.

Büyümek için Usta Kamera Modları

Fotoğrafçılık çok kişiselleştirilmiş bir hobidir. Ne elde etmek istediğinize bağlı olarak, ona istediğiniz kadar zaman ve enerji ayırabilirsiniz. Birçok fotoğrafçı, sadece kamerayı nasıl açacağını, tam otomatik olarak nasıl ayarlayacağını ve dışarı çıkıp çekim yapmayı öğrenmekle yetinir.

Diğerleri sanat formu hakkında her şeyi öğrenmek istiyor ve modern dijital kameralarda bulunan çekim modlarında ustalaşmak, fotoğrafçılığın temelleri olan pozlama üçgeni ve ışık hakkındaki bilgileri güçlendirmenin harika yolları.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.