Kılavuzlar

Fotoğrafçılıkta Simetri Daha İyi Kompozisyonlar İçin Temel Kılavuz

Şu anda nerede olursanız olun, bir dakikanızı ayırıp etrafınıza bakın. Hangi desenleri ve şekilleri görüyorsunuz? Hangi nesneler, sahneler, binalar veya diğer tasarımlar “mantıklı” görünüyor?

Şimdi tanımladığınız şeye bir bakın ve onu yatay veya dikey olarak ikiye bölen bir çizgi hayal edin. En az bir durumda çizgi tarafından oluşturulan ayna görüntüsünün iki yarısını bulma ihtimaliniz yüksektir. Değilse, bu kriterlere uyan bir nesne bulun.

Bir şeyin yarısının diğer yarısının ayna görüntüsü olduğu simetriyi fark ediyorsunuz. Günlük yaşamda oldukça yaygındır çünkü beyin simetriyi hoş bulmaya programlıdır. Pek çok binanın, arabanın, giysinin ve hatta yiyeceklerin simetriye sahip olmasının nedenlerinden biri de budur.

Aynı zamanda fotoğrafçılıkta kompozisyonun da çok önemli bir parçası olur. Yani bir fotoğrafın nasıl düzenlendiği veya bir araya getirildiğinin çok önemli bir parçasıdır. Simetri hemen hemen her türlü fotoğrafta kullanılabilir ve kompozisyonlarınızı büyük ölçüde geliştirebilecek değerli bir araçtır. Bu makale simetriyi fotoğraf bağlamında birçok farklı açıdan inceleyecektir.

Fotoğrafçılıkta Simetri Türleri

Birkaç farklı simetri türü vardır ve bunların hepsini keşfetmek, görüntü oluşturma şeklinizi çeşitlendirmenize yardımcı olacaktır. Farklı simetri türlerinin simetri çizgilerine göre adlandırıldığını anlamak önemlidir. Bu, simetrik deseni oluşturan çizgiler (ve bazen şekiller) tarafından farklı simetri türlerinin tanımlandığı anlamına gelir.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 001

Göz önünde bulundurulması gereken başka bir şey de simetrinin birçok farklı seviyede var olabileceğidir. Örneğin mimari fotoğrafçılığında simetri çizgileri genellikle çok iyi tanımlanmıştır ve simetri çok nettir. Yaban hayatı veya manzara fotoğrafçılığı gibi diğer durumlarda simetri mükemmellik olmadan var olabilir. Örneğin, yansımaları olan birçok manzara, üst ve alt tarafları milimetreye kadar tamamen aynı olmasa bile yatay olarak simetrik olabilir.

Yatay Simetri

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 002

Bu tür simetri, yatay bir çizginin bir görüntüden geçerek iki üst ve alt ayna yarısı oluşturduğunda ortaya çıkar. Bu durumda yatay bir çizgi simetri eksenidir. Fotoğrafçılıkta ve diğer sanatlarda bu durum en çok yansıma görüntülerinde görülür. Göller veya göletler tamamen simetrik bir görüntü oluşturabilirken, su birikintileri ve hatta su damlacıkları görüntünün sadece bir bölümünde yatay simetri oluşturabilir.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 003

Gerçekten yatay simetriyle oynamak istiyorsanız, bir dahaki sefere bir su birikintisi bulduğunuzda (veya kendi başınıza bir su birikintisi yaptığınızda), kameranızı ona olabildiğince yaklaştırın. Perspektifle oynayın ve bir gölün yanındaymış gibi görünmeye çalışın. Su birikintisinin yarattığı yansımanın görüntünüzün tüm ön planını kaplamasını sağlayabilirseniz, çoğunlukla bunun büyük bir su kütlesi olduğu yanılsamasını verebilirsiniz. Kullandığınız su kütlesi üzerinde dalga oluşturacak rüzgar yoksa bu yardımcı olur, ancak bazen hafif bir esinti ile kurtulabilirsiniz.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 004
Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 005
Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 006

Dikey Simetri

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 007

Dikey simetri, dikey bir çizgi iki sol ve sağ ayna yarısı oluşturduğunda ortaya çıkar. Bu tür bir simetri sıklıkla hayvanlarda, doğanın diğer yönlerinde ve aletlerde (aletler gibi) görülür. İnsanlarda genel olarak biyolojide iki taraflı simetri (bi- iki, yan anlam) olarak da adlandırılan dikey simetri bulunur. Pek çok binanın ön cepheleri dikey olarak simetrik olduğundan, mimaride de yaygındır.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 008

Kompozisyonlarınızda dikey simetri oluşturmanın yaygın bir yolu, yollar veya yollar kullanmaktır. Kendinizi veya başkalarını asla tehlikeye atmayın; ancak görüntünüzü sol ve sağ yarıya bölmek için mesafeye uzanan yol çizgileri veya patikalar kullanmak dikey simetri eklemenin basit bir yoludur. Gerçekten herhangi bir öncü çizgi bir tür dikey simetri yaratabilir.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 009

Dikey simetri genellikle şehirlerde yukarıya bakılarak bulunabilir. Gökyüzüne uzanan gökdelenler, lamba direkleri ve hatta elektrik hatları dikey olarak simetrik kompozisyonlar sağlıyor. Dikey simetri unsuru oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey, görüntüyü dikey olarak ikiye bölen bir tür çizgi ve iki tarafı da bir şekilde aynıdır.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 010
Mimaride dikey simetri
Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 011
Yaban hayatında dikey simetri
Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 012
Günlük şeylerde dikey simetri

Radyal Simetri

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 013

Simetri oluşturmak için bir çizgi kullanmak yerine, merkezi bir nokta simetri noktası görevi görebilir. Radyal simetrilerin doğası gereği mükemmel olma olasılığı daha düşüktür, ancak yine de bir kompozisyonun geliştirilmesine büyük ölçüde katkıda bulunabilirler. Birçok çiçek ve göz doğal radyal simetriye sahiptir. Kubbeli yapılar ayrıca üstten ve içten radyal simetriye sahip olma eğilimindedir.

Radyal simetriyi bulmak biraz zor olduğundan, radyal simetriyi kullanarak benzersiz görüntüler yaratma konusunda kendinize meydan okuyun. İzleyicinin gözünün bir daireyi merkez noktaya kadar takip etmesini sağlayan herhangi bir şey muhtemelen radyal simetrinin bir yönüne sahiptir.

Diğer Simetri Türleri

Yatay, dikey ve radyal simetrinin tek türü değildir. Simetri çizgiler ve şekillerle tanımlanan bir kavram olduğundan, hemen hemen her çizgi veya şekil bir tür simetri oluşturabilir. Yaratıcı ol! Örneğin, simetri çizgisi görüntüyü çapraz olarak iki ayna yarısına bölüyorsa görüntüler çapraz simetriye sahip olabilir.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 014
Çapraz simetriye bir örnek.

Fotoğrafçılıkta Simetriyi Kullanmaya Yönelik Donanım

Sonuçta kompozisyonlarınızda simetriyi kullanmak için bir kamera ve dikkatli bir gözden başka bir şeye ihtiyacınız yok. Ancak mükemmel simetrik görüntüler oluşturmak istiyorsanız yardımcı olabilecek birkaç kamera ekipmanı vardır.

1. Sağlam bir tripod ve iyi bir top kafası . Bu, sahneyi istediğiniz gibi yakalamak için kompozisyonunuzu hassas bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Tripodlar ayrıca deklanşörü etkinleştirdiğinizde görüntünüzü sabit tutmanıza ve kamera sarsıntısından uzak kalmanıza yardımcı olur, bu da tutarlılığa yardımcı olur.

2. Kabarcık seviyesi . Tripod kafanızda bunlardan biri zaten yoksa, simetri çizgilerinin düz olmasını sağlamaya çalışırken kabarcık seviyeleri çok kullanışlıdır. Kameranız yatay bir simetri çizgisine tamamen paralelse, görüntünüz yatay simetriye sahip olacaktır. Bazı kameralarda yerleşik seviyeler de bulunur, ancak bunların kullanımı her zaman en kolayı değildir. Kameranızın görüntünüzü düzleştirmenize yardımcı olup olamayacağını görmek için kameranızın kullanım kılavuzuna bakın.

3. Distorsiyonu düşük olan bir lens (ancak bu genellikle düzeltilebilir) . Simetri, kompozisyon öğelerinin birlikte iyi çalışması için çizgilerin çoğunlukla düz olmasına dayanır. Yüksek miktarda distorsiyona sahip lensler yine de simetriyi yakalayabilir ancak bu her zaman istendiği kadar temiz değildir. Simetriyi yakalamak için en iyi lensler düşük miktarda distorsiyona sahiptir. Biraz bozulmanız varsa, bu genellikle Adobe Lightroom gibi bir işlem sonrası yazılımla düzeltilebilir.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 015
Bir terazi kullanmak, zemin düz olmadığında simetriyi yakalamanıza yardımcı olabilir.

Yapay Simetri Oluşturma

Özellikle akıllı telefon kameraları ve uygulamaları kullanılarak bilgisayarlı fotoğrafçılığın artan gücüyle birlikte yapay simetriyi denemek de eğlenceli olabilir. KaleidaCam ve MirrorArt gibi akıllı telefon uygulamaları, akıllı telefonunuzun kamerasına yapay simetri katacak. Bu uygulamalar özellikle eğlencelidir çünkü simetri modelini değiştirebilir ve en ilginç olanı bulabilirsiniz. Bu, sıradan bir sahneyi alıp onu benzersiz bir şeye dönüştürmenin eğlenceli bir yoludur. Bu uygulamalar aynı zamanda videografide farklı simetrik desenlerle oynamanıza da olanak tanır ve bu harika bir yaratıcı çıkış noktası olabilir.

