Kılavuzlar

NFT Nasıl Basılır: Fotoğrafçının Kılavuzu

Bu yılın başlarındaki NFT çılgınlığı gitmiyor – ama belki de son üç ayda daha da ana akım haline geldi. NFT’lerin patlayıcı popülaritesinden para kazanmamış bir ünlü, sanatçı veya sporcunun adını söylemek zor.

Bir NFT’nin ne olduğu konusunda net değilseniz, temel bilgiler şunlardır: NFT, “değişmeyen token” anlamına gelir ve NFT’ler esasen kripto para birimi kullanılarak satın alınabilen dijital ürünlerdir. NFT satın alanlar, blok zinciri kullanılarak izlenebilen satın alma geçmişiyle birlikte bu dijital ürünün orijinal “sahipliğini” satın alıyor. Hala kafan mı karıştı? İşte derinlemesine bir açıklama.

NFT’ler yalnızca zaten yerleşik takipçilere sahip ünlüler ve insanlar için değildir. Sanatçılar ve fotoğrafçılar, daha geniş bir kitleye ulaşmanın, diğer içerik oluşturucularla ekip oluşturmanın ve biraz para kazanmanın bir yolu olarak yıllardır NFT’ler oluşturup satıyorlar. Örneğin, Netflix filmi “Concrete Cowboy”un arkasındaki fotoğrafçı Aaron Ricketts bu ay ilk NFT’sini sattı, Kate Woodman ise dijital fotoğrafı “Always Coca-Cola” yı 30.000 dolara açık artırmaya çıkardı . Bazı uzmanlar, ticaretin son zamanlardaki gidişatıyla, fiziksel sanat satmak için geleneksel platformların (Etsy ve Shopify gibi) eskimiş olabileceğine inanıyor .

Düşündüğünüzün aksine, bir NFT oluşturma, listeleme ve satma süreci karmaşık veya göz korkutucu değildir. PetaPixel , NFT marketplace Foundation’ı kullanarak dijital sanatçı Dario Paczula ile “Cosmo Firma” başlıklı son işbirliğini basmaya ve listelemeye hazırlanırken Washington merkezli fotoğrafçı John Wingfield’a katıldı .

İşte bir NFT’nin nasıl basılacağı.

1. Bir NFT pazarına kaydolun ve biraz kripto para satın alın

Bir NFT listelemeden önce, bir NFT pazarına (OpenSea, Foundation, Zora, Rarible ve Bitski gibi) kaydolmanız gerekir. Bazı pazar yerleri, çeşitli sosyal medya hesaplarını bağlayarak kimliğinizi onaylayabileceğiniz bir doğrulama süreci gerektirir.

Bir hesap oluşturduğunuzda, kripto para birimi (Ethereum ve Bitcoin gibi) satın alabileceğiniz bir dijital cüzdan (MetaMask veya WalletConnect aracılığıyla) bağlamanız gerekecektir. Kripto para biriminin fiyatı dalgalanıyor, ancak en son dönüşüm oranlarını buradan kontrol edebilirsiniz . Kripto para birimi artışlarla satın alınabilir, bu nedenle 1 Bitcoin (yayınlandığı tarihte 36.000 dolara eşittir) gibi tüm birimleri satın alma ihtiyacı hissetmeyin.

2. NFT’yi oluşturun ve yükleyin

NFT Nasıl Basılır: Fotoğrafçının Kılavuzu

Bu özel işbirliği için Wingfield ve Paczula’nın zaten listelemeye hazır oldukları nihai bir imajı vardı. NFT’ler JPG, PNG veya MP4 formatında yüklenebilir.

NFT Nasil Basilir Fotografcinin Kilavuzu 0021

Dijital ürün doğru bir şekilde biçimlendirildikten sonra Wingfield, Foundation web uygulamasında “Oluştur”u seçer. Burada JPG, Gezegenler Arası Dosya Sistemine – “veri depolamak ve paylaşmak için eşler arası ağ” yükler.

NFT Nasil Basilir Fotografcinin Kilavuzu 002

3. NFT’yi Darp Edin

“Minting”, dijital ürünü blok zincirine koyma sürecini ifade eden ve koleksiyoncuların bir NFT’nin işlem geçmişini doğrulamasını sağlayan terimdir. Bazı pazar yerleri, NFT’leri kendi platformlarında listeleyebilmeniz için önce üçüncü taraf bir uygulama kullanmanızı gerektirir, ancak Foundation gibi diğerleri bunu sizin için yapabilir.

Basma işleminden önce, Wingfield NFT’nin başlığını ve açıklamasını girer. Foundation’da başlıklar 50 karakterle, açıklamalar ise 500 karakterle sınırlıdır.

Ardından, sayfanın altındaki “Nane”yi seçiyor.

NFT Nasil Basilir Fotografcinin Kilavuzu 003

Bir açılır pencere daha sonra nane satın aldığını onaylamak için onu dijital cüzdanına götürür. Investopedia’ya göre, bir NFT’nin basılması bir gaz ücreti” içerir – kullanıcıların “işlemleri işlemek ve doğrulamak için gereken bilgi işlem enerjisini telafi etmek için” yapmaları gereken ödemeler . Wingfield, gaz ücretlerinin çok yaygın olduğunu ve sık sık dalgalandığını söyledi. “Cosmo Firma” için basım ücreti 75 $ (0.0225 ETH) tutarındadır.

NFT Nasil Basilir Fotografcinin Kilavuzu 004

4. Bir fiyat ve liste belirleyin

NFT Nasil Basilir Fotografcinin Kilavuzu 005

NFT satışa sunulmadan önce, Wingfield onu, kendisi ve Paczula arasında üzerinde anlaşılan bir fiyat olan 3 ETH (yaklaşık 10.000 $) olarak fiyatlandırıyor. Wingfield, NFT’lerinin fiyatını, benzer tarzıyla sanatçı ve fotoğrafçıların çalışmalarını araştırarak ve bunların ürünlerini nasıl fiyatlandırdıklarını ve bu eserlerin ne kadar sürede satıldığını görerek belirlediğini söyledi.

NFT fiyatlandırıldığında, Wingfield ekranın alt kısmındaki “NFT’nizi Listele”yi seçer. Daha sonra listeleme fiyatını onaylamak için dijital cüzdanına geri gönderilir. Bir NFT’yi basmak ve listelemek iki ayrı maliyettir. NFT’yi Wingfield’ın davasında listeleme fiyatı darphane ile aynıydı, yaklaşık 75 dolar. Ödeme yapıldıktan sonra, blok zincirinde ve Vakıf pazarında listelenme süreci beş ila 30 dakika arasında sürebilir.

5. Listelemeyi onaylayın

NFT Nasil Basilir Fotografcinin Kilavuzu 006

NFT başarıyla listelendiğinde, bazı konfetilerle birlikte bir onay sayfası görünecektir. Burada Wingfield, NFT’yi pazarda görüntülemeyi veya NFT’lerin doğrulanabileceği bir arama motoru gibi olan Etherscan kullanarak listelenmesini onaylamayı seçebilir .

NFT Nasil Basilir Fotografcinin Kilavuzu 007

Birisi bir NFT’ye teklif verdiğinde, 24 saatlik bir açık artırma başlayacaktır. Müzayedeyi kim kazanırsa, NFT’nin sahibi o olacak.


Editörün notu: Bu açıklayıcı, NFT’lerde üç bölümlük Sanal Sergi serisinin ikinci bölümüdür. Birinci kısım bunların ne olduğunu cevaplar, ikinci kısım (yukarıda) nasıl oluşturulduklarını açıklar ve üçüncü kısım varlıklarının “maliyetinin” ne olduğunu tartışır – çevresel etki dahil.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.