Kılavuzlar

Hafıza Kartları İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Bir fotoğrafçıysanız, muhtemelen hafıza kartlarına aşinasınızdır. Bunlar fotoğraflarımızın depolandığı şeydir — fotoğraf makinemizdeki bir yuvaya (veya yuvalara) yerleştirdiğimiz, fotoğraf çektiğimiz ve sonra (bazen) çıkarıp bilgisayarımızdaki bir kart okuyucusuna veya kart yuvasına yerleştirdiğimiz çıkarılabilir flash ortam.

Bütün bunlar, bunu okuyan herkes için neredeyse kesinlikle açıktır, ancak daha karmaşık hale geldiği yer, piyasadaki tüm farklı hafıza kartlarıdır. Bazılarının yeni başlayanların kafasını kolayca karıştırabilecek çok benzer adları vardır (CompactFlash ve CFast ve CFexpress gibi). İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, her türde birçok farklı kart alt kategorisi vardır.

İşleri kolaylaştırmak için, tüm farklı kamera depolama ortamı türlerini ve türlerin içindeki türlerini açıklayacak bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik.

Güvenli Dijital (SD / SDHC / SDXC / SD Express)

Hafıza Kartları İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Secure Digital (veya daha yaygın olarak “SD”) kartlar, şüphesiz piyasada en yaygın şekilde bulunan bellek kartı türüdür. 1999 yılında SanDisk, Panasonic ve Toshiba’nın ortak çalışmasıyla tanıtılan SD kart, Sony’nin Memory Stick’i ile rekabet edecek şekilde tasarlandı. Secure Digital ayrıca, 2001 yılında dijital kamera kullanımında %50 pazar payına sahip olan Toshiba’nın SmartMedia’sının yerini alacak şekilde tasarlandı. 2005 yılına kadar SD, pazarın %40’ından fazlasını elde etmişti ve 2007’de SmartMedia haritadan düştü.

Bu güne kadar SD kartlar, dijital kameralar için en çok kullanılan depolama biçimi olmaya devam ediyor. Ucuz, küçük ve oldukça hızlı olabilirler. Küçük boyut, üreticilerin çok kompakt gövdelerde bile çift kart yuvası uygulamasına olanak tanır. Benzer şekilde, bir kameranın CompactFlash veya CFexpress gibi başka bir kart türünün yanında bir SD yuvasına sahip olması çok yaygındır.

SD kartlarla birkaç özelliğe bakmak istiyoruz:

SD classes
SD Derneği’nden fotoğraf

SDHC’ye Karşı SDXC

Bugün üretilen SD kartların çoğu SDXC’dir — Adorama , sitesinde 34 SDHC kartı listelerken, SDXC stok saati 147’dedir. İkisi arasındaki tek fark, SDHC kartların 32 GB’a çıkması ve SDXC (genişletilmiş Kapasite) kartlarının depolama yapabilmesidir. 2 TB’a kadar.

UHS Bus Hızı

Bu kategori çok önemlidir. İki tür SDHC veya SDXC kartı vardır – UHS-I ve UHS-II. UHS-II ikinci bir pin sırasına sahiptir ve 312 MB/sn’ye kadar okuma hızlarına izin veren Düşük Voltaj Diferansiyel Sinyal Teknolojisini kullanır. UHS-I, 104 MB/sn’de zirveye çıkıyor. Ayrıca UHS-III var, ancak piyasada henüz bu spesifikasyonu kullanan hiçbir şey yok (ve kimsenin kullanacağı da pek olası görünmüyor).

Kısacası: daha hızlı daha iyidir, ancak yalnızca bunu kullanabilen bir kameranız varsa. Orta ve üst düzey kameraların çoğunda bir veya iki UHS-II yuvası bulunurken, bazılarında bir UHS-II yuvası ve bir UHS-I yuvası veya hatta yalnızca tek bir UHS-II yuvası bulunur. Bazı düşük kaliteli kameralar yalnızca UHS-I kullanır.

