Haberler

Fotoğraf Festivali'nin Teması Belli Oldu

Bursa’da 2020’de 10.’su gerçekleşecek olan ve ulusal anlamda da büyük yer edinmiş Bursa Fotoğraf Festivali‘nin bu yılki teması, festivalin tanıtım toplantısında açıklandı.

10. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali tanıtım toplantısı küratör Kamil Fırat’ın  katılımıyla BUFSAD’da gerçekleşti. ‘Uygarlık (On)lardır’  temasıyla 02-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin bilgilendirme toplantısında temanın içeriği hakkında konuşuldu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversite’sinde öğretim üyeliği yapan, aynı zamanda festival küratörü Kamil Fırat, yer almak isteyen fotoğraf sanatçılarına şunları söyledi: “Her yıl parmak basmak istediğimiz bir konu var.  Her yıl bir konuda farkındalık yaratabilir miyiz, bir farkındalık oluşturabilir miyiz diye düşünüyoruz. Bu yılki temamız ‘Uygarlık (On)lardır’ diye bir başlık altında toplandı. Bu konuyu şöyle ifade ettik; insan varoluşundan bu yana sürekli üretmiş, üretimini geliştirdiği oranda da uygarlık dediğimiz o büyük olguya bir tuğla daha eklemiştir.

İnsanın gelişiminin en önemli ayağını oluşturan ‘üretim’, kentleri kurmuş, nesneler ortaya çıkarmış ve hep, hayatı bir adım daha ileri taşımıştır. Dünyanın çok farklı coğrafyalarında, çoğu birbirinden habersiz olarak farklı uygarlıklar inşa eden insan toplulukları, ‘biz’ diyenlerin ‘onlar’ı olmuştur. Oysa ki dünya uygarlığının inşa edicilerinin başında ‘onlar’ gelir ve ‘biz’ diyenlerden hiçbir farkları yoktur. Ne noksandırlar ne de fazladırlar… Ne alt kültürlerdir, ne de üst kültürler.”

Tema 3 grupta olacak

“Binlerce yıldan bu yana inşa edilmiş bu uygarlıkların bir kısmının izleri bugüne kadar gelmiş ve zamanının kültürel kodları olarak ışık saçıyorlar” diyen Fırat konuşmasına şöyle devam etti: “Diğer yandan tüm bu uygarlıkları var etmiş olan insanın üretim bilinci, her dönemde dönemin ruhunu temsil eden biçimlerle kendini ortaya koymuştur. Bugün ‘onlar’ üretiyor ve dünyanın çok renkliliğinin devamını sağlıyorlar… Bazıları binlerce yıllık geleneği devam ettiriyor, bazısı da zamanın teknolojileri ile geleceğe giden yolları açıyor.

Her üretim; yeni kültürlere de hayat veriyor. Dünyanın zenginliği, uygarlıkların çoğulluğunun zenginliğidir…

Festivalin teması altında  3 ana grup oluşturma düşüncesine sahibiz. Birinci grup altında, bugüne kadar hem yaşadığımız coğrafya da hem de bu coğrafyanın dışında inşa edilmiş uygarlıklardan bugüne kadar gelmiş olanların ortaya koyduğu göstergelerin peşinde koşacağız. İnsanlığın uygarlık adına çok farklı coğrafyalarda ürettiklerini, “öteki”leştirici anlayışların dışında bir bakışla ele alınması içinde tüm katılımcıların çalışmasına destek olacağız.”

Bu yıl konuk Meksika

“İkinci grup altında;, bugün dışlanmış, marjinal nitelemesi ile ötekileştirilmiş tüm kültürel gruplar üzerine çalışmalar yapılmasını istiyoruz. Yüzlerce yıllık kültürlerini yaşatan tüm insan toplulukları, festivalin temasının içeriği ile yolu
kesişebilir diye düşünüyoruz. Üçüncü grup altında ise; uygarlığın yapıtaşı olan “üretim” kavramı altında toplanabilecek her şeyi kapsıyor. İster basit, ister sofistike tüm üretim biçimleri ve tabii ki üretimin öznesi ‘insan’, bu festival içinde yer alsın diye düşünüyoruz. isteyeceğiz. Diğer taraftan her yıl bir ülkeyi ‘konuk ülke’ olarak davet ediyorduk. Bu yılın konuk ülkesi Meksika. Meksika, bizim bu yıl ki temasına çok uygun diye düşünüyoruz. Bir taraftan inanılmaz bir tarih, diğer taraftan ötekileştirilen bir halk ve tüm bu medeniyetleri kuran üreten insanlar…

Bir festival yapıyoruz. Bu festival fotoğrafçılar için yapılan bir organizasyon olarak düşünülüyor .Hayır oraya çocuklar geliyor, fotoğrafa uzaktan yakından az- çok ilgisi olanlar geliyorlar, bakıyorlar. Bizim derdimiz bu kentin kültürüne
fotoğraf üzerinden katkı sağlayabilmek. Bursa’nın fotoğraf ile anılan bir kent olmasını sağlamak. Bu 10 yıl önce belki bir hayaldi. Ancak bugün dönüp baktığımızda, hayalin artık yavaş yavaş gerçekleştiğini görüyoruz. Yeter mi hayır. Çok daha fazla çalışmamız gerekiyor. Ancak umutluyuz. Zira bugün buraya 100’e yakın arkadaşımız, sadece festivalin temasının ne olduğunu öğrenmek için geliyorsa, umut beslemek için bu yeterli…”

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.