Haberler

Tanınmış Fotoğrafçı Elliott Erwitt 95 Yaşında Vefat Etti

Elliott Erwitt 95 Yaşında Vefat Etti

Harry Truman’dan bu yana 70 yılı aşkın kariyerinde diğer tüm fotoğrafçılardan daha fazla başkanı fotoğraflayan, geniş çapta beğenilen, ünlü ve sevilen Amerikalı fotoğrafçı Elliott Erwitt, 95 yaşında vefat etti.

Ölümü bugün ailesi tarafından Erwitt’in resmi Instagram hesabından paylaşıldı. Kızı Sasha Erwitt, ölümünü New York Times‘a doğruladı.

Gönderide, “95 olağanüstü yılın ardından Elliott Erwitt‘in evinde, ailesiyle birlikte huzur içinde vefat ettiğini paylaşmaktan üzüntü duyuyoruz” deniyor.

Erwitt, 26 Temmuz 1928’de Paris’te Yahudi-Rus bir ailenin çocuğu olarak Elio Romano Erwitt olarak dünyaya geldi. Çocukluğunu İtalya’nın Milano kentinde geçirdi, ardından 1939’da on yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. 1953’te bağımsız fotoğrafçı olarak Magnum Photos’a katıldı ve 1960’ların sonunda üç yıl boyunca Magnum’un başkanlığını yaptı.

“Başkalarının çalışmalarını görerek başladım. Benim için en önemli fotoğrafçı Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson‘du. Modern Sanat Müzesi’nde yaptığı bir serginin kataloğunu gördüm. Daha sonra Los Angeles City College’da bazı dersler aldım ama pek verim aldığımı söyleyemem. Bu roket bilimi ya da fotoğrafçılık değil,” diyor Erwitt, 2022’deki bir röportajında .

Erwitt, kariyeri boyunca Marilyn Monroe’dan Nikita Khruschev ve Richard Nixon’a kadar çok sayıda ünlüyle çalışmasına rağmen çalışmalarında kendiliğindenliğin tadını çıkardı.

“Çok sık… Belirli bir sebep olmadan, müşteri olmadan ve sadece ilgim için, sadece fotoğraf çekmenin keyfiyle fotoğraf çekerdim”

“Bakmadan iyi bir fotoğrafa sahip olduğunuzu bile bilmiyor olabilirsiniz. Fotoğraf çekmek, gördüğünüze ve gördüğünüzü sandığınız şeye bir yanıttır. Ve çektiğiniz görüntünün kalitesine, onu farklı bir durumda görene kadar tepki vermemek çok kolaydır.”

Erwitt hayatı boyunca 20’den fazla kitap yayınladı ve fotoğrafları dünya çapındaki koleksiyonlarda yer aldı; bunların çoğu şimdiye kadar çekilmiş en ikonik veya ünlü konular arasında yer alıyor.

Yaklaşık 60 yıl boyunca New York’ta Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’nda yaşayan Erwitt’in hayatta kalan kızları Sasha, Amelia, Ellen ve Jennifer, oğulları Misha ve David, 10 torunu ve üç torunu var.


Resim kredisi: Alessio Jacona, Creative Commons

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.