Kılavuzlar

Acemi Bir Fotoğrafçı Olarak Büyümek İçin Bir Yol Haritası

Fotoğrafçılıkla ilgileniyor musunuz ve oyununuzu geliştirmek için beceriler öğrenmeye hazır mısınız? iPhone anlık görüntülerinden kasıtlı bir şey oluşturmaya doğru gelişmek ister misiniz? Bugünkü planım, yeni başlayanlar için deklanşör parmağınıza bazı fotoğrafçılık ipuçları vermek.

Öncelikle, duyduğunuz bazı dillere ve bunun ne anlama geldiğine değineceğiz. Ardından, kadrajınızı ve kompozisyonunuzu geliştirmek için size ölçeklenebilir birkaç basit ipucu öğreteceğim. Ardından, oyununuzu geliştirebilecek donanımdan ve fotoğraflarınızı basmak ve keyfini çıkarmakla ilgili bu tuhaf modası geçmiş konsept hakkında konuşacağız.

Bu kılavuzu okurken, fotoğrafçılığın çeşitli yönlerini öğreneceksiniz ve benim asıl tavsiyem, ilginizi çeken bir şey seçip daha derine inmeniz. Telefonunuzla fotoğraf çekmede daha iyi olmak istiyor olabilirsiniz veya en iyi kamera teknolojisinin yapmanıza izin verdiği şeyleri öğrenmek ilginizi çekebilir.

Fotoğrafçılık Dili

Acemi Bir Fotoğrafçı Olarak Büyümek İçin Bir Yol Haritası

Fotoğrafçılıkta öğrenmeyi göz korkutucu hale getirebilecek pek çok jargon vardır, ancak bu dili anlamak daha iyi fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır. Çektiğiniz bir fotoğrafa baktığınızda ve onu pek sevmediğinizde, onu daha iyi hale getirmenin ilk adımı, neden işe yaramadığını anlamaktır. Benzer şekilde, sevdiğiniz bir fotoğrafı çektiğinizde, benzer bir şey yaratmaya çalışacaksanız, onu neden sevdiğinizi bilmek yardımcı olur.

Fotoğraflarınızı büyük ölçüde iyileştirmenin en kolay yollarından biri, pozu tutturmaktır . Basit bir ifadeyle, fotoğrafınız çok karanlıksa az pozlanmış, çok açıksa fazla pozlanmış demektir. Pozlama, ışık miktarını tam olarak doğru bir şekilde elde etmek için dengeleyici bir eylemdir ve pozlama üçgenini öğrenmek, fotoğrafçılığı anlamada önemli bir ilk adımdır.

Fotoğraflarınızı büyük ölçüde iyileştirecek ikinci şey kompozisyondur. Fotoğraftaki çeşitli öğeler nasıl düzenlenmiştir? Gerçek hayattan bir fotoğraf olduğu için kontrolünüzün sizde olmadığını düşünebilirsiniz ancak aslında vücut pozisyonunuzu değiştirebilir veya fotoğrafa dahil ettiklerinizi değiştirebilirsiniz ve bunun sonuca büyük etkisi olabilir.

Çekim yaptığınız kameranın türüne bağlı olarak, kameranızın sahip olduğu ayarlarla ilgili terimleri öğrenmeniz gerekecektir. Telefonunuzla çekim yapıyorsanız, negatif boşluk , üçte bir kuralı ve öndeki çizgiler gibi kompozisyonu öğrenmeye odaklanmak isteyeceksiniz. Bir DSLR veya aynasız çekim yapacaksanız, kesinlikle diyafram açıklığı, enstantane hızı ve ISO (“pozlama üçgeni” olarak da bilinir) hakkında bilgi edinmek isteyeceksiniz .

Çerçeveleme ve Kompozisyon İpuçları

Fotoğrafçı Olarak Büyümek İçin Bir Yol Haritası

Çektiğiniz kameranın türü ne olursa olsun, şipşak fotoğraf ile fotoğraf arasındaki fark, fotoğrafı oluştururken koyduğunuz niyettir. En ilginç açıyı elde etmek ve en ilginç öğeleri dahil etmek için sadece nişan alıp tıkladınız mı yoksa çömeldiniz mi? Bu bölümde, denemeniz için çeşitli kompozisyon ipuçlarından bahsedeceğim.

Çerçevelemeyi, çerçevenize ne koyacağınıza ve neleri çerçeveden çıkaracağınıza karar vermek olarak düşünün. Çerçeveye dahil ettiğiniz şey, hikayeyi anlatan şeydir, bu nedenle bir şey söyleyecek kadar dahil etmek istersiniz, ancak fotoğrafınızın meşgul ve dikkat dağıtıcı olduğu kadar değil. Ayrıca kasıtlı bir seçim olmadıkça birinin kafasını veya elini kesmek istemezsiniz.

Ardından, kompozisyonu görüntünün içeriğinin birbiriyle nasıl ilişkili olduğu olarak düşünebilirsiniz. Yolda yürüyen bir kişiyi dahil etmeye karar verdiğinizi varsayalım. Onları önlerinde uzun bir yol olan bir şekilde mi çektiniz, ana hatlarıyla sanki kişi yolculuğunun başındaymış gibi mi çektiniz yoksa bu bölümde burada bulunan bir kişiyi gösteren dar bir çekim mi? sokak?

Kullanabileceğiniz pek çok kural ve teknik var, ancak yeni başladığınızda çerçevelemenin farklı etkilerini öğrenmenin en iyi yolunun yükselmek, alçalmak, yaklaşmak ve uzaklaşmak olduğunu görüyorum. Aynı sahnenin çeşitli şekillerde fotoğrafını çekebilir ve çerçeveleme ile kompozisyonun fotoğraflarınızı nasıl etkilediği hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Oyununuzu Yükseltebilecek Fotoğraf Donanımı

Acemi Bir Fotografci Olarak Buyumek Icin Bir Yol Haritasi 003

Biraz dil öğrenebilir ve ardından hangi kameraya sahip olursanız olun kadrajlama ve kompozisyon alıştırmaları yapabilirsiniz. Ancak, en iyi kameranın yanınızdaki kamera olduğu fikrine katılsam da, telefonla çekim yapmaktansa kameramla çekim yapmayı tercih ederim.

Benim için bir vizörden bakma deneyimi, beni telefonla çekim yapmaktan çok daha fazla kompozisyon alanına götürüyor. Bunun iki ana nedenden dolayı olduğuna inanıyorum. Birincisi, çeşitli lenslerin çok yönlülüğü ve ikincisi, ayarlarım üzerinde daha fazla kontrole sahip olmam.

iPhone ayarlarından bazılarını kullanmayı öğrenerek iPhone fotoğraf oyununuzu geliştirebilirsiniz, ancak bu benim tercihim olmadığı için, daha fazla kontrole sahip olabileceğiniz yolları kontrol etmeniz dışında özellikle bu konuda söylenecek pek bir şeyim yok. Teknoloji inanılmaz derecede güçleniyor ve telefon harika fotoğraflar çekiyor ama bazı şeyleri sizin kendi başınıza yapmayı öğrenmeniz yerine sizin yerinize yapıyor.

Ek olarak, iPhone merceğiniz aslında 26 mm’lik bir mercektir, bu nedenle muhtemelen görmeye alıştığınız odak uzaklığı budur. Bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesiyle, çeşitli odak uzaklıklarıyla çekim yapabilirsiniz ve bunların her birinin kendine özgü güçlü yanları ve amaçları vardır. Ardından, farklı efektler oluşturmak için farklı kamera ayarları kullanabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Bastırın

Acemi Bir Fotografci Olarak Buyumek Icin Bir Yol Haritasi 004

Telefonumda çocuklarımın veya bulunduğum yerlerin fotoğraflarına göz atmak üzereyim ama çalışmanızı basmanın sihirli bir yanı var . Fotoğrafçılıktan alınan zevk, sahip olduğunuz vizyonu, görüntüyü oluşturmayı ve ardından fotoğraftan keyif almayı içerir. Fotoğraflarınızla bir şeyler yapmak, süreci takdir etmenize yardımcı olacak ve dışarı çıkıp daha fazlasını yaratmanız için size ilham verecektir.

Bazen bir fotoğrafı bastırıp duvarınıza astığınızda onu bir anda sanat eseri olarak görüyormuşsunuz gibi hissediyorum. O zaman fotoğrafçılığı yaratıcı bir eylem olarak düşünmeye başlarsınız. Bu, bir günü hatırlamanıza yardımcı olacak bir selfie çekmek yerine fotoğrafçılığınızla bir hikaye oluşturmayı düşünmenizi sağlayacak bir zihniyet değişikliğidir.

Çalışmanızı da paylaşın, arkadaşlarınıza gönderin veya sosyal medyada yayınlayın. Ancak bazen bu geçici ve geçici gelebilir ve başka bir şey yaratmak için acele etmeniz gerekir. Bir fotoğrafı basıp bir yere asmak daha kalıcıdır ve hatta farklı günlerde görüntü sizinle farklı şekilde konuşabilir.

Acemi Bir Fotografci Olarak Buyumek Icin Bir Yol Haritasi 005

Özetle

Fotoğrafçılık oyununuzu başlangıç ​​düzeyinden meraklı düzeyine çıkarmak için, zihniyetinizi fotoğraf çekme fikrinden görüntü işleme konseptine kaydırmanız gerekir. Daha fazla fotoğrafçılık jargonu öğrendikçe, fotoğrafları neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlayabileceksiniz, böylece bunu çerçeveleme ve kompozisyonunuza dahil edebilirsiniz. Ardından, teçhizatınız hakkında daha fazla şey öğrendikçe, fotoğraf üzerinde giderek daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji, fotoğrafçılığı her zamankinden daha kolay ve daha erişilebilir hale getirerek ilerlemiştir. Bununla birlikte, teknolojiye güvenmek sizi tembelleştirebilir veya yapabilmek için çok fazla donanıma ve deneyime ihtiyaç duyduğunuz bir şeyi yaratmanızı mümkün kılabilir. Bu sizin zihniyetinize bağlı olabilir, arzunuz fotoğrafçılığı bir sanat olarak görmekse, o zaman öğrenecek çok şey var.

Pratik yapmak veya daha derine dalmak istediğiniz öğrendiğiniz bir şey nedir? Belki de kamera ayarlarını öğrenmek veya çeşitli kompozisyon tekniklerini uygulamaktır. Her ne ise, yaratıcı sürecin tadını çıkarın!


Yazar hakkında : Brenda Bergreen, Bergreen Photography’de kocasıyla birlikte çalışan Colorado’lu bir düğün fotoğrafçısı , kameraman, yoga öğretmeni ve yazardır. Misyonları ve mantraları ile “aşk. maceralı bir şekilde.” kendilerini güzel yerlerde maceralı hikayeler anlatmaya adamıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.