Yapay simetri oluşturmanın bir başka seçeneği de Photoshop gibi işlem sonrası yazılımları kullanmaktır. Görüntü dönüşümleri ve döndürmeler, her zaman doğal görünmese bile herhangi bir sahneden simetri oluşturmanıza olanak tanır. Bunu, çekime çıkamadığınız zamanlarda görüntülerinizle yaratıcı olmanın bir yolu olarak düşünün.

Tersinden Öğrenmek: Asimetri

Artık fotoğrafçılıkta simetriyi öğrendiğinize göre, simetriyi kasıtlı olarak kullanmadığınızda kompozisyon olasılıkları üzerinde biraz düşünmeniz önemlidir. Asimetri, yani görüntünüzün iki yarısının kasıtlı olarak eşit olmaması, görüntüye ilginç öğeler katabilir.

Fotografcilikta Simetri Daha Iyi Kompozisyonlar Icin Temel Kilavuz 016
Bir fotoğraftaki simetriyi kasıtlı olarak kırmak kompozisyona ilgi katabilir.
Fotoğraf: dr_zoidberg ve CC BY-SA 2.0 kapsamında lisanslıdır.

Asimetri izleyiciyi bir tarafa veya diğerine daha fazla bakmaya yönlendirebilir. Ayrıca, eğer iki taraf benzerse ancak açıkça simetrik değilse, zihinlerini görüntüde simetri yaratmaya yönlendirebilir. Bu, görüntüyü daha çekici hale getirir çünkü beyin bir model oluşturmaya çalışırken kendini zorlanır. Asimetri genellikle bir görüntüde farklı “bölümler” olduğunda ve bu bölümlerden birinin diğerlerine göre öncelikli olduğu durumlarda en güçlü duruma gelir.

Simetrik kompozisyonlar açıkça göz alıcı ve hoş olma eğilimindeyken asimetri, görüntülere benzersiz bir huzursuzluk veya vurgu hissi de katabilir. Bir dahaki sefere fotoğraf çekmeye çıktığınızda, simetrik ve simetrisiz çekimler yapmak için kendinize meydan okuyun. Simetrik görüntülerin izleyici üzerinde ne gibi etkileri olabileceği ile asimetrik görüntülerin sahip olabileceği etkileri karşılaştırın. Simetrik olanlar daha sakin ve yerinde mi? Asimetri daha belirsiz ve keskin mi görünüyor, yoksa başka bir şey mi? Bunun gibi kompozisyon alıştırmaları konu açısından fazla bir şey gerektirmez ve gelecekteki fotoğrafçılık çabalarınız için kompozisyon becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Sonuç

Günlük hayatımızda simetriye o kadar alışığız ki bazen onu fotoğrafçılıkta bilinçli olarak kullanmayı unutuyoruz. İster mimariyi, manzaraları, insanları, vahşi yaşamı veya başka herhangi bir şeyi fotoğraflıyor olun, simetri, resimlerinize onları öne çıkaracak kompozisyonsal karmaşıklık katabilir. Herkes bir dağ silsilesinin aynı fotoğrafını çektiyse, benzersiz bir perspektif sunmak için neden onu bir miktar simetri unsuruyla fotoğraflamaya çalışmıyorsunuz?

Daha da iyisi, fotoğrafçılığınızda hem simetriden hem de asimetriden yararlanın. Daha sonra hangi kompozisyonun amaçladığınız anlamı en iyi şekilde aktardığına karar verebilirsiniz. Daha iyi bir fotoğrafçı olmak genellikle kompozisyonla başlar ve kompozisyonlarınızdaki simetrinin farkında olmak, daha iyi görüntüler oluşturmaya başlamanın garantili bir yoludur.


Resim kredisi: Başlık fotoğrafı: Michael Zhang. Aksi belirtilmediği sürece diğer tüm fotoğraflar Justin Hein’e aittir.

Yazar Hakkında: Justin Hein, Boulder, Colorado’da yaşayan bir fotoğrafçı, fotoğraf eğitmeni, müzisyen ve öğrencidir. CU Boulder’da biyoloji ve görsel sanatlar okuyor ve CU Boulder Fotoğrafçılık Kulübü’nün başkanıdır. Gençlere yönelik fotoğrafçılık yaz kampında ders veriyor ve boş zamanlarında arı kovanlarının fotoğraflarını çekmeyi seviyor. Okulda sanat, bilim ve eğitime olan ilgilerini gelecekteki profesyonel alanda birleştirmeye çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.