Ustalar

Kathe Buchler : Savaş Alanlarının Ötesinde Bir Kadın fotoğrafçı

I.Dünya Savaşı sırasında, kaotik bir düzenin arasında Alman halkının gündelik yaşamı yansıtan Kathe Buhcler; evlerdeki hayatlara, kadınlara ve çocuklara odaklanarak dönemine farklı bir bakış açısı getirdi.

5a6f031d745d7
Kathe Buchler : Savaş Alanlarının Ötesinde Bir Kadın fotoğrafçı 16

Savaş dönemi Almanya’sına kişisel bir bakış sunan Buchler, savaş sırasında yerel kurumlarda çalışmaya başladı. Yerel kurumlarda çalışmasıyla birlikte daha önce kadınların giremediği pek çok yere ulaşan sanatçı, askeri hastanelerde ve cephelerde bulunma şansı elde etti. Umutsuz sosyal yaşamı ilk kez tasvir eden sanatçı, kırsal alanlardan genişleyen metropollere kaçan yoksul sınıfı da kadrajına aldı.

g ix 105 0569 768x552 1
Kathe Buchler : Savaş Alanlarının Ötesinde Bir Kadın fotoğrafçı 17

Savaşın arka planını, kadınları, çocukları ve gündelik yaşamı yansıtan Kathe Buchler, alışıldık fotoğrafların ötesine geçerek I.Dünya Savaşı’na yeni bakış açıları getirir. Her şeye rağmen devam eden hayatların tezahürünü yalın ve samimi bir dille tasvir eder, ancak fotoğraf karelerine giren, gülümseyen kadınların ardındaki dram geçen yüzyıla rağmen hala hissedilir.

Yazı: Sevil Ateş

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.