Kılavuzlar

Dijital Fotoğraflarda EXIF ​​Verisi Nedir?

Dijital çağda, bir fotoğrafta görüntünün kendisinden çok daha fazlası var. Çoğu dijital kamera bir görüntü yakaladığında, belirli parametreleri kaydeder ve daha sonra kullanmak üzere görüntünün dosyasına yazar. Bu parametrelere meta veriler denir ve Değiştirilebilir Görüntü Dosyası verileri veya kısaca EXIF ​​olarak depolanır.

EXIF yararlıdır, ancak bazı durumlarda olumsuz etkileri de olabilir. Bu kılavuz size EXIF, avantajları ve dezavantajları ve fotoğrafçılıkta nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verecektir.

Not : Meta veriler EXIF ​​olarak saklansa da, iki terim genellikle birbirinin yerine kullanılır.

EXIF Parametreleri

EXIF’in resminizin enstantane hızından, diyafram açıklığından ve ISO değerinden çok daha fazlası olduğunu anlamak önemlidir. EXIF verilerine bakarken en çok bunları kullanabilirsiniz, ancak EXIF ​​çok daha fazlasını kapsar. EXIF’in kapsadığı ortak parametrelerin bir listesi.

 • Deklanşör hızı
 • Diyafram
 • ISO
 • Kamera modeli, üreticisi ve seri numarası
 • Lens modeli, üreticisi ve seri numarası
 • Fotoğraf çekildiğinde odak uzaklığı
 • Beyaz dengesi
 • Ölçüm ayarları
 • Flaş ayarları (kullanılmışsa)
 • Görüntü çözünürlüğü
 • Renk uzayı
 • Fotoğrafın çekildiği tarih ve saat
 • İşlem sonrası ayarlamalar
 • Fotoğrafın konumunun GPS koordinatları (kameranızda GPS varsa ve açıksa)

EXIF Verileri Nasıl Görüntülenir

Web sitelerinden bilgisayarınızla birlikte gelen yerleşik araçlara kadar, EXIF’e erişmenin ve görüntülemenin birçok yolu vardır. Bu, kendi EXIF’inizi görüntülemeye çalışırken kullanışlı olabilir ve size ait olmayan bir görüntüde EXIF ​​bulmaya çalışıyorsanız da yararlı olabilir.

EXIF Verilerini Görüntülemek için Bir Web Sitesi Kullanma

EXIF verilerini görüntülemenin belki de en kolay yollarından biri, resim(ler)inizi bir web sitesine yüklemektir. Bu, bulunması ve çalıştırılmasının kolay olması gibi avantajlara sahiptir. Ayrıca çok daha uzun sürebilir ve daha fazla çaba gerektirebilir çünkü resim(ler)inizi internet bağlantısı ile yüklemeniz gerekecektir.
Bu yöntemin bir dizi görüntüyle kullanılması zordur, bu nedenle yalnızca az sayıda görüntünün EXIF’sini arıyorsanız en iyisidir . Bazı web siteleri, post prodüksiyondaki ayarlamalar gibi, bilgisayarınızda yerleşik araçlardan daha fazla veri sağlayabilir.

Çevrimiçi EXIF ​​görüntüleyicileri kullanmanın olası risklerinden biri, resimlerinizi başka amaçlarla kullanabilecek bir web sitesine yüklemenizdir. Çevrimiçi bir EXIF ​​görüntüleyici kullanmadan önce, potansiyel riskleri araştırdığınızdan ve incelemeleri okuduğunuzdan emin olun.

EXIF verilerini görüntülerken yararlı bulabileceğiniz birkaç web sitesi şunlardır:

Dijital Fotoğraflarda EXIF ​​Verisi Nedir?
EXIF görüntüleme web araçlarının ekran görüntüleri.

Adobe Lightroom’un Meta Veri Paneli

Meta verileri görüntülemenin belki de en organize ve kullanışlı yollarından biri Adobe Lightroom’un meta veri aracıdır. Erişmek için Kitaplık modülü > Kitaplık Filtresi: Meta Veri’yi tıklayın.

LR search

Bu, kataloğunuzda meta verilere göre arama yapmanızı sağlar ve istediğiniz gibi parametreler ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Bu size farklı parametrelere ve resimlerine hızlı bir bakış sağlayacak ve meta verilerle ilgili belirli bir şey arıyorsanız tüm kataloğunuzda arama yapmanıza yardımcı olacaktır.

LR search 2

Mac’te Yerleşik EXIF ​​Görüntüleyici

Bir görüntünün meta verilerini Mac’te görüntülemek için , genellikle görüntüleri görüntülemek için varsayılan uygulama olan Önizleme’de açın . Buradan Araçlar > Müfettişi Göster’e (veya Command + I ) tıklayın ve Müfettiş’in üst kısmındaki “ EXIF ​​” sekmesine tıklayın.

mac 1 view

Bu size yukarıda listelenen bazı web siteleri kadar veri vermeyecek, ancak size en sık kullanılan EXIF ​​parametrelerini verecektir.

mac 2 view

Deklanşör hızı, odak uzaklığı, diyafram ve çözünürlük gibi birkaç parametreye hızlıca göz atmak istiyorsanız, klasöründeki bir görüntüye sağ tıklayıp “ Bilgi Al ” seçeneğine basabilirsiniz .

mac 3 getinfo

Bu, aradığınız parametrelere hızlı bir bakış atmanızı sağlar ve hepsi seçiliyse, bir dizi resimle kolayca yapılabilir.

mac 4 getinfo

Windows’ta Dahili EXIF ​​Görüntüleyici

Windows’ta bir görüntünün meta verilerini görüntülemek için , klasöründeki görüntüyü sağ tıklayın ve “ Özellikler ”i seçin.

Windows view 1

Ayrıntılar ” sekmesine tıklayın ve EXIF ​​verileri listelenecektir. Ayrıca, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde ele alınacak olan EXIF’i düzenleme ve kaldırma seçeneğini de göreceksiniz.

Windows View 2

EXIF Verilerinin Avantajları ve Dezavantajları

EXIF’in sıklıkla sosyal medya üzerinden paylaşıldığı bir dünyada, bir fotoğrafta kullandığınız ayarları, konumunuzu ve diğer parametreleri yayınlamanın belirli etik ve uygulamaları hakkında tartışmalar oldu. İşte EXIF ​​verilerini paylaşmanın ve kullanmanın birkaç artısı ve eksisi.

Artıları

1. Öğretme ve Öğrenme . EXIF harika bir öğretme ve öğrenme aracıdır. Belirli senaryolarda enstantane hızı, diyafram açıklığı ve ISO arasındaki doğru dengeyi öğrenmek istiyorsanız, EXIF ​​verilerini paylaşan fotoğrafçıları bulun ve taktiklerini kopyalamaya çalışın. Tabii ki, ayarlarınızı uyarlanabilir bir şekilde nasıl değiştireceğinizi öğrenmek daha da iyi olurdu, bu nedenle aşağıdaki ilgili konuya bakın.

İpucu : Verileri gözden geçirerek ve kendinize belirli bir parametrenin neden böyle olduğunu çözüp çözemeyeceğinizi sorarak EXIF’i inceleyin. Bu, belirli meta verilerin arkasındaki “neden”i anlamanıza yardımcı olacak ve alandaki bir parametreyi neden değiştirebileceğinizi daha iyi anlamanıza olanak tanıyacaktır.

2. Yapım Sonrası Düzenleme . EXIF, post prodüksiyonda düzenli kalmanıza yardımcı olabilir. Belki yüksek ISO’da bir sürü fotoğrafınız var ve bu görüntüler üzerinde toplu gürültü önleme algoritması çalıştırmak istiyorsunuz. Meta verilerinin nasıl okunacağını bilmek, hangi görüntüleri işlemek isteyebileceğinizi bilmek için önemlidir. Belirli parametreler için tüm kataloğunuzda arama yapmak için Adobe Lightroom’un meta veri arama özelliğini kullanın.

3. Fotoğraflar Arasındaki Tutarlılık . Tutarlı kalmanız gerekiyorsa (yani, yıl boyunca yeni insanları işe alan ve hepsi için benzer fotoğraflar isteyen bir şirket için vesikalık fotoğraf çekiyorsanız), mümkün olduğunca tutarlı kalmaya çalışmak için kendi EXIF’inize başvurabilirsiniz. Açık havadaysanız, çevresel faktörler tutarlılığınızı etkileyebilir, ancak basketbol sahasındaysanız görüntü biraz benzer olmalıdır.

4. Suç Kanıtı . EXIF, özellikle GPS teknolojisinin gelişmesiyle, suç soruşturmasında son derece yararlı olmuştur. EXIF dosyalarında depolanan konum meta verileriyle paylaşılan ve gönderilen fotoğraflar, suç faaliyetine karışan kişilerin nerede olduğunun belirlenmesine yardımcı oldu. GPS’den bile daha basit olan, EXIF’e kaydedilen ve kanıt olarak da kullanılabilen görüntülerin çekildiği tarih ve saattir.

Eksileri

1. Düz Kopyalama Faydalı Değildir . Portre çekimi, macera çekimi ve çoğu ticari fotoğrafçılık türü gibi uyum sağlamanız gereken bir çekimde birinin ayarlarını kopyalamak yararlı olmayacaktır. Caz müzisyenlerini bir benzetme olarak kullanırsak, genellikle doğaçlama yeteneklerinden ve müzik hakkında bildiklerini yeni, eşit derecede iyi veya daha iyi fikirler yapmak için kullanma yeteneklerinden dolayı saygı görürler. Elbette, bir başkasıyla tamamen aynı karmaşık bir solo çalsalardı kulağa harika gelirdi, ancak bu pek çok senaryoda kullanışlı değildir ve yaratıcı yorumlara yer bırakmaz. Birinin EXIF’ini kopyalamak yerine, harika bir görüntü oluşturmak için EXIF’in nasıl birleştiğini öğrenin ve bunu kendi yararınıza kullanın.

2. Özgünlük Eksikliği . Yukarıdaki nokta ile, diğer fotoğrafçılar sizinki gibi bir görüntü oluşturmak için tam meta verilerinizi kullanıyorsa, orijinallikten ödün verilebilir.

3. Gizlilik Sorunları . Belirli parametrelerin, özellikle konumu içerenlerin, insanlar ve çevre üzerinde mahremiyetle ilgili etkileri olabilir. EXIF’te kaydedilen ulaşılması zor yerler “keşfedildi” ve erozyon, çöplük ve diğer zararlı insan etkileri nedeniyle mahvoldu. Birçok akıllı telefon GPS koordinatlarını EXIF’lerine kaydettiğinden ve uygulamalar bunu paylaşma seçeneği sunacağından, özellikle sosyal medya uygulamalarında görüntüleri belirli bir konumla paylaşma konusunda güvenlik endişeleri vardır.

4. Tutarsız Standartlar . EXIF standartları mutlaka korunmaz ve güncel tutulmaz. Bu, kafa karıştırıcı, gereksiz ve mantıksız veriler oluşturabilir.

Fotoğraflarınızdan EXIF ​​Verileri Nasıl Kaldırılır

EXIF, birkaç farklı şekilde mahremiyet ihlali olabilir. Neyse ki, fotoğraflarınızdan EXIF’i seçerek ve tamamen kaldırmak için birçok yöntem var.

Mac’teki Fotoğraflar’dan EXIF’i Kaldırma

Mac OS’de yerleşik bir EXIF ​​kaldırıcı yoktur, ancak konumu bir görüntüden kolayca kaldırmanıza olanak tanır. Resminizi Önizleme’de açın, Müfettiş’i (Komut + I) açın , “ GPS ” sekmesine tıklayın ve alttaki “ Konum Bilgisini Kaldır ”ı seçin .

RemoveLocation mac

Tüm meta verileri kaldırmak istiyorsanız, ImageOptim , tüm meta verilerinin bir görüntüsünü saniyeler içinde çıkaran ücretsiz, kullanımı kolay bir programdır. Bunun geri döndürülemez olduğunu unutmayın, bu nedenle bir yerde meta verilerin bir kopyasını istiyorsanız, görüntünün iki kopyasını almak ve yalnızca birini çıkarmak en iyisidir.

imageoptim remover

Şu anda ImageOptim’in Apple .HEIC sıkıştırmasını desteklediği görünmüyor, bu nedenle fotoğrafları .JPG veya .PNG’ye dönüştürmeniz gerekecek. Değiştirebileceğiniz çeşitli ayarlar vardır, ancak görüntüleri yazılıma sürükleyip bırakmadan önce yaptığınızdan emin olun.

Windows’ta Fotoğraflar’dan EXIF’i Kaldırma

Windows’un yerleşik bir EXIF ​​kaldırıcısı vardır ve bir görüntüden EXIF’i seçerek kaldırmanıza izin verir. Görüntüye sağ tıklayın,Özellikler ”i seçin ve ardından “ Ayrıntılar ” sekmesine tıklayın. Görüntünün EXIF’inden parametreleri seçerek kaldırmanıza olanak tanıyan “ Özellikleri ve Kişisel Bilgileri Kaldır ” yazan bir düğme göreceksiniz . Ayrıca, tüm olası özelliklerin kaldırıldığı bir kopya oluşturabilirsiniz.

Windows remove

iOS ve Android’de Fotoğraflar’dan EXIF’i Kaldırma

Her şeyden önce, Ayarlar’da veya Kamera uygulamanızda coğrafi etiketlemeyi (GPS verilerini fotoğrafınıza kaydetme) devre dışı bırakmak mümkündür. Yine de coğrafi etiketleme yapmak istiyorsanız ancak iOS’ta belirli bir fotoğraftan konumu kaldırmak istiyorsanız, Fotoğraflar uygulamasına gidin, yukarı kaydırın ve haritanın altında “ Ayarla ”yı seçin.

remove location ios

Buradan konumu değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz.

remove location ios2

Hem iOS hem de Android, meta verileri fotoğraflardan tamamen kaldırmak için uygulamalara sahiptir. İki ücretsiz seçenek olarak iOS için Exif Metadata ve Android için Photo Metadata Remover‘a göz atın .

Sonuç

EXIF, meta veri adı verilen bir görüntünün belirli parametrelerini depolayan dosyadır. Kendi ve diğer meta verilerinizden öğrenerek bir fotoğrafçı olarak avantajınıza kullanabilirsiniz ve güvenlik ve mahremiyet açısından da zararlı olabilir.

EXIF’i anlamak, daha iyi bir fotoğrafçı olmak için önemlidir, böylece artılarından faydalanabilir ve eksilerinden haberdar olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.