Bir UHS-II kartını UHS-I yuvasında kullanabilseniz de (ve tersi), UHS-II kartının avantajlarını yalnızca UHS-II yuvasında kullanıldığında göreceksiniz. Başka bir deyişle, UHS-II, bir UHS-I yuvasında UHS-I hızlarında çalışır (aynısı bir UHS-I kart okuyucu için de geçerlidir).

Benzer şekilde, kameranız çift kart yuvasına sahipse ancak yalnızca biri UHS-II ise, yedek olarak her iki karta da kaydetmeyi seçerseniz yazma hızlarınız (ve arabellek boşaltma) daha yavaş UHS-I kart yuvası nedeniyle darboğaz olacaktır.

Tam bir hobici değilseniz veya kısıtlı bir bütçeniz yoksa, bir UHS-II kartı almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Artık önemli ölçüde daha pahalı değiller ve yalnızca bilgisayara aktarım sürelerinin azalması için bile olsa, yaptığınız için mutlu olacaksınız.

Hız Sınıfı

Piyasadaki hemen hemen tüm SD kartlar Sınıf 10 olarak etiketlenecektir — yepyeni bulabileceğiniz birkaç kalıcı Sınıf 4 kart vardır, ancak çoğu zaman hepsi Sınıf 10’dur. İçinde küçük bir “10” arayın. Ön tarafta bir “C”. Bu numara, kartın en az 10 MB/sn okuma ve yazma hızına sahip olduğunu ve daha düşük sınıfların daha düşük MB/s hızlarını gösterdiğini bildirmek için kullanıldı.

Bu, hafıza kartlarının genellikle çok daha yavaş olduğu zamanlarda daha önemliydi, ancak bu günlerde hala bazı modern kartlarda karşılaşacak olsanız da, büyük ölçüde yararsızdır. Hız Sınıfı, etkin bir şekilde UHS Hız Sınıfı veya Video Hız Sınıfı ile değiştirildi ve bir kartın kapasitesini belirlemek daha iyi olacak.

UHS Hız Sınıfı

Bu, U1 veya U3 olmak üzere iki UHS Hız Sınıfından birine uyan neredeyse tüm mevcut SD kartlarıyla Hız Sınıfının daha modern versiyonudur. Bunlar, genellikle Hız Sınıfına yakın bir yerde bulunan “U” harfi içinde 1 veya 3 rakamı ile gösterilir. Çoğu kart, minimum 30 MB/sn yazma hızını gösteren U3 olacaktır.

Video Hız Sınıfı

Bu, video için fotoğrafçılıktan daha önemli gibi görünse de (ve bir dereceye kadar), bir kartın yazma hızı performansının en iyi göstergesidir; bu, çok sayıda seri çekim yapan ve arabelleklerinin temizlenmesini isteyen fotoğrafçılar için önemli olabilir. olabildiğince çabuk. Daha yüksek yazma hızı, kamera arabelleğinin dosyaları daha kısa sürede bellek kartına atabilmesi ve çekime devam etmek için daha hızlı alan boşaltması anlamına gelir.

Burada üç derecelendirme vardır: V30, V60 ve V90. Anlamları basittir: V30 minimum 30 MB/sn, V60 minimum 60 MB/sn ve en hızlısı V90, minimum 90 MB/sn yazma hızına sahiptir.

Çoğu fotoğrafçı için sadece V60 kartlarını öneriyoruz – bunlar hız ve uygun fiyat arasında harika bir dengedir. 4K (veya daha yüksek) video çekiyorsanız , kameranıza bağlı olarak V90 kartlarına yatırım yapmak isteyebilirsiniz . Temel 8 bitlik çekimler V60 (veya genellikle V30’a) kartlara kolayca yazabilir ve çoğu 10 bit 4K, V60 kartlarla iyi olur, ancak ProRes RAW veya normal RAW gibi daha yüksek kaliteli çekimler en az V90’a ihtiyaç duyabilir.

Çoğu kamera üreticisi, belirli bir çözünürlük ve bit hızı için hangi bellek kartlarının gerekli olduğunu kılavuzda veya web sitelerinde belirtecektir. Artık dahili olarak 8K çekim yapan üst düzey kameralar (Canon R5, Sony Alpha 1 ve Nikon Z9), Tip A (Sony) veya CFexpress Tip B (Canon ve Nikon) olarak adlandırılan CFexpress adlı tamamen farklı bir bellek kartı formatı kullanıyor çünkü V90 bile kartlar bu veri düzeyi için yetersizdir.

Kalite, hız ve satın alınabilirliği dengelemek istiyorsanız bir UHS-II V60 kartı için çekim yapın – çoğu videonun yanı sıra fotoğrafçılık için de fazlasıyla yeterli. V60’tan V90’a geçiş, cebinizde sizi vuracak, bu yüzden onu kullanamıyorsanız bunu yapmanız için hiçbir neden yok.

SD Ekspres Kartlar

Her ne pahasına olursa olsun bunlardan kaçının . Hiçbir kamera formatı desteklemiyor ve PetaPixel ile konuşan birden fazla uzman, hiçbirinin destekleyeceğine inanmıyor. Tekrar edin: Piyasadaki hiçbir kamera, SD Express formatını desteklemez. Böyle bir destek olmadan, SD UHS-II kartlardan önemli ölçüde daha fazla ödeyerek daha kötü performans elde edersiniz.

ritz gear sd express card review 4
SD Express, SD kartlarla aynı görünür, ancak aynı performansı göstermez. Onlardan kaçının.

MicroSD (ve MicroSDHC / MicroSDXC)

microsd e1650636140229

MicroSD, kulağa tam olarak benziyor: SD kartların daha küçük sürümleri. Bu kartlar en yaygın olarak akıllı telefonlarda, aksiyon kameralarında, Sony RX0 II gibi bazı küçük kameralarda ve DJI Mavic 3 ve DJI Mini 2 gibi bazı drone’larda kullanılır .

SD kartların tüm aynı özellikleri, aynı isimlendirmeye sahip MicroSD kartlar için geçerlidir. V30 ile V90 arasında değişen hem UHS-I hem de UHS-II microSD kartlar mevcuttur – ancak yalnızca Delkin Devices ve Kingston V90 kartları üretir, bu nedenle seçim, yüksek hızlı seçenekler için SD’den önemli ölçüde daha incedir.

MicroSD kartlar, MicroSD – SD Adaptörü olan normal bir SD kart yuvasında da kullanılabilir. Bir UHS-II MicroSD kart satın alırsanız, adaptörün de UHS-II olduğundan emin olun. Birçok MicroSD kart, uyumlu adaptörlerle birlikte satılmaktadır.

Adaptörler ayrıca bilgisayarınıza veri aktarmanın en kolay yoludur, ancak birçok çok yuvalı kart harici okuyucusu da MicroSD yuvaları ile donatılmıştır.

CompactFlash (CF)

CompactFlash e1650636122375

CompactFlash (veya kısaca “CF”), tüm zamanların en eski ve en popüler kullanılan hafıza kartlarından biridir. İlk olarak 1994 yılında SanDisk tarafından üretilen CF kartlar, piyasadaki diğer formatlara kıyasla mükemmel bir fiyat-kapasite oranının yanı sıra daha fazla kullanılabilir kapasite sunuyordu. CF kartlar, ilk DSLR’lerde geniş çapta benimsendi ve yaklaşık 2016 yılına kadar kullanılmaya devam etti – Nikon’un D810 ve D4 amiral gemisi kameraları, Canon’un 1DX Mark II ve 1D C’sinde olduğu gibi CF yuvaları içeriyordu.

2016’da Nikon D5 ve D500’ün piyasaya sürülmesiyle Nikon, XQD’ye döndü (daha sonra CFexpress uyumluluğu için ürün yazılımı güncellemeleri ile), Canon benzer şekilde 1DX Mark III ile CFexpress Type B’yi benimsedi.

Paralel ATA arabirimini kullanan CompactFlash, yerini daha hızlı Seri ATA arabirimine dayalı yeni bir biçim olan CFast kartına bıraktı. Bu nedenle, CF artık yeni ürünlerde kullanılmamaktadır, ancak kullanılmış pazardaki birçok kamera bu formatı kullanmaktadır ve yine de yepyeni CF kartları satın alabilirsiniz. Mevcut tüm CF kartlar UDMA 7 uyumludur ve genellikle kabaca aynı okuma ve yazma hızlarına sahiptir (yaklaşık 120 ila 160 MB/sn). Okuma hızı kartın üzerine yazdırılacaktır ve maksimum yazma hızı için ürün özelliklerine bakabilirsiniz.

Daha eski bir dijital kameranız varsa, maksimum kart kapasitesini kontrol ettiğinizden emin olun – 1 GB, hatta 512 veya 256 MB’a ulaşan bir dizi kameram var.

CFast 2.0

CFAST

Şimdi Serial ATA (SATA) arayüzüne dayanan CompactFlash’ın halefi, piyasaya ilk kez 2009’da çıktı, ancak görüntüleme endüstrisinin bu formatı tam olarak benimsemesi birkaç yıl alacaktı.

CFast 2.0, şekil ve boyut olarak benzer olsa da CompactFlash ile geriye dönük uyumlu değildir. Ayrıca, modern durağan/video hibrit kameraları kullanan fotoğrafçılar ve hatta kameramanlar için de çok uygun değildir. Format tipik olarak özel sinema kameraları için ayrılmıştır – Blackmagic, bazı RED modelleri vb. – ve bu durumlarda bile aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmakta ve özel SSD’ler veya CFexpress ile değiştirilmektedir. Bu tür kameralar kullanmadığınız sürece bu konuda endişelenmeyin.

Bunu yaparsanız, her şey basittir: bir CFast 2.0 kartı, bir CFast 2.0 kartıdır. Her birinin neler yapabileceği hakkında bir fikir edinmek için kartların üzerinde işaretlenmiş okuma/yazma hızlarına bakmanız yeterlidir.

XQD

XQD

İlk olarak 2010 yılında SanDisk, Sony ve Nikon tarafından duyurulan XQD, PCI Express arabirimini kullanan bir flash bellek kartıdır. 2012’de duyurulan XQD Sürüm 2.0, PCI Express 3.0 arayüzüne taşındı.

XQD, öncelikle XQD’nin sunduğu yüksek aktarım hızları nedeniyle, Sony tarafından yayın video kameralarında geniş çapta benimsendi. Fotoğraf dünyasında Nikon, bu formatın en büyük destekçisi olmuştur – Nikon D4, Nikon D4s, Nikon D5, Nikon D6, Nikon D850, Nikon D500 ve Nikon Z6 ve Z7’nin tümü bir veya daha fazla XQD kart yuvasına sahiptir. Phase One ayrıca, XF IQ4 kamera sistemindeki formatı da kullanır.

CFast 2.0’dan farklı olarak XQD, halefi olan CFexpress Type B ile birçok durumda çapraz uyumludur. Nikon D5, D500, D850, Z6 ve Z7, XQD’ye ek olarak CFexpress Type B kartlarının kullanımını desteklemek için ürün yazılımı güncellemeleri aldı.

Yine de yeni XQD kartlar satın alabilirsiniz, ancak yalnızca XQD’yi destekleyen bir Nikon D4/D4’ünüz yoksa, fotoğraf makinenizin donanım yazılımını güncellemiş olmanız koşuluyla CFexpress Type B’ye geçmeniz daha iyi olur – CFexpress Type B nedeniyle biraz daha ucuz olma eğilimindedir. bu formatın daha geniş çapta benimsenmesine ve daha da önemlisi, geleceğe çok daha dayanıklı olmasıdır.

CFexpress

CFexpress, CompactFlash Association’ın en son standardıdır. İlk olarak 2017’de piyasaya sürülen ve XQD form faktörünü kullanan kartlar, düşük gecikme süresi ve ek yük için NVMe 1.2 ile birlikte iki PCIe 3.0 hattı kullandı. 2019’da, yükseltilmiş bir NVMe 1.3 protokolüyle CFexpress 2.0 standardı duyuruldu; iki yeni form faktörü, “Tip A” ve “Tip C” duyuruldu ve mevcut XQD form faktörü “Tip B” oldu.

comparison of sizes CFE
Görsel: Explora

Burada bakılması gereken en kritik nokta türlerdir – eğer bunu yanlış anlarsanız, kartı kullanamayacaksınız.

CFexpress Tip A

CFE A
CFexpress Tip A Kartı

Tip A, en küçük ve en kompakt olanıdır – yaklaşık bir SD kart boyutundadır – ve tek bir PCIe 3.0 hattı aracılığıyla 1 GB/sn’ye kadar hızları destekler. XQD ile aynı pinleri kullanan B Tipi, biraz daha büyüktür ve 2GB/s’ye kadar (XQD’nin iki katı hız) izin veren ikinci bir PCIe 3.0 hattı ile donatılmıştır. Ve Type C, doğal olarak, toplam dört PCIe 3.0 hattı ve 4 GB/sn’ye varan hızıyla grubun en büyük ve en kalınıdır.

Bu, şimdiye kadar yalnızca Sony tarafından tüm en yeni modellerinde benimsendi: Sony Alpha 7 IV, Alpha 7S III, Alpha 1 ve sinema kamera serisinin FX3 ve FX6 modelleri. Bu kameraların tümü aynı zamanda UHS-II SD kartlarını da destekler – pinler aynı değildir, ancak boyut kabaca aynı olduğundan, kartın nasıl yerleştirildiğine bağlı olarak SD veya CFexpress Type B kullanabilirsiniz.

Yayınlandığı sırada, A Tipi kart üreticilerinin nispeten az sayıda üreticisi var – piyasada yalnızca Sony ve ProGrade Digital’in seçenekleri var, ancak Delkin Devices pazara atlayacağını duyurdu ve Lexar buna çok sonra girmeyi planlıyor. Sınırlı seçenekler nedeniyle, CFexpress Type A oldukça pahalı olmaya devam ediyor ve sınırlı kapasite seçenekleriyle – yalnızca 80GB ve 160GB kartlar mevcut ve ikincisi 350 ila 400 dolar arasında değişiyor. Neyse ki, şu ana kadar bu formatı kullanan tüm kameralar SD kartları da destekliyor, bu nedenle müşteriler sadece bu kameralarla fotoğraf çekmek için çok büyük meblağlarda para harcamak zorunda kalmıyorlar.

CFexpress Tip B

CFE B
CFexpress B Tipi Kartlar

Bu, sonuç olarak daha mütevazı bir fiyatla çok daha yaygın bir formattır. En son olarak Nikon tarafından Z serisi aynasız tam çerçeve fotoğraf makinelerinde, Canon bazı EOS R gövdelerinde ve C300 Mark III ve C500 Mark II’de, Panasonic S1/S1R’de ve GH6’da, DJI’de yaygın olarak benimsenmiştir. V-Raptor 8K VV’de Ronin 4D ve RED. Kartların boyutu nedeniyle, birçok fotoğraf makinesi ikinci yuva olarak doldurulan UHS-II SD ile yalnızca tek bir CFexpress kart yuvasına sahiptir – yalnızca Nikon D6 ve Z9 (ve donanım yazılımı yükseltmeli D5) çift CFexpress B Tipi yuvaya sahiptir.

Angelbird, Delkin Devices, Sony, SanDisk, ProGrade Digital ve Lexar gibi birçok seçenek ve 64GB ile 4TB arasında değişen kapasiteler ile burada seçenekler bol. CFexpress Type B iki PCIe hattı kullandığından, tek hatlı Type A’nın iki katı hız kapasitesine sahiptir. Üreticinin okuma/yazma hızları için kartın önüne veya teknik özelliklere bakmanız yeterlidir. Gerçek hızlar nadiren bu sayılara yakındır, ancak bir kartı diğeriyle karşılaştırmak için iyi bir ölçümdür.

CFexpress Type B, değer, kapasite, kalite ve özellikle hızın mükemmel bir karışımını sunar. Delicesine yüksek okuma ve yazma hızları, spor veya vahşi yaşam çekimi yapmayan fotoğrafçılar için çok az değerli olsa da, özellikle ikinci yuvanız UHS-II SD ise, yine de çok pahalı değiller.

CFexpress kartları tipik olarak SD kartlardan daha dayanıklıdır. Daha da önemlisi, video çekenler için harika bir özellik; Artık yüksek bit hızına sahip (hatta bazı durumlarda RAW) 4K ve 8K video olağan hale geldiğinden, bu verilerden en iyi şekilde yararlanmak için CFexpress standardı en iyi seçenektir.

CFexpress Tip C

Henüz CFexpress Type C için endişelenmeyin. Hiçbir kamera kullanmıyor ve henüz hiçbir üretici standart üzerinde üretim yapmıyor.

VPG 400

Okuma ve yazma hızlarının yanı sıra, CFexpress’in şu anda kayda değer bir sertifikası da var: VPG. VPG, Video Performans Garantisi anlamına gelir ve ilk olarak 2011 yılında Compact Flash Association (CFA) tarafından Profil 1 ile oluşturulmuştur. Profil 1, 20 MB/sn’ye kadar sürekli yazma performansını garanti eder, ancak video kalitesi arttıkça talepler de arttı. Sonuç olarak, CFA, VPG için ek profiller yayınladı , en sonuncusu VPG 400’dü.

VPG 400, bir kartın tek bir kare düşürmeden tüm kapasitesi boyunca en az 400 MB/sn yazma hızlarını sürdüreceğini garanti eder. Hepsi olmasa da çoğu CFexpress bellek kartları 400 MB/sn’den önemli ölçüde daha yüksek bir performans gösterir, ancak sürekli hızlar genellikle vaat edilen en yüksek hızlardan çok daha düşüktür ve kartın yan tarafında reklamı yapılmaz. Birçok şirket çok daha yüksek sürekli okuma ve yazma hızları vaat ediyor, ancak VPG 400 sertifikası olmadan bu sayılar CFA tarafından bağımsız bir üçüncü taraf olarak doğrulanmadı.

Sony, CFexpress Type A kartları için VPG400 sertifikasına sahiptir ve Type B kart için VPG 400 sertifikası alan ilk şirket bu yılın başlarında Exascend olmuştur . Lexar’ın yakında çıkacak olan CFexpress kartları da sertifikayı taşıyacak.

Hangi Hafıza Kartı Markalarını Satın Almalısınız?

Bu tür bellek kartlarından herhangi biri ile en iyi markalar için önerilerimiz SanDisk, Lexar, Angelbird, Sony, ProGrade Digital, Delkin Devices, Exascend ve Wise’dir.

Bu önerilerin dışında dallanma, kalite kontrolünün henüz tam olarak orada olmaması riskini alıyor ve kesinlikle daha düşük fiyatlar bulurken, daha düşük güvenilirlik de bulacaksınız. Riske atmanızı önermiyoruz: değerli fotoğraflara veya videolara erişimi imkansız hale getiren bozuk bir hafıza kartı bulmak istemezsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu