Kılavuzlar

iPhone ile Fotoğraflar Nasıl Taranır?

Fiziksel fotoğraflar bir iPhone ile taranabilir ve biraz hazırlık ve ayrıntılara dikkat ederek iyi sonuçlar almak kolaydır. Süreci hızlandırmak ve basitleştirmek için kullanabileceğiniz, her biri farklı bir yaklaşıma sahip birkaç uygulama vardır. En iyi uygulama, özel ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Bu kılavuzda, yalnızca iPhone’unuzu, yerleşik kamerasını ve iOS uygulamalarını (çoğu zaten yüklemiş olduğunuz) kullanarak fotoğraf baskılarınızı dijitalleştirmenin en iyi, en kolay ve en popüler yollarını paylaşacağız.

Resimlerin Fotoğraflarını Çekin

iPhone‘un kamerasıyla elde bir fotoğraf çekmek cazip gelebilir. Bir an önce dijital bir kopya almanın süper hızlı bir yolu. Bazen bu yeterli olabilir, ancak taramanın başlangıcında kaydettiğiniz birkaç dakika, genellikle son işlemedeki sorunları düzeltmeye çalışırken çok daha fazla zaman kaybına yol açar.

iPhone ile Fotoğraflar Nasıl Taranır?
Fotoğraf baskısı almak için elde taşınır bir iPhone kullanma.

Fiziksel baskıların fotoğrafını çekerken bir tripod veya başka bir iPhone standı çok değerlidir. iPhone yerine kilitlendiğinde, el titremesinden kaynaklanan hareket bulanıklığı ortadan kaldırılır ve eğrilmeyi önlemek için resim ile iPhone’u hizalamak daha kolaydır.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 002
Twelve South HoverBar Tower standına monte edilmiş bir iPhone.

iPhone’unuz yerine sabitlenmiş haldeyken, resmi vizörde kabaca hizalamak için Kamera uygulamasını açın. iPhone’un düz olduğundan emin olmak için Measure uygulamasını açın ve Level sekmesine geçin. Bir su terazisi belirir ve tripodunuzu veya sehpanızı sıfırı gösterecek şekilde ayarlamanız gerekir.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 003
iPhone’un Measure uygulaması hizalamaya yardımcı olabilir.

Resmi dijital fotoğraf olarak çekmeye hazırlanmak için Kamera uygulamasına geri dönün. Önemli miktarda beyaz boşluk görünüyorsa, pozlamayı biraz artırmak isteyebilirsiniz. Deklanşörün tetiklenmesinden kaynaklanan titreşimin fotoğraf çekilmeden önce durması için üç saniyelik bir zamanlayıcı kullanmak da iyi bir fikirdir. Süreci hızlandırmak için bunun yerine bir Apple Watch veya Bluetooth deklanşör kullanılabilir.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 004
En iyi çekimi elde etmek için iPhone’un poz kontrollerini ve zamanlayıcıyı kullanın.

Dijital fotoğrafı görmek için sol alttaki önizlemeye dokunun. Kenarlarda ince ayar yapmak, düzeltmek ve gereken diğer ayarlamaları yapmak için düzenle düğmesini seçin. iPhone’un kırpma kontrolleri, herhangi bir hizalama hatasını telafi etmek için yatay ve dikey perspektif düzeltmeleri içerir. Resmi hafifçe kırparsanız, eski fotoğrafların kenarlarındaki veya köşelerindeki küçük kıvrılmalar gizlenebilir.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 005
Kırpmak, hizalamak, ardından rengi ve pozlamayı ayarlamak için fotoğrafı düzenleyin.

Fotoğrafları PDF Dosyasına Tarama

Bir iPhone ile fotoğraf taramanın en hızlı yollarından biri, Dosyalar uygulamasında yerleşik olan tarama özelliğini kullanmaktır. Resimleri bu şekilde taramak hızlı ve kolaydır. Dosyalar uygulaması, her fotoğrafın köşelerini doğru bir şekilde tanımlar ve deklanşörü otomatik olarak tetikleyecek şekilde ayarlanabilir. Bu, işlemi hızlandırır ve birkaç resmi tararken kullanışlı olabilir.

Ana sayfanızdaki mavi klasör simgesine dokunarak veya uygulamayı görmüyorsanız aşağı kaydırıp “Dosyalar” yazarak Dosyalar uygulamasını açın. Ardından, daha fazla seçenek içeren bir menü açmak için ekranın sağ üst kısmındaki üç noktaya dokunun. Belgeleri Tara’yı seçmek , taramayı sıralamak için bir kamera ön izlemesi açar.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 006
Dosyalar uygulamasında Belgeleri Tara’yı seçin.

Varsayılan olarak iPhone, yakalayacağı alanı vurgulayarak bir fotoğrafın köşelerini aramaya başlar. iPhone’u birkaç saniye sabit tutarsanız, deklanşör otomatik olarak kapanır, deklanşör sesi çıkarır ve sol altta çekilen fotoğrafın küçük resmini gösterir.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 007
iPhone köşeleri tanımlar ve resimleri otomatik olarak tarar.

Bu resmi değiştirerek veya başka bir fotoğraf önizlemede görünene kadar iPhone’u hareket ettirerek daha fazla fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 008
Daha fazlasını çekmek için iPhone’u hareket ettirin veya fotoğrafları değiştirin.

İstediğiniz zaman, şimdiye kadar çekilenleri gözden geçirmek ve ayarlamalar yapmak için küçük resme dokunabilirsiniz. Taranan resimler arasında gezinmek için sola veya sağa kaydırın. Tarama kötüyse, silmek için sağ alttaki çöp kutusu düğmesine dokunabilirsiniz.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 009
Taranan resimleri kontrol etmek için küçük resme dokunun.

Herhangi bir resim ters veya yan duruyorsa, fotoğraf dik olana kadar alttaki döndür düğmesine bir veya birkaç kez dokunun. Döndürmenin solundaki filtre düğmesi, varsayılan renkli belge taramasından seçim yapmanıza veya görüntüyü gri tonlamalı, siyah beyaz olarak değiştirmenize veya genellikle resimler için en iyi seçim olan bir fotoğraf için optimize etmenize olanak tanır.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 010
Fotoğrafları yönlendirmek ve renk seçeneklerini filtrelemek için döndür’e dokunun.

Bazen, tarama bir hata yaparsa köşeleri ayarlamak için sol alt kısımdaki kırp düğmesine dokunmak gerekir. Tam kırpılmamış görüntü yakalama, otomatik kırpma işaretlerini gösteren bir çerçeveyle birlikte bir kutuyla birlikte gösterilecektir. Ayarlamak için herhangi bir köşeyi sürükleyin. Doğrudan bir köşeye değil de köşeye yakın bir yere basarsanız, daha hassas konumlandırma için büyütülmüş bir görünüm görürsünüz. Köşelerden memnun kaldığınızda, bitti’ye dokunun.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 011
iPhone’un otomatik kırpması ayarlanabilir.

Düzenleme tamamlandığında, dosyayı kaydedebilir ve yeniden adlandırabilirsiniz. Çıktının bir PDF dosyası olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu, baskı için uygundur ancak resmin kullanımını sınırlar.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 012
Taranan bir fotoğrafı Dosyalar uygulamasıyla kaydetme ve yeniden adlandırma.

Notes uygulamasıyla tarayın

Bir taramayı iPhone’un yerleşik Notes uygulamasından da başlatabilirsiniz. Resimleri saklamak ve Notlar aracılığıyla paylaşmak istiyorsanız bu kullanışlıdır. Notlar uygulaması, bir notun içerdiği JPEG taramalarını ayıklayabilir ve bu da onu Dosyalar uygulamasından daha çok yönlü bir seçenek haline getirir.

Notes uygulamasının tarama işlemi, temel olarak Dosyalar uygulamasınınkiyle aynıdır. Yeni bir not oluşturun, ardından ekran klavyesinin üzerinde görünen kamera düğmesine dokunun. Bir kamera simgesi görmüyorsanız, araç çubuğunu açmak için sağ üstteki artı düğmesine basın ve ardından kamera düğmesini seçin.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 013
Taramayı başlatmak için artıya ve ardından kamera düğmesine dokunun.

Menüden Belge Tara’yı seçtiğinizde , bir kamera önizlemesi gösterilecektir. iPhone’unuzu resimle hizalayın, köşeler algılanacaktır. iPhone’u sabit tuttuğunuz anda bir dijital fotoğraf çekilecek ve ekranın sol alt köşesinde bir küçük resim belirecektir.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 014
Dijital fotoğraf çekmeye başlamak için Belge Tara’yı seçin.

Bir veya daha fazla dijital taramayı yakaladıktan sonra , ekranın sol alt köşesindeki Kaydet düğmesine dokunun. Resimler otomatik olarak kırpılır ve notun içindeki bir pencerede yan yana görünür. Daha fazla fotoğraf görmek için görselleri sağa ve sola kaydırabilirsiniz. Daha büyük bir görünümde açmak için herhangi bir resme dokunun ve kaydırma bu modda da çalışır.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 015
Bir grup taranmış fotoğrafı görmek için sola ve sağa kaydırın.

Taranan bir fotoğrafı tam ekran görünümünde görüntülerken, alt kısımdaki bir araç çubuğunda düzenleme seçenekleri görünecektir. Kırpmayı değiştirebilir, renkli veya siyah beyaz kaydetmeyi seçebilir, daha fazla tarama yapabilir veya mevcut görüntüyü silebilirsiniz. Taranan resimler Notes uygulamasında bulunur ve bu özellik etkinleştirilmişse iCloud ile eşzamanlanır.

Başka bir yerde kullanmak üzere JPEG formatındaki dosyaları çıkarmak için, Notlar klasörü görünümüne geri dönün, sağ üstteki üç noktaya dokunun ve taramalarınızı görmek için Ekleri Görüntüle’yi seçin.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 016
Fotoğraf eklerini Notlar’da görüntüleme.

Herhangi bir fotoğrafa dokunun, ardından sol düğmedeki paylaş düğmesine basın ve iPhone’un fotoğraf galerisine göndermek için Görüntüyü Kaydet’i seçin. Ayrıca, paylaşım menüsünden doğrudan sosyal medyada veya başka bir uygulamada paylaşabilirsiniz.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 017
JPEG resimlerini Notes uygulamasından kaydedebilirsiniz.

Google PhotoScan ile tarayın

Parlak ışık, iyi bir dijital fotoğraf elde etmenize yardımcı olur, ancak ışıkları ayarlamak veya en iyi yere gitmek için zamanınız olmadığında parlama sorun olabilir. Google PhotoScan, iPhone App Store’da ücretsiz olarak sunulan akıllı bir uygulamadır. Tek bir fiziksel resmin birden çok fotoğrafını çeker, ardından parlamayı ortadan kaldırmak için bunları hizalar ve birleştirir. Bu, bir fotoğraf baskısının hızlı bir şekilde taranmasını yakalamayla ilgili en büyük sorunlardan birini önlemeyi kolaylaştırır.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 018
Google PhotoScan uygulaması, iPhone App Store’da ücretsizdir.

Google PhotoScan’i kullanmak için uygulamayı açın, fiziksel resmi vizörde hizalayın ve deklanşöre dokunun. Beyaz daireyi bu noktalarla hizalamak için hareket ettirmeniz için sizi yönlendiren bir okla birlikte dört beyaz nokta görünecektir. Birkaç saniye sabit tutun, ardından bir sonraki oku izleyin.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 019
Google PhotoScan’de parlamayan bir resim çekmek için noktaları hizalayın.

Bu fotoğraflarda gördüğünüz herhangi bir parlama için endişelenmeyin. Dört köşe de yakalandıktan sonra, PhotoScan parlamayı ortadan kaldırmak ve size baskının güzel bir dijital taramasını vermek için sihrini kullanır. Resmi tam ekran görmek için küçük resme dokunun. Taramadan sonra ince ayar için döndürme ve köşe ayarları mevcuttur.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 020
Google PhotoScan tarafından çekilen tamamlanmış dijital fotoğraf.

PhotoScan, aydınlatmayı kontrol edemediğiniz zamanlarda hızlı çekim için harikadır. Nihai sonucun, bir tripod veya sehpa kullandığınız kadar net olmayabileceğini unutmayın. Deklanşör düğmesinin solundaki sihirli değnek düğmesine dokunarak PhotoScan’i tek bir fotoğraf çekecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Dijital fotoğraf, Google Fotoğraflar’a veya iPhone fotoğraf kitaplığınıza JPEG dosyaları olarak kaydedilebilir.

Microsoft Lens ile tarama

Microsoft ayrıca JPEG dosyalarını çıkaran ücretsiz bir belge tarayıcı da yapar. Fiziksel bir fotoğrafın köşelerini, Apple’ın Dosyalar ve Notlar uygulamalarına oldukça benzer bir şekilde otomatik olarak bulur. Parlama önleme yoktur, ancak dijital resimler genellikle Google PhotoScan’in varsayılan kurulumuyla çekilenlerden daha keskindir. JPEG dosyalarını OneDrive’a veya iPhone’unuzun Fotoğraflar uygulamasına kaydedebilir, bu da iPhone’un yerleşik fotoğraf tarama uygulamalarına göre bir avantajdır.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 021
Microsoft Lens, iPhone App Store’da ücretsizdir.

Microsoft Lens’in kullanımı kolaydır ve uygulamayı açtıktan hemen sonra resmin önizlemesini ve otomatik kırpmanın nasıl görüneceğini görürsünüz. Bir taramayı yakalamak için deklanşöre dokunun ve kaydetmeden önce köşeleri ayarlama şansınız olsun. Çoğu uygulama köşe yerleşiminde küçük hatalar yaptığından, bu iş akışı bir dizi fiziksel resmi işlerken zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 022
Microsoft Lens ile bir fotoğraf taraması yakalama ve ayarlama.

Daha fazla öğesine dokunursanız , dijital yakalamayı kırpmayı ayarlamak, döndürmek ve filtrelemek için seçenekler vardır. Basit çizim ve metin açıklama araçları da mevcuttur. Fotoğraf taramasından memnun kaldığınızda , görüntüyü adlandırmak ve iPhone’unuzun fotoğraf kitaplığına aktarmak için Bitti’ye dokunun.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 023
Microsoft Lens, dijital taramayı fotoğraf kitaplığınıza bir JPEG görüntüsü olarak kaydetmenize olanak tanır.

Birden Fazla Fotoğrafı Aynı Anda Tarayın

Bir yığın fotoğrafı tarama sürecini önemli ölçüde hızlandırabilen birkaç uygulama vardır. Bazı üçüncü taraf uygulamalar, her seferinde tek bir fotoğraf çekmek yerine birden çok fotoğrafı otomatik olarak kırpabilir ve tek bir taramadan ayırabilir. Doğal olarak, iPhone’un görüntü sensörünün daha küçük bir bölümü her bir fotoğrafa ayrıldığından, her görüntünün kalitesi teker teker çektiğinizden daha düşük olacaktır.

Photomyne by Photo Scan , fotoğraf baskılarını ve negatifleri tarama özelliğiyle en popüler uygulamalardan biridir. En fazla üç fotoğrafı tanımlayabilir, ardından bunları sizin için otomatik olarak hizalayabilir ve kırpabilir. Uygulamayı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz, ancak dijital taramaları en iyi kalitede kaydetmek için ayda 10 ABD doları abonelik gerekir.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 024
Photomyne ile Fotoğraf Tarama, aynı anda üç adede kadar fotoğraf tarar.

Daha düşük maliyetli bir seçenek, aynı özelliklerin çoğunu sunan ve tek bir taramada dört fiziksel fotoğrafı hizalayıp kırpabilen Pic Scanner Gold uygulamasıdır. Bir hata olduğunda kırpmayı ayarlama seçeneği yoktur, ancak bir kerelik 8 ABD doları satın alındığında, baskıları hızlı bir şekilde yakalamak için iPhone’unuza ekleyebileceğiniz harika bir araçtır.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 025
Pic Scanner Gold, bir kerelik satın alma ile aynı özelliklerin çoğuna sahiptir.

Negatifleri Tarama

Negatifleri bir iPhone ile taramak da mümkündür. Bunu yapmak için güzel, eşit beyaz bir arka ışığa ihtiyacınız olacak. Film kutusu en iyi sonucu verir, ancak negatifi yedek bir akıllı telefona veya tablete de yerleştirebilirsiniz. Ekran parlaklığını maksimuma ayarlayın ve bir boyama uygulaması açın ve büyük beyaz bir dikdörtgen oluşturun. Yüksek yoğunluklu bir ekran en iyi sonucu verecek ve ekran piksellerini taramada bir nokta ızgarası olarak yakalama olasılığını sunacaktır.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 026
Yüksek çözünürlüklü bir dizüstü bilgisayar ekranı doğaçlama bir ışık kutusu olarak kullanılabilir.

İyi bir pozitif fotoğraf elde etmek için görüntüyü ters çevirmeniz ve renkleri ve pozlamayı ayarlamanız gerekir. Fotoğraf düzenleyicinizde ters çevirme seçeneği yoksa, bunun yerine seviyeler veya eğriler araçlarını kullanabilirsiniz. Sadece sol tarafı yukarıya ve sağ tarafı aşağıya doğru hareket ettirin, siyahı beyaza çevirin ve tersi de geçerlidir. Bazı renk düzeltme ve poz ayarlamaları, sonucu iyileştirmeye yardımcı olur.

iPhone ile Fotograflar Nasil Taranir 027
Bir negatifi ters çevirmek için Pixelmator Photo’daki Eğriler aracını kullanma.

Sonuç

Üçüncü taraf bir tarama hizmeti, geniş bir fotoğraf baskıları ve negatif koleksiyonunu dijital formata dönüştürmenin kolay bir yolu olsa da, taramaları ve orijinalleri geri almak istediğinizden daha uzun sürebilir. Değerli fotoğrafların hasar veya kayıp oluşabileceği bir toplu işlem hizmetine gönderilmesi de risk taşır. Resimleri gönderiyorlarsa, gidiş-dönüş yapmaları gerekecek, bu da bir şeylerin ters gitme ihtimalini artırıyor. Fotoğrafları taramak için tasarlanmış özel bir makine başka bir seçenektir ancak oldukça pahalı olabilirler, geniş formatlı yüksek çözünürlüklü bir tarayıcı için yüzlerce ila binlerce dolara mal olabilir.

Nihayetinde, hangi yolu seçeceğinize karar vermek çok kişiseldir ve resimlere ne kadar süreyle erişiminiz olduğuna, yabancılara teslim edilme riskini göze alamayacak kadar değerli olup olmadıklarına ve bu fotoğraflar için harcayabileceğiniz zaman ve para miktarına bağlıdır. proje. Birkaç uygulamanın yardımıyla iPhone’unuz, Kendin Yap yaklaşımını evde birkaç dakika içinde ve düşük maliyetle test etmeyi mümkün kılar. Apple’ın her zaman dediği gibi, “bunun için bir uygulama var.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.