Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

NANPA’nın 2024 Showcase Kazanan Muhteşem Doğa Fotoğrafları

NANPAnin 2024 Kazanan Muhtesem Doga Fotograflari
Kuzey Amerika Doğa Fotoğrafçılığı Derneği’nin 2024 Gösterimi’nin kazananları. | Resim katkıları, sol üstten itibaren saat yönünde: Tim W. Oliver, Kevin Dooley, Chris Bartell, Stephanie Becker, Heather Valey ve Thomas Myers.

Kuzey Amerika Doğa Fotoğrafçılığı Derneği (NANPA), amiral gemisi fotoğraf yarışması NANPA Showcase‘in 2024 baskısının kazananlarını açıkladı. Altı kategoride kazanan 24 güzel fotoğrafın yer aldığı 2024 Vitrini, yılın en muhteşem doğa fotoğraflarından bazılarını sunuyor.

Yarışmanın jüri heyeti, Kuşlar, Memeliler, ‘Manzara, Değiştirilmiş Gerçeklik, Sahip Çıkma ve Makro/Mikro/Diğer Tüm Yaban Hayatı olmak üzere altı kategorinin her birinde “Kategorinin En İyisi”, “İkinci” ve bir çift “Jüri Seçimi” şeklinde değerlendirildi. Her kategorideki ilk dört görsel aşağıda yer almaktadır. Bazı fotoğrafçılar, kazanan fotoğrafları hakkında başlıklarda yer alan ek bilgiler de verdi.

Kuşlar

2024 Birds Best In Category TimOliver 004
Kazanan | © Tim W. Oliver / Gilbert, Arizona / Anna’nın sinek kuşu, Arizona’da sıcak bir yaz öğleden sonrasında susuzluğunu gidermeye çalışıyor.
2024 Birds First Runner Up WilliamHalladay 001
İkinci | © William Halladay / Provincia de Alajuela, Kosta Rika / Bu Kızıl Amerika Papağanı bir tüneğe doğru uçarken, bana kameramı ona doğrulttuğumu gördü. Şans eseri tam beni gördüğü anda deklanşöre basıyorum.
2024 Birds Judges Choice OwenDeutsch 005
Jürinin Seçimi | © Owen Deutsch / Maui, Hawaii / I’iwi baş aşağı tünemiş.
2024 Birds Judges Choice JohnEhrenfeld 005
Jürinin Seçimi | © John Ehrenfeld / San Francisco Körfezi, CA / Gökyüzünde Sörf’.

Memeliler

2024 Mammals Best In Category KevinDooley 006
Kazanan | © Kevin Dooley / Botsvana / Sürünün Korunması.
2024 Mammals First Runner Up JenniferSmith 017
İkinci | © Jennifer Smith / Katmai Ulusal Parkı / Kapatma Anahtarını Arıyoruz!
2024 Mammals Judges Choice BruceTaubert 005
Jürinin Seçimi | © Bruce D Taubert / Arizona, Cave Creek yakınlarındaki bir su birikintisinde / Bir katır geyiği ve onun geyik yavrusu, gün batımında çöldeki bir su birikintisinde su içiyor. Açık kahverengi katır geyiği normalde Temmuz ayı sonlarında Arizona’nın Sonoran çölünde doğar.
2024 Mammals Judges Choice CarolGrenier 009
Jürinin Seçimi | © Carol Grenier / Yellowstone Ulusal Parkı, Wyoming / Wapiti Gölü sürüsü üyeleri sık sık etkileşimde bulundu, bağları yeniden kurdu ve sürü hiyerarşisini doğruladı.

Manzara

2024 Scapes Best In Category ChrisBartell 002
Kazanan | © Chris Bartell / Hood River, Oregon’daki Lavanta Tarlası / Lavanta Dreamscape – Yaz aylarında lavanta tarlasındaki Samanyolu.
2024 Scapes First Runner Up CarlJohnson 016
İkinci | © Carl Johnson / Denali Ulusal Parkı ve Koruma Alanı, Alaska / Denali’nin zirvesi üzerinde kalın bir merceksi bulut gezinirken, bir Sandhill turnası sürüsü güneye doğru ilerliyor. Sonbaharda parkı ziyaret etmenin en sevdiğim yönlerinden biri bu. Tundrada yürüyüşe çıkmak ve güneye giderken tepeden geçen Sandhill turnalarının seslerini duymak huzur verici, mutluluk verici ve sonbaharı gerçekten kemiklerimde hissedebilmemin bir parçası.
2024 Scapes Judges Choice JoyceHarman 001
Jürinin Seçimi | © Joyce Harman / Hanksville yakınlarında, Utah / Drone’umu bu manzaranın üzerinde uçurmak, fotografik olarak yaptığım en muhteşem şeylerden biriydi. Sabahın erken saatlerindeki yumuşak ışık, manzaraya doku kattı. Güzel bir arka plan elde edene kadar kompozisyonla oynadım.
2024 Scapes Judges Choice MargaretLarkin 003
Jürinin Seçimi | © Larkin Doğa Fotoğrafları / Columbia River Gorge, Oregon / Columbia River Gorge Gün Batımı/Bu fotoğraf Mayıs ayında, sarı Balsamroot ve Lupin’in yamaçları sıraladığı kır çiçeği çiçeklerinin en yoğun olduğu dönemde çekildi.

Değiştirilmiş Gerçeklik

2024 Altered Reality Best In Category StephanieBecker 002
Kazanan | © Stephanie Becker / Moraga, CA ABD / Bir buçuk yıl boyunca pandemi sırasında ayın fotoğraflarını çektim ve bu kolajı oluşturdum.
Bu izolasyon ve belirsizlik döneminde ay, insanlığa en karanlık gecelerde bile bizi daha parlak günlere doğru yönlendirecek göksel bir ışığın var olduğunu hatırlatan rahatlatıcı bir arkadaş oldu.
2024 Altered Reality First Runner Up JoyceHarman 003
Birincilik © Joyce Harman / Northern VIrginia / Bu ölmekte olan çiçeğin akışını yakaladıktan sonra, sanatsal bir görünüm eklemek ve yaprakların akışını güçlendirmek istedim. Çiçeğin hissini kaybetmeden dokuları ortaya çıkarmak için en sevdiğim uygulamalardan birini birkaç katmanla kullandım.
2024 Altered Reality Judges Choice MartyPurdy 006
Jürinin Seçimi | © Marty Purdy / Christmas, Florida / Yuvaya Göz Atmak’. Yuva inşa etme faaliyetleriyle meşgul olan Roseate Kaşıkçıl, ilerlemesini kontrol etmek için aşağıya iniyor.
2024 Altered Reality Judges Choice AndyWolcott 001
Jürinin Seçimi | © Andy Wolcott / Tanzanya, Ndutu Bölgesi, Ngorongoro Koruma Alanı / Kar Yağsın!’
Bu genç çakallar asla kar göremeyecek. Ancak beyaz benekli lüks paltoları kesinlikle soğuk bir kış gününü çağrıştırıyor. İki genç, kamera olayının bir tehdit olup olmadığını değerlendirecek kadar gürültülü oyunlarına ara verdi ve öyle olmadığına karar vererek coşkulu bir etiket oyununa devam etti.

Sahip Çıkma

2024 Conservation Best In Category HeatherValey 001
Kazanan © Heather Valey / Centennial, Colorado / Her Şeyin Ortasında / Bu inşaat alanındaki çayır köpeği kolonisi canlı canlı yerle bir edildi ve sahadaki hayvanların çoğu öldürüldü. Hayatta kalanlardan biri aksiyonun ortasında oturuyor. Farkında olmadan aynı akıbete maruz kalacaktır.
2024 Conservation First Runner Up RyanWagner 001
İkinci | © Ryan Wagner / Hebron, Ohio / Dogpile – Ohio’nun merkezindeki bir av yarışmasında bir düzine ölü çakal yığını.
Av ekipleri üç gün boyunca mümkün olduğu kadar çok çakal avlıyor. Bu yarışma için 150’den fazla çakal hasat ediliyor; eyalet genelinde buna benzer düzinelerce çakaldan biri. En ağır çakal ve en çok öldürme ödüllerinin ardından leşler gelişigüzel atılıyor. Çakalların hiçbir kısmı kullanılmamaktadır. Bu görüntü, diğer canlılara yaklaştığımız mesafeli ve duygusuz doğayı yansıtıyor.
2024 Conservation Judges Choice DanMele 001
Jürinin Seçimi | © Dan Mele / ABD Virgin Adaları / Mercanlar Son Umut – Gün batımından hemen önce, Yivli Beyin Mercanı bir mercan restorasyon laboratuvarında ortaya çıkar. Minik pembe sperm ve yumurta demetleri, bilim adamlarının onları topladığı yüzeye doğru yüzüyor. Diğer türdeşlerle destekli gübreleme sayesinde bu, birçok mercanın yarının Yivli Beyin Mercanlarını yaratması için en iyi şanstır.
2024 Conservation Judges Choice WayneWolfersberger 004
Jürinin Seçimi | © Wayne Wolfersberger / Yellowstone Milli Parkı / Olta Kuzgun Yakaladı

Makro, Mikro ve Diğer Tüm Yaban Hayatı

2024 Macro Micro All Other Best In Category ThomasMyers 001
Kazanan | © Thomas Myers / Ekvador / Karıncalarla ilgilenen membranidler.
2024 Macro Micro All Other First Runner Up ChristopherHiggs 019
İkinci | © Chris Higgs Fotoğrafçılık / Phil Foster Park, Riviera Beach, FL / Yeni Nesil.
2024 Macro Micro All Other Judges Choice KathyRaffel 001
Jürinin Seçimi | © Kathy Raffel / Sarapiqui, Kosta Rika / Yolun birkaç metre uzağında, kahve yılanını yeni yakalayan bir basilisk kertenkelesini gördük. Yılanın kurtulmaya çalışmasını hayretle izledik. Yaklaşık beş dakika içinde kertenkele yavaş yavaş yılanı yutmaya başladı. Yılan, kertenkelenin boğazından kaybolduğu son anlara kadar kıvrılıp yukarıya doğru çekildi.
2024 Macro Micro All Other Judges Choice ChristopherHiggs 021
Jürinin Seçimi | © Chris Higgs Fotoğrafçılık / Phil Foster Park, Riviera Beach, FL / Eski Mavi Gözler.

NANPA 2024 Showcase’den Daha Fazlası

Jüri, yukarıdaki görsellerin yanı sıra her kategoriden En İyi 100 ve En İyi 250 fotoğrafı da seçti; bunların tümü NANPA 2024 Vitrin web sitesinde görülebilir.

En İyi 250 kazananın tümü , organizasyonun retrospektif vitrini olan NANPA’nın İfadeler yayınının hem dijital hem de basılı baskılarında yer alacak. Kuruluş, Expressions’ın gelecek yılın başlarında kullanıma sunulacağını söylüyